Jump to content


Photo
- - - - -

CSS - pitanje!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 November 2011 - 14:11

Da li neko zna i rad je da mi kaze sta i gde treba da turim u (pretpostavljam) CSS da bi umesto ove bele pozadine (van body?) uspela da utaknem sliku u pozadini?


Ovako izgleda moj pocetnicki mucenicki CSS.

Spoiler

Attached Files



#2 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 22 November 2011 - 15:43

Stavi u body
background-image: url(ovde ide putanja do slike/nesto.jpg);
:)

p.s. Mozes staviti posle te naredbe i background-repeat: no-repeat; (zakljucujes, ovaj atribut stavljas ako hoces da se osiguras da ti se slika nece ponavljati)

Edited by steva8lfc, 22 November 2011 - 15:43.


#3 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 November 2011 - 16:13

Stavi u body
background-image: url(ovde ide putanja do slike/nesto.jpg);
:)

p.s. Mozes staviti posle te naredbe i background-repeat: no-repeat; (zakljucujes, ovaj atribut stavljas ako hoces da se osiguras da ti se slika nece ponavljati)

Hvala ti!

Ali imam osecaj da bi trebala malo bolje da objasnim sta hocu pre nego sto nacisto zabrljam. (ovo su za mene spanska sela)

Mislila sam na sliku koja se ponavlja (kao u prilozenom primeru) a koja treba da bude na povrsini koja okruzuje
header, leftcoumn, rightcolumn & footer (nazvrljala sam crvenim tu povrsinu na prilozenoj fotki).
Kako se uopste zove ta povrsina? Jel to nesto povezano sa onim #wrapper koji imam u .css?
Nabadam kao corava koka pa pre ili kasnije ubodem ponesto. Ali ovo me bas muci.

Gde i sta u .css a gde i sta (eventualno) u .html?

Attached Files


Edited by cyberwor/L/d, 22 November 2011 - 16:25.


#4 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 22 November 2011 - 16:53

Ne mogu sa sigurnoscu da ti kazem posto ne vidim html kod ali pretpostavljam da je taj wrapper ID div-a koji sadrzi ostala cetiri div-a?
Ako je tako, onda ti taj div dodje kao kontejner koji sadrzi ostale div-ove i onda, kada pogledas siru sliku, ti u stvari imas body (to ti dodje ceo beli ekran) i taj div wrapper koji sadrzi sve ostale div-ove. Sad, ako ti stavis background-image u body on ce preko celog ekrana staviti tu sliku (ili ce da je ponavlja dok ne popuni ceo ekran) ali ona ce se videti samo na onim mestima gde nema wapper-a posto mu taj div dodje kao layer prelepljen preko body-ja u zadatim dimenzijama.

Razumes sta hocu da ti kazem? (naravno ovo sve vazi ako je wapper ono sto mislim da jeste :D)




#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 November 2011 - 17:28

Stevo, pravo si srce!

Odlicno si mi objasnio i ja sam otrpilike i zamisljala tako nekako da treba da bude (logicno je).

I znas zasto sam kiksnula? Zbog bagatele, po obicaju. Tako mi se uvek najprostija stvar zakomlikuje jer zaboravim na neku "sitnicu".
Tacno je tako kako si rekao a razlog zasto mi nije uspevalo je taj sto nisam pravilno opisala put do slike. I kako onda da mi uspe zamisao?

Zaboravila da napisem "images". Zato satima lupam glavu. Tek mi malopre sinulo!

background-image: url(images /fotka.jpg);


Jos jednom - HVALA ti na strpljenju! :)

#6 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 22 November 2011 - 17:42

Nema na cemu :)

p.s. Ja takodje imam tu boljku, najlakse je pogresiti na najlaksim stvarima :D

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 November 2011 - 18:22

Ajd sto pogresim jer previdim ili zaboravim neku "kukicu", nego sto onda krenem da trazim gresku na pogresnom mestu
pa razgranam problem i pocnem da brljam i po drugim stvarima.

No tako se nesto i nauci. Zapravo, brljajuci sam i naucila tom sto sam do sada naucila o ovim stvarima.

#8 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 22 November 2011 - 18:50

No tako se nesto i nauci. Zapravo, brljajuci sam i naucila tom sto sam do sada naucila o ovim stvarima.


Ne znam da li znas ali na w3schools imas odlicne tutorijale tako da ih obavezno poseti ako te to vec zanima, sta vise ja sam prosle godine odatle spremao ispit. :)

#9 asmfetsh

asmfetsh
  • Members
  • 1 posts

Posted 06 March 2012 - 16:46

I <html> je tag koji moze da se oblikuje CSS-om, tako da mozes da imas razlicite pozadine za <html> i <body>. Uz malo eksperimentisanja sa providnoscu, mozes da napravis neke interesantne stvari...
www.idesigncss.com