Jump to content


Photo
- - - - -

Depresija ili ...?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
61 replies to this topic

#16 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 09 December 2011 - 20:19

Ovo nije tačno, oboleli od depresije, za razliku od psihoza (šizofrenije i sl) imaju dobar, čak i preteran uvid u svoju bolest.

U akutnoj fazi, pre lecenja, nema sanse da mogu tako jasno da se prepoznaju simptomi... mislim od strane bolesnika.
Kasnije, nakon postavljene dijagnoze i eliminisanja svih drugih mogucih uzroka... slazem se sa tobom.

#17 TijagoM

TijagoM
  • Members
  • 19 posts

Posted 10 December 2011 - 00:22

"Ne mozemo biti zajedno" - da li ova tvrdnja ima odredjeni ili neodredjeni rok trajanja? Dakle, da li ima sanse da se situacija promijeni ili ne?
Zna li ona, sta ti osjecas i osjeca li i ona isto prema tebi?
Smijem li kombinirati ovu tvoju temu sa tvojom temom "Zaljubljenost, ili...?"


Situacija je previse "komplikovana", osjeca nesto prema meni, ali sigurno nije isto kao ja. Da, zna sta osjecam, ali smatra da, posto ona "ne vidi buducnost", ne treba ni da pokusamo. Ne vidi buducnost jer cemo ograniceno vrijeme biti blizu, nakon toga ce doci do objektivnog razdvajanja.

Medjutim, stvar je u tome sto ja nemam previse iskustva u ovim stvarima, sve moje veze su bile manje/vise kratke, a onda upoznam curu "svog zivota", a ne mozemo biti zajedno ... Osjecam se nekako "prevareno" :)




#18 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 December 2011 - 01:14

Situacija je previse "komplikovana", osjeca nesto prema meni, ali sigurno nije isto kao ja. Da, zna sta osjecam, ali smatra da, posto ona "ne vidi buducnost", ne treba ni da pokusamo. Ne vidi buducnost jer cemo ograniceno vrijeme biti blizu, nakon toga ce doci do objektivnog razdvajanja.

Medjutim, stvar je u tome sto ja nemam previse iskustva u ovim stvarima, sve moje veze su bile manje/vise kratke, a onda upoznam curu "svog zivota", a ne mozemo biti zajedno ... Osjecam se nekako "prevareno" :)

Koja je to zajebancija zaljubiti se, zavoljeti nekoga ko ''osjeca nesto'' za nekoga. Bolje bi bilo da ne osjeca nista, manje je zajebancije, prije i lakse pukne i prije se izadje iz toga. Ovo ti je taman ko auto koji radi na 2 svjecice, pa niti ide, a niti se ugasi odmah. Nego ''trokira'' i gushi se. I trosi vise goriva. :)

Edited by Rotterdamac, 10 December 2011 - 01:17.


#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 December 2011 - 03:27

Situacija je previse "komplikovana", osjeca nesto prema meni, ali sigurno nije isto kao ja. Da, zna sta osjecam, ali smatra da, posto ona "ne vidi buducnost", ne treba ni da pokusamo. Ne vidi buducnost jer cemo ograniceno vrijeme biti blizu, nakon toga ce doci do objektivnog razdvajanja.
Medjutim, stvar je u tome sto ja nemam previse iskustva u ovim stvarima, sve moje veze su bile manje/vise kratke, a onda upoznam curu "svog zivota", a ne mozemo biti zajedno ... Osjecam se nekako "prevareno"


Iz ovoga sto si ti rekao, sve lici na zivot. To sto se razdvajate posle kratkog vremen ne bi trebalo da je neki problem, ako ta razdvojenost nije vecna. Ljudi se vole i zive odvojeno neko vreme, sve je pitanj kompromisa. Ako se na tu razdvojenost moze uticati, na bilo koji nacin, onda to konkretno ne bih nazvao problemom. Buducnost je sada, ko nam garantuje, da cemo sutra biti tu. Ja podigao masinu i polomio nogu, mogla je isto tako da padne preko mene, pa bih gore prosao. Ljbav je divna, bas zato sto je cesto ruzna i sve to je cini izvanrednom.
Tako da, ako je to jedini issue, onda u pregovore i bice happy-end, ili za nase, ili za njihove.

#20 igorx

igorx
  • Members
  • 25 posts

Posted 10 December 2011 - 04:50

Situacija je previse "komplikovana", osjeca nesto prema meni, ali sigurno nije isto kao ja. Da, zna sta osjecam, ali smatra da, posto ona "ne vidi buducnost", ne treba ni da pokusamo. Ne vidi buducnost jer cemo ograniceno vrijeme biti blizu, nakon toga ce doci do objektivnog razdvajanja.

Medjutim, stvar je u tome sto ja nemam previse iskustva u ovim stvarima, sve moje veze su bile manje/vise kratke, a onda upoznam curu "svog zivota", a ne mozemo biti zajedno ... Osjecam se nekako "prevareno" :)




"Ne vidi buducnost jer cemo ograniceno vrijeme biti blizu, nakon toga ce doci do objektivnog razdvajanja."

