Jump to content


Photo
- - - - -

Kako je pocinjao rat u Hrvatskoj


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
575 replies to this topic

#46 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 February 2012 - 14:25

...

... Ovo je jedan tipican proustaski stav ...



http://www.e-novine....oji-Srbiji.html

>> ... Istraživanje OEBS / Mladić i Karadžić heroji u Srbiji
Marija Ristić

... Dušan Ignjatović, direktor srpske Kancelarije Nacionalnog saveta za saradnju sa MKSJ-om, rekao je da istraživanje pokazuje kako srpska javnost ne prati pažljivo suđenja MKSJ-a, ali da ipak ima vrlo snažno negativno mišljenje o njegovom radu. “Lakše je verovati da je Tribunal antisrpski sud nego da su Srbi počinili ozbiljne zločine tokom konflikata devedesetih”, rekao je Ignjatović.

Prema istraživanju, 40 odsto Srba veruje da najveću odgovornost za sukobe snose Hrvati, zatim Albanci sa 17 odsto, dok su Bošnjaci treći sa 10 odsto ... <<

...

#47 Kino Sutjeska

Kino Sutjeska
  • Members
  • 219 posts

Posted 29 February 2012 - 14:37

Nego, tema ovog topica je, po zamisli cetnickog Kina Sutjeske, trebala biti odnos garde prema regrutima JNA.

Tvoja lazna prica predstavlja jedino teski sovinizam i nemas razloga da te bilo sta uvredi kada mozes toliko da izmisljas.


Dakle da ponovimo, covek je hteo da proda ovde muda pod bubrege pricom da je jedna nenaoruzana vojna formacija zarobila drugu naoruzanu vojnu formaciju, jer su Zenge bile dobricine koji nisu mogli ni u koga da pucaju, a u JNA sve zlocinac do zlocinca koji su eto i nenaoruzani cinili zlodela, pa su tada u jos uvek svojoj zemlji sasvim legalno zarobili neku bednu, ali naoruzanu do zuba paravojnu formaciju.



#48 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 February 2012 - 14:59

... jer su Zenge bile dobricine koji nisu mogli ni u koga da pucaju, a u JNA sve zlocinac do zlocinca koji su eto i nenaoruzani cinili zlodela ...

Gdje je to Vjekoslav napisao? Covjek opise jedan incident, a ti mu pripises generalizaciju. Ako se itko polomio da na forumu opise i pokusa objektivno objasniti rusvaj '90-ih, i u svom okruzenju i u sirem kontekstu, to je bio on.
Nemoj mi sad reci da izigravam njegovog advokata - on se umije braniti i sam (ako se ovdje uopce ima od cega braniti), a i sumnjam da bi me on za takvog prihvatio (razisli smo se u misljenjima vise puta). Ovo nije njegova obrana, nego kritika tvog nacina diskutiranja. Prije bi se moglo reci da si ti taj koji bi bio sklon reci da je opci karakter vojski bio ovakav i onakav, samo bi ti zamijenio strane u stavu koji pripisujes Vjekoslavu.

Edited by zoran59, 29 February 2012 - 14:59.


#49 Kino Sutjeska

Kino Sutjeska
  • Members
  • 219 posts

Posted 29 February 2012 - 15:16

Gdje je to Vjekoslav napisao? Covjek opise jedan incident, a ti mu pripises generalizaciju. Ako se itko polomio da na forumu opise i pokusa objektivno objasniti rusvaj '90-ih, i u svom okruzenju i u sirem kontekstu, to je bio on.
Nemoj mi sad reci da izigravam njegovog advokata - on se umije braniti i sam (ako se ovdje uopce ima od cega braniti), a i sumnjam da bi me on za takvog prihvatio (razisli smo se u misljenjima vise puta). Ovo nije njegova obrana, nego kritika tvog nacina diskutiranja. Prije bi se moglo reci da si ti taj koji bi bio sklon reci da je opci karakter vojski bio ovakav i onakav, samo bi ti zamijenio strane u stavu koji pripisujes Vjekoslavu.

