Jump to content


Photo
- - - - -

Odlazak u EU sa pasošem neke od članica-iskustva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
150 replies to this topic

#1 marko357

marko357
  • Members
  • 18 posts

Posted 09 August 2011 - 16:57

Da li je pametno da se u ovom trenutku zapali negde za inostranstvo sa pasošem EU ? Žena mi je med.sestra (radi 3 god.)a ja trenutno ne radim?Ako neko ima neki savet neka pise...hvala!

Edited by marko357, 09 August 2011 - 17:02.


#2 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 09 August 2011 - 17:15

Pali brate, nema ovde leba.

Edited by Black Dog, 09 August 2011 - 17:17.


#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 August 2011 - 17:22

Idi, pa ces onda znati, ako hoces da se vratis. Ja nemam nameru nikada da se vratim.

#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 August 2011 - 17:41

Da li je pametno da se u ovom trenutku zapali negde za inostranstvo sa pasošem EU ? Žena mi je med.sestra (radi 3 god.)a ja trenutno ne radim?Ako neko ima neki savet neka pise...hvala!



Deklarativno, imaš u celoj EU ista prava kao i domaći ( gde god bio ) gradjani.

Znači, odlazak.

#5 marko357

marko357
  • Members
  • 18 posts

Posted 09 August 2011 - 17:50

Ma sve je to ok,znam da treba da se pali odavde,ali jednostavno pitam zbog svega sto se trenutno desava(kriza i ostala sranja...)da li je neko otiso u skorije vreme,kako i da li se uopste snaso i zaposlio,jer svi nesto kenjaju kako i u Evropi vise nije tako sjajno?Zena ima pasos preko oca ja ne,pa kakav bi status bio za mene i tome slicno..

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 August 2011 - 17:55

Prosto i jednostavno, ti ces biti muz tvoje zene, dok ne sredis papire. +vam je sto je njen otac imao drzavljanstvo i verovatno poznaje nekoga ko moze da vam pomogne.
Sto se tice krize, ma kriza je uvek i svuda. Nista nije kao sto je nekad bilo. Pali covece da vidis koja je razlika u krizama.

Edited by mrd, 09 August 2011 - 17:55.


#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 August 2011 - 19:27

Deklarativno, imaš u celoj EU ista prava kao i domaći ( gde god bio ) gradjani.

Znači, odlazak.


Kako da ne. Pitanje je samo zasto rumunski drzavljani prose po stockholmskom metrou, umesto da lepo uzmu socijalu i Bog da ih vidi <_<. Naravno da nemaju ista prava kao domaci.

Ma sve je to ok,znam da treba da se pali odavde,ali jednostavno pitam zbog svega sto se trenutno desava(kriza i ostala sranja...)da li je neko otiso u skorije vreme,kako i da li se uopste snaso i zaposlio,jer svi nesto kenjaju kako i u Evropi vise nije tako sjajno?Zena ima pasos preko oca ja ne,pa kakav bi status bio za mene i tome slicno..


Kad je Svedska u pitanju, posedovanje EU-pasosa olaksava useljenje, ali ga samo po sebi ne omogucuje. Pre bi se reklo da se uslovi ne razlikuju bitno za EU-gradjane od onih iz zemalja sa bele sengenske liste.
Bitnu razliku cini to sto gradjanima EU ne treba radna dozvola, dok ostalima treba. To omogucava onim prvima da legalno rade povremene, sezonske i slicne poslove (npr gradjevinski radnici iz Poljske, kucne pomocnice iz baltickih zemalja...), ali za dovodjenje porodice i sticanje "punopravnog statusa" i njima treba stalni posao, koji se tesko dobija bez kontakata, znanja jezika i s neodgovarajucim obrazovanjem.
Da pojednostavim. Glavna caka je u stalnom zaposlenju, a ne u pasosu. Ako bi jedan od vas dvoje ovde dobio stalan posao koji donosi zaradu od min 13000 kruna mesecno, cela porodica bi na osnovu toga dobila boravisnu dozvolu i bilo bi savrseno nebitno da li je to onaj s EU pasosem ili onaj sa srpskim.
Formalna procedura se unekoliko razlikuje za gradjane EU, ali sustina je ista.

Edit: Onih 13000 kruna mesecno odgovara otprilike punom radnom vremenu za najslabije placeni posao, ili proporcionalno kracem za bolje placen. Dakle, nije preterano visok zahtev, ali mora da bude u formi stalnog, dakle vremenski neogranicenog posla. Vazi samo za Svedsku; za druge ne znam.

Edited by vilhelmina, 09 August 2011 - 20:08.


#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 August 2011 - 19:53

Prosto i jednostavno, ti ces biti muz tvoje zene, dok ne sredis papire.


