Jump to content


Photo
- - - - -

Sarajevo 1984


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 Kino Sutjeska

Kino Sutjeska
  • Members
  • 219 posts

Posted 09 February 2012 - 20:10

http://www.youtube.c...h?v=zlr0MQUP_DM

Bez uvrede, ali ova mi je pesma jako losa. Muzika je dosadna, a tekst nategnut.

A sto se tice olimpijade, zlatno vreme, vicevi Ja sam Dzon senator, ja sam Mujo donator :D


Djulaga ga ispusi na skokovima, da ne ponesosmo litru sljive, smrzli bi se, a smorili se, nije se moglo ici privatnim kolima, nego iskljucivo autobusima, guzva, cekaj na prevoz itd. Krizaj puce na slalomu, posle se zalio da je staza bila premekana. i onda Jure konacno osvoji tu medalju. Dahnusmo dusom konacno. Ja se secam svog dzempera Yu ski pool :rolleyes:

A secam se i jakni koje su delili zaposlenim, pa posle raja nisu htela da nose, jer su iste nosilo reve (kontrolori) po tramvajima :lol:

Retko ko je volio i zuti Holiday Inn, bilo to drecavo u to vreme, ljudi nisu bili jos navikli, a ono skupo nenormalno. Par dana pre pocetka nigde snega, panika vec, a onda ljuljnu nenormalno, doduse ne kao ove godine ili je tada drzava bila mocnija, omrznuta JNA je dala sve od sebe, da se staze pripreme, sneg sredi.

Neko je pitao za brzo klizanje, to je bilo pored Zetre, a nas predstavnik Bibija Kerla, na odlicnom 35-tom mestu :D Sta uradise Paljani tada ne secam se.

Dve decenije posle toga, odem ja na Lake Placid i spustim se u bobu, kad vec nisam na Trebevicu, i tesno to za mene.

Ja ovako to nabacano neka secanja iznosim, a mozda mi je najupecatljiviji neki trenutak, izlazimo sa faksa i krenuli u grad, neko drustvo i stojimo na tramvajskoj stanici kod Kasarne Marsal Tito, jedna lik, Sulc smo ga zvali, u belim dubokim platnenim tenama peva...

Hladna zima, depresivna, sto te nema...

U ovom trenutku pevam u sebi...

osamdeset cetvrta se vuce...

Ne racunaj na mene...

mnogo prigodnija pesma od one EKV, bar sto se Olimpijade tice B-)





Edited by Kino Sutjeska, 09 February 2012 - 20:20.


#47 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 09 February 2012 - 21:40

pesma je definitivno izrasla iz tog trenutka,aktuelna kao i sve sto su dugmici radili posebno u tom zimskom periodu...ima taj smek...;)

...no steta je sto su facilities iz tog perioda doziveli tuznu sudbinu, ta bob staza na Trebevicu, svakako je mogla biti kolevka sankaskog sporta, mozda ne bi bili vrh ali bi bili tu, isto mislim i za skakaonice... zamisli da negde nakon svetskog prvenstva, zatvore stadione i raspuste klubove, *mislim to bi trebalo kod nas da se uradi...:lol:ali efekat olimpijade ili bilo kog vrhunskog sportskog dogadjaja morao bi da ima trajnije posledice na razvoj nekog sporta.

Edited by Janne240, 09 February 2012 - 21:43.


#48 Admir_Sa

Admir_Sa
  • Members
  • 93 posts

Posted 09 February 2012 - 23:35

Jeste Bil Johnson ostvario prvu pobjedu u wengenu dvadesetak dana prije Sarajeva. Sve vrijeme priprema za spust, konstantnih odgoda trke on je za sve televizije i medije samouvjereno pricao da ce pobjediti, da ce se svi uvjeriti ko je on, da mu ostali ne mogu ništa i slicno...

Slavni austrijanac Franc Klamer bio tek 12 i kasnije se zalio da je staza prelagana i previshe "ravna", da uopste nije spust staza, austrijanac Miler bio treci i to je jedina medalja
za Austriju na igrama

Zlato Johnsona je bilo prvo americko musko zlato sto se skijanja tice, par dana ranije njegtova sunarodnica Debi Arsmtrong je osvojila zlato u veleslalomu na Jahorini, a pretposljednjeg dana igara braca Mehre osvojili zlato i srebro u slalomu. Valjda je amerikancima spust uvijek predstavljao nešto posebno, pa samim time i poredjenja sa Alijem i slicnim sportistima im je bilo prirodno.

Alberto Tomba zada jos srednjoskolac je izjavio da je gledao zenski slalom na Jahorini na teelviziji i da ga je zlato njegove sunarodnice Paolete Magoni nekako inspirisalo da on to isto napravi 4 godine kasnije u Calgariju, i uzeo je koliko se sjecam zlato u veleslalomu

Ipsravka za gornji post, slalom je odrzan dan prije kraja igara, a Krizaj je podbacio u veleslalomu, al je isti dan (14.02) Jure sve obradovao, pa je slalom protekao u opustenoj atmosferi


Sto se skokova tice tu su se naši najvise nadali medalji, skakaci su posebno bili smješteni u mini olimpijskom selu na Igmanu, sve su uvjete imali na raspolaganju, oslobodjeni su bili obaveza prilikom otvaranja igara, medija i slicno...al nažalost podbacili

#49 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 10 February 2012 - 12:39