Zorane, ja verujem u tvoju dobronamernost, medjutim Vjekoslav je izmislio ovu pricu sa ciljem upravo da se izvrsi generalizacija vojski, kao i nacionalnih politika, kod njega se sve svodi na Srbija, znaci na celu jednu zemlju, a samim tim i narode, te oni su ovo, oni su ono itd itd

Takodje samim tim sto je prica izmisljena nema govora o nekom objektivnom opisu kako kazes rusvaja '90-tih.


Sto se tice opsteg karaktera vojski ja sam se decidirano slozio sa Forwardom oko toga, covekom sa uslovno receno druge strane, pa to pronadji i procitaj.

Pozdrav



#50 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 02 March 2012 - 10:34

Spoiler

Malo nelogicna prica

Kakvu ti propagandu samo ovde prosipas

Skraceno najobicnija jeftina propaganda.

izmisljena prica
smisli neku pricu koja zvuci malo verodostojnije.

lazna prica
izmisljas.
hteo da proda ovde muda pod bubrege

izmislio ovu pricu
Takodje samim tim sto je prica izmisljena

fascinantno! :D


...


kad ono, u realnosti, istinit dogadjaj. pa kad te vec tako jako, upravo freneticno svrbi (mada je prica bila upucena Teroreticaru), evo ti jos nekih detalja. prvo, Babo nije bio nenaoruzan, to ja nisam rekao. vitlao je oficirskim pistoljem sa komandnog mosta (krova kormilarnice) poput kauboja, izdajuci naredjenja i vristeci ne samo na (zbunjene i uplasene) mornare koji su stajali na pramcu, vec i na gardiste, koji su ugasili motor i lomili u glavi sto da naprave u vezi ovog pomahnitalog ludjaka. na pramcanom topu (20mm) stajao je, bolje reci drhtao, isto jedan obicni rocnik (bubanj tog cetverocijevca bio je prazan). mornari su od Babe dobili pune okvire tek nakon sto su gardisti, svojevoljno, usli u potpalublje i bili zakljucani. eto, to ti je bio odnos Babe prema zivotima mladica koje su njihovi roditelji povjerili JNA. kasnije, u osmom mjesecu, kapetan bojnog broda Midhad komandovao je tenkonoscima koji su sa Dunava (Vucedola) rusili Vukovar. takvih zlocinackih oficira JNA (skolovanih profesionalaca), a zlocinackih prvenstveno prema vlastitoj vojsci, nije bio mali broj. zato Srbija i ne objavljuje podatke koliko je njenih gradjana poginulo u Vukovaru. ti o tome ne znas nista, jer si tada glumio gradsku raju po Sarajevu, no ja znam da su i 17-ogodisnjake, nakon samo 4 dana obuke, slali u taj pakao (i to u pravilu iz mjesta gdje je Miloseviceva opozicija dobila izbore).

zadatak pak onih gardista s pocetka price bio je sprjeciti prebacivanje Seseljevih cetnika iz Vojvodine u Slavoniju i naoruzavanje lokalnih vojvoda oruzjem TO (Hrvatskoj je pak oruzje Teritorijalne obrane JNA oduzela jos u proljece 1990.). Seseljevci su ta svoja vozikanja camcima, u to vrijeme, upraznjavali svakodnevno. prvo nocu, a zatim i usred bijela dana. i to sve pod patronatom tzv. JNA. na televiziji je pak ta ista JNA glumila tzv. tampon zonu. i upravo je na takav (kurvinski) nacin padala Slavonija, malo po malo. posljedice su bile strasne. prvo, pokolj u Borovu selu (izvrsen upravo od tih cetnika / Babinih sticenika). drugo, pokolji i etnicka ciscenja kompletne desne obale Dunava, od Iloka, Sarengrada i Vukovara, preko Dalja, Erduta i Aljmasa, pa skroz do Batine.

i zato ne pitaj vise, stoko cetnicka, sto su ti gardisti radili tog ljeta na Dunavu. jer radili su isto ono sto danas, godine 2012. radi granicna policija RH. od sljedeceg ljeta, granicna policija Europske unije.

