Jump to content


Photo
- - - - -

DA LI SU I KAKO POKRADENI IZBORI U SRBIJI 06. MAJA 2012.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
457 replies to this topic

#1 nabukodonosor

nabukodonosor
  • Members
  • 96 posts

Posted 11 May 2012 - 11:36

Svi smo svedoci da su gubitnici na izborima održanim 06. 05. 2012. od juče horski zagrajali da su pokradeni i da ove izbore treba poništiti.

Pošto sam one godine kad je Boris Tadić prvi put izabran za predsednika Srbije bio član izborne komisije na jednom biračkom mestu ispričaću kako je to izgledalo. To ću uraditi prostim rečima, bez citiranja i tumačenja zakonskih odredbi, a sve u pokušaju da tekst bude razumljiv svima, pa i onima koji sa ovom materijom nemaju nikakve veze. Inače tada sam na tom biračkom mestu bio podpredsednik biračkog odbora.

Veče pred početak izbora predsednik biračkog odbora i ja smo otišli na biračko mesto i izvršili pripreme za sutrašnje izbore. Razmestili smo stolove i stolice gde će da sede ljudi zaduženi za identifikaciju birača, vođenje biračkih knjiga i uručivanje glasačkih listića. Namestili smo stolove gde će da stoje glasačke kutije i u zasebnoj prostoriji uredili mesta gde će glasači moći u tajnosti da obave glasanje za kandidata za kojeg su se odlučili. Onda smo zaklučali prostoriju i dok smo išli kući usput proverili da li je okolina biračkog mesta očišćena od propagandnog materijala stranaka koje učestvuju na izborima jer je to strogo zabranjeno.

Sutradan, na dan sprovođenja izbora, po dogovoru od ranije, sat i petnaest minuta pre početka glasanja, svi mi, članovi biračkog odbora i delegirani predstavnici stranaka koje imaju kandidate na biračkim listićima smo bili na biračkom mestu. Prvo je na bazi ovlašćenja i ličnih isprava izvršena identifikacija prisutnih lica. Zatim je urađeno obeležavanje biračkog mesta na zakonom propisani način. Posle toga je izvršeno brojanje glasačkih listića da bi se utvrdilo da tu nema nekih nepravilnosti. Zatim je izvršena podela poslova koji se obavljaju prilikom glasanja. Još jedanput je provereno da u okolini biračkog mesta eventualno nema istaknutog propagandnog materijala zainteresovanih stranaka. Inače sve opisane radnje se obavljaju u prisutnosti već pomenutih ovlašćenih lica, kako članova biračkog odbora, tako i predstavnika stranaka koje učestvuju u izborima. Sve radnje i utvrđeno činjenično stanje se zapisnički konstatuju. Svako od prisutnih je imao pravo da stavi primedbu ako smatra da nešto nije u redu, a što takođe ulazi u zapisnik.

Po obavljanju svega opisanog u za to određeno vreme vrši se otvaranje glasačkog mesta. Glasanju pristupa prvi pristigli birač u čijem se prisustvu vrši pečaćenje glasačkih kutija. Kada on završi sa glasanjem, dalje se do završetka izbora i zatvaranja biračkog mesta sve odvija onako kako ste mogli da vidite ako redovno na svom biračkom mestu koristite svoje biračko pravo. Zbog toga neću o tome, nego da vidimo šta se dešava po zatvaranju biračkog mesta.

