Jump to content


Photo
- - - - -

DELL laptop, pomoc


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 24 May 2012 - 16:50

Eh, da, sada će neki prezrivo pomisliti "šta imaš da mičeš Linux, mamlaze", ali ja sam prosto i dalje na Windowsu pa kad budem rešio da se unapređujem, tada ću i razmišljati. :)

Dobro, problem je u sledećem: na laptop je instaliran Linux (Ubuntu 10.10) i hoću da ga zamenim Windowsom. Kad ubacim instalacioni disk, pojavljuje se "plavi ekran",instalacija zakucava i jedino mogu da izgasim i ponovo upalim mašinu. Negde sam pročitao da je potrebno prvo maknuti postojeći OS pa tek onda instalirati onaj koji ste namerili. Pitanje je jedno i jedino - kako ja to da uradim, pošto taj nesretni Linux do juče posle podne nisam nikad ni video u životu? Da, znam, da sam juče pre podne umro, otišao bih u teškom neznanju... :D

Hvala unapred svima.

#2 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 25 May 2012 - 03:03

Dajte, je li moguce da niko ne zna kako da maknem taj nesretni Ubuntu i instaliram Windows? :(

#3 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 25 May 2012 - 08:37

Proveri ti instalacioni cd od Windowsa najprvo.

trebalo bi bez problema da ti ponudi nameštanje dotičnog, naime. Poznato je, da Windows hoće da obriše sve što je namešteno pre njega. Zato se i dual boot instalacija obično radi u obrnutom redu, recimo. Prvo Win pa onda Linux distribucija nakon toga. Tako da ja mislim, da tebi ne valja WIndows cd.. ;) Proveri možda još konfiguraciju samog hard diska. Znam, da sam ja prilikom kupovine novog laptopa prvo morao u BIOS, da promenim HDD (ATA/ SATA),da bi ga Windows prihvatio...

#4 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 25 May 2012 - 14:40

Ako instaliras Windows XP, onda podesi u BIOS-u: 1. SATA mode compactible, 2. da ti prvi BOOT device bude cd i ubaci cd sa ispravnom instalacijom XP-a, formatizuj hard i vozi. Isto vazi i za Windows 7, s tim sto njega mozes da bacis na USB i da ga instaliras odatle. Za pravljenje butabilnog USB-a ce ti trebati http://www.microsoft..._usbdvd_dwnTool

Pretpostavljam da je F8 ili F10 na DELL-u boot menu, pa mozes odatle da izaberes odakle zelis da pokrenes instalaciju.



#5 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 25 May 2012 - 17:13

Sređeno! Puno vam hvala :)

#6 danieladani

danieladani
  • Members
  • 5 posts

Posted 06 October 2012 - 19:48

Pozdrav,
molim vas imam problem, laptop od cerke dell tablet inspirion duo ne radi, kad ga je ukljcila pojavio se crni ekran na kome pise: No bootable device- Please restart system.
Znam mnogo oko restartovanja ali na ovom touch screen slabo, ako mozete pomozite mi hvala

#7 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 06 October 2012 - 20:24

Da li prijavljuje hard disk? Ako prijavljuje, najverovatnije je puk`o OS i treba da se reinstalira.

#8 danieladani

danieladani
  • Members
  • 5 posts

Posted 06 October 2012 - 22:45

neznam, samo se to pojavljje na ekranu, a naglasava da treba da se restartuje, ali neznam kako

#9 danieladani

danieladani
  • Members
  • 5 posts

Posted 06 October 2012 - 22:46

ili ako treba da se reinstalira, kako to da uradim, ja se razumem obicnim ali ovaj touch screen neznam bas, zato pitam ako moze pomoc, hvala

#10 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 07 October 2012 - 07:25

ili ako treba da se reinstalira, kako to da uradim, ja se razumem obicnim ali ovaj touch screen neznam bas, zato pitam ako moze pomoc, hvala


Ako instaliras Windows XP, onda podesi u BIOS-u: 1. SATA mode compactible, 2. da ti prvi BOOT device bude cd i ubaci cd sa ispravnom instalacijom XP-a, formatizuj hard i vozi. Isto vazi i za Windows 7, s tim sto njega mozes da bacis na USB i da ga instaliras odatle. Za pravljenje butabilnog USB-a ce ti trebati http://www.microsoft..._usbdvd_dwnTool

Pretpostavljam da je F8 ili F10 na DELL-u boot menu, pa mozes odatle da izaberes odakle zelis da pokrenes instalaciju.

Ispravka F12 je ulazak u boot menu, F2 je ulazak u setup menu (BIOS)

Edited by kronostime, 07 October 2012 - 07:39.


#11 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 07 October 2012 - 11:14

Da li prijavljuje hard disk? Ako prijavljuje, najverovatnije je puk`o OS i treba da se reinstalira.

Cini mi se da taj tablet nema hard disk nego flash.
Moguce je sasvim da je crkao isti

#12 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 07 October 2012 - 11:41

Cini mi se da taj tablet nema hard disk nego flash.
Moguce je sasvim da je crkao isti

320 gb 7200 rpm

#13 M. Fury

M. Fury
  • Members
  • 587 posts

Posted 08 October 2012 - 17:11

U svakom slučaju deluje kao hardverski problem, ne bi smeo odjednom da više ne vidi hard disk. Najbolje se obratiti najbližem (proverenom) servisu :)

#14 danieladani

danieladani
  • Members
  • 5 posts

Posted 08 October 2012 - 18:04

Ispravka F12 je ulazak u boot menu, F2 je ulazak u setup menu (BIOS)

hvala ti puno, ali iskreno neznam nesto blokira pa videcu probacu ako uspem super, ako ne kod majstora, samo sto ovde ubijaju sa cenama probacu hvala u svakom slucaju,ako mi nesto jos treba da sredim pitacu, pozzz

#15 elektro_pionir

elektro_pionir
  • Members
  • 44 posts

Posted 11 December 2012 - 14:58

A gde je to gde ubijaju sa cenama , da odem i ja nekog da ubijem :)