#51 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 02 March 2012 - 12:38

zato Srbija i ne objavljuje podatke koliko je njenih gradjana poginulo u Vukovaru. ti o tome ne znas nista, jer si tada glumio gradsku raju po Sarajevu, no ja znam da su i 17-ogodisnjake, nakon samo 4 dana obuke, slali u taj pakao (i to u pravilu iz mjesta gdje je Miloseviceva opozicija dobila izbore).

zadatak pak onih gardista s pocetka price bio je sprjeciti prebacivanje Seseljevih cetnika iz Vojvodine u Slavoniju i naoruzavanje lokalnih vojvoda oruzjem TO (Hrvatskoj je pak oruzje Teritorijalne obrane JNA oduzela jos u proljece 1990.). Seseljevci su ta svoja vozikanja camcima, u to vrijeme, upraznjavali svakodnevno. prvo nocu, a zatim i usred bijela dana. i to sve pod patronatom tzv. JNA. na televiziji je pak ta ista JNA glumila tzv. tampon zonu. i upravo je na takav (kurvinski) nacin padala Slavonija, malo po malo. posljedice su bile strasne. prvo, pokolj u Borovu selu (izvrsen upravo od tih cetnika / Babinih sticenika). drugo, pokolji i etnicka ciscenja kompletne desne obale Dunava, od Iloka, Sarengrada i Vukovara, preko Dalja, Erduta i Aljmasa, pa skroz do Batine.

Podatke o poginulima i nestalima skuplja i FHP i neke vladine agencije. Radio sam i sa jednima i sa drugima.
Nije bas 17 godina, ali 18 i 19 da. I nije bas bilo posle 4 dana, bar koliko ja znam. Uglavnom posle obuke, a pesadijska je kratka.
Prema srbima na teritorijama pod kontrolom hrvata ophodilo sa uvazavanjem. Osijek, zadar, split, grubisno....
A dobrovoljaca sam video mozda citavih 10 u dalju, trpinji i borovu selu. e:jun-septembar:e
Sad se pominju ko su bili pravi heroja ovih sukoba.
Nemojte zaboraviti Kira.

Edited by kanader, 02 March 2012 - 13:03.


#52 Kino Sutjeska

Kino Sutjeska
  • Members
  • 219 posts

Posted 02 March 2012 - 15:58

i zato ne pitaj vise, stoko cetnicka,

Stoka si, a i veliki lazovcina puna sovinizma.

Sledeca perfidna laz:


no ja znam da su i 17-ogodisnjake, nakon samo 4 dana obuke, slali u taj pakao (i to u pravilu iz mjesta gdje je Miloseviceva opozicija dobila izbore).

Sa ovim "u pravilu" se zeli naglasiti masovnost 17-godisnjaka u svemu tome, da neko ne pomisli da je to bio neki napaljeni klinac, kojih je verovatno i bilo, ali nije to cilj, cilj je jos jedna genaralizacija.




#53 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 02 March 2012 - 16:41

Podatke o poginulima i nestalima skuplja i FHP i neke vladine agencije. Radio sam i sa jednima i sa drugima.

pa daj onda te podatke na sunce, kad si vec "radio sa vladinim agencijama". ima / nema?


Prema srbima na teritorijama pod kontrolom hrvata

prosla je 21 godina, a ti i dalje "ne cujes dobro"?




Nemojte zaboraviti Kira.

taj bi te ubio ko zeca, da se razumijemo. stoga nemoj ga ti zaboraviti. ja pak zivim u ulici Josipa Reihl-Kira.