Vrata se zaključavaju i ponovo se utvrđuje ko i u kom svojstvu je prisutan u prostoriji gde se vrši utvrđivanje rezultata izbora na konkretnom biračkom mestu. Onda se na bazi spiskova gde se potpisuju svi birači koji su pristupili glasanju utvrđuje broj ljudi koji su tog dana glasali. Posle toga pristupa se otvaranju glasačkih kutija, pronalaženju kontrolnog listića i ako je on pronađen pristupa se brojanju iskorišćenih, kao i neupotrebljenih glasačkih listića Ovaj broj mora da se slaže sa podacima iz biračkog spiska. Zatim se broje osvojeni glasovi. Kada se utvrdi broj glasova koji je svaki pojedini kandidat ili lista osvojio, kao i broj nevažećih listića, sve se to lepo sabere i dobijeni zbir uporedi sa zbirom izašlih glasača evidentiranih u biračkim spiskovima. Ako se ova dva zbira podudaraju znači da je glasanje proteklo u redu i po zakonu. Zapisnički se konstatuje koliko je ko osvojio glasova. U zapisnik ulaze i eventualne primedbe o uočenim nepravilnostima, ako ih po nečijem mišljenju ima, od strane prisutnih predstavnika stranaka koje su učestvovale na izborima. Po potpisivanju zapisnika svaki predstavnik stranke koja je uzela učešće na izborima dobija kopiju zapisnika sa utvrđenim rezultatima glasanja i trči u sedište stranke da istu preda svojim stranačkim organima. Na bazi ovih kopija, koje moraju da budu verne originalu, stranke za sebe utvrđuju rezultate izbora.

Šta za to vreme radi birački odbor? Birački odbor dostavlja birački materijal sa svog glasačkog mesta centralnoj opštinskoj izbornoj komisiji. Birački materijal se sastoji od upotrebljenih i neupotrebljenih glasačkih listića i uredno popunjenih i potpisanih zapisnika u kojima je utvrđen izborni rezultat na svakom pojedinačnom izbornom mestu. Posle toga birački odbor se razilazi po sistemu kud koji ljudi moji, a posao nastavlja centralna opštinska izborna komisija. Vrši se kontrola formalne i suštinske ispravnosti primljenih zapisnika i prostim sabiranjem glasova utvrđenih u njima dobija se konačni izborni rezultat za svaku pojedinu opštinu. Ti rezultati se opet zapisnički konstatuju i opet svaki od prisutnih predstavnika stranaka ima pravo da stavi svoju primedbu ako smatra da je bilo nekih nepravilnosti. Onda opštinska izborna komisija sve zapisnike dostavlja centralnoj izbornoj komisiji koja u zakonom određenom roku nakon njihove obrade proglašava konačne rezultate izbora. I tu u sedištu centralne izborne komisije sede i kontrolišu njen rad predstavnici svih zainteresovanih stranaka sa pravom da još tokom rada komisije iznesu svoje primedbe o uočenim nepravilnostima.

Šta je u celoj stvari bitno? Jedino gde se vrši brojanje glasova sa glasačkih listića su biračka mesta po mesnim zajednicama. Zapisnik o rezultatu izbora koji se tu napravi je jedino merodavan za dalji postupak, jer više istance zadužene za utvrđivanje rezultata izbora po opštinama i u republici ne broje ponovo glasove, nego konačne rezultate izbora utvrđuju prostim sabiranjem brojki koje su sadržane u tim početnim zapisnicima. Sve te zapisnike imaju i izborni štabovi stranaka koje su učestvovale na izborima i na osnovu njih radi kontrole rada državnih izbornih komisija utvrđuju svoj rezultat. Ako se taj rezultat drastično razlikuje od zvanično utvrđenog tek tada sa punim pravom mogu da počnu sa galamom DRŽ'TE LOPOVE!

Što se tiče u kontejnerima pronađenih glasačkih listića, ja kao amater, imam softver i kvalitetan štampač uz pomoć kojih mogu da falsifikujem i odštampam bilo koji glasački listić koji je korišćen na ovim izborima. Prema tome, ako ima zainteresovanih stranaka slobodno neka mi se jave. Ukoliko se pogodimo za cenu, dobićete kvalitetnih glasačkih listića vernih originalu koliko god budete želeli i biće franko isporučeno u kontejner za koji se opredelite. Vi treba samo da se pobrinete da obezbedite poštenog nalazača.

