Jump to content


Photo
- - - - -

Kolika je kazna za neprijavljivanje lokala?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#1 perakle

perakle
  • Members
  • 9 posts

Posted 23 December 2011 - 18:03

Da li zna neko, moj prijatelj hoce da otvori kafanu a ne bi da je prijavi jos uvek (ne znam zasto). Ako ga neko prijavi, kolika bi bila kazna za to?

#2 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 23 December 2011 - 18:09

Da li zna neko, moj prijatelj hoce da otvori kafanu a ne bi da je prijavi jos uvek (ne znam zasto). Ako ga neko prijavi, kolika bi bila kazna za to?


da ne bi plaćao porez, eto zašto. :rolleyes:

#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 December 2011 - 04:37

:yucky:

Balkanska posla. Umjesto da trazi savjet kako da brze i lakse registrira lokal, on trazi pomoc oko kalkulacije da li mu je jeftinije poslovati ilegalno i eventualno platiti globu.

I taj isti tip koji se svjesno, s predumisljajem, sprema poslovati "na crno" ce na drugom mjestu imati obraza gundjati da su politicari pokvareni, policajci podmitljivi itd. A on se ovim pokazuje kao taj koji bi bio pokvaren da je izabran na funkciju ili podmitljiv da dobije posao u policiji.

:yucky:

#4 perakle

perakle
  • Members
  • 9 posts

Posted 24 December 2011 - 12:48

:yucky:

Balkanska posla. Umjesto da trazi savjet kako da brze i lakse registrira lokal, on trazi pomoc oko kalkulacije da li mu je jeftinije poslovati ilegalno i eventualno platiti globu.

I taj isti tip koji se svjesno, s predumisljajem, sprema poslovati "na crno" ce na drugom mjestu imati obraza gundjati da su politicari pokvareni, policajci podmitljivi itd. A on se ovim pokazuje kao taj koji bi bio pokvaren da je izabran na funkciju ili podmitljiv da dobije posao u policiji.

:yucky:


Sta si odmah opalio sa osudjivanjem i negativnom procenom karaktera bez da znas o cemu se radi?? Pre ce biti da su to balkanska posla!
Decko nema para, hoce da krene sa poslom od nule i nema da plati za drzavni harac. Da je normalna drzava, bio bi oslobodjen od poreza prvih par meseci dok mu ne krene posao.
Jbt...

#5 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 December 2011 - 15:05

Sta si odmah opalio sa osudjivanjem i negativnom procenom karaktera bez da znas o cemu se radi?? Pre ce biti da su to balkanska posla!
Decko nema para, hoce da krene sa poslom od nule i nema da plati za drzavni harac. Da je normalna drzava, bio bi oslobodjen od poreza prvih par meseci dok mu ne krene posao.
Jbt...

Da je on normalan (tj. posten), onda bi znao razliku izmedju "hoce" i "moze." Ne postoji pokretanje posla od apsolutne nule, moraju postojati pocetni uslovi. Wozniak i Jobs su pokrenuli Apple kompjutere iz garaze - al' imali su garazu. Ovaj tip valjda ima lokal (prostoriju) koji treba i opremiti. Ako ima za to, valjda ima i za pokretanje posla legalno. Ako nema, nek' za pocetak prodaje pertle na autobusnoj stanici.

Ovako, za pocetak, on "nema da plati za drzavni harac." A kad ce imati? Postoji li poslovni plan po kojem nece placati porez 3, 6 ili 12 mjeseci, a nakon toga hoce?
Takvom logikom, mozda bi trebalo nekoga osloboditi optuzbe za dilanje droge jer, pobogu, nije on bas diler od karijere nego samo skuplja pocetni kapital za auto-servis... Jest primjer malo ekstreman, no svodi se na isti princip.
Ne mozes biti "pretezno posten." Ili jesi, ili nisi.

