Jump to content


- - - - -

Išijas


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 30 March 2011 - 18:39

Imam klasicni isijas. Ima li iko neka pozitivna iskustva ? Sta je bolje brufen ili aspirin ?

#2 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 April 2011 - 10:36

Jesu ti rekli šta je uzrok tvog išijasa? Koliko traje?

A što se pitanja tiče, pre bih ti savetovao brufen. Ukoliko to ne pomaže, možeš da pokušaš sa Vicodine-om (ti beše u Kanadi, tamo toga ima), samo to moraš da vidiš sa svojim lekarom. Takođe, nemoj preterano da miruješ, šetaj, pokušaj i sa naizmeničnim stavljanjem hladnih i toplih obloga (vidi koji ti više prijaju).

#3 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 01 April 2011 - 13:51

Hvala na odgovoru Vukelic.

Pa ne znam sta je uzrok. Proslo ljeto sam isao na snimanje kicme i rece da ima neka blaga deformacija. MOja doktorica vjeruje da su u pitanju samo misici za bol u ledjima, a isijas se javljao i prije povremeno. Ledja, tj krsta me bole vec mjesecima. Doktor kaze da radim vjezbe, a ja se ubih vjezbajuci, idem i na plivanje i slaba vajda. U stvari ko zna, mozda da ne vjezbam ne bih mogao da hodam. Ima jedno desetak dana jos me muci i isijas i bol ide u lijevu nogu. Poceo sam nedavno da idem i na masazu, po savjetu ljekara, ali ne osjetim nikakvu korist, osim sto nije lose za vrijeme tretmana ;) medjutim danas kada budem isao reci cu maserki da mi ne dira tu nogu, samo ledja, jer poslije toga mi je jos gore, valjda se taj nerv iritira. Izgleda da mi brufen pomaze i topljenje. Probao sam sa hladnim oblozima, nista, ali nisam to vruce-hladno :D mada mi se cini kao da polako prolazi.

Inace kanadski ljekari imaju super opremu i kada treba nesto da se reze tu su izgleda odlicni, a ovako kao dijagnosticari za "obicne" stvari su grozni. Taj sistem porodicni doktor koji zna sve mi se nimalo ne svidja. Nekoliko puta u vezi moje djece sam morao da insistiram i da budem uporan da idemo kod specijaliste. Za samog sebe mrzim da idem kod doktora pa tako jos nisam otisao kod nekog specijaliste za ovaj moj problem, jer se moram prvo natezati sa porodicnim oko toga, pa sve mislim proci ce.

Edited by David Gilmour, 01 April 2011 - 13:53.


#4 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 01 April 2011 - 15:56

Vicodin je lijek, sto ga koristi Dr. House, ja bih tu ipak bila oprezna. ;)

Gilmour, otidji specijalisti i otkrij uzrok. Standardno se kod takvih bolova propisuje diclofenac/voltaren ili brufen/ibuprofen (smanjuju upalu i bolove, ali losi za zeludac) uz dodatnu terapiju sa sirdalud/tizanidin (relaksira i opusta muskulaturu). Kad prodju bolovi, onda se nastavlja sa terapijom ultra-zvukom, strujom, masazom i onda vjezbama, koje moraju biti prilagodjene konkretnom problemu. Preporucuje se uvijek jacanje misica oko kicme + stretching i opustajuce vjezbe. To bi moralo imati rezultate.

Postoje i druge varijante, na primjer rolfing: http://www.rolfingcanada.org/ .

O rolfingu sam cula samo najbolje, ali nemam licnih iskustava, i on se u svojoj filozofiji vrlo razlikuje od standardne medicine.


Koje vjezbe radis za ledja?

#5 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 01 April 2011 - 16:25

evo ja da dodam malo prostih saveta. Brufen ili aspirin- oba u isto vreme, znaci ujutru i uvece på 400mg brufena plus 3 puta dnevno po 500 mg aspirina, paracetamola ili sta vec iz te grupe, sve to cirka 7 dana, brufen moze biti i diclofen ili voltaren tj sta imas u kuci. ovo je nesto sto se zove udar kombinacija, ako nemas zent na lekove za smirenje mozes da dodas miiiniii doze valiuma, diazepama ili bilo sta slicno recimo 2 mg dnevno, bez frke da ce ti delovati tipa spava ti se usporen si ili slicno. a sve u cilju da se misici opuste. naravno setaj i NE VEZBAJ AKTIVNO I NE MASIRAJ kad si u AKUTNOM isijasu tj kad de uhvati bol koji se spusta niz nogu. samo ces da pojacas upalu, a to nije zabano. vezbanje, masaze istezanje sve moze cim prodje upala.hodaj i radi sve sto mozes do granice bola, ne forsiraj na silu boga dok ne prodje akutna upala.

sve ovo ce ti reci ili doktor kucni ili specijalista a uobicajeno sve to mozes i sam da odradis a da doktora video nisi. Ako ovo ne pije vodu ima i dalje dodataka, malo kortikosteroida par dana, to sigurno sredi stvar za cirka 3 dana ali to tesko ide u varijanti sam svoj majstor. a nadam se da i nisi toliko zaglavio. mada je efekat brz i lep, volim da me prodje za 3 dana pa makr znala i da mozda nije najzdravije za jetru, bubrege... ili nesto trece.

grejanje, hladjenje,trljanje, visenje na vratima,ne znam dalje.... sve u svemu nikakvog znacaja ali ko sto kazes radis sta ti prija. bol ce proci kako i dosao sa lekovima brze bez lekova sporije .jedino bi bilo pametno nekad u svom zivotu da uradis magnet te kicme cisto da si siguran zavitlavas li se samo sa obicnim isijasom ili lumbagom ,ili mozda ima tu jos nesto tipa prolapsa. a opet sve to da bi kao imao neku dijagnozu, terapija ti dodje na isto.