To mozda ti mislis ili ona kaze, da te drzi na hold. Sta stvarno misli, je pitanje... Pitaj, bi li se udala jednog dana da ostajete u istom mestu?

Verovatno joj nije nesto stalo, ti si samo jedan od simpaticnih, ali ne i bas pravi(po njenim kriterijuma), jer bi se cekali da se ponovo vidite (pa makar i za par godina ako je neophodno da neko ide u inostranstvo ... pa tamo dobije drzavljanstvo.) . Sem mozda ona misli da je lako naci (i puno ih ima) pravih.

A mozda te interesuje i to sto nece ( ne bas skroz da nece, pa te kopka moze li biti ili ne, a opet osecaj da gubis vreme ...). Mozda cak i dokazivanje....

#21 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 10 December 2011 - 12:13

U akutnoj fazi, pre lecenja, nema sanse da mogu tako jasno da se prepoznaju simptomi... mislim od strane bolesnika.
Kasnije, nakon postavljene dijagnoze i eliminisanja svih drugih mogucih uzroka... slazem se sa tobom.



Depresija jeste cesto podmukla i da, postoje cak i teski neprepoznati slucajevi, ali ti si definitivno stavio prevelik ulog na taj podatak.

Primecivanje navedenih simptoma i sledstvenih promena kvaliteta zivota od strane samog bolesnika ni u kom slucaju ne iskljucuje depresiju.

Stavise, lako moze da se desi da je cini jos verovatnijom. Oboljenja koja treba uzeti u obzir 'diferencijalno dijagnosticki' (poremecaji licnosti, CNS oboljenja, endokrinoloska oboljenja itd) su naime cesto jos podmuklija.

Edited by Upekkha, 10 December 2011 - 20:10.


#22 TijagoM

TijagoM
  • Members
  • 19 posts

Posted 10 December 2011 - 12:18

Nista, odlucio sam da cu otici doktoru cim budem mogao. Najvise me muci stomak i nedostatak apetita. A o seksualnoj zelji da ne govorim - nemam zelje za seksom, ali usljed fizickog kontakta sa djevojkom (poljupci, mazenje) je dobijem. Sve me to cini nervoznim, ali posto ne zelim nagadjati, oticu doktoru i to je to.

#23 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 11 December 2011 - 14:34

A o seksualnoj zelji da ne govorim - nemam zelje za seksom, ali usljed fizickog kontakta sa djevojkom (poljupci, mazenje) je dobijem.


Hahaha. Stvarno strasan problem! :D

Tijago, staris, prosla su tinejdzerska vremena, kad si non-stop hodao napaljen, I nije nista neobicno ili bolesno u tom, ako ti se seksualna zelja javi usljed kontakta sa djevojkom, naprotiv. :)

Imam mali hronoloski problem izmedju tvoje dvije teme - ovdje kazes da to letargicno stanje traje pola godine, a u oktobru si bio sa leptiricima u stomaku i zaljubljen. Dakle, da li su se svi ti simptomi pojavili, tek nakon ljubavne price, koja je izgleda bez happyenda?

#24 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 December 2011 - 18:47

Nista, odlucio sam da cu otici doktoru cim budem mogao. Najvise me muci stomak i nedostatak apetita. A o seksualnoj zelji da ne govorim - nemam zelje za seksom, ali usljed fizickog kontakta sa djevojkom (poljupci, mazenje) je dobijem. Sve me to cini nervoznim, ali posto ne zelim nagadjati, oticu doktoru i to je to.

jbt tijago ''zabrinuo'' si najmanje pola foruma. izmedju ostalih i moju malenkost. kako da ti pomognemo? a nikoga nije briga za tebe, nego se samo svi malo pravimo pametni. evo ja nesto izguglah, mozda ti pomogne. da malo sam sebe analiziras. :)

Prema rezultatima studije sa sveučilišta Ohio State, muškarci na seks pomisle 19 puta dnevno, a preračunato u vrijeme to je svakih 86 minuta.

U studiju je bilo uključeno 163 žena i 120 muškarac u dobi od 18 do 25 godina, piše Huffington Post. Rezultati su pokazali da je stereotip o tome kako muškarci na seks pomišljaju češće nego žene točan. One o seksu razmišljaju skoro duplo manje, odnosno oko deset puta dnevno.

Muškarci često razmišljaju i o hrani, 18 puta dnevno te o spavanju, 11 puta u danu. Budući da razmišljaju manje o seksu od muškaraca, žene manje misle i na hranu i spavanje. Studija će početkom iduće godine biti objavljena u Journal of Sex Research


#25 TijagoM

TijagoM
  • Members
  • 19 posts

Posted 12 December 2011 - 23:50

Problemi su se javili kada sam ja poceo shvatati da od veze nece biti nista.