I ja sam sa Balkana, i znam sijaset primjera "snalazenja" i sitnih prevara, falsifikata i sl. I svi upleteni ce reci da "jesu malo zaznuli drzavu/musteriju/komsiju/partnera/sto li vec, ali su u principu dobri, fini i posteni decki." Ja, pak, vec godinama zivim odvojen od toga i priznajem da mi to mozda zamagljuje perspektivu...

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 December 2011 - 18:15

 Kad covek pokrece posao, ond prvo uzme u obzir sve parametre, vidi cime pretezno hoce da se bavi i pripremi plan (exit policy) za povlacenje iz tog biznisa, ako nesto krene naopako. U svakom slucaju mora da registruje firmu, koja ce biti zakonski odgovorna i pokrivati troskove takse, reklame osiguranja...Filozofija drzava je lopovska je fenomenalna i daje pravo da sam ja manji problem od drugih, pa sto onda od mene da se resava problem.

#7 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 24 December 2011 - 20:45

... nema para, hoce da krene sa poslom od nule...


Bojim se i da idejno polazi od nule ako se na ovaj nacin raspituje kolika je kazna (koja se ne izrazava samo u dinarima, nego i u mesecima ili godinama – utaja poreza i ko zna sta jos) i misli da ce imati goste u neregistrovanoj, neobelezenoj kafani.

Mozda ovako: tvoj prijatelj impresioniran vremenom prohibicije organizuje ruckove za prijatelje i prijatelje svojih prijatelja kod svoje kuce, naplacuje manje od legalne kafane, a atmosfera - autenticna domaca*. Ako pocne da ga obilazi inspekcija, jednog dana slavi rodjendan, drugog slavu, 365/6-og pobedu duha nad materijom... i tako u krug.

* Ipak, reci mu da (za razliku od toliko mnogo hotela i restorana) ne mami goste obecanjem da ce se kod njega osecati kao kod kuce. Ako cu da se osecam kao kod kuce, kod kuce cu i da ostanem...

Edited by cmix909, 24 December 2011 - 20:45.


#8 Imanja

Imanja
  • Members
  • 189 posts

Posted 24 December 2011 - 21:10

Poshto ne razumem detalje kafanskog poslovanja bojim se da necu biti od pomoci, ali kad vidim koliko su konstruktivni i od pomoci bili i ostali koji se javishe onda moradoh i ja da se javim....jos kad procitah sva moralisanja i filozofiranjaaaaaa....lele lele :)

Moj poznanik mashinac, ima privatnu firmu u Beogradu koja radi poslove koji se mere u stotinama hiljada evra ako ne i milionima!Ogromni hangari na posedu, alati koji ne mogu drugacije da se kupe doli na lizing koliko su skupi, atesti za neke od njih koje daju drzavni instituti i bez kojih nema shljake (ne smem da preciziram koja je frima u pitanju da mu ne stvaram probleme), reklame za nejgovu firmu na sve strane....i ja onda jednom saznam u neformalnom razgovoru da mu je to nelegalna firma...?!?!?!?!?!??!?!
Kad sam ga pitao pa zashto je ne registruje, zar mu nije frka, shto zbog osiguranja ,shto zbog vrednosti opreme shto zboh poreza i sl..... i onda mi rece otprilike sledece:

"Ovako kad sam nelegalan, znaci nema me nigde u zvanicnim dokumentima, meni drzava poreznici, inspekcije -ne mogu nishta!!!!Ne mogu da mi udju u firmu jer se vodi kao privatni posed, cak onda ako hocu mogu i kerove da napujdam ili da pripucam na njih na njih kad bih hteo, ne mogu da me kazne, ne mogu da me prijave, ni da mi daju tiket za neplaceni racun ne mogu....nishta mi ne mogu!
Kad bih se registrovao makar i u najmanjoj meri, dolazili bi svake dve nedelje...te nemas mokri cvor, te doprinosi, te osiguranje....ne bi rpestali da me zajebavaju i svako bi trazio da ih potplaltim....izdrzao bih na trzistu citavih 10 meseci.....ovako nelegalan, u poslu sam 15 godina!!! Radim cak i porudzbine za drzavne firme!