Prema tome, ne zamajavajte više ovaj narod butanjem po kontejnerima i traženjem bačenih glasačkih listića, nego saberite još jedanput zapisnike koje imate i ako utvrdite da se rezultati razlikuju na vašu štetu od onih koje je na bazi istih tih zapisnika objavila republička izborna komisija to razglasite na sva zvona. Biću prvi koji će da vam se pridruži u protestima. Imam dosta iskustva u tome. Radio sam to još 1996-te, pa onda opet 5. oktobra 2000-te. I opet ću ako treba. Ali samo ako mi pokažete falsifikovane ili ispravljane zapisnike. A toga je tada bilo I-HAJ-HAJ. Čak i sa vašim rukopisom.

#2 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 11 May 2012 - 11:46

Ma koliko ti verovatno bio u pravu, svejedno svaki navod o izbornoj kradji mora da se detaljno i javno ispita, i da se kazne odgovorni. Ako je bilo kradje kazniti lopove, ako se lagalo o kradji kazniti lazove.

#3 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 11 May 2012 - 11:48

Svi smo svedoci da su gubitnici na izborima održanim 06. 05. 2012. od juče horski zagrajali da su pokradeni i da ove izbore treba poništiti.
..........
stima. Imam dosta iskustva u tome. Radio sam to još 1996-te, pa onda opet 5. oktobra 2000-te. I opet ću ako treba. Ali samo ako mi pokažete falsifikovane ili ispravljane zapisnike. A toga je tada bilo I-HAJ-HAJ. Čak i sa vašim rukopisom.


Uh , sad procita ovaj tvoj detaljni opis, e tek sada mi pravo zasmrdjelo.

#4 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 11 May 2012 - 11:49

Лепо си објаснио све то, кад се тако ради нема шансе за крађу ако сви који посматрају изборе на бирачком месту нису укључени.
Мислим да неке велике крађе није било али неправилности је било готово на сваком бирачком месту јер су одбори били сачињени већином од људи који су неискусни, недовољно обучени и први пут у таквој улози.

П.С: Мислим да нам нова тема није била неопходна

#5 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 11 May 2012 - 11:49

Da se mulja na izborima javna je tajna a da li se to može dokazati pitanje je
slažem se da bi trebalo da se stvar istera na čistac pa da vidimo o čemu se radi ali poznajući političare u Srbiji naći će oni neki svoj interes i od ove halabuke neće biti ništa tj gurnuće krađu pod tepih

#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 May 2012 - 11:50

Meni ovaj post zvuci vrlo razumno.

#7 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 11 May 2012 - 11:54

Мада опет кад размислим зашто па не би покрали, многи који су дежурали испррд неких странака су апсолутно незаинтересовани за све друго сем до 2000 динара дневнице. Немали је број оних који нису ни знали испред кога дежурају те је поред таквих могао шлепер да се украде а не избори.

#8 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 May 2012 - 12:01

Nije mogla da prodje kradja na ovaj nacin. Narocito pored SNSa koja je u tom smislu najorganizovanija stranka, oni sami su imali svoje podatke sa biralista, posmatrace na svakom biralistu. Moglo je ovako nesto da se odradi na Kosovu, ali tamo nista nije prijavljeno.

Sto se nepravilnosti tice - bilo ih je svakako. Pouzdano znam da je na jednom birackom mestu vrlo blizu mesta gde ljudi zaokruzuju sedeo neki covek koji nije trebalo da bude tu, i zapisivao nesto u svescicu. Takodje znam da su negde cak i ako je nesto i precrtano, a nesto drugo zaokruzeno, prihvatali takve listice kao vazece. Takodje sam cuo za slucaj da je neko iz birackog odbora pomogao licu koje lose vidi da glasa. Sve su ovo nepravilnosti zbog kojih bi mogli da budu i ponisteni izbori na tim mestima, ali ljudi, ovde pricamo o kradji pola miliona glasova! To je nemoguce.

#9 nabukodonosor

nabukodonosor
  • Members
  • 96 posts

Posted 11 May 2012 - 12:02

Мада опет кад размислим зашто па не би покрали, многи који су дежурали испррд неких странака су апсолутно незаинтересовани за све друго сем до 2000 динара дневнице. Немали је број оних који нису ни знали испред кога дежурају те је поред таквих могао шлепер да се украде а не избори.



