Jump to content


Photo

Galbraith: U "Oluji" nije bilo etničkog čišćenja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
250 replies to this topic

#31 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 27 June 2003 - 13:37

Ne znam sta ste se svi uhvatili te naredbe koja je postojala. Ono sto cini akciju HV u avgustu '95 i kasnije etnickim ciscenjem je sadrzano u sledecoj Galbrajtovoj izjavi:
U operaciji "Oluja" Hrvatska je počinila mnogo toga što je bilo nezakonito pa čak i zločinačko, rekao je Galbraith, nabrajajući da se radilo o sustavnom spaljivanju imovine Srba, ubijanju nekoliko stotina preostalih Srba te, kao treće, Tuđmanovim naporima da se Srbi ne vrate u svoje domove, što je ocijenio "rasističkim".

Sistematsko unistavanje imovine, ubijanje onih koji su ostali i napori da se Srbi ne vrate. Sve su to akcije kojima je trebalo to podrucje uciniti takvim da Srba na njima vise nikad ne bude.

#32 Vilenjak

Vilenjak
  • Members
  • 466 posts

Posted 27 June 2003 - 13:52

EUROshbacher:

Sistematsko unistavanje imovine, ubijanje onih koji su ostali i napori da se Srbi ne vrate. Sve su to akcije kojima je trebalo to podrucje uciniti takvim da Srba na njima vise nikad ne bude.


Tendenciozno pjevas jednu te istu pjesmu jer ne postoji nikakva prepreka da se svi izbjegli koji se zele vratiti u Hrvatsku u nju i ne vrate.Pitanje je da li to samo odgovara nekima koji dan danas sa tim narodom zele manipulirati za svoje sitne dnevno-politicke interese.Ukoliko netko od izbjeglica ovo cita mogu mu dati slijedeci link u nadi da ce mu biti koristan :

Uvjeti povratka

#33 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 27 June 2003 - 14:03

Rosbacher:
Ali Srba na "tom podrucju" ima!!!
Dakle ... po Tvojim "ocjenama" ciljeva Oluje .... da Srba tamo vise NIKADA ne bude ... Oluja je bila definitivno neuspjesna.


Ne znam sto tocno zelis dokazati svojom tezom da je Oluja za cilj imala etnicko ciscenje Srba, a ne oslobadjanje okupiranog teritorija?

Da su Hrvati Srbomrsci?
Pa zasto onda nisu sve Srbe iz Hrvatske potjerali ili preklali?
Zasto se Srbima dozvoljava povratak u svoju domovinu i osigurava sigurnost i stambeno zbrinjavanje od strane vlade i drzavnih institucija?
Zasto se samo prosle godine vratilo 10 000 Srba?
Na klanje?

Ako zelis dokazati da je Francek bio iskompleksirani idiot bolestan u glavu ... postedi me ... znam to bolje od Tebe!
Ako zelis dokazati da je HDZ bila nacionalisticka stranka ... postedi me ... znam to bolje od Tebe.

Ali ako zelis dokazati da je hrvatski narod fasisticki i da se rodio sa ugradjenom mrznjom prema Srbima i jedva docekao da se svi Srbi isele ... i to jos od '90-te ... molim te ... DOKAZI!!!

#34 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 27 June 2003 - 14:08

EUROshbacher:


Tendenciozno pjevas jednu te istu pjesmu jer ne postoji nikakva prepreka da se svi izbjegli koji se zele vratiti u Hrvatsku u nju i ne vrate.Pitanje je da li to samo odgovara nekima koji dan danas sa tim narodom zele manipulirati za svoje sitne dnevno-politicke interese.Ukoliko netko od izbjeglica ovo cita mogu mu dati slijedeci link u nadi da ce mu biti koristan :

Uvjeti povratka

Jeste, sve su te kuce popravljene, i ljudi se imaju gde i vratiti?
Sa druge strane, svi ti dogadjaji govore da je tadasnja hrvatska vlast imala tu ideju, a druga je stvar sto je nisu do kraja ostvarili i sto je sad na vlasti neko drugi ko olaksava Srbima povratak.