Kako mi on kaze, stvar je u zakonima koji su tako pisani i vaspostavljeni da nelegalnim firmama drzava doslovno ne moze nishta (vlast je obezvashcena) dok nelegalne moze da unishti u roku od odmak na osnovu svega i svacega!
(Na stranu to shto je klima i zakoni za privatnike i privredjivanje skrojeni tako da odgovaraju samo US steel-u, NIS-u i tandemu Kostis -Mishkovic! to je druga tema...)
A slicna je stvar na primer sa jednom profesorkm engleskog koja je sva puna entuzijazma i poleta po povratku u Srbiju, htela da otvori citavu skolu stranih jezika, da zaposli mlade ljude, certifikati za testove, razmene studenata s asinostranim shkolama, strucna putovanja i slicno...Stavila zena na papir, izracunala, popricala sa racunovodjama, advokatima, poreznicima procitala zakone i rekla sebi konacno- " ma zajebi ove price sa skolom, vracam se na privatne casoove u kuci i sudsko prevodjenje!"


E sad ,da li je za kafanu isto, to ne znam, ali svaki MUP i DB inspektor ce radije da ima nelegalne doushnike i besplatno pice svaki put kad svrati u kafanu nego legalne besposlene a jos mora sam da placa pice kad udje u kafanu...tako da nek se tvoj drugar samo njima ne zameri (ako ima stomak za to; shto naravno podrazumeva da ima malo mozga i nimalo obraza) a za globu od strane poreznika ja se ne bih brinuo!
A svim velikim moralizatorima predlazem da oprobaju da otvore neki privatni biznis u Srbiji...cak ne mora ni prava firma nego neshto malecko, tipa trafika ili tezga na ulici, pa da vidim kakvu ce pesmu da pevaju posle takvog jednog iskustva!
Zakone i ljude treba menjati od Elite pa na dole, jer ona namece ritam i pravila igre.Glupo je popovati "malom coveku" koji se samo prilagodjava klimi koju su ovi gore kreirali.
Ako Sudije Vrhovnog Suda, Ministri, Politicari krshe zakon, zashto ocekivati od baba na pijaci koje prodaju sir i kajmak, da taj isti zakon poshtuju?
Pozdrav!

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 December 2011 - 21:48

Poshto ne razumem detalje kafanskog poslovanja bojim se da necu biti od pomoci, ali kad vidim koliko su konstruktivni i od pomoci bili i ostali koji se javishe onda moradoh i ja da se javim....jos kad procitah sva moralisanja i filozofiranjaaaaaa....lele lele :)

Moj poznanik mashinac, ima privatnu firmu u Beogradu koja radi poslove koji se mere u stotinama hiljada evra ako ne i milionima!Ogromni hangari na posedu, alati koji ne mogu drugacije da se kupe doli na lizing koliko su skupi, atesti za neke od njih koje daju drzavni instituti i bez kojih nema shljake (ne smem da preciziram koja je frima u pitanju da mu ne stvaram probleme), reklame za nejgovu firmu na sve strane....i ja onda jednom saznam u neformalnom razgovoru da mu je to nelegalna firma...?!?!?!?!?!??!?!
Kad sam ga pitao pa zashto je ne registruje, zar mu nije frka, shto zbog osiguranja ,shto zbog vrednosti opreme shto zboh poreza i sl..... i onda mi rece otprilike sledece:

"Ovako kad sam nelegalan, znaci nema me nigde u zvanicnim dokumentima, meni drzava poreznici, inspekcije -ne mogu nishta!!!!Ne mogu da mi udju u firmu jer se vodi kao privatni posed, cak onda ako hocu mogu i kerove da napujdam ili da pripucam na njih na njih kad bih hteo, ne mogu da me kazne, ne mogu da me prijave, ni da mi daju tiket za neplaceni racun ne mogu....nishta mi ne mogu!
Kad bih se registrovao makar i u najmanjoj meri, dolazili bi svake dve nedelje...te nemas mokri cvor, te doprinosi, te osiguranje....ne bi rpestali da me zajebavaju i svako bi trazio da ih potplaltim....izdrzao bih na trzistu citavih 10 meseci.....ovako nelegalan, u poslu sam 15 godina!!! Radim cak i porudzbine za drzavne firme!

