Jump to content


Photo
- - - - -

Drugi krug predsednickih izbora 2012


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1543 replies to this topic

#1 tipa_efikasni

tipa_efikasni
  • Members
  • 803 posts

Posted 08 May 2012 - 03:42

Rezultati prvog kruga:

Boris Tadic 25.33 Tomislav Nikolic 24.99

Ivica Dacic 14.24 Vojislav Kostunica 7.44

Zoran Stankovic 6.56 Cedomir Jovanovic 5.03

Jadranka Seselj 3.78 Vladan Glisic 2.77

Zoran Dragisic 1.53 Istvan Pastor 1.64

Muamer Zukorlic 1.41 Danica Grujicic 0.79

Prva velika dilema - izlaznost. Na ovim izborima 58.7 sto je manje nego 2008. kao i 2007. na parlamentarnim izborima. U poslednja dva izbora za predsednika izlaznost u drugom krugu je uvek bila veca nego u prvom, 2008. je isla i na 68% u durgom krugu. Tada je dobar deo glasaca bio u fazonu, izacicu u drugom krugu kad bude najvaznije, sad moze i bez mene... dobar deo nestabilnih Tadicevih glasaca je tako razmisljao. Sad je pak drugacije, ulog je bio parlament i lokal, sto je od velike vaznosti. Svi su radili maksimalno da izvuku svoje birace. Ko sad nije izasao, ne verujem ni da ce u drugom krugu, sem ako sad nije bio sprecen. Onom kome nije vazan parlament i lokalna vlast, ne verujem ni da ce mu biti vazan drugi krug. Ja verujem da izlaznost moze biti i manja, umorili su se ljudi od njih dvojice, ima tu biraca radikala dveri pa i ldp-a koji nece izaci...

Ako izlaznost ne ide gore, znaci da se pobednik odlucuje manje vise izmedju postojecih glasova iz prvog kruga. Sta je sigurno?

Recimo da je sigurno da Boris Tadic moze da racuna na glasace LDP-a. Iako ima onih koji nece izaci, ajde da kazemo da je to stopostotno sto je = 30.36. Sigurno je i da ce glasaci DSS-a podrzati Nikolica, opet stopostotno sto je = 32.43.

Sve ostalo je neizvesno, ali moze da se nasluti. URS je misterija, oni imaju dosta glasova zahvaljujuci Stankovicu i malim regionalnim partijama, i pitanje je da li su svi bezuslovno za Tadica. Neka je pretpostavka da je odnos 80:20 u korist Tadica, sto bi donelo u ukupnom zbiru Tadicu otprilike 35.5, a Nikolicu 33.7.

Kada su u pitanju Jadranka, Glisic i Dragisic, utisak je da su njihovi biraci nezadovoljni vlascu i da tu tesko Tadic moze ocekivati da dobije nesto, dok je to Nikolicu najveca sansa da dodje do glasova, mislim da sem najtvrdjeg jezgra radikala i deladveri Nikolic moze ocekivati da dobije glasove kojih ima nesto vise od 7.5. Ako uzme 4% imace 37.7.

Manjine do sada uvek naklonjene Tadicu, a sada? Verovatno opet, stim sto Nikolic moze da bude u egalu u Sandzaku. Iako je mutio sa Pastorom mnogo, ne verujem da moze nesto znacajnije da uradi. Tih 3% u najboljem slucaju po Nikolica podelice se 2:1 u korist Tadica, sto bi bilo T 37.5 N 38.7 .

Ostaje da odlucuju socijalisti. Kako ce glasati, nepredvidivo je. Verujem da je odnos pola pola i da njihovi biraci nisu ljubitelji DS-a. Dalje, tu ima i dosta penzionera gde vise sanse ima Nikolic, dok medju Palminim obrnuto. Medjutim eventualna podrska Dacica bi mogla da presudno utice. Medjutim u koliko dogovore pre drugog kruga koaliciju, mozda Tadicevi biraci ostanu kuci i kazu dosta im je vlada, necu da glasam zbog... a razloga puno, pogotovu ako mu daju mesto premijera. Zato verujem da ce Tadic insistirati da se to ne radi, kako biizbore predstavio kljucnim i za buducu vladu, cime bi animirao svoje pristalice i podigao znacaj izbora.

Veoma cesto cujem komentar tipa, najbolje da pobedi onaj koji nije u vladi. Vec sam prokomentarisao da je najveci gubitnik izbora DS koji je izgubio 16% birackog tela, Tadic je malo bolji iskljucivo jer su neki koji su na parlamentarnim glaslai za ldp ili neku drugu stranku glasali za njega jer njihov kandidat nema sanse. Jasno je dakle da imaju tendenciju pada, uspeli su negativnom kampanjom da srozaju sns, ali im lose ide animiranje biraca, dok je pre 4 godine to bilo drasticno bolje kad je Tadic uzeo 2.2 miliona, a Nikolic 2.1 Nikolicu je sigurno lakse da animira svoje, ali opet, od glasaca socijalista zavisi, jer ostali su koliko toliko predvidivi. Nikolicev veliki problem je razocarenje medju glasacima i epitet vecitog gubitnika, njegov najtezi zadatak je kako da podigne moral u samoj stranci...

