Jump to content


Photo
- - - - -

Promena Inostrane Vozacke Dozvole Za Srpsku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#16 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 March 2011 - 11:29

Da ne bi muljala sa kaznenim poenima na pr. Napunis limit na srpskoj dozvoli i umesto zabrane ili ponovnog polaganja ili kakva je vec kazna, ti lepo izvuces dzokera u vidu strane dozvole i nastavis da vozis kao da nista nije bilo...



ali to je glupost jer kazneni poeni u srbiji ne postoje.
u razlicitim zemljama razliciti zakoni i razlicite kazne.
mislim, zamisli da se u srbiji skidaju poeni za nevezivanje pojasa ili nepropisno parkiranje. :rolleyes:

a za vadjenje dozvole (bar u eu) te provere da li imas vec neke prekrsaje pre nego sto ti daju dozvolu.

#17 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 06 March 2011 - 08:35

ali to je glupost jer kazneni poeni u srbiji ne postoje.


Postoje

#18 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 06 March 2011 - 14:23

aha, uveli su i poene, znaci.

al sta to sve vredi kad se ti saobracajni propisi primenju samo kad nekom odgovara

#19 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 March 2011 - 01:13

ja sam u nemackoj morala da ostavim srpsku dozvolu da bih izvadila nemacku, u kanadi nemacku da bih izvadila kanadsku (tacnije BC), a u Arizoni su mi uredno vratili kanadsku dozvolu koju sam predala tokom aplikacije za lokalnu i izdali novu vozacku. nemacka i kanada su me obavestile da ne mogu imati dve vozacke dozvole u isto vreme, dok arizoncima to izgleda nema veze. mozda bi onda ovu kanadsku trebala sama da vratim kanadjanima, pojma nemam.

hm, znaci ne moze da se izvadi srpska, a bas sam mislila da probam to da uradim. voznja auta sa stranom dozvolom nije problem (uz ovlascenje, ugovor iz rent-a-cara i sl), ali moze da bude problem kad policajac hoce da mu platis mito umesto kazne, posto mu je strana dozvola signal da je naisao na dobrostojeceg gastarbajtera.

#20 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 March 2011 - 18:16

ja sam u nemackoj morala da ostavim srpsku dozvolu da bih izvadila nemacku, u kanadi nemacku da bih izvadila kanadsku (tacnije BC), a u Arizoni su mi uredno vratili kanadsku dozvolu koju sam predala tokom aplikacije za lokalnu i izdali novu vozacku. nemacka i kanada su me obavestile da ne mogu imati dve vozacke dozvole u isto vreme, dok arizoncima to izgleda nema veze. mozda bi onda ovu kanadsku trebala sama da vratim kanadjanima, pojma nemam.

hm, znaci ne moze da se izvadi srpska, a bas sam mislila da probam to da uradim. voznja auta sa stranom dozvolom nije problem (uz ovlascenje, ugovor iz rent-a-cara i sl), ali moze da bude problem kad policajac hoce da mu platis mito umesto kazne, posto mu je strana dozvola signal da je naisao na dobrostojeceg gastarbajtera.

moze, naravno da moze. eto upravo predaj tu kanadsku na zamjenu i bas te onda briga sta ce oni s njom uraditi. i lijepo imas dvije vozacke dozvole. ako se kad napijes das im onu koja ti trenutno manje treba. :)

#21 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 08 March 2011 - 18:20

ja sam u nemackoj morala da ostavim srpsku dozvolu da bih izvadila nemacku,


a jel si "prevodila"* ili si sve ponovo?



*pod znacima navoda jer u Nemačkoj to zapravo znači polaganje ispita, no ne moraju časovi, heh

#22 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 March 2011 - 19:51

moze, naravno da moze. eto upravo predaj tu kanadsku na zamjenu i bas te onda briga sta ce oni s njom uraditi. i lijepo imas dvije vozacke dozvole. ako se kad napijes das im onu koja ti trenutno manje treba. :)



pa da, tako moze, nego se ja jos uvek nadam da cu se nekad vratiti u Kanadu :)

a jel si "prevodila"* ili si sve ponovo?



*pod znacima navoda jer u Nemačkoj to zapravo znači polaganje ispita, no ne moraju časovi, heh


da, nisam morala casove ali sam morala da polazem test i voznju. i morala sam da idem na neki jednodnevni kurs prve pomoci.
medjutim taj "ubrzani" nacin ne bi bio moguc da im nisam pokazala (i dala) srpsku dozvolu (tj. jugoslovensku, cini mi se da je takva bila).

#23 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 March 2011 - 20:19

da, nisam morala casove ali sam morala da polazem test i voznju. i morala sam da idem na neki jednodnevni kurs prve pomoci.
medjutim taj "ubrzani" nacin ne bi bio moguc da im nisam pokazala (i dala) srpsku dozvolu (tj. jugoslovensku, cini mi se da je takva bila).


meni niko nije ni trazio srpsku dozvolu a kamoli uzeo :huh:

#24 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 March 2011 - 20:37

meni niko nije ni trazio srpsku dozvolu a kamoli uzeo :huh:


mogla sam i ja da im ne pokazem/dam, ali bih onda morala da idem na obuku, tj. odvozim (platim) casove. tako je bilo 2004, mozda se nesto promenilo.