Kako mi on kaze, stvar je u zakonima koji su tako pisani i vaspostavljeni da nelegalnim firmama drzava doslovno ne moze nishta (vlast je obezvashcena) dok nelegalne moze da unishti u roku od odmak na osnovu svega i svacega!
(Na stranu to shto je klima i zakoni za privatnike i privredjivanje skrojeni tako da odgovaraju samo US steel-u, NIS-u i tandemu Kostis -Mishkovic! to je druga tema...)
A slicna je stvar na primer sa jednom profesorkm engleskog koja je sva puna entuzijazma i poleta po povratku u Srbiju, htela da otvori citavu skolu stranih jezika, da zaposli mlade ljude, certifikati za testove, razmene studenata s asinostranim shkolama, strucna putovanja i slicno...Stavila zena na papir, izracunala, popricala sa racunovodjama, advokatima, poreznicima procitala zakone i rekla sebi konacno- " ma zajebi ove price sa skolom, vracam se na privatne casoove u kuci i sudsko prevodjenje!"


E sad ,da li je za kafanu isto, to ne znam, ali svaki MUP i DB inspektor ce radije da ima nelegalne doushnike i besplatno pice svaki put kad svrati u kafanu nego legalne besposlene a jos mora sam da placa pice kad udje u kafanu...tako da nek se tvoj drugar samo njima ne zameri (ako ima stomak za to; shto naravno podrazumeva da ima malo mozga i nimalo obraza) a za globu od strane poreznika ja se ne bih brinuo!
A svim velikim moralizatorima predlazem da oprobaju da otvore neki privatni biznis u Srbiji...cak ne mora ni prava firma nego neshto malecko, tipa trafika ili tezga na ulici, pa da vidim kakvu ce pesmu da pevaju posle takvog jednog iskustva!
Zakone i ljude treba menjati od Elite pa na dole, jer ona namece ritam i pravila igre.Glupo je popovati "malom coveku" koji se samo prilagodjava klimi koju su ovi gore kreirali.
Ako Sudije Vrhovnog Suda, Ministri, Politicari krshe zakon, zashto ocekivati od baba na pijaci koje prodaju sir i kajmak, da taj isti zakon poshtuju?
Pozdrav!


Znaci prijatelj ti je kriminalac i ti ga podrzavas u tome? Mozes koliko god hoces da pricas o "zloj" drzavi - sve se svodi na to da se radi o obicnoj lopuzi.

#10 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 24 December 2011 - 22:13

Moj poznanik mashinac, ima privatnu firmu u Beogradu koja radi poslove koji se mere u stotinama hiljada evra ako ne i milionima!Ogromni hangari na posedu, alati koji ne mogu drugacije da se kupe doli na lizing koliko su skupi, atesti za neke od njih koje daju drzavni instituti i bez kojih nema shljake (ne smem da preciziram koja je frima u pitanju da mu ne stvaram probleme), reklame za nejgovu firmu na sve strane....i ja onda jednom saznam u neformalnom razgovoru da mu je to nelegalna firma...?!?!?!?!?!??!?!
Kad sam ga pitao pa zashto je ne registruje, zar mu nije frka, shto zbog osiguranja ,shto zbog vrednosti opreme shto zboh poreza i sl..... i onda mi rece otprilike sledece:

"Ovako kad sam nelegalan, znaci nema me nigde u zvanicnim dokumentima, meni drzava poreznici, inspekcije -ne mogu nishta!!!!Ne mogu da mi udju u firmu jer se vodi kao privatni posed, cak onda ako hocu mogu i kerove da napujdam ili da pripucam na njih na njih kad bih hteo, ne mogu da me kazne, ne mogu da me prijave, ni da mi daju tiket za neplaceni racun ne mogu....nishta mi ne mogu!
Kad bih se registrovao makar i u najmanjoj meri, dolazili bi svake dve nedelje...te nemas mokri cvor, te doprinosi, te osiguranje....ne bi rpestali da me zajebavaju i svako bi trazio da ih potplaltim....izdrzao bih na trzistu citavih 10 meseci.....ovako nelegalan, u poslu sam 15 godina!!! Radim cak i porudzbine za drzavne firme!