Vjekoslav:

Ali Srba na "tom podrucju" ima!!!
Dakle ... po Tvojim "ocjenama" ciljeva Oluje .... da Srba tamo vise NIKADA ne bude ... Oluja je bila definitivno neuspjesna.


Da, pa?
Ima i Jevreja u Nemackoj.

Ne znam sto tocno zelis dokazati svojom tezom da je Oluja za cilj imala etnicko ciscenje Srba, a ne oslobadjanje okupiranog teritorija?


A ne mogu postojati dva cilja istovremeno?

Ali ako zelis dokazati da je hrvatski narod fasisticki i da se rodio sa ugradjenom mrznjom prema Srbima i jedva docekao da se svi Srbi isele ... i to jos od '90-te ... molim te ... DOKAZI!!!


Zaista si smesan kad se iznerviras. :lol:

#35 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 27 June 2003 - 14:12

Sta mislite da bi se desilo da se Srbi u Hrvatskoj nisu bunili (oruzano) ?
Da su se politicki organizovali, trazili zastitu medjunarodne zajednice za njihov autonomni status (u okviru Hrvatske kao drzave), oslonjeni na isti zahtev Srbije ?

Kolika je vasa procena mrtvih, ranjenih, proteranih, otpustenih sa posla, od strane ustaske/demokratske hrvatske vlasti, u:

1. najgorem slucaju (krvozedne ustase)
2. najboljem slucaju (potpuno demokratska zemlja)
3. realnim procenama (kakvi su oni i okolnosti koje su tada postojale?)

Koliko bi ih sada (i kako) zivelo u Hrvatskoj ?

Bilo bi ih:
1. manje nego sada
2. isto
3. vise

Ziveli bi:
1. puno losije
2. isto kao pre
3. bolje ???

Ne bi se desilo ništa, Hrvatska bi bila nezavisna država ili bi bila u sastavu nekakve konfederacije. Srbi možda ne bi uživali status ravnopravnih građana, ali ne bilo klanice i velikog broja mrtvih. Uz pomoć EU bi prisilili Hrvatsku da poštuje prava manjina uz određen stepen pozitivne diskriminacije, Srbi bi imali školovanje na maternjem jeziku (učila bi se ćirilica), visok stepen lokalne samouprave... Broj Srba bi bio nešto manji nego 1990, ali ne puno manji.

Verovatno bi bilo incidenata, ali ne velikih i u velikom broju. Hrvatska bi bila pristojnija država, ne bi slavili Mileta Budaka (Vjeko, je li on dobio ulicu u Splitu?) i drugare, ne bi im buđavi Račan bio premijer...

Mnogi bi još uvek bili živi, a Srbija i Bosna bi izgledali mnogo lepše. :lol:

Edited by Gandalf, 27 June 2003 - 14:24.


#36 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 27 June 2003 - 14:16

Perkos:
"Zanimljivo bi bilo videti tu naredbu kojom se stanovništvo Krajine nagovara da ide u Srbiju.Inače znam
da su na početku agresije na SRJ na Kosovu pa i u Prištini kružili neki letci(naredbe)UČK kojim je Albancima sugerisano da napuste grad i krenu ka granici sa Makedonijom jer UČK ne može da im garantuje bezbednost i sl.Naravno Albanci su kasnije tvrdili da je to podmetnut dokument tj.da nisu nikad dali naredbu da se evakuišu iz gradova na Kosovu."
----------------------------------------------------------------------

Srpsko napushtanje Krajine se jedino moze uporediti sa napustanjem Kosova od strane Srba posle ulaska Nato Perkos, a nikako sa deportovanjem albanaca. U slucaju etnickog ciscenja Kosova od Albanaca postojao je plan operacije,radnje na terenu koje su ukazivale da se radi bash o tome,(upad u albanske kuce i naredba da se napustaju kuce u roku od 5 minuta,i ubistvo onih koji nisu to hteli da ucine,usmeravanje kolone i organizovanje transporta) onaj podsmeh sa balkona i uzvici "hocete Rugovu pa evo vam ga " i uperivanje cevi sa balkona zgrada od civila je nesto sto se lako ne zaboravlja.Ni sad mi nije jasno zasto ste to ucinili Perkos zar ste zaista verovali da se Albanci vise nikad nece vratiti?