Momci, vi ste se svi malo zatrcali s optimizmom :). Da bi drzavljanin Srbije dobio boravisnu dozvolu u Svedskoj na osnovu zene, nije dovoljno da ona bude drzavljanka bilo oje zemlje EU, nego mora da bude drzavljanka (ili ima stalnu boravisnu dozvolu) bas u Svedskoj. Sumnjam da je drugacije u nekoj drugoj EU zemlji. Po tebi i Ascariju ispade da drzavljanstvo jedne EU zemlje podrazumeva drzavljanstva svih ostalih sto, naravno, nije ni blizu istini.
Pred Markom je dug put, ako ozbiljno misli, a ja verujem da njegova glavna prednost nije zenin pasos, vec njihova mladost. Jos ako su vredni i strpljivi, i ja bih im toplo preporucila odlazak, jer kriza ovde i ona u Srbiji ne mogu da se porede, ni po trajanju, ni po dubini.

#9 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 August 2011 - 21:18

Momci, vi ste se svi malo zatrcali s optimizmom :). Da bi drzavljanin Srbije dobio boravisnu dozvolu u Svedskoj na osnovu zene, nije dovoljno da ona bude drzavljanka bilo oje zemlje EU, nego mora da bude drzavljanka (ili ima stalnu boravisnu dozvolu) bas u Svedskoj. Sumnjam da je drugacije u nekoj drugoj EU zemlji. Po tebi i Ascariju ispade da drzavljanstvo jedne EU zemlje podrazumeva drzavljanstva svih ostalih sto, naravno, nije ni blizu istini.
Pred Markom je dug put, ako ozbiljno misli, a ja verujem da njegova glavna prednost nije zenin pasos, vec njihova mladost. Jos ako su vredni i strpljivi, i ja bih im toplo preporucila odlazak, jer kriza ovde i ona u Srbiji ne mogu da se porede, ni po trajanju, ni po dubini.



yek,yek,yek....no comment


@marko

U Srbiji si već bio, nemaš šta da izgubiš, možeš samo da dobiješ. Da omogućiš sebi normalan život. To je sasvim dovoljno.

Srećno!

#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 August 2011 - 21:50

Momci, vi ste se svi malo zatrcali s optimizmom :). Da bi drzavljanin Srbije dobio boravisnu dozvolu u Svedskoj na osnovu zene, nije dovoljno da ona bude drzavljanka bilo oje zemlje EU, nego mora da bude drzavljanka (ili ima stalnu boravisnu dozvolu) bas u Svedskoj. Sumnjam da je drugacije u nekoj drugoj EU zemlji. Po tebi i Ascariju ispade da drzavljanstvo jedne EU zemlje podrazumeva drzavljanstva svih ostalih sto, naravno, nije ni blizu istini.
Pred Markom je dug put, ako ozbiljno misli, a ja verujem da njegova glavna prednost nije zenin pasos, vec njihova mladost. Jos ako su vredni i strpljivi, i ja bih im toplo preporucila odlazak, jer kriza ovde i ona u Srbiji ne mogu da se porede, ni po trajanju, ni po dubini.


Da mama izvini sto se ne plasim izazova. :D

#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 August 2011 - 21:56

Da mama izvini sto se ne plasim izazova. :D


Izazov treba prihvatiti, ali ne treba momka lagati da mu zenin EU pasos omogucava ista vise nego njegov srpski.

#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 August 2011 - 21:58

Izazov treba prihvatiti, ali ne treba momka lagati da mu zenin EU pasos omogucava ista vise nego njegov srpski.


E, tu nisi u pravu. Srpski moze da spakuje u fijoku, a eu pasos moze da koristi kao normalan dokument.

#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 August 2011 - 22:02

E, tu nisi u pravu. Srpski moze da spakuje u fijoku, a eu pasos moze da koristi kao normalan dokument.


Netacno. I jedan i drugi sluze za identifikaciju i ni za sta drugo.
Ako nije tako, objasni njemu/meni/svima ostalima na koji ce mu nacin EU pasos omoguciti useljenje i zapocinjanje zivota u novoj zemlji. U cemu je konkretna razlika? Sta se s EU pasosem moze, a da ne moze sa srpskim?

#14 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 August 2011 - 22:11

Netacno. I jedan i drugi sluze za identifikaciju i ni za sta drugo.
Ako nije tako, objasni njemu/meni/svima ostalima na koji ce mu nacin EU pasos omoguciti useljenje i zapocinjanje zivota u novoj zemlji. U cemu je konkretna razlika? Sta se s EU pasosem moze, a da ne moze sa srpskim?



:krsta:

Ženi ne treba radna dozvola. Zaposli se i prijavi se na boravak. On kao strani državljanin dobije boravak na osnovu spajanja porodice. Uzme ženino državljanstvo ako ima uslov, ako ne sačeka odredjeno vreme, ne duže od 5 godina u zavisnosti od države.

Sve isto kao sa srpskim pasošom.