Idiot.
Radnici nemaju penziono, zdrastveno, osiguranje. Kad placas struju, vodu, porez, placas i za njega.
Nema mokri cvor. Ima cesma napolju i poljak.
Povredi se radnik i popije otkaz....
I zato ima milione.
Takvom je mesto u cuzi.

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 December 2011 - 22:38

zbog tvog "prijatelja" je srbija takva kakva jeste. 

Sto se psa tice ja moga niakada ni na koga ne bih pustio.

Poshto ne razumem detalje kafanskog poslovanja bojim se da necu biti od pomoci, ali kad vidim koliko su konstruktivni i od pomoci bili i ostali koji se javishe onda moradoh i ja da se javim....jos kad procitah sva moralisanja i filozofiranjaaaaaa....lele lele :)

Moj poznanik mashinac, ima privatnu firmu u Beogradu koja radi poslove koji se mere u stotinama hiljada evra ako ne i milionima!Ogromni hangari na posedu, alati koji ne mogu drugacije da se kupe doli na lizing koliko su skupi, atesti za neke od njih koje daju drzavni instituti i bez kojih nema shljake (ne smem da preciziram koja je frima u pitanju da mu ne stvaram probleme), reklame za nejgovu firmu na sve strane....i ja onda jednom saznam u neformalnom razgovoru da mu je to nelegalna firma...?!?!?!?!?!??!?!
Kad sam ga pitao pa zashto je ne registruje, zar mu nije frka, shto zbog osiguranja ,shto zbog vrednosti opreme shto zboh poreza i sl..... i onda mi rece otprilike sledece:

"Ovako kad sam nelegalan, znaci nema me nigde u zvanicnim dokumentima, meni drzava poreznici, inspekcije -ne mogu nishta!!!!Ne mogu da mi udju u firmu jer se vodi kao privatni posed, cak onda ako hocu mogu i kerove da napujdam ili da pripucam na njih na njih kad bih hteo, ne mogu da me kazne, ne mogu da me prijave, ni da mi daju tiket za neplaceni racun ne mogu....nishta mi ne mogu!
Kad bih se registrovao makar i u najmanjoj meri, dolazili bi svake dve nedelje...te nemas mokri cvor, te doprinosi, te osiguranje....ne bi rpestali da me zajebavaju i svako bi trazio da ih potplaltim....izdrzao bih na trzistu citavih 10 meseci.....ovako nelegalan, u poslu sam 15 godina!!! Radim cak i porudzbine za drzavne firme!

Kako mi on kaze, stvar je u zakonima koji su tako pisani i vaspostavljeni da nelegalnim firmama drzava doslovno ne moze nishta (vlast je obezvashcena) dok nelegalne moze da unishti u roku od odmak na osnovu svega i svacega!
(Na stranu to shto je klima i zakoni za privatnike i privredjivanje skrojeni tako da odgovaraju samo US steel-u, NIS-u i tandemu Kostis -Mishkovic! to je druga tema...)
A slicna je stvar na primer sa jednom profesorkm engleskog koja je sva puna entuzijazma i poleta po povratku u Srbiju, htela da otvori citavu skolu stranih jezika, da zaposli mlade ljude, certifikati za testove, razmene studenata s asinostranim shkolama, strucna putovanja i slicno...Stavila zena na papir, izracunala, popricala sa racunovodjama, advokatima, poreznicima procitala zakone i rekla sebi konacno- " ma zajebi ove price sa skolom, vracam se na privatne casoove u kuci i sudsko prevodjenje!"