#25 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 March 2011 - 23:54

pa da, tako moze, nego se ja jos uvek nadam da cu se nekad vratiti u Kanadu :)

pa neces biti ni prva, a ni zadnja koja je zatrazila u kanadi ponovo dozvolu jer ju je izgubila. ok, ja sam polagao obje, (uostalom na bosanskoj imam i C, za kamione) , pa nisam morao, ali svi mladji, koji su ovdje polozili to su za vrijeme godisnjeg uradili u bosni, pa po povratku uzeli opet holandsku. jedina je razlika sto se plati cca 40-ak eura vise, kao neka, hajde jeste-nije kazna, ali eto kao vanredno vadjenje dokumenta. jedan je drug to platio i za vozacku i za pasos, iako mu je stan obijen i svi mu dokumenti pokradeni. takva procedura. ti se samo raspitaj koliko ti vazi vozacka u kanadi, da ne moras npr, ako si navrsila 5 godina ( ''bez vozacke'') pa zatrazis ''izgubljenu'' dozvolu ponovo moras polagati. ne gledaj jednostavno na to kao na neku ''mucku'', jer u biti i nije. neces valjda vjecito polagati i jos pare na to trositi. uostalom, eto si vec dvaput polagala.

#26 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 March 2011 - 00:29

pa neces biti ni prva, a ni zadnja koja je zatrazila u kanadi ponovo dozvolu jer ju je izgubila. ok, ja sam polagao obje, (uostalom na bosanskoj imam i C, za kamione) , pa nisam morao, ali svi mladji, koji su ovdje polozili to su za vrijeme godisnjeg uradili u bosni, pa po povratku uzeli opet holandsku. jedina je razlika sto se plati cca 40-ak eura vise, kao neka, hajde jeste-nije kazna, ali eto kao vanredno vadjenje dokumenta. jedan je drug to platio i za vozacku i za pasos, iako mu je stan obijen i svi mu dokumenti pokradeni. takva procedura. ti se samo raspitaj koliko ti vazi vozacka u kanadi, da ne moras npr, ako si navrsila 5 godina ( ''bez vozacke'') pa zatrazis ''izgubljenu'' dozvolu ponovo moras polagati. ne gledaj jednostavno na to kao na neku ''mucku'', jer u biti i nije. neces valjda vjecito polagati i jos pare na to trositi. uostalom, eto si vec dvaput polagala.


tri puta, treci put u Arizoni, doduse samo test. samo mi kanadjani nisu trazili ponovo da polazem. A ako se preselim u Kaliforniju i tamo cu morati. I ja imam utisak da vecito polazem vozacki :lol:


moracu da se raspitam za Kanadu, posto ce mi u nekom trenutku tamo isteci dozvola (doduse toj instituciji koja izdaje dozvole smo svojevremeno prijavili preseljenje u USA - ima zasto smo to morali da uradimo). a stvarno sam imala namere da ponovo izvadim srpsku dozvolu, odrali su me proslog leta (mada ne pijem kad vozim :) )

#27 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 March 2011 - 03:55

da, nisam morala casove ali sam morala da polazem test i voznju. i morala sam da idem na neki jednodnevni kurs prve pomoci.
medjutim taj "ubrzani" nacin ne bi bio moguc da im nisam pokazala (i dala) srpsku dozvolu (tj. jugoslovensku, cini mi se da je takva bila).

Ti si dobro prosla.Devedesetih su znali da ti traze punu turu casova kao da nemas dozvolu pa ti izadje par hiljada DM da "preneses " dozvolu.

#28 Spale011

Spale011
  • Members
  • 10 posts

Posted 14 March 2011 - 00:42

Izvinjavam se na kasnjenju ali zahvaljujem svima koji su odgovorili.

Da ne bi zatrpavao sa odgovorima svima posebno, probacu to da odradim u jednom postu.

Nadam se da se niko nece naljutiti, ali moram da odgovorim prvo Vesni:

@ spale011:
onaj koji postavi sliku radovana karadžića u avatar i personal photo teško da ima neku značajniju perspektivu na forumu b92.

Nisam imao nameru nikog da vredjam (logovamo sam se preko Facebook-a a tamo mi je ta slika na profilu pa je samo automatski preuzeta) ali predpostavljam da nisi gledala Star Wars pa nemas ni pojma u kom kontekstu je slika napravljena. Slika je trebala da bude duhovita.
Evo, za tebe sam promenio cak i moj Facebook profile sliku
Nadam se da nemas nista protiv Power Rangersa ;)

E sad, proverio sam i srpska vozacka mi je istekla u stvari 2005-te.
Da li to nesto menja, s'obzirom da sam originalno rekao 2002?

Darko011, meni je problem u tom vracanju dozvole za Englesku. Jer neznam kako ce oni da odreaguju kad im stigne dopis iz naseg MUP-a da sam zamