Jump to content


Photo
- - - - -

Nematerijalno kulturno nasledje covecanstva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 30 November 2011 - 00:33

Valjda u zemlji Srbiji zive neki ljudi koji su nekada (ako vec ne rade to sad) stvorili nekakvu kulturu. Ali nas na ovoj uneskovoj listi nema. Niti jednog spomena nekakve tradicije na koju se stalno pozivaju razni, niti jednog obicaja ili kulturne zaostavstvine po kojoj ce da nas pamte. Nema veze sto je gomila ovih stvari maltene nepoznata stanovnistvu zemalja iz kojih su - ovako barem ostaju zabelezena na nekom ne-lokalnom nivou....

http://en.wikipedia...._Heritage_Lists

#2 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 30 November 2011 - 18:23

Mnogih zemalja jos nema na ovoj listi, a i lista nije konacna, vidis da se svakih nekoliko godina dodaju novi.
Bolje bi bilo da si napisao koja kulturna nasledja iz Srbije bi bilo lepo da se ukljuce u ovu listu.

#3 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 November 2011 - 18:35

Mnogih zemalja jos nema na ovoj listi, a i lista nije konacna, vidis da se svakih nekoliko godina dodaju novi.
Bolje bi bilo da si napisao koja kulturna nasledja iz Srbije bi bilo lepo da se ukljuce u ovu listu.

Trumpet festival Guca?

#4 mate mišo

mate mišo
  • Members
  • 3,938 posts

Posted 30 November 2011 - 19:40

1. China
2. Japan
3. Croatia (a ima još par 'asova iz rukava')
B-)

#5 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 November 2011 - 21:00

Trumpet festival Guca?


Neces mi verovati, pricam danas s nekim Holandezom i pita me odakle sam. Kako rekoh da sam iz Srbije, tako on sav odusevljen: "A Servie! Ik ging naar Gucha, Boban en Marko Markovic, heel goed!". :ajme:

Nego gledam ovu listu, dosta ima stavki iz Hrvatske. A posto je dospece na listu velikim delom stvar uspesnog lobiranja, ne mogu a da se ne zapitam sta radi ona Tomicka u Parizu osim sopinga. S druge strane, kad se setim personalitija famozne komunikoloskinje, dobro pa nismo na nekoj crnoj listi :rolleyes:

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 November 2011 - 21:44

Neces mi verovati, pricam danas s nekim Holandezom i pita me odakle sam. Kako rekoh da sam iz Srbije, tako on sav odusevljen: "A Servie! Ik ging naar Gucha, Boban en Marko Markovic, heel goed!". :ajme:

Nego gledam ovu listu, dosta ima stavki iz Hrvatske. A posto je dospece na listu velikim delom stvar uspesnog lobiranja, ne mogu a da se ne zapitam sta radi ona Tomicka u Parizu osim sopinga. S druge strane, kad se setim personalitija famozne komunikoloskinje, dobro pa nismo na nekoj crnoj listi :rolleyes:

pa na taj fol i brega prolazi. mi smo njima, hm......egzoticni poludivljaci :D
ps
Zij hebben hun eigen papane.

Edited by Rotterdamac, 30 November 2011 - 21:47.


#7 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 30 November 2011 - 22:05

Neces mi verovati, pricam danas s nekim Holandezom i pita me odakle sam. Kako rekoh da sam iz Srbije, tako on sav odusevljen: "A Servie! Ik ging naar Gucha, Boban en Marko Markovic, heel goed!". :ajme:

Nego gledam ovu listu, dosta ima stavki iz Hrvatske. A posto je dospece na listu velikim delom stvar uspesnog lobiranja, ne mogu a da se ne zapitam sta radi ona Tomicka u Parizu osim sopinga. S druge strane, kad se setim personalitija famozne komunikoloskinje, dobro pa nismo na nekoj crnoj listi :rolleyes:



Sve si rekla drugom recenicom.
Lobiranje je kljucno.Nekom je vise stalo pa ima 25 stavki, a nekom manje pa ima 3.Obrnuto proporcionalno velicini zemlje, kako mi se cini...ali zasto da ne , svako treba da se trudi da se ukljuci ako ima cime....

#8 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 30 November 2011 - 23:24

zar je bitno kako je nesto dospelo na listu? Dospelo je, i sada je deo kulturnog nasledja covecanstva. Uostalom, jel neko misli da Sinjska alka ne zasluzuje da bude na listi?

#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 December 2011 - 00:51

Ne znam baš mnogo o ovoj listi, ali to što ima pečat UNESCO-a ne znači da vredi više od kupusnog lista. Ne vidim da su spomenute UK, USA, Nemačka kao i još mnoge druge zemlje, ali su neke spomenute i više puta. Ne verujem da je treba shvatati ozbiljno, jer se o kulturnom nasleđu može videti i naučiti na drugim mestima, a ne samo na Vikipediji ili nekakvom kupusnom listu koji je sastavljala gomila birokrata.

Uz dužno poštovanje prema zemljama koje su navedene na spisku, spisak onih čije nasleđe nije navedeno bi mogao biti duži, dok bi se kod mnogih mogao proširiti.

Što se tiče Holanđanina i Guče, mislim da možemo da se pokrijemo ušima. Ako smo u svetu poznati samo po običnom seljačkom vašaru, to nam ne služi na čast. To što je Holanđanin iz 'nobles' države, ne znači da tamo nema stoke koja voli da se napija i valja u sopstvenoj povraćki, koja prdi, smrdi i podriguje, čačka nos i pljuje po ulici.

#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 01 December 2011 - 00:53

zar je bitno kako je nesto dospelo na listu? Dospelo je, i sada je deo kulturnog nasledja covecanstva. Uostalom, jel neko misli da Sinjska alka ne zasluzuje da bude na listi?

Treba. I btw ja se za Gucu nisam zezao. To jeste sajam krkanluka i oblokavanja, jedenja mesine i cega sve ne, pijanih, obeznanjenih ljudi isl. Ali i dobre duvacke muzike. Zanemari one sisulje po stolovima i ostale papanluke, zvuk je dobar jbg, da se ne lazemo. A kako je eks Juga jedna seljacka drzava, sa malim izuzecima, onda i treba neki seosluk da nas predstavlja. Pa nece Srbi i ini, izuzev Slovenaca valjda jodlati? Zna se sta je nase obiljezje. Sto rece jedan moj jaran, cim cujes nase zavicajne zvuke, odmah osjetis neki belaj u zraku. E, zapadnjaci ne osjete taj belaj, ali osjete neku muku i neki dert, cak i oni koji to bas i ne kuze potpuno. Jos kad popiju 3-4 brlje resetuje im se mozak i odjednom vidis kako postaju nista manje barbari od nas. Zato i piju pivo i vino u strogo ogranicenim kolicinama. Da ne pokazu svoje pravo lice. :)
edit:
DJ Vaso i ne znas koliko si u pravu. :D

Edited by Rotterdamac, 01 December 2011 - 00:55.


#11 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 08 December 2011 - 01:34

Krsna slava na listi UNESKO-a

Evo kao radi se nesto... :rolleyes: