Jump to content


Photo

ime za kravu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#151 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 May 2013 - 02:49

...

 

... Mene su zene iz kuce izbacile iz shtale, imala sam 7 godina i mislile su da ne treba da gledam ... 

 

Mislim se - svasta!

Otkad je to kravlja anatomija nesto 'stidno'?

 

Mene su deda i baba probudili da idem da gledam kako se krava teli (deda je spavao u stali, u starim velikim jaslama za volove.

 

Pa su me doveli bunovnog da gledam prizore koje nisam shvatao - imao sam isto 7 godina, - a deda mi rekao: ajde primi tele za noge, samo lagano ga drzi, nemoj se plasiti!

 

I ono posle mukanja krave - tele, jednostavno, izleti u slamu. Bio sam zapanjen.

Deda i baba se smeju, stric i strina takodje, tele vec stalo na noge, majka ga olizala, a ovi obrisali od sluzi - i polako ga gurkaju prema vimenu.

 

To je bila kravica.

Deda nije hteo da je kolje kad je vec bila matora, nego je prodao.

 

Bila je sarena kao majka (1/4 simentalka), pa smo je zvali 'Mala ruža'.

 

Ta 'Mala ruza' je bila decije domace kucence, - kud deca, tu i ona.

Matora Ruza - da premre od mukanja, sve dok baba jednom nije prekinula idilu i vratila tele gde mu je mesto.

Sto Maloj ruzi nije smetalo da kad nas vidi pojuri prema nama, veselo zabacuje noge i kao bode se roscicima.

A onda njuska, trazi komad hleba.

 

Domace zivotinje - krave, ovce i koze mnogo vole hleb, jer je slan.

Cudno je, ali konji vise vole klip kukuruza / kocku secera.

Rekao mi deda - vole jaku hranu! (kalorije)

 

...



#152 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 30 May 2013 - 13:20

Izbacile su me iz shtale da se ne bih uplashila krvi i radjanja, cista predrasuda jer sam bila dovoljno mala da se ne plashim icega, narocito ne domacih zivotinja. Svuda me je bilo, i u svinjcu, kod ovaca, kokoshaka, kod konja koje sam obozavala a tata me je naucio kako da im prilazim. Zajedno sa njim sam, u velikom, drvenom koritu, spremala zob ( i josh neshto?) za dedine ridjane, nije ih imao nikad manje od 4. Sad me je sramota ali tada - mnogo puta su seoski cobani podelili rucak samnom jer sam izlazila iz sela i provodila sata sa njima i stadima, krdima i, narocito, njihovim psima. Ako sam ikad okusila cistu radost zivljenja, bilo je to tada, na dedinom imanju pored Drave. Mnogo sam proshal i videla ali sam odabrala jednu sliku sa kojom hocu da odem sa ovoga sveta: kapljice kishe na listovima mladih kopriva uz drvenu ogradu seoskih dvorishta i nebo nakon iznenadnog letnjeg pljuska. Ne mogu da objasnim zasto, tek, pamtim te trenutke kao cistu srecu i sushtinsku lepotu.



#153 Vodoinstalater Beograd

Vodoinstalater Beograd
  • Members
  • 4 posts

Posted 20 June 2013 - 08:48

Milka - The cow :rotflmao: