Jump to content


Photo
- - - - -

Windovs 7 (pitanja, odgovori, problemi)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

#1 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 15 August 2012 - 19:14

prelistao sam skoro ceo pdf informacione tehnologije i nisam našao odgovor. Pitanja i problemi koji su u vezi sa win7 su jaaako stari, datiraju još iz 2009god i nema onih pitanja koja mene interesuju. U čemu je moj problem? Dok nisam prešao na win7 (koristio sam naravno XP) deljenje HDD na particije sam radio sa PM (partišn medžikom) i to je bilo prilično jednostavna operacija, međutim kada sam prešao na win7 PM nije više obavljao posao, doduše i ovaj koji ga ja imam je prilično star (PM 8.0), doduše nisam se ni nešto trudio da "nabavim" novi PM jer se prilikom instalacije win-a dobija mogućnost za deljenje, formatiranje, brisanje.....particija na HDD-u. E sad, sve je bilo ok dok nisam trebao to i da uradim. Sam HDD je bio izdeljen na dve particije kad sam ga kupio i funkcionisao je ok dok nisam zaključio da imam previše malo prostora na C particiji i da moram da uradim novo deljenje. I tu dolaze problemi, a i moje pitanje

- molio bih nekog (bilo koga) ko zna postupak deljenja HDD prilikom same instalacije win 7-e
- takođe bih molio ukoliko neko ima strpljnja i volje da namesti jedno malo uputstvo (tutorijal) onako sa slikama (najbolje bi bilo iz print Screen-a), tako je verovatnoća greške minimalna
- ukoliko neko zna da postoji negde neko objašnjenje kako se sve ovo gore navedeno radi da postavi link
- molim sve koji žele da pomognu da obrate pažnju da je u pitanj win 7 a ne XP

ja nisam baš neki "haker" ali znam po nešto, ali ovde sam se baš upetljao kao pile u kučinu


svima koji su voljni da pomognu unapred se zahvaljujem

PS
trenutno ovako izgleda moj HDD i mislim da svakako treba samo ne ovako

Attached Files

  • Attached File  HDD.jpg   76.52KB   12 downloads


#2 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 16 August 2012 - 01:03

Nikada nisam koristio Partition Magic ni pod XP-om, uvek sam delio disk prilikom boot instalacije. Prilikom instalacije sedmice je slicna procedura za formatiranje/partitioning, samo kapiram da ti ne odgovara formatiranje celog diska i gubljenje podataka. Ne znam koji program bi (mozda) mogao da ti pomogne, ali kapiram da je, ako ne najsrecnije, najcistije resenje da backup-ujes sve podatke koji ti trebaju i napravis novu instalaciju.

#3 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 16 August 2012 - 06:47

Evo ti najjednostavnije rešenje.



Nadam se, da će pomoći...


Inače - i ja sam, kao Smoriša, obično koristio particioniranje prilikom instalacije.

Edited by Gogy, 16 August 2012 - 06:48.


#4 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 16 August 2012 - 09:22

Nikada nisam koristio Partition Magic ni pod XP-om, uvek sam delio disk prilikom boot instalacije. Prilikom instalacije sedmice je slicna procedura za formatiranje/partitioning, samo kapiram da ti ne odgovara formatiranje celog diska i gubljenje podataka. Ne znam koji program bi (mozda) mogao da ti pomogne, ali kapiram da je, ako ne najsrecnije, najcistije resenje da backup-ujes sve podatke koji ti trebaju i napravis novu instalaciju.

pa upravo sam to i pitao, kako se radi deljenje HDD prilikom same instalacije? Nemoj se ljutiti ali pokušaću najprostije da objasnim i pitam, turim boot disk, on pokrene instalaciju, ispratim par koraka i dođem do dela gde se nalaze alati za format, brisanje particija, pravljenje novih....itd. Taj deo mi je nejasan, pa ukoliko znaš kako ide dalje bio bih zahvalan (pokušao sam ja par puta, ali nikad nisam dobro uradio jer je procedura drugačija nego kod PM-a i skroz se zapetljam)

#5 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 16 August 2012 - 09:28

Evo ti najjednostavnije rešenje.

http://www.youtube.com/watch?v=utUvkgKAtKU

Nadam se, da će pomoći...


Inače - i ja sam, kao Smoriša, obično koristio particioniranje prilikom instalacije.


hvala na ovome, pomoćiće mi svakako, ukoliko ne dobijem objašnjenje koje tražim ovo mi olakšava naknadno deljenje HDD-a, mislim nakon instalacije. Upravo sam to i pitao, KAKO se radi deljenje HDD-a prilikom instalacije, postupak mi je nejasan, pokušao sam u par navrata pa sam dobio izdeljen HDD tako da mi se jedan deo uopšte nije video (a moguće je da, sad mi pade na pamet, sam nakon deljenja trebao da odradim formatizovanje te particije, a ja to nisam uradio). Radio sam deljenje HDD iz windovsa baš sa tim alatom, ali je to ispalo skroz bzvze, pa vidiš i sam kako mi je izdeljen disk, ostavio sam sliku gore

#6 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 16 August 2012 - 10:01

Najbolje sto sam uspeo da nadjem:

http://www.youtube.com/watch?v=mME9VLT7-xw

& tutorijal (opsti)

Detaljnije za particije: ovde

6. In this screen you see existing partitions (my test setup). Click "Drive options (advanced)".

Posted Image


7. I used "Delete" to remove the existing partitions. Now select "New" to create new partitions in the Unallocated space.