E sad ,da li je za kafanu isto, to ne znam, ali svaki MUP i DB inspektor ce radije da ima nelegalne doushnike i besplatno pice svaki put kad svrati u kafanu nego legalne besposlene a jos mora sam da placa pice kad udje u kafanu...tako da nek se tvoj drugar samo njima ne zameri (ako ima stomak za to; shto naravno podrazumeva da ima malo mozga i nimalo obraza) a za globu od strane poreznika ja se ne bih brinuo!
A svim velikim moralizatorima predlazem da oprobaju da otvore neki privatni biznis u Srbiji...cak ne mora ni prava firma nego neshto malecko, tipa trafika ili tezga na ulici, pa da vidim kakvu ce pesmu da pevaju posle takvog jednog iskustva!
Zakone i ljude treba menjati od Elite pa na dole, jer ona namece ritam i pravila igre.Glupo je popovati "malom coveku" koji se samo prilagodjava klimi koju su ovi gore kreirali.
Ako Sudije Vrhovnog Suda, Ministri, Politicari krshe zakon, zashto ocekivati od baba na pijaci koje prodaju sir i kajmak, da taj isti zakon poshtuju?
Pozdrav!



#12 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 24 December 2011 - 22:56

... ne smem da preciziram koja je frima u pitanju da mu ne stvaram probleme...


Zasto sumnjas u nedodirljivost svog poznanika, koji i pred jednim poznanikom prica o svemu ovom? Petnaest godina obicna policija, finansijska policija i inspekcijske horde nista ne mogu ni tom fabrikantu ni svim onim firmama koje s njim posluju. Cak je i racun u banci otvorio bez ikakvih dokumenata...

Edited by cmix909, 24 December 2011 - 22:57.


#13 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 24 December 2011 - 23:01

Petnaest godina obicna policija, finansijska policija i inspekcijske horde nista ne mogu ni tom fabrikantu ni svim onim firmama koje s njim posluju. Cak je i racun u banci otvorio bez ikakvih dokumenata...


a ni reklama mu nije strana, koliko vidim.

reklame za nejgovu firmu na sve strane



ako ga pored svega navedenog niko nije dirao 15 godina onda će biti da ima jača "ledja" nego darko šarić. :D

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 December 2011 - 23:15

Sta si odmah opalio sa osudjivanjem i negativnom procenom karaktera bez da znas o cemu se radi?? Pre ce biti da su to balkanska posla!
Decko nema para, hoce da krene sa poslom od nule i nema da plati za drzavni harac. Da je normalna drzava, bio bi oslobodjen od poreza prvih par meseci dok mu ne krene posao.
Jbt...

treb'o bi biti najmanje godinu oslobodjen. e sad ne znam kako je u srbiji, ali pogledajte postoji li fora u fazonu otvaranja nekog ''kluba''. jedan moj drug u sarajevu je otvorio ''klub prijatelja spanske muzike''. kako god izgledalo smijesno ili kao neka fora to dobro fercera. a prodaje se rakija i meze. treba li bolje? ili nekih veterana..... necega vec, itd, itd. i da, takve drzave treba probati zajebati. jer su one zajebale sve normalne ljude.

#15 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 25 December 2011 - 14:08

treb'o bi biti najmanje godinu oslobodjen. e sad ne znam kako je u srbiji, ali pogledajte postoji li fora u fazonu otvaranja nekog ''kluba''. jedan moj drug u sarajevu je otvorio ''klub prijatelja spanske muzike''. kako god izgledalo smijesno ili kao neka fora to dobro fercera. a prodaje se rakija i meze. treba li bolje? ili nekih veterana..... necega vec, itd, itd. i da, takve drzave treba probati zajebati. jer su one zajebale sve normalne ljude.

Ti klubovi se zovu udruženja.Tako je i moja malenkost vodila "udruženje ljubitelja bangee jumping-a". :whistle:

Bez poreza,milina jedna,samo je onda trebalo da se negde prijavi to udruženje,ne sećam se tačno ,u opštini ili Mesnoj zajednici.I sve je legalno i bez poreza, :evil: