Jump to content


Photo
- - - - -

Romi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1200 replies to this topic

#61 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 April 2012 - 15:33

Pa sta se bunite protiv stanovnika Resnika ? Lepo kazu ljudi da im ne smetaju Romi kao romi i da zive sa njima decenijama. Smeta im uspostavljanje nehigijenskog naselja sa leglom sitnog kriminala pod nos.
Pa nije ih Djilas raselio zato sto ih voli. nego zato sto mu smetaju..
Da ih voli, skupio bi sredstva pa bi negde u predgradju napravio novo naselje sa nekim neprofitabilnim stanovima ili kucama sa sve skolom i ambulantom. Ovako samo problem gura pod tepih ( i to pod tudj ).

Znace i ovde izlazi na videlo ono o cemu sam vec pisao.. Ne smeta ljudima Rom( necu ipak o ekstremistima ) koji je zaposlen ( ili makar radi nesto na crno ) , radi, skoluje decu. Smeta im sto drzava samo sklanja te ljude sa svog vidnog polja i postavlja ih u neko tudje dvoriste. Jednostavno ih premesta iz jednog nehigijenskog naselja ,praveci drugo.. Pa niko nece pod svoj prozor nehigijenska naselja i sitan kriminal. @ stmaurice-- verujem da kad bi postavili i pod tvoj prozor takvo naselje i ti bi to onda drugacije gledao.

Nek drzava resi njihov problem tako sto ce da ih smesti u neke uslovne kuce ili zgrade ( neprofitabilne) , nek ih popisu, daju dokumenta i nek ih obavezno skoluju. Nek im suzbiju organizovan kriminal ( prosjacenje i kradju ) pa ce onda biti vise dobrodosli i u drugim naseljima.


Ovako priča samo jedan rasista.
Koliko god izgledalo da ti to nisi ustvari jesi i to iz više razloga. Boldovao sam problematične delove.

Dakle, kako jedan tipični, prikriveni rasista u Srbiji doživljava Rome? Doživljava ih kao "leglo sitnog kriminala" koje živi u "nehigijenskim naseljima" (što je prljavština na kvadrat).
Kako država rešava problem "prljavštine" koja je do sada bila na bezbednoj udaljenosti od "čiste" i "poštene" srpske nacije? Tako što zarad svojih kalkulantskih ciljeva "prlja" čistunce ubacivanjem "đubreta" u njihovo dvorište, je li tako, rasisto?
A kako jedan prikriveni rasista vidi rešenje problema? Vidi ga, kao i njegovi istomišljenici iz Nemačke '30.- ih, u "popisu". E sad, tu on (pro)nalazi svoju "dušu" pa ih ne bi strpao u gasne komore nego bi ih tako popisane poslao da traže dokumenta u policijskim stanicama u kojima bi oni, naravno, bili prioritet pored onih dugih redova od 4 am, ali i da se obavezno školuju u školama gde se potpisuju peticije da se ne prime takva deca pa se šalju u "specijalna odeljenja".

Nego, kad si ti tako svima lepo podelio uloge, priupitao bih te nešto. Da li ima sitnog (i krupnog) kriminala i među "čistima"? Koliko Srbi i Srpkinje izdvajaju za ličnu higijenu? Da li se u gradskom saobraćajnom "osećaju" samo Romi? I da li ima Roma koji se ne "osećaju" i koji su generalno čisti? Koliko se čistim održavaju srpski stanovi i kuće, ulazi i hodnici u zgradama, ulice i trgovi, parkovi, šume i vodotokovi?

Edited by melankolic, 09 April 2012 - 15:38.


#62 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 April 2012 - 15:56

Ne znam šta mi sve ovo treba ali, 'ajde: u konkretnom slučaju se ne radi o načinu kako neki "prikriveni rasista doživljava Rome", nego su to zaista ljudi iz nehigijenskog naselja. Čemu podmetanje?

#63 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 April 2012 - 16:05

Ne znam šta mi sve ovo treba ali, 'ajde: u konkretnom slučaju se ne radi o načinu kako neki "prikriveni rasista doživljava Rome", nego su to zaista ljudi iz nehigijenskog naselja. Čemu podmetanje?


Ne znam ni ja šta ti treba da se baviš higijenom umesto ljudskim pravima.

Edited by melankolic, 09 April 2012 - 16:06.