#6 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 01 April 2011 - 18:45

Oslo, hvala ti puno.


Danas sam bio na masazi i rekao sam, ne diraj mi tu nogu, a svakako me cini mi se prolazi, od kada sam poceo da uzimam po 400 mg brufena, doduse samo jednom na dan, ali sam osjetio poboljsanje.

Proslo petak mi je tako izgnjavila tu nogu, da mi je poslije bilo mnogo gore, sto samo potvrdjuje to sto si rekla.

Jos jednom hvala, sada mi je mnogo jasnije sta da radim :)



#7 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 April 2011 - 19:27

Nemam šta da ti dodam, osim da i ja napomenem da odeš nekad da ti otkriju uzrok. Samo nemoj da preteraš sa aspirinom/brufenom da ne zezneš želudac, znači kao što je oslo rekla, nedelju dana pa pauza.

#8 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 01 April 2011 - 20:12

isijas je jedna dosadna stvar ali niko od toga jos umro nije. sa tim jeste znaci nauci da zivis sa cijenicom da ce te isijas "hvatati" s mene pa na ustrb. i nic se ne sekiraj oko toga. lekove popi koliko ti treba da te ne boli i nista nije frka ako ih pijes sedam ili deset dana sad pa mozda kroz xy meseci. za sjebavanje zeluca treba da si poduuugo na brufenu, sem naravno ako nisi baksuz pa reagujes na drugu tableticu.

inace se isijasom bavim hm...hm... godina a da sam foru brufen plus paracetamol naucila tek pre 2 sezone, na pocetku mi bilo cudno ali definitivno je dobra kombinacija. ali medicina je zato zabavna koliko skola toliko ideja. ovu kombinaciju obozava skandinavska skola. americka skola je prostija udara direktno na morfinske preparate muskularno u jednoj ili dve doze pa kom opanci kom obojci. kortikosteroidi su deo nase skole i ja se jos uvek kunem u njih kad bas zagusti.

na kraju da ti pozelim ono sto svim mojim pacijentima uvek pozelim- da ti isijas bude najgora boljka sto ce te u zivotu strefiti. onda mozes da kazes da te bog pogledao bar sto se zdravlja tice.

#9 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 01 April 2011 - 20:26

Vicodin je lijek, sto ga koristi Dr. House, ja bih tu ipak bila oprezna. ;)

Gilmour, otidji specijalisti i otkrij uzrok. Standardno se kod takvih bolova propisuje diclofenac/voltaren ili brufen/ibuprofen (smanjuju upalu i bolove, ali losi za zeludac) uz dodatnu terapiju sa sirdalud/tizanidin (relaksira i opusta muskulaturu). Kad prodju bolovi, onda se nastavlja sa terapijom ultra-zvukom, strujom, masazom i onda vjezbama, koje moraju biti prilagodjene konkretnom problemu. Preporucuje se uvijek jacanje misica oko kicme + stretching i opustajuce vjezbe. To bi moralo imati rezultate.

Postoje i druge varijante, na primjer rolfing: http://www.rolfingcanada.org/ .

O rolfingu sam cula samo najbolje, ali nemam licnih iskustava, i on se u svojoj filozofiji vrlo razlikuje od standardne medicine.
Koje vjezbe radis za ledja?

Ma radim sve vjezbe moguce, naime idem na fitnes redovno. Izgleda da kada radim zgibnjeve da mi to najvise pomaze, valjda se rastezu ledja, mada to jedva uradim dva put po deset puta. :huh:

Hvala ti ovo za rolfing, nisam nikad cuo pa cu da se bas raspitam.



Nemam šta da ti dodam, osim da i ja napomenem da odeš nekad da ti otkriju uzrok. Samo nemoj da preteraš sa aspirinom/brufenom da ne zezneš želudac, znači kao što je oslo rekla, nedelju dana pa pauza.

Ma moj zeludac ti je od celika. Svari i kamenje bez problema :D



isijas je jedna dosadna stvar ali niko od toga jos umro nije. sa tim jeste znaci nauci da zivis sa cijenicom da ce te isijas "hvatati" s mene pa na ustrb. i nic se ne sekiraj oko toga. lekove popi koliko ti treba da te ne boli i nista nije frka ako ih pijes sedam ili deset dana sad pa mozda kroz xy meseci. za sjebavanje zeluca treba da si poduuugo na brufenu, sem naravno ako nisi baksuz pa reagujes na drugu tableticu.

inace se isijasom bavim hm...hm... godina a da sam foru brufen plus paracetamol naucila tek pre 2 sezone, na pocetku mi bilo cudno ali definitivno je dobra kombinacija. ali medicina je zato zabavna koliko skola toliko ideja. ovu kombinaciju obozava skandinavska skola. americka skola je prostija udara direktno na morfinske preparate muskularno u jednoj ili dve doze pa kom opanci kom obojci. kortikosteroidi su deo nase skole i ja se jos uvek kunem u njih kad bas zagusti.

na kraju da ti pozelim ono sto svim mojim pacijentima uvek pozelim- da ti isijas bude najgora boljka sto ce te u zivotu strefiti. onda mozes da kazes da te bog pogledao bar sto se zdravlja tice.

Al ti znas da dizes moral ljudima, mogu reci da sam potpuno ozdravio :lala:


Ljudi da vam kazem samo da su vasi savjeti neprocjenjive vaznosti za mene. Nasi doktori su zakon za ove kanadske, mada je moja doktorica Ruskinja, slucajno stvarno :D, al izgleda da se previse poistovjetila sa ovim domacim :unsure:

Edited by David Gilmour, 01 April 2011 - 20:31.