#15 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 August 2011 - 23:13

:krsta:

Ženi ne treba radna dozvola. Zaposli se i prijavi se na boravak. On kao strani državljanin dobije boravak na osnovu spajanja porodice. Uzme ženino državljanstvo ako ima uslov, ako ne sačeka odredjeno vreme, ne duže od 5 godina u zavisnosti od države.

Sve isto kao sa srpskim pasošom.


Ja sam bila jasna da govorim samo o Svedskoj, pa pretpostavljam da se i tvoje odnosi samo na Cesku. Ako ona dozvoljava svim drzavljanima EU useljenje u punom smislu te reci, dakle ukljucujuci i dovodjenje clanova porodice, onda dobro. Svedska to ne dozvoljava.

Svedska je od kraja 2010 donela zakon, kojim pokusava da vrati nekadasnje gastarbajtere. Po njemu SVAKO dobija boravak na osnovu posla, pod uslovom da je taj posao nasao. Cak je ukinuto pravilo koje je do tada vazilo, da poslodavac mora prethodno da oglasi posao i primi "svog coveka" samo u slucaju da se niko od domacih, ko ispunjava uslove, ne javi na oglas. Sad su poslodavci slobodni da prime koga oni hoce, i to bez javnog oglasavanja. To znaci da svaki drzavljanin Srbije dobija radnu dozvolu onog trena kad sa svedskim poslodavcem sklopi onakav ugovor kakav sam gore opisala. Ta radna dozvola ukljucuje i boravisnu, za njega i porodicu. Ako radni odnos potraje neprekinuto dve godine, dobija se stalna boravisna dozvola, a nakon pet godina drzavljanstvo.

Potpuno isto vazi i za gradjane EU, s tim da se njihova boravisna dozvola ne trazi, nego samo registruje. I ne zove se boravisna dozvola, nego pravo boravka (uppehållstillstång/uppehållsrätt; u prevodu: isto s#anje, drugo pakovanje). Gradjanin EU moze bez posla i prihoda da se u Svedskoj zadrzi do tri meseca, bas kao i vlasnik pasosa u sistemu belog sengena. Posle toga obojica moraju da napuste zemlju. NIKO ne moze u Svedskoj da boravi duze od tri meseca bez dokaza o stalnim prihodima. Izuzetak su samo drzavljani nordijskih zemalja, koji to mogu do godine dana.

Sto se tice radnih dozvola, to sam gore objasnila. Gradjani EU mogu da rade privremene i sezonske poslove i bez nje, ali u tom slucaju ne mogu da dovedu porodicu. Tacnije receno mogu, ali na onoliko koliko im traje ugovor. Procedure ostvarivanja raznih prava traju vise meseci i nema nikakvog smisla dovoditi porodicu ako imas vremenski ogranicen ugovor. Sto se opet svodi na obavezu imanja stalnog posla, a ona je ista za EU-drzavljane, kao i za sve ostale.
Pored toga, gradjani EU mogu da borave u Svedskoj neograniceno ako imaju stalne prihode negde drugde, npr penzioneri.

Da se vratim na ono sto si gore rekao: Zeni s EU pasosem nije dovoljno bilo kakvo zaposlenje da bi dovela porodicu, vec stalno, s dovoljno visokom platom. To isto je potrebno i Marku sa srpskim pasosem, da bi doveo zenu, drzavljanku EU. Bez posla ili dokaza o redovnim prihodima, nijedan ni drugi ne mogu nikog da dovode. A ni sami da se zadrze vise od tri meseca.

Sto se tice onog boldovanog iz tvog posta, ovako funkcionise: Ona se zaposli i prijavi na boravak, a i ne mora. Boravak joj traje koliko i zaposlenje i ne donosi nista osim osnovne zdravstvene zastite za to vreme i obaveze placanja poreza. Ako zaposlenje nije vremenski neograniceno, ne moze da dovede muza. On moze da dodje kao turista, ali ne i da dobije prinadleznosti, koje bi imao u slucaju da je ona stalno zaposlena. A to isto bi vazilo i za nju u slucaju da je on stalno zaposlen, iako nije drzavljanin EU.

Evo objasnih ti na vise nacina jednu istu stvar. A ti sad kazi sta u tome nije tacno.
I ne budi ti zapovedjeno, objasni mi kako ce to ona naci posao bez znanja lokalnog jezika, kontakata i priznatih kvalifikacija?


Edit: Ajd´i ovako: Ni njemu ne treba radna dozvola unapred. Zaposli se i na osnovu toga dobije radnu i boravisnu dozvolu. Zena onda moze da dobije boravisnu dozvolu po principu spajanja porodice s njim, a EU pasos da spakuje u fijoku.


Edit2: Sta ti ovo znaci da uzme zenino drzavljanstvo? Pa nije to prezime. Ne uzima se, nego se stice.

Edited by vilhelmina, 09 August 2011 - 23:17.