#64 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 09 April 2012 - 16:39

Ko ste to vi? Naravno da je moguce resiti neke od ovih problema ali samo pravilnim shvatanjem onoga sto se naziva ljudska prava sto ne znaci da svako moze da radi sta mu se prohte ukljucujuci da ogranicava osnovna prava drugih samo zato sto pripada nekoj grupi koju ljudi pogresno percipiraju kao homogenu jer tako nesto ne postoji. Ne mogu porodicna, kulturna ili etnicka "prava" da budu iznad ljudskih/individualnih i taj tzv. romski problem je sasvim pogresno shvatati i resavati na nekoj grupnoj bazi nego iskljucivo na individualnoj jer pojedinci iz te grupe imaju veoma razlicite ljudske interese i probleme. Recimo biznis sa prosenjem (i ostalim formama eksploatacije dece) uopste je jedan od najokrutnijih formi ropstva u celoj Evropi i treba ga sistematski/individualno suzbijati svuda od Rumunije do Irske bez obzira na veru, etniju ili kulturu.


Pisao sam ranije kako i zasto je ovo zapocelo. Reagovao sam u afektu na raspravi o djilasu, startovao topik kao da sam pripadnik romske manjine, pogresio sam i izvinio se.
Druge manjine pomazu matice, a rome nema ko do drzave. I nije da nemaju pomoc, ali su generalno niza socijalna kategorija. Stipendiranjem obrazovanja i sa malo pozitivne diskriminacije kod zaposljavanja bi se stvari promenile za par generacija.
Kad se pominju romi ne ide bez pominjanja prosjacenja, kradja, nerada ili se koriste kao municija u politickim sukobima. Te generalizacije smetaju. One sto neki od vas navode kao pozitivne primere u mojoj okolini cine vecinu. Kada prestanu generalizacije i diskriminacija, onda se moze preci na individualna prava. Svaka trka tada moze biti ravnopravna.
Eksploatacija dece postoji, ali na razne nacine, i ne samo od strane roma. Neke se stvari mogu preseci, a za neke su potrebne generacije.

#65 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 09 April 2012 - 16:40

Da li u ljudska prava spada i pravo na izbor mesta prebivanja?

#66 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 09 April 2012 - 17:18

---


Joj kakav si ti lik..lepis etikete kako ti se digne.. pa ti bi prvi skvicao i skakao kad bi ti ih neko doselili u susedstvo..
Nije rasista covek koji je protiv toga da se nehigijenska naselja stave u njegovo susedstvo. Rasista je covek koji bi mrzeo Rome.. Nigde nisam rekao da ih mrzim , cak sam naveo da imam i prijatelje i komsije Rome ( ali ti to ne citas nego napamet lupas po forumu -ubijajuci vreme kojeg ocigledno prema broju tvojih postova imas napretek )

Naselja su nehigijenska ne zato sto se oni ne kupaju i ne peru ves dovoljno ( najcesce i za to nemaju dovoljno uslova ) vec zato sto na nacin koji su ih formirali - (a ni Djilas to ne radi mnogo bolje ) zato sto im drzava nikako ne nudi bolje. I takvi ljudi u takvim naseljima bili to romi, izbeglice , arapi , crnci ili kinezi , zbog siromastva i nemastine i nemaju izbora nego da se bave sitnim kradjama , prosjacenjem ( ovo drugo bi ipak zbog ociglednog organizovanja trebalo i drzava da se pozabavi ).
A sto se njihovog popisivanja i legalizacije tice ( a zar i mi "ostali" nismo popisani ?? ) , to moze da bude za njih samo pozitivna stvar. Imali bi pravo na lecenje , skolovanje, socijalnu pomoc, imali bi pravo glasa na izborima... I posle kao takve ne bi imao nikakve probleme da prihvatim i za prve komsije.
Sve ovo sam vec bio napisao, ali ti posto verovatno nemas dovoljno vremena da sve procitas( jbg treba ceo forum pregledati i na svakoj temi ucestvovati ) ti onako napamet lepis etikete..

#67 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 09 April 2012 - 17:59

Ne želim nikog da označim kao rasistu, ali neki od iznetih stavova jesu rasistički, verujem izrečeni su iz drugih pobuda, no to ne menja pogled na opštu sliku, na odnos većine prema romskoj populaciji. Svi primeri jednog poznanika, trojica kolega, školski drug i slično govore da nam je normalni pogeld ono drugo, zato ističemo izuzetke. Stanovnici Resnika nisu protiv Roma ali su protiv nehigijenskog naselja. Koliko znam dobar deo resnika izgrađen je "divlje" bez dozvole, tek je sa epidemijom žutice učinjeno nešto na urbanizaciji, izgradnji vodovoda i kanalizacije, sada oni ne žele nehigijensko naselje, otkud znaju da će biti nehigijensko, osim po tome što smatraju da čim se doseljavaju Romi, naselje će biti nehigijensko, ljudi će krasti, niko ne želi sitne lopove u komšiluku, reče neko ovde. Mogu li ja da tražim da se isele krupni lopovi iz mog komšiluka, da sprečim doseljavanje bilo kojeg Srbina jer, baviće se krupnim kriminalom.
Ili, kako to da država eliminiše sitni kriminal, obrazuje Rome, nađe im posao pa da ih vrati međi nas, gde će obaviti taj inženjering, u nekom azilu, logoru, možda?
Ovde su se našli na istoj strani država, u liku Đilasa i birači, kažu navijači, ne znam koliko je taćno, jel i oni brane privatni posed, štite red i mir, preventivno? Đilas pri tom kaže da se ne sme dozvoliti da zbog doseljavanja dvadesetak porodica, neko napada policiju, on vidi problem u sukobu sa policijom, u neposlušnosti, on ne vidi rasizam u najotvorenijem obliku.
Da, neka im izgrade komforne stanove, ko, od kojih para i gde da se izgrade ti stanovi? Negde gde nisu nikome komšiluk.