Posted Image


8. You can choose to use the entire empty space, or just a part of the space.



Posted Image


9. In this screen, I have chosen to use half of the 20 GB available.



Posted Image


10. Windows will, by default, create the "System Reserved" partition.



Posted Image


11. In this screen you see the "Reserved Partition" of 100 MB. I recommend keeping this. Next, you have the options of creating a new partition in the unallocated space, extending the selected partition into the unallocated space, shrinking the selected partition, or deleting one or all existing partitions.

......... Posted Image

Edited by st.maurice, 16 August 2012 - 10:05.


#7 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 16 August 2012 - 10:26

to: st.maurice

:hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :heart: :heart: :heart: :heart: :hail: :hail: :hail:

HVAAAAAAAAAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

to je to što sam pitao

HVALAAA i ostalima na trudu koji su pokazali za moj problem

PS

ako ima još nekog da doda na ovu temu nešto bio bih zahvalan, ako imate nekih predloga za možda neke programe koji rade taj posao slobodno recite

#8 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 16 August 2012 - 11:46

hvala na ovome, pomoćiće mi svakako, ukoliko ne dobijem objašnjenje koje tražim ovo mi olakšava naknadno deljenje HDD-a, mislim nakon instalacije. Upravo sam to i pitao, KAKO se radi deljenje HDD-a prilikom instalacije, postupak mi je nejasan, pokušao sam u par navrata pa sam dobio izdeljen HDD tako da mi se jedan deo uopšte nije video (a moguće je da, sad mi pade na pamet, sam nakon deljenja trebao da odradim formatizovanje te particije, a ja to nisam uradio). Radio sam deljenje HDD iz windovsa baš sa tim alatom, ali je to ispalo skroz bzvze, pa vidiš i sam kako mi je izdeljen disk, ostavio sam sliku gore


Bez obzira na Smorišev odgovor nakon toga (uzgred - odličan je). jeste. Trebao si uraditi formatizovanje, da bi ti se pokazala particija. To bi mogao uraditi i nakon instalacije. Prilikom prve upotrebe pod 'Computer' bi video dve particije - jedna sa instaliranim windowsima i jedna 'prazna', koju bi trebalo formatizovati za dalju upotrebu...

#9 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 16 August 2012 - 13:04

Bez obzira na Smorišev odgovor nakon toga (uzgred - odličan je). jeste. Trebao si uraditi formatizovanje, da bi ti se pokazala particija. To bi mogao uraditi i nakon instalacije. Prilikom prve upotrebe pod 'Computer' bi video dve particije - jedna sa instaliranim windowsima i jedna 'prazna', koju bi trebalo formatizovati za dalju upotrebu...

nije se videla druga particija, videla se samo ona na kojoj je bio instaliran sistem, zato sam morao opet da radim reinstalaciju, prebrisao particije, ostavio HDD u komadu i onda po yavrsetku instalacije radio deljenje, medjutim kako ja to vidim nisam to dobro uradio, nikad mi se nije pojavila neka glupost od trece particije kao sad (pogledaj sliku koju sam postavio)

#10 lary ptica

lary ptica
  • Members
  • 696 posts

Posted 16 August 2012 - 15:34

Partition Wizard (home edition) radi posao. Koristio sam ga vise puta i jednostavan je za upotrebu. To je alat ako zelis da reformatiras disk bez rusenja sistema

PS: it's free....

Edited by lary ptica, 16 August 2012 - 15:36.


#11 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 22 August 2012 - 14:47

Meni se nikad nije svidelo to drndanje sa partishn medzicima i slicno.. nikako to ne moze da bude isto kao kada lepo na prazan disk odradis particije, pa ih jos onda izformatiras.. milina.

#12 medic

medic
  • Members
  • 140 posts

Posted 13 September 2012 - 00:14

pomoc !!!! nekako :blush: nam se instalirao " babylon " i nikako da ga maknemo ,

#13 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 15 September 2012 - 06:04

pomoc !!!! nekako :blush: nam se instalirao " babylon " i nikako da ga maknemo ,

Control panel -> Programs and features -> Babylon toolbar -> Uninstall

Internet browser (IE, Firefox, Opera, Safari...) -> Your system is at risk. Do you want to install our product...blah, blah, blah -> NO