...

ovo ostalo je nevrijedno ozbiljnog komentara, nije ovaj thread za tvoje isprazne sarkazme i preseravanja. mo's mislit, "koliko ti znas nisu imali 17, i nije bilo 4 dana". a decko jeste imao 17, i bio je tocno 4 dana na tzv. obuci sa "drugarima" rezervistima kada ga je "profesionalna armija visokoskolovanih generala" sibnula u vukovarski pakao. i bio je upravo iz Sida, o kojem ti "toliko puno znas". pa ti ne znas ni ko je upao u Dalj, za tebe su i Arkanovci bili regularna vojska. da ne spominjem sad ona "2+2 Hrvata" koji su po tebi jedini iz citave JNA prebjegli. a samo u Osijeku, koncem srpnja, 85 vojnika JNA je prebjeglo i otislo kucama.

daj ti bolje one podatke "od vladinih agencija", to mene zanima.

#54 Razdrug

Razdrug
  • Members
  • 42 posts

Posted 02 March 2012 - 17:43

Naziv teme je pogrešan.Umjesto u Hrvatskoj trebalo bi da stoji u socijalističkoj republici Hrvatskoj sa akcentom na socijalistička jer su sve republike SFRJ bile prije svega socijalističke zajednice radnih ljudi i građana a SR Hrvatska i SR BiH i konstitutivnih naroda.

#55 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 02 March 2012 - 18:21

pa daj onda te podatke na sunce, kad si vec "radio sa vladinim agencijama". ima / nema?


Fond za humanitarno pravo (FHP) je nevladina organizacija koju je 1992. godine osnovala Nataša Kandić sa ciljem dokumentovanja kršenja ljudskih prava koja su masovno činjena širom bivše Jugoslavije, tokom oružanih sukoba u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i kasnije na Kosovu.
http://www.hlc-rdc.org/?cat=220
Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije obrazovana je 8. juna 2006. godine sa mandatom da se bavi rešavanjem problema nestalih lica u oružanim sukobima na prostoru bivše SFRJ i AP Kosovo i Metohija. A za podatke moras da vidis kod njih. Mogu da ti objasnim kako se organizuje davanje krvi za dnk.U pitanju je licni motiv.Posto toliko znas mozda bi mogao i da pomognes.

prosla je 21 godina, a ti i dalje "ne cujes dobro"?


Pa naravno da se odnosi na 91, ali osamdesetpetica sporo kapira.

taj bi te ubio ko zeca, da se razumijemo. stoga nemoj ga ti zaboraviti. ja pak zivim u ulici Josipa Reihl-Kira.


Mislis kao porodicu Zec. Isti takvi koji su ubili i Kira.
http://www.nacional....josip-reihl-kir

ovo ostalo je nevrijedno ozbiljnog komentara, nije ovaj thread za tvoje isprazne sarkazme i preseravanja. mo's mislit, "koliko ti znas nisu imali 17, i nije bilo 4 dana". a decko jeste imao 17, i bio je tocno 4 dana na tzv. obuci sa "drugarima" rezervistima kada ga je "profesionalna armija visokoskolovanih generala" sibnula u vukovarski pakao. i bio je upravo iz Sida, o kojem ti "toliko puno znas". pa ti ne znas ni ko je upao u Dalj, za tebe su i Arkanovci bili regularna vojska. da ne spominjem sad ona "2+2 Hrvata" koji su po tebi jedini iz citave JNA prebjegli. a samo u Osijeku, koncem srpnja, 85 vojnika JNA je prebjeglo i otislo kucama.

180 aktivnih vojnika (18-19 godina), 38 poginulih, oko 90 ranjenih, 4 gorepomenuta "dezertera"
Stvarno ne znam ko je upao u Dalj. Dosao sam posle.
Sa 17 godina nije rezervista, za rezerviste je bilo moguce 4 dana, a mi rezervista nismo imali jer su se pobunili.
arkanovce nisam video, ali znam da su se sukobili sa nasima posle mog skidanja.

A za Osijek je moguce za tih 85 vojnika.