#68 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 09 April 2012 - 18:01

Možda nije dovoljno jasno


Ti si meni jasan. Bice da ti nisi razumeo mene, nisam mislio na tebe vec sam se samo nadovezao na tvoj post o emisiji BBC-a o ljudskom ponasanju, koje se nije bavilo takvim predrasudama (prosjaka preskacu a biznismenu pomazu), pitanjem sta se menja ako ljudi pocnu pocnu da povezuju to sa bojom koze (Rome sa prosjacenjem). Zato sam okacio onaj klip sa CNN-a.

Ne znam šta mi sve ovo treba ali, 'ajde: u konkretnom slučaju se ne radi o načinu kako neki "prikriveni rasista doživljava Rome", nego su to zaista ljudi iz nehigijenskog naselja. Čemu podmetanje?


On je napisao to za naselje koje se planira a ne za naselja koja su srusena, koje se ni po jednom standardu ne moze nazvati nehigijenskim (a vala ni leglom kriminala).

#69 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 09 April 2012 - 18:04

Srpski nacisticki pokret Nasi je poceo sa protestom u Resniku (18h). Siguran sam da i oni, kao i navijaci zvezde i Rada, nisu rasisti, vec gradjani, duboko zabrinuti za neregulisano pravno pitanje zemljista.

#70 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 April 2012 - 18:07

Srpski nacisticki pokret Nasi je poceo sa protestom u Resniku (18h). Siguran sam da i oni, kao i navijaci zvezde i Rada, nisu rasisti, vec gradjani, duboko zabrinuti za neregulisano pravno pitanje zemljista.


Ne shvataš, to su (rasni) higijeničari.

#71 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 09 April 2012 - 18:09

Da li u ljudska prava spada i pravo na izbor mesta prebivanja?


USTAV REPUBLIKE SRBIJE

Sloboda kretanja
Član 39
"Svako ima pravo da se slobodno kreće i nastanjuje u Republici Srbiji"


A sada: odakle vama pravo da nekome zabranjujete da zivi u vasoj opstini, tj. naselju? Da nije mozda to neko vase ljudsko pravo? A kako stojimo sa kamenovanjem policije i paljenjem stambenih objekata molotovljevim koktelima, jel i to neko vase "pravo"?

#72 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 09 April 2012 - 18:13

USTAV REPUBLIKE SRBIJE

Sloboda kretanja
Član 39
"Svako ima pravo da se slobodno kreće i nastanjuje u Republici Srbiji"


A sada: odakle vama pravo da nekome zabranjujete da zivi u vasoj opstini, tj. naselju? Da nije mozda to neko vase ljudsko pravo? A kako stojimo sa kamenovanjem policije i paljenjem stambenih objekata molotovljevim koktelima, jel i to neko vase "pravo"?


Odakle nekom pravo da vrsi etnicko ciscenje na Novom Beogradu? Ti Romi su se nastanili na Novom Beogradu u skladu sa svojim pravima upravo po clanu Ustava koji citiras.

#73 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 09 April 2012 - 18:14

Odakle nekom pravo da vrsi etnicko ciscenje na Novom Beogradu? Ti Romi su se nastanili na Novom Beogradu u skladu sa svojim pravima upravo po clanu Ustava koji citiras.


Cemu skretanje teme, nisi odgovorio odakle vama pravo da zabranite nekome da zivi u Resniku?

#74 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 09 April 2012 - 18:20

Odakle pravo Djilasu da im brani da zive na Novom Beogradu?

#75 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 April 2012 - 18:28

Odakle pravo Djilasu da im brani da zive na Novom Beogradu?


Da li ti svesno skrećeš temu? Pričali smo već o Đilasovom rasizmu. Sada pričamo o rasističkim nemirima u Resniku.