Jump to content


Photo
- - - - -

Total War serijal


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

Poll: Total War serijal (9 member(s) have cast votes)

Koja vasa omiljena igra?

  1. Shogun: Total War (1 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  2. Medieval: Total War (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  3. Rome: Total War (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  4. Spartan: Total Warrior (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Medieval II: Total War (4 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  6. Empire: Total War (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Napoleon: Total War (1 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  8. Shogun 2: Total War (1 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#1 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 June 2011 - 23:18

Od prvog Shoguna poslednjih 10 godina po mnogima najbolja potezna strategija uz Civilizaciju, za okorele igrace i sa odvojenim segmentima za real-time bitke.


"Shogun 2" kao poslednje izdanje predstavlja ne samo graficki vec i logicki vrhunac evolucije igre. Sa do sada najbogatijim elementima u idealnoj mesavini vojne strategije, diplomatije i rpg elementima, dobili smo i najjednostanija resenja. Npr. obnavljanje desetkovanih jedinica (za razliku od Empire) se sada obavlja automatski na prijateljskim teritorijama, ali i zavisno od njihove udaljenosti, stanja puteva, karakteristika generala i sl. Pa samim tim mozete voditi racuna o svim detaljima, onoliko koliko vas to zanima i sa efekasnoscu koju zelite. To vazi i za sve ostale elemente igre.

Cilj kampanje je osvajanje odredjenog broja teritorija i prestonice uz zadato vremensko ogranicenje, ali glavnu prepreku predstavlja gradjanski rat koji se aktivira osvajanjem vise od 1/4 teritorija tako sto vam svi klanovi sa kojima niste u vrlo dobrim odnosima (vazal ili saveznik) objavljuju rat. To lako mogu biti ostale 3/4 Japana.

Posted Image

Sve sto radite tokom kampanje treba da predstavlja stratesku pripremu za taj (prelomni) momenat. Tako se mogu izabrati dve osnovne strategije ili njihova kombinacija, skupljanje vazala i saveznika, ili oslanjanje na trgovinu sa strancima i stvaranje velikih i skupih armija/flota (logican izbor za to je startna pozicija negde na istoku Japana gde se nalazi vecina dalekih luka). Zdrava ekonomija je kljucna za oba pristupa, bez obzira da li finansirate svoje ili armije svojih saveznika (bonus za odnose).

Teritorije vazala se racunaju kao vase, pa se moze pokazati vrlo korisnim stvoriti par snazih vazala (finansiranjem, unistavanjem vojske na neprijateljskoj teritoriji, ali ostavljanjem zamka vazalu da ga zauzme), koji ce se Nx brze siriti nego sto bi to sam igrac ikada mogao. Na taj nacin se sama kampanja moze zavrsiti nekoliko puta brze i efikasnije.

Posted Image
Oda

Posted Image
Shimazu

Posebna poslastica su specijalne akcije (matsukea, nindzi, monaha), kao i pristup zavadi pa vladaj koji moze stvoriti stratesku prednost ako su vasi neprijatelji zauzeti medjusobnim sukobom a ne oslobadjanjem prestonice (koja je na centru mape).

Posted Image
Posted Image

Edited by st.maurice, 22 June 2011 - 23:26.


#2 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 23 June 2011 - 17:05

Lep post.
Na žalost, nisam igrao ni jednu od igara iz ovog serijala, ali sam pročitao mnogo pozitivnih kritika. Koju mi preporučuješ za igranje (baš igranje, ne za težak umni rad) za početak?

Edited by namcor, 23 June 2011 - 17:05.


#3 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 23 June 2011 - 20:40

Uh tesko pitanje, mozda Medieval: Total War kako je prilicno straightforward. Vojske se krecu na mapi sa teritorije na teritoriju kao u Riziku, a ne po putevima (Rome Total War i nadalje), ima manje menadzmenta i agenti su prilicno uocljivi. Grafika je znatno slabija. Mozda Rome, ili Shogun 2 odmah sto da ne. Kao i svaka igrica ima neizbeznu krivulju ucenja a iako su slicne opet je potrebno privikavati se izmedju verzija. :)

#4 sumicus

sumicus
  • Members
  • 214 posts

Posted 24 June 2011 - 21:51

Uh tesko pitanje, mozda Medieval: Total War kako je prilicno straightforward. Vojske se krecu na mapi sa teritorije na teritoriju kao u Riziku, a ne po putevima (Rome Total War i nadalje), ima manje menadzmenta i agenti su prilicno uocljivi. Grafika je znatno slabija. Mozda Rome, ili Shogun 2 odmah sto da ne. Kao i svaka igrica ima neizbeznu krivulju ucenja a iako su slicne opet je potrebno privikavati se izmedju verzija. :)


Ja sam poceo sa Rome:Total War, pre toga nisam ni znao za serijal. Ova igra je sasvim OK za pocetak, jer ima odlicnu grafiku i odlican battle engine a ako uzmes neku od rimskih frakcija i krenes u pohod na neke varvare (kao Gale ili Ilire...) bice ti relativno lako u pocetku i mocices da se uvezbas dok krene prava akcija... Kad se izvezbas, posle je znatno teze npr. igrati kao Kartagina ili neka varvarska frakcija i unistiti Rim...