Naravno, ne moze se sve ovo gledati u procentima, niti je bas tako lako predvidivo, nije sve cista matematika, negde sam i zagubio neki %, ali nisam imao podatke da ih sabiram po glasovima, a ne po procentima. Ima vremena i za to, videcemo i sledece istrazivanje, danas je Ekonomist pisao da Nikolic ima vece sanse, ali ne znam odkae su konkretno izvukli taj zakljucak.

#2 tipa_efikasni

tipa_efikasni
  • Members
  • 803 posts

Posted 09 May 2012 - 13:50

dogovorena koalicija

Nesto sto sasvim sigurno moze u mnogome da utice na krajnji rezultat.

#3 sirmium

sirmium
  • Banned
  • 7,585 posts

Posted 09 May 2012 - 13:59

.

Edited by sirmium, 09 May 2012 - 14:06.


#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 May 2012 - 20:36

Ko zeli (i moze, za razliku od mene) da glasa, zna: opet je izbor manje zlo.

#5 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 09 May 2012 - 20:41

Ja u drugom krugu kao i u prvom - za Žarka Koraća.

#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 May 2012 - 21:16

Ja u drugom krugu kao i u prvom - za Žarka Koraća.

Ja bih dao sve sto mogu - ali to nije to.
Zarko Korac je svitac koji samo zuji medju bumbarima srpske politicke scene, upozoravajuci ih, da pored ostalog, i zahvaljujuci njegovoj svetlosti po neko nesto jasno vidi.

#7 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 May 2012 - 00:13

Sam koncept predsednickih izbora u Srbiji je zapravo neka vrsta konkursa za mentalnu bolnicu: kadrovi (da ne koristim isuvise pohvalan termin ljudi) koje "narod direktno izabere" cak i pod uslovom da su originalno bili mentalno zdravi, nakon toga sto ih "narod izabere" definitivno polude. Sto je u neku ruku i razumljivo: treba biti monah i istinski asketa pa izdrzati videti svoje postere 30 metara visoke i slusati toliko poltronisanja i uvlacenja u analni otvor koji u ovom i ovakvom nemoralnom drustvu svaki takav "izabran od naroda" mora da dozivljava. S obzirom da mi od populistickog uspona tiranina milosevica nismo do danas nista ili gotovo nista naucili, nama je opet potreban VOZD ili VODJA, a ne samo cinovnik koji ce mirno i uredno obavljati svoj posao, bez buke i pompe. Predsednicki izbori su cist kancer demokratije cak i u mnogo naprednijim drzavama (recimo, potpuno se slazem sa velikim savremenim filozofom D. Dennettom koji je rekao otprilike da nema vece manifestacije primitivizma i nepismenosti nego sto su americki predsednicki izbori), oni podsticu samo sve najgore u ljudskim bicima, a posebno u ionako pokvarenim i nemoralnim bicima kakvi su politicari. Tako da bi ih u Srbiji trebalo pod hitno ukinuti. Mada znam da je to utopijski, posto je ovde rulji vaznije da ima VOZDA nego da ima hleba da jede...

Tako da verovatno takodje - Zarko Korac.

#8 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 10 May 2012 - 00:40

Ja glasam za Borisa, naravski...

#9 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 10 May 2012 - 10:45

Ja u drugom krugu kao i u prvom - za Žarka Koraća.



...

Tako da verovatno takodje - Zarko Korac.


:+1:

... to su već tri glasa za Žareta!;)

#10 curry

curry
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 10 May 2012 - 22:52

2 dana pre izbora sam kazao da je narod glup i da ce opet onaj reatard tadic da pobedi, a sad mogu da kazem da sam se prevario u proceni, posto narod nije glup, nego je retardiran :ph34r:

#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 May 2012 - 22:57

2 dana pre izbora sam kazao da je narod glup i da ce opet onaj reatard tadic da pobedi, a sad mogu da kazem da sam se prevario u proceni, posto narod nije glup, nego je retardiran :ph34r:

Pa pridruzi nam se i ti - glasaj za Zarka! Batali narod, prevazidji te gluposti, nas kandidat je pod brojem 3! ;)

#12 curry

curry
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 10 May 2012 - 23:00

Pa pridruzi nam se i ti - glasaj za Zarka! Batali narod, prevazidji te gluposti, nas kandidat je pod brojem 3! ;)


ma hebo im ja svima... samo da izvadim dvojno drzavljanstvo, i cao srbijo na qrtaz te nabijem!:D

#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 May 2012 - 23:04

ma hebo im ja svima... samo da izvadim dvojno drzavljanstvo, i cao srbijo na qrtaz te nabijem!:D

Potpuno razumem sentiment...i nije da ga bar jedno 33% vremena ne delim. :(

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 May 2012 - 01:25

Kakav genda:

Tadić: Nemojte da vam ja objašnjavam kako se rađaju deca
Kandidat za predsednika Srbije Boris Tadić poručio je večeras Leskovčanima da se žene i da "pomognu svojim damama da rađaju decu".

- Poštovani muškarci, pomozite svojim damama, radite svoj posao. Nemojte da vam ja objašnjavam, radite svoj posao - rekao je Tadić na predizbornom skupu na Širokoj Čaršiji u Leskovcu, uz buru oduševljenja i aplauze.





#15 accu

accu
  • Members
  • 114 posts

Posted 11 May 2012 - 01:43

Kakav genda:


Užas, ima li crnjeg i odvratnijeg populizma od pozivanja na "rađanje & množenje" ?
Nego, jel bilo i popova u pratnji tadićeve kamarile...