A sto se tice seksualne zelje - samopouzdanje je problem. Kako da imam samopouzdanja kada znam da ce se "probuditi" tek u kontaktu?

#26 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 13 December 2011 - 01:44

A sto se tice seksualne zelje - samopouzdanje je problem. Kako da imam samopouzdanja kada znam da ce se "probuditi" tek u kontaktu?

A što brineš unapred, kad znaš da će se ipak "probuditi", i to baš kad bude bilo potrebno ;). Kako bi se tek osećao da se "budi" kad nije potrebno, a zataji kad je potrebno? Ups, neću da ti dajem ideje da fantaziraš i o ovoj mogućnosti ;).

Sad bez sve šale, ovi tvoji simptomi deluju kao tipični simptomi depresije - i to i jesu, ali meni se čini da je suština anksioznost. Depresija je najpre posledica gubitka, separacije i kajanja i vezana je za prošlost, dok je anksioznost vezana za budućnost a suština joj je u zabrinutosti i nesigurnosti. U tom smislu ti si i anksiozan jer brineš za budućnost (šta će biti sa vezom, da li će se seksualna želja javiti kad bude potrebno....) Ne uživaš u sadašnjosti i ne činiš ništa da "izmeniš" budućnosti i da na nju utičeš, nego ti je sva energija usmerena na birgu za budućnost veze i tebe samog ako se tvoja "katastrofična" očekivanja i predviđanja ostvare. Zato toliko somatizuješ.

Ne bih da lupetam i dajem dijagnoze ofrlje, ali ovo mi najviše liči na anksioznu depresiju. Ništa strašno, ni neobično. Nađi vremena da se obratiš nekom psihoterapeutu, ne verujem da je za ozbiljnog i iskusnog terapeuta ovo težak i nerešiv slučaj. Naprotiv. I da, ako dobiješ bilo kakvu medikamentoznu terapiju (a verovatno ćeš dobiti neki antidepresiv) nemoj da odbijaš tu terapiju, posebno u početku je važno da je uzimaš.

#27 TijagoM

TijagoM
  • Members
  • 19 posts

Posted 13 December 2011 - 11:38

Slazem se sanguinic, osim u jednoj bitnoj stvari. Ja sam "covjek sadasnjosti", to svi oko mene znaju. Ali, problem je vjerovatno sto ona razmislja samo o buducnosti, pa je "povukla" i mene, htio ja to ili ne.
Uostalom, krenuo sam da izlazim iz te price, nemam snage vise to da podnosim.

#28 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 13 December 2011 - 15:39

Problemi su se javili kada sam ja poceo shvatati da od veze nece biti nista.

A sto se tice seksualne zelje - samopouzdanje je problem. Kako da imam samopouzdanja kada znam da ce se "probuditi" tek u kontaktu?


Drugi su ti dovoljno napisali o depresiji i doktorima, ja cu spomenuti i jednu drugu mogucnost.

S obzirom da su tebi vrlo jasni uzrok i posljedice tvog stanja, kao i da vec sam trazis rjesenje i izlaz iz situacije, a sve se to desava u jednom relativno prihvatljivom vremenskom periodu, se mozda radi i o "normalnoj ljubavnoj patnji". Prekid veze ili neceg, sto je moglo postati veza, a u tvojim ocima je imalo dimenzije "ljubavi tvog zivota", jeste veliki gubitak i stres, a beznadje, letargija i bezvoljnost su jedna od faza, koje covjek prolazi u takvim situacijama. I sljedeci korak, prihvatanje kraja i tvoje istupanje iz te price, nece biti lagan.

Imas li nekog s kim bi otvoreno mogao popricati o citavoj situaciji? Eventualno uz solju caja od kantariona/gospine trave, koji je biljna podrska protiv depresivnih stanja.

#29 TijagoM

TijagoM
  • Members
  • 19 posts

Posted 13 December 2011 - 17:09

Mislim da sam sada u toj fazi prihvatanja, nije da sam sve prevazisao, ali osjetim da mi je lakse i da drugacije razmisljam.

Da, imam, pricao sam sa prijateljem psihologom koji mi je isto rekao - kako mu je nemoguce da sam u tom stanju, a da sam svjestan svega.

#30 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 December 2011 - 18:08

Slazem se sanguinic, osim u jednoj bitnoj stvari. Ja sam "covjek sadasnjosti", to svi oko mene znaju. Ali, problem je vjerovatno sto ona razmislja samo o buducnosti, pa je "povukla" i mene, htio ja to ili ne.
Uostalom, krenuo sam da izlazim iz te price, nemam snage vise to da podnosim.

Jarane, poslusaj ti moj dobronamjerni savjet: oCeraj ti to materi! I zub kad boli, popravis ga ili ga izvadis. Ako nema popravke, onda vadjenje. Konkretno za tvoj problem, ceraj ti to materi. I idu pod neku drugu ''picinu strehu''. ;)