Jump to content


Photo
- - - - -

Groundhopping - samo za hard core ljubitelje najvažnije sporedne stva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#1 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 17 June 2012 - 15:40

Ne znam koliko je interesantno da otvorimo novu temu o fenomenu koji se sve više širi Evropom, a to je da gomila ljudi putuje i gleda utakmice nižih liga po Estoniji, Bosni, Poljskoj, Engleskoj, Norveškoj, Portugaliji, Rusiji..., prave fotografije i skuplaju ulaznice sa svih mogućih malih utakmica.
Prave se nevidjeno lude pisane i foto reportaže iz Nemačke 6. lige, iz nekog seoceta u Bugarskoj, sa terena bez trave u Španiji ili sa igrališta skroz nagnutog na jednu stranu u Francuskoj, a zna i da se desi izveštaj sa stadiona Grafičara nekog fudbalskog fana iz Velsa.
Naravno, tu i tamo naprave reportažu i o velikim derbijima egzotičnih zemalja kao što je naša.

To je jedna potpuno nova fudbalska subkultura koja je rodjena na post-nacionalizmu na stadionima (nažalost, još nije došlo do nas, Hrvata, Poljaka, Ukrajinaca i još nekih) i ceo pokret karakteriše isključivo ljubav prema fudbalu, bez obzira što za ovo ne postoji karakteristični naziv, naćin ponašanja ili obeležje.

To je postao pokret sa idejom da fudbal, a ne politika, ideologija ili novac, ujedini Evropu.

Vredi li probati?


Vredi...

Posted Image

Ko nije odgledao utakmicu OFK Rogače protiv večitog rivala Stojnika taj ne zna šta je fudbal, onaj pravi, iskonski.
Beše rana jesen, dobro društvo, lepo vreme, pivo, klopa, priroda i fudbal. I pored toga što je bilo 0:0 - sve je bilo idealno. Rogača, ušuškana u podnožju Kosmaja, zaista je zapanjujuće mesto za posetu i uživanje u nedeljno pre podne.

- teren: solidan
- gledalaca: 117
- toalet: šumica
- ulaznica: nema
- rezultat: 0:0, utakmica tvrda, igra solidna, domaćin nadmoćniji...
- putovanje: 10
- gostoljubivost: 10
- hrana i piće: obližnja kafanica 10
- domaći navijači: fer (ako se izuzme pominjanje sudijine familije)
- gostujući navijači: petorica sumnjivih iza gostujuće klupe za rezerve

Postoji dosta blogova gde ljudi razmenjuju utiske sa svih utakmica, ali pre svega "malih" širom Evrope. To je postao pravi sport gde se gledaju različiti timovi u različitim nivoima takmičenja. Lepo je videti strast nepoznatih fudbalera nižih liga, kilometrima daleko od velike scene i upakovanih stadiona. Oni imaju nadu i san, pa kada daju gol ili pobede, raduju se sa imaginarnim navijačima na imaginarnim tribinama, iako je njihova publika često ne više od devetoro ljudi i jednog psa.

Knippla (Sweden)

Posted Image

Cilj ovog pokreta (groundhopping) je pre svega fudbal, putovanje i druženje sa prijateljima u prirodi. Nije potrebno tu mnogo novca - putuje se uglavnom vozom, spava po hostelima u raznim gradovima, upoznaju istomišljenici, pije pivo iz velikih flaša za 1 funtu... Prave se izveštaji o stadionu, klupskim prodavnicama, cenama karata, muzici, navijačima, putovanjima do mesta, ocenjuju se gostoljubivost, hrana i piće, kvalitet terena, toaleti, ambijent, kapacitet, postavljaju slike... i na kraju rezultat i nešto o utakmici.

Salon de Provance (France)

Posted Image

Kod nas prvenstva počinju na jesen, pa ako se do tada ova tema ne zaboravi, lepo bi bilo da ovde počnemo sa slikama i reportažama. Ponese se telefon za slikanje, sedne u kola, bus, voz, bajs i krene nekim putem na neki fudbalski teren, jer svi putevi nekud vode.

Frauenhagen (Germany)

Posted Image

Kasnije nešto o blogovima i još slika...

Edited by bounty hunter, 17 June 2012 - 17:25.


#2 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 17 June 2012 - 15:44

Warley (England)

Posted Image

Bartkowo (Poland)

Posted Image

UE Escale Santa Coloma - FC Lusitans (Andorra playoff)

Posted Image

Edited by bounty hunter, 17 June 2012 - 15:56.