Edited by kanader, 02 March 2012 - 19:10.


#56 Nizozemac

Nizozemac
  • Members
  • 324 posts

Posted 02 March 2012 - 18:30

Spoiler








i zato ne pitaj vise, stoko cetnicka, sto su ti gardisti radili tog ljeta na Dunavu. jer radili su isto ono sto danas, godine 2012. radi granicna policija RH. od sljedeceg ljeta, granicna policija Europske unije.


Ej stvarno Vjekoslave ovim rijecima pokaza ti svoju slabost. I budi malo rejalniji! To ko je poceo rat ili nije i sta su to radili ti zengovci u camcima ni sam neces moci odgovoriti samom sebi!
Jednostavno jer ima malo tih koji stvarno znaju kako je bilo. Ostalo je sve nagadjanje sta bi bilo da je bilo...

Nego sto se tice te tvoje granice EU, pa bolan i Srbija ce kad tad u tu sakatu EU.
Nego cuvajte vi tu svoju granicu, jer bice vam vala invazije na tvrdjavu Evropu pa se nadam da ima jos zestokih sokolova koji ce braniti cast RH i EU. A ja bi vise u tom slucaju cuvao onaj krs sa granicom BiH. Gore prema Srbiji je ipak puno rijeka i ravnica .
A akoi zatreba pomoc znas onu Zovi samo zovi...

#57 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 02 March 2012 - 19:28

Fond za humanitarno pravo (FHP) je nevladina organizacija

ozbiljno? pa hvala ti lijepa na informaciji, to stvarno nisam znao. sasvim sam slucajno proslo proljece dao podrsku osnivanju Regionalne komisije, pojma nisam imao zasto to u stvari radim. nego, sto cemo s onim vladinim popisom vojnika palih u Vukovaru? nema? pa znam ja da nema. nema ni poimenicnog popisa poginulih Osjecana u Osijeku, samo neka zbirna cifra koju frljnu u eter na domoljubnim paradama (1000-2000). nije mi samo jasno zasto si se toliko zapetljao, kao da je tvoja krivica sto tih popisa nema.


Mislis kao porodicu Zec. Isti takvi koji su ubili i Kira.

takvi jesu ubili i obitelj Zec i pocinili jos mnoga zlodjela. bolesnika kao sto je Gudelj bilo je u hadezeovskim redovima na izvoz. medjutim, Josip Reihl-Kir bio je sef policije. i da ga nije Glavas maknio, budi uvjeren da bi te Josip docekao isto onako kako je 106. brigada docekala rezerviste JNA kod Nemetina ili Arkanovce u Tenju. dakle, rekao sam ti samo istinu. ti nisi bio ni onda, a nisi ni danas, obitelj Zec, niti si bio u poziciji gradjana RH srpske nacionalnosti. ti si, tada, vojnickim cizmama rusio i Republiku Hrvatsku i sve njene institucije koje su mogle zastititi obitelj Zec od divljaka.

#58 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 02 March 2012 - 20:15

ozbiljno? pa hvala ti lijepa na informaciji, to stvarno nisam znao. sasvim sam slucajno proslo proljece dao podrsku osnivanju Regionalne komisije, pojma nisam imao zasto to u stvari radim. nego, sto cemo s onim vladinim popisom vojnika palih u Vukovaru? nema? pa znam ja da nema. nema ni poimenicnog popisa poginulih Osjecana u Osijeku, samo neka zbirna cifra koju frljnu u eter na domoljubnim paradama (1000-2000). nije mi samo jasno zasto si se toliko zapetljao, kao da je tvoja krivica sto tih popisa nema.