#37 Vilenjak

Vilenjak
  • Members
  • 466 posts

Posted 27 June 2003 - 14:16

Jeste, sve su te kuce popravljene, i ljudi se imaju gde i vratiti?


Nisu sve ni hrvatske popravljene ali se radi na obnovi i ti to jako dobro znas.Zadnja izjava Racana je dovoljna kao garancija da nitko nece ostati bez krova nad glavom.Uostalom vidio si i poziv od strane SPC-a da se ljudi konacno urazume i vrate svojim kucama.

Sa druge strane, svi ti dogadjaji govore da je tadasnja hrvatska vlast imala tu ideju, a druga je stvar sto je nisu do kraja ostvarili i sto je sad na vlasti neko drugi ko olaksava Srbima povratak.


Lijepo bogami!Dok im ti i slicni tebi ne objasne sto je bilo i kako je bilo i sto je njima najbolje da naprave neka oni sjede po izbjeglickim naseljima a vi cete tako lijepo iz Frankfurta ili sto ti ja znam od kud sve ne ionako njima sve u zivotu srediti.Bolesna ti je logika bre!

#38 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 27 June 2003 - 14:22

2Vjekoslav & Vilenjak:

Stanarsko pravo?

#39 salut

salut
  • Members
  • 43 posts

Posted 27 June 2003 - 14:24

preshevari, gde si ti bio za to vreme?

#40 Vilenjak

Vilenjak
  • Members
  • 466 posts

Posted 27 June 2003 - 14:24

2 gandalf

Definiraj mi stanarsko pravo?

#41 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 27 June 2003 - 14:27

preshevari, gde si ti bio za to vreme?

Za koje vreme?

#42 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 27 June 2003 - 14:27

Jeste, sve su te kuce popravljene, i ljudi se imaju gde i vratiti?


Nisu sve ni hrvatske popravljene ali se radi na obnovi i ti to jako dobro znas.Zadnja izjava Racana je dovoljna kao garancija da nitko nece ostati bez krova nad glavom.Uostalom vidio si i poziv od strane SPC-a da se ljudi konacno urazume i vrate svojim kucama.



Lijepo bogami!Dok im ti i slicni tebi ne objasne sto je bilo i kako je bilo i sto je njima najbolje da naprave neka oni sjede po izbjeglickim naseljima a vi cete tako lijepo iz Frankfurta ili sto ti ja znam od kud sve ne ionako njima sve u zivotu srediti.Bolesna ti je logika bre!

Vilenjak, smanji dozivljaj.
Lepo sam ti napisao "tadasnja" hrvatska vlast, znaci HDZ. Uostalom, i prica se o dogadjajima za vreme i posle "Oluje".

A da imas "obraza" vidim po sledecem:
Uostalom vidio si i poziv od strane SPC-a da se ljudi konacno urazume i vrate svojim kucama.



Gandalfe, a zar moras dolivati so na ljutu ranu sa tim stanarskim pravom? :lol:

#43 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 27 June 2003 - 14:32

Perkos:
"Zanimljivo bi bilo videti tu naredbu kojom se stanovništvo Krajine nagovara da ide u Srbiju.Inače znam
da su na početku agresije na SRJ na Kosovu pa i u Prištini kružili neki letci(naredbe)UČK kojim je Albancima sugerisano da napuste grad i krenu ka granici sa Makedonijom jer UČK ne može da im garantuje bezbednost i sl.Naravno Albanci su kasnije tvrdili da je to podmetnut dokument tj.da nisu nikad dali naredbu da se evakuišu iz gradova na Kosovu."
----------------------------------------------------------------------