Ali stranke su te koje delegiraju svoje posmatrače, pa ako su takve ljude poslali da vode računa o regularnosti izbora, onda ispada da su taj posao odradile diletantski i da su sami sebe pokrali.

#10 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 11 May 2012 - 12:03

Ne znam sta da kazem?
Deluje verovatno, a opet...
Ono sto pouzdano znam, dakle iz prve ruke (prijateljica mi je bila jedan od posmatraca na izborima) je to da su se maltene potukli oko listica koji su preostali, tj. oko glasova ljudi koji nisu izasli na izbore. To sam pokusala da sugerisem svom detetu koje je odbilo da izadje na izbore, ali nije me poslusala.
Kada sam joj uvece, nakon ove price oko grabljenja listica nabacila da je njen glas umesto Cedi, otisao mozda Tomi, bila je istinski razocarana... ali, kasno.

Edited by Gordana_64, 11 May 2012 - 12:03.


#11 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 11 May 2012 - 12:05

Мада опет кад размислим зашто па не би покрали, многи који су дежурали испррд неких странака су апсолутно незаинтересовани за све друго сем до 2000 динара дневнице. Немали је број оних који нису ни знали испред кога дежурају те је поред таквих могао шлепер да се украде а не избори.


Znaš li ti koliko ima glasačkih mesta i na njima posmatrača + za tako široke i sistematske prevare ne samo da je trebalo prevariti desetine hiljada posmatrača već (mnogo važnije) imati i na hiljade svojih prevaranata koji su spremni da u svemu tomu učestvuju a kasnije o tome ćute (što je u Srbiji apsolutno odgovorno tvrdim nemoguće)...Žika bi rekao Peri, ovaj Lazi itd. kum kumu, muž ženi a ova prijateljici u poverenju itd. za pola sata znalo bi se sve i ko i gde i koga, Srbija je ovo...znači sama krađa na biračkim mestima (govorim o krađi velikog obima možda manje u manjim mestima i mogu da prođu) otpada i kao mogućnost...

#12 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 11 May 2012 - 12:06

Ali stranke su te koje delegiraju svoje posmatrače, pa ako su takve ljude poslali da vode računa o regularnosti izbora, onda ispada da su taj posao odradile diletantski i da su sami sebe pokrali.

pogrešan ti je ugao posmatranja!

činjenica ja da od političkih partija i pokreta koje su učestvovale na izborima ja lično ne verujem da ima jedna stranka koja ne bi pokrala izbore ako ima mogućnost i logistiku za to, znamo da najviše mogućnosti imaju Ds i SPS kao najorganizovanije stranke sa medijskom i policijskom zaštitom i ako je neko krao nema šta da se anlaze izgovore da je iskoristio tuđu slabost bitna je njihova namera

sve pod uslovom da neko to uspe da dokaže ...

Edited by perkos, 11 May 2012 - 12:07.


#13 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 May 2012 - 12:08

Jos jednom - razmisljajte o obimu kradje. A i ima onoga sto kaze Nabukodonosor. Narocito na ovim izborima. Ja sam se potpisao u tri spiska, neko i u cetiri. Sto vise spiskova - manja sansa za prevaru. U ovim uslovima - nemoguce. Bar tih razmera...

#14 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 11 May 2012 - 12:30

 Ko gubi, ima pravo da se ljuti. 

Edited by ManicMiner, 11 May 2012 - 12:30.


#15 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 11 May 2012 - 12:40

Sigurno da je bilo neregularnosti, ali ova Tomina histerija mi deluje kao poslednji potez ocajnika, davljenika. Doziveo je debakl na izborima, ne zna kako to da vise opravda i krece kuknjava o ukradenih 15%, 500 000 mrtvih.. mislim da ni njegovi glasaci ne veruju u to.

Cak me ne bi zacudilo da opozove svoje glasace, da trazi od njih da ne izadju na izbore u drugom krugu, da ne ucestvuju na namestenim i pokradenim izborima.. ionako je osudjen na poraz, na taj nacin bi sebi stvorio bolestan izgovor zasto opet nije uspeo da pobedi Tadica.