Lepo sa tvoje strane za komisiju. A oko popisa, tu si me nasao. Ni sam nisam siguran zasto se ti spiskovi jos ne objavljuju. Ima tu mozda nesto u poreklu, tj. mestu boravka. Ni FHP nije bas rad da skuplja podatke o pripadnicima jna iz hrvatske ili bosne. Bar sam takav utisak stekao.
Nego zna li se sta je bilo sa vojnicima koji su se predali sa poligona bese Z4?

takvi jesu ubili i obitelj Zec i pocinili jos mnoga zlodjela. bolesnika kao sto je Gudelj bilo je u hadezeovskim redovima na izvoz. medjutim, Josip Reihl-Kir bio je sef policije. i da ga nije Glavas maknio, budi uvjeren da bi te Josip docekao isto onako kako je 106. brigada docekala rezerviste JNA kod Nemetina ili Arkanovce u Tenju. dakle, rekao sam ti samo istinu. ti nisi bio ni onda, a nisi ni danas, obitelj Zec, niti si bio u poziciji gradjana RH srpske nacionalnosti. ti si, tada, vojnickim cizmama rusio i Republiku Hrvatsku i sve njene institucije koje su mogle zastititi obitelj Zec od divljaka.

Ovo ti je malo mutno, pa necu da komentarisem.
Negde sam vec napisao, zasto svabe (geografski pojam, valjda zap nemacka, sam sebe tako naziva) ne vole srbe. Zato sto su izvrsili invaziju na sloveniju, hrvatsku i bosnu i tako izazvali ratove u SFRJ. Bolje i od vase istorije.

#59 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 03 March 2012 - 09:03

Ovo ti je malo mutno, pa necu da komentarisem.

mutno? pa hajde da razbistrimo.

ti kategoricki zahtijevas od policije da nekoga zastiti dok, u isto vrijeme, tamanis policajce.
ti kategoricki zahtijevas od pravosudja da strucno i ucinkovito radi dok, u isto vrijeme, granatama rusis sudove.
ti kategoricki zahtijevas od neke drzave da funkcionira dok ju, u isto vrijeme, razaras svim raspolozivim sredstvima.

jel sad bristrije? ako jest, reci mi kakva je to ludjacka logika? cek, ima jos.

...

ti gradjanima Hrvatske porucujes da ne zaborave Josipa Reihl-Kira, dok u isto vrijeme, nastavljas raditi ono zbog cega je taj covjek poginuo. da te podsjetim, poginuo je na policijskom zadatku razoruzavanja monoetnickih bandi. dakle na poslu kojeg je, zvanicno / na televiziji, radila JNA, premda je, nezvanicno / ispod zita, razoruzavala nesrbe, a naoruzavala cetnike. ako ti mislis da se tvoja briga za Srbe u Dalju razlikuje od Glavaseve brige za Hrvate u Celijama, moram ti reci, tu si se gadno zajebao. cak je Glavas tu ispravniji od tebe, jer nije "brinuo" po Srbiji, dok ti jesi "brinuo" po Hrvatskoj.

jel sad bistrije? ako jest, reci mi, kakve ti to ludjacke poruke saljes na ovom forumu? brinite za ethnose i naoruzavajte ih, ali ne zaboravite one koji su ih pokusavali razoruzati?

...

sto se spiskova ranjenih, poginulih i nestalih vojnika u Vukovaru tice, JNA ih je, po sluzbenoj duznosti, i neovisno od evidencija mjesnih ureda Opcenarodne obrane, kao profesionalna vojska visokoskolovanih casnika, morala imati. sve crno na bijelom, na svim nivoima od najnizeg do najviseg, u nekoliko kopija / pismohrana. pa nije to bila banda nafiksanih ustasoida / naoruzana stranacka falanga bez ikakve vojnicke i strucne stege / morala.

ili jest?

#60 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 03 March 2012 - 09:56

Dobro jutro Vjekoslave.
Prvi put cujem da neko poredi Kira i glavasa. Ovo je za bisere na vukovarcu.
Gde to ja porucujem gradjanima hrvatske da ne zaborave kira? Da li to znaci da ono sto napisem ovde je poruka gradjanima hrvatske?
I gde to naoruzavam etnose?

Edited by kanader, 03 March 2012 - 09:56.