Srpsko napushtanje Krajine se jedino moze uporediti sa napustanjem Kosova od strane Srba posle ulaska Nato Perkos, a nikako sa deportovanjem albanaca. U slucaju etnickog ciscenja Kosova od Albanaca  postojao je plan operacije,radnje na terenu koje su ukazivale da se radi bash o tome,(upad u albanske kuce i naredba da se napustaju kuce u roku od 5 minuta,i ubistvo onih koji nisu to hteli da ucine,usmeravanje kolone i organizovanje transporta) onaj podsmeh sa balkona i uzvici "hocete Rugovu pa evo vam ga " i uperivanje cevi sa balkona zgrada od civila je nesto sto se lako ne zaboravlja.Ni sad mi nije jasno zasto ste to ucinili Perkos zar ste zaista verovali da se Albanci vise nikad nece vratiti?

Nije napuštanje nego proterivanje i to planski i sistematsko i to kako u Hrvatskoj tako i na Kosovu.
Neka iznesu podatke koliko je Srpskih kuća i stanova popaljeno,opljčkano na teritoriji RSK od strane
Hrvatske vojske,već 2-3 tražim zvaničan izveštaj iz Hrvatske o broju ubijenih,nestalih,ranjenih civila
za vreme akcije"oluja".
Lično znam da na teritoriji grada Prištine nije bilo nikakvog planskog proterivanja Albanaca a velika
većina njih je još pre početka rata otišla za susedne zemlje.U toku akcija koje su rađene na Vrnjevcu,
Bolničkom Naselju,Dragodanu bilo je izbacivanja ljudi iz kuća jer se iz skoro svake kuće pucalo na
prpadnike vojske i policije.U delu grad u kojem sam živeo otišli su samo oni koji su to uradili pre rata a
velika većina je bila sve vreme rata u tom delu grada(Breg Dieli-Qender,Rruga I)ali sve to ne znači da
nije bilo pljačke od strane naših bandita i ološa ali priznaj i da je bila ta naredba od strane UČK pa se
može isto tretirati kao i ovo u Hrvatskoj.

#44 Vilenjak

Vilenjak
  • Members
  • 466 posts

Posted 27 June 2003 - 14:32

A da imas "obraza" vidim po sledecem:
Uostalom vidio si i poziv od strane SPC-a da se ljudi konacno urazume i vrate svojim kucama.


Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
17. jun 2003. godine

POVRATAK PRAVOSLAVNIH SRBA U REPUBLIKU HRVATSKU

Komentarisuci odluku Vlade Republike Hrvatske o pozivu izgnanim Srbima sa teritorije Republike Hrvatske, da se vrate u svoju domovinu, gde ce im Vlada Republike Hrvatske garantovati adekvatan smestaj i normalan zivot, Njegovo Preosvestenstvo Episkop dalmatinski i administrator gornjokarlovacki g.g. Fotije je izmedju ostalog rekao: Mi se radujemo ovakvoj odluci i ovako odlucnom stavu Vlade Republike Hrvatske, koja garantuje nesmetani povratak izbeglih pravoslavnih Srba sa teritorije Republike Hrvatske to jest, konkretno sa teritorija nasih eparhija Dalmatinske i Gornjokarlovacke. Mi to vidimo kao znak Volje i Pravde Bozije, i kao Crkva se neprestano molimo za to. Nadamo se, da ce ovaj put zaista, ovaj glas nade, dopreti do usiju i srca naseg izbeglog pravoslavnog naroda sa ovih podrucja, te da ce oni slobodno i kao uvazavani gradjani Republike Hrvatske, moci da se vrate i nastave da zive na zemlji koju im je Bog dao, naravno u ljubavi i dobrosusedskim odnosima sa svim ljudima, sa kojima su do juce u miru i hriscanskoj toleranciji ziveli.

Toliko o tebi...SPC-u i Obrazu.

#45 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 27 June 2003 - 14:35

Za VJeku I Vilija!
Šta je država Hrvatska čekala od '95 do ove godine?