Prema Fisovoj arhivi, poredak u muškom slalomu je izgledao ovako

1. Fil Mer (1957) SAD 1.31.41. zlatna kolajna
2. Stiv Mer (1957)SAD 1.39.62. srebrna kolajna
3. Didije Buve (1961) FRA 1.40.20 brončana kolajna

4. Jonas Nilson SWE
5. Osvald Toč ITA
6. Petar Popangelov BUG
7. Bojan Križaj (1957) JUG 1.41.51.
8. Lars Goran Halvarson SWE
9. Stig Strand SWE
10. Tomas Burgler SUI
11. Čerkovnik Tomaž JUG
12. Tošihiro Kaiva JPN
13. Jože Kuralt JUG
14. Makrus Hjubrih NZL
15. Borislav Kiriakov BUG

Poredak u muškom veleslalomu izgledao je ovako:

1. Max Žulen SUI 1961 2.41.18 zlato
2. Jure Franko JUG 2.41.41 srebro
3. Andreas Vencel LIE 2.41.75 bronza

4. Franc Gruber 1959 AUT
5. Boris Strel 1959 JUG
6. Hubert Štrolc 1962 AUT
7. Alex Đorđi ITA
8. Fil Mer SAD

9. Bojan Križaj JUG

Interesuje me šta je bilo sa meni tada omraženim Paulom Fromeltom, zašto nije bio u poretku...kao i naravno sa Djirardelijem i Curbrigenom...ranije spomenutim....

Poredak na skakaonicama K 70 I K 90, tada se nije skakala velika skakaonica.

K70 K 90
1. Vajsflog GER zlato 1. Nikenen
2. Nikenen, FIN srebro 2. Vajsflog
3. Puikonen FIN bronza 3. Ploc Pavel

4. Stefan Stanarius DDR 4. Hastings
5. Rolf Age Berg NOR 5. Puikonen
6. Andreas Felder AUT 6. Kogler
7. Pjotr Fijas POL 7. Bauer
8. Vegard Opas NOR 8. Podzimjek
9. Džef Hastings SAD 9. Stanarius
10. Jirži Parma ČHS 10. Bulau Horst

..
11. Bauer 11. Tomaž Dolar JUG
12. Kokonen 12. Ladislav Dluhoš
13. Osvald 13. Primož Ulaga JUG
14. Pavel Ploc 14. Kokonen
.. 15. Vasja Bajc JUG
27. Tepeš 47.....Miran Tepeš
...(p)Ulaga(šaga...).....pretposlednji 56., shodno olimpijskim načelima ;)

Edited by Janne240, 10 February 2012 - 12:45.


#50 Admir_Sa

Admir_Sa
  • Members
  • 93 posts

Posted 10 February 2012 - 13:59

Girardeli nije nastupio jer je kao bio profesionalac, a zurbrigen je bio cetvrti u spustu, malo mu je nedostajalo do medalje. Jure je bio cetvrti nakon prve voznje, na cilju druge je pretekao Borisa Strela, ostali jos wenzel, gruber i julen...prva dvojica slabija od Jure, a u gornjem dijelu staze je i Julen bio slabiji, tako da je u jednom trenutku Jure imao zlatnu medaljuPosted Image

#51 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 10 February 2012 - 14:40

Mislim da je otvorio Mika Špiljak, ne zanm koji je qratz tada bio, ne mogu da se setim. Bojan Križaj je položio zakletvu za sportiste i sećam se da je dosta mucao i mučio se pri tome.

U to vreme se pričao vic:

Mika Špiljak otvara Olimpijadu i čita svečani tekst:

O!

Aplauz.

O!

Aplauz.

O!

Aplauz.

Asistent: Čitaj dalje, to su olimpijski krugovi.


u to vreme se krišom pitalo koja je razlika između voza(vlaka) i Mike Špiljka?
" voz ili Vlak ima dva razreda a Mika Špiljak samo jedan" B-)

#52 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 February 2012 - 13:31

nažalost, 28 godina kasnije, nekadašnja borilišta izledaju ovako:

pre dva dana urušio se krov ledene dvorane skenderija
Posted Image

Posted Image

juče i zapadna tribina stadiona grbavica
Posted Image

tuga. :(

#53 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 February 2012 - 16:06

tuga. :(

pa i nije bas. barem ce se ovako ili onako popraviti. tuga bi bila da je poginulo desetine ljudi, a moglo je. ovako nekako ce se namiriti. a upozoravano je godinama prije. na kraju su sredstva za rekonstrukciju krova preusmjerena na restauraciju platoa skenderije. tipicno nas fol: s vana gladac, iznutra jadac.

#54 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,835 posts

Posted 13 February 2012 - 18:19

pa i nije bas. barem ce se ovako ili onako popraviti. tuga bi bila da je poginulo desetine ljudi, a moglo je. ovako nekako ce se namiriti. a upozoravano je godinama prije. na kraju su sredstva za rekonstrukciju krova preusmjerena na restauraciju platoa skenderije. tipicno nas fol: s vana gladac, iznutra jadac.


na grbavici se ionako nisu održavala olimpijska natjecanja, pa je tuga još nešto manja 0:)

#55 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 February 2012 - 21:18

na grbavici se ionako nisu održavala olimpijska natjecanja, pa je tuga još nešto manja 0:)

ajbg, meni nekako draze lamentirati nad komadima drveta, zeljeza i betona nego nad zasigurno desetinama poginulih, da se to desilo za vrijeme neke tekme, nekog sportskog dogadjaja.