Rome ima i par veoma interesantnih ekspanzija (Barbarian Invasion, Alexandar).


Posle toga Medieval 2 je mali upgrade u odnosu na Rome. Empire, Napoleon i Shogun 2 ce morati da sacekaju da kupim jacu masinu, ako uopste ikad vise budem imao vremena za igrice (posto u poslednjih par godina nisam imao vremena).

#5 CyberWolf

CyberWolf
  • Members
  • 114 posts

Posted 27 June 2011 - 12:23

Slicno je i kod mene... Jos uvek igram Rome. Malo vremena za igranje, a ne mogu ni da odustanem. Posle dugo vremena, zavrsio sam kampanju sa frakcijom Julijevaca. Sada vodim Parcane. Sasvim drugaciji koncept ratovanja, samim tim i sasvim drugaciji dozivljaj.
Pored ekspanzije Barbarian Invasion, razmisljam i da instaliram u nekom trenutku mod za Rome. Prema onome sto se pricana netu, postoje modovi koji su tezili da priblize igru istorijskoj realnosti.
Nisam neki zagrizeni gamer, pa moja ocena i ne bi nosila nekakvu bitnu tezinu, ali RTW mi je ubedljivo najomiljenija igra koju sam u zivotu imao prilike da igram.

Verujem da je svaki kasniji nastavak ovog serijala bio sve bolji i bolji. Medjutim, svi ti nastavci ce u mom slucaju traziti vreme, a ovi poslednji i jacu masinu.

#6 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 21 July 2011 - 15:21

Kupio sam Medieval II Gold (sa ekstenzijama) za 3.98$ na rasprodaji, pa ću za nekoliko dana saopštiti utiske...

#7 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 July 2011 - 16:49

Inace jedna od tehnika koja potpuno zaobilazi skript u ranijim izdanjima Total War-a koji aktivira pojavljivanje frakcija koje ste prethodno unistili, je ostavljanje sto vise frakcija u zivotu na izolovanim teritorijama, tipa ostrva - Krit, Kipar, Sicilija, Sardinija, Korzika. Ako postoje ne mogu ponovo da se pojave, i vojske su onda slobodne od cuvanja pozadine za dalje napredovanje.

#8 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 July 2011 - 17:00

Ako igrate neki od modova sa istorijski zaboravljenim frakcijama koje pocinju sa samo jednom teritorijom a okruzene su jakim protivnicima, najbolja strategija je napad na prvog velikog suseda koji angazuje svoje snage na nekoj drugoj strani i unistavanje struktura na osvojenoj teritoriji, sto donosi novac kojim mozete kupiti placenike za uspostavljanje kakvog-takvog balansa snaga i okretanje plime brzim napredovanjem na samom pocetku.

Generalno u Total War-u oni igraci koji se odluce na staticnu igru i utvrdjivanje malog broja teritorija na kraju gube (jednostavna igra brojevima). Sto bi rekao Godfather u Generation Kill "Three words: tempo, tempo, tempo".

Edited by st.maurice, 21 July 2011 - 17:13.


#9 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 July 2011 - 17:36

Kupio sam Medieval II Gold (sa ekstenzijama) za 3.98$ na rasprodaji, pa ću za nekoliko dana saopštiti utiske...

Odlicna cena/dobar izbor. Javi se sa utiscima ;)

To izdanje sam jos i najmanje igrao, vise sam se petljao sa vatrenim oruzjem i Astecima u custom bitkama.
Koga zanima moze da proba bitke sa jedinicama koje imaju samo vatreno oruzje (to moze i u Shogunu 2) / u Empire mi se ne svidja kako su to resili, moral je 99% bitke.

#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 21 July 2011 - 17:40

Dakle, da igram po ondašnjim, a ne današnjim moralnim pravilima. Ništa ženevska konvencija i ostalo :)

#11 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 12 June 2012 - 19:07

Koga zanima moze da proba bitke sa jedinicama koje imaju samo vatreno oruzje (to moze i u Shogunu 2) / u Empire mi se ne svidja kako su to resili, moral je 99% bitke.


Resili: Shogun 2: Fall of the Samurai

http://www.youtube.com/watch?v=UnDA1M4INRI

Period u pitanju (300 godina nakon vremena koje pokriva prvi deo), pa i jedinice kao i pozadinska prica, ce svima biti dobro poznati iz filma Poslednji samuraj. Getlinzi su prva stvar za koju se svi hvataju, ali se izgleda radi pre o sredstvu za subijanje pesadije, nego o sredstvu za potpunu eliminaciju citavih formacija.