#3 DS1989

DS1989
  • Members
  • 919 posts

Posted 17 June 2012 - 16:05

Veoma cudna tema, moram priznati, ali moze biti i veoma zanimljiva. Cega sam se ja sve nagledao u tim nizim ligama kod nas, sad mi je zao sto nisam nosio fotoaparat, ali ako mi se opet nekad ukaze prilika, obavezno cu poneti.

Gledao sam nekad neke derbije u petoj (po redu), tzv. beton ligi Srbije, ne zbog fudbala, nego zbog toga sto svaki put vidis nesto novo, nesto nenormalno. Recimo posmatrao sam utakmicu gde igrac ne moze da uzme dovoljan zalet da izvede korner jer se pored kornera nalazi zadnje dvoriste neke kuce gde je vezana neka seoska dzukela. I mozes da se zaletis samo dokle mu lanac seze. Ili teren na jednoj steni... i kad sutnes loptu malo jace ode ona u provaliju bez povratka.
Medjutim ima mnogo utakmica koje se igraju sa istim zarom kao veciti derbi. Jednom sam posmatrao neko finale, ko zna cega, u petoj ligi Srbije. Bilo je leto i strasna vrucina i zamene umesto na klupi sede na tribinama, podigli dresove preko stomaka i piju pivo. Kad je trener hteo da izvrsi izmenu, a ovi sa tribina pricaju, onako razvuceno i mrzovoljno, "ne mooguuu". A ovaj trener neki mladji, buckast malo, sav crven, iznervirao se i usao u svlacionicu, obukao dres i utrcao na teren da igra. Hteo sam da umrem na tribinama. A trener na suprotnoj strani trazi igraca na klupi, a njega nema, sedi u kafani blizu stadiona. :rolleyes: Sve to treba doziveti i zato nije tako lose posecivati takve meceve, jer vidite nesto nesvakidasnje. Ipak mislim da ono sto ima Srbiji, nema nigde u svetu, ali opet... I opet ponavljam, zao mi je sto sve to nisam dokumentovao. :(

Edited by DS1989, 17 June 2012 - 16:06.


#4 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 17 June 2012 - 16:58

Utisci groundhoppera iz Zagreba i Beograda -

http://theballisroun...venture-part-1/
http://theballisroun...venture-part-2/

Slike sa beogradskih terena -




Beograd - PKB 2:2

Posted Image

Partizan - Zvezda 0:1

Posted Image

#5 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 17 June 2012 - 17:20

Posted ImagePosted Image

Borča - Vojvodina 0:4

Posted Image Posted Image

http://europeanfootballweekends.co.uk/

Edited by bounty hunter, 17 June 2012 - 17:21.


#6 Νίκος

Νίκος
  • Members
  • 314 posts

Posted 18 June 2012 - 13:14

Ne znam da li pripada ovde ali...
Evo dokumentarnog filma o čuvenom FK Rekreativo :thumbs:



#7 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 07 July 2012 - 22:04

Dok ne počnu prvenstva...


Loko Vltavin - OEZ Letohrad 3:1 (Czech Republic)
Posted Image

Najbolja ograda na stadionima - Honved (Budapest)
Posted Image

Island
Posted Image

TuRu 1880 Duesseldorf - Duesseldorfer SC 99
Posted ImagePosted Image

Simbol non-league terena - tragovi krampona u blatu
Posted Image

Groundhopping ekipa -
Posted Image

#8 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 07 July 2012 - 22:25

Tenzija na tribini izmedju navijača na utakmici Bratford PA - FC United
Posted Image

Gilbraltar - teren blizu aerodroma i plaže
Posted Image

#9 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 July 2012 - 22:03

Standard FC Bouillon - Stade Roger Hardy (Luxemburg)
Posted Image

Racing Club Brussel
Posted Image

Mypa - Haka
Posted Image

#10 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 July 2012 - 22:09

Sindjelić - Žarkovo

Posted Image

Posted Image

Posted ImagePosted Image

#11 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 July 2012 - 22:17

Velež - Zrinjski (stadion Vrapčići)

Posted Image

Posted ImagePosted Image

#12 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 13 July 2012 - 22:21

OFK Petrovac - Rudar Pljevlja

Posted Image

Posted ImagePosted Image

#13 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 19 July 2012 - 23:07

Golmani, poseban ljudski soj, zaslužuju jednu seriju.

Kada cela porodica daje podršku
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#14 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 19 July 2012 - 23:15

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#15 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 19 July 2012 - 23:37

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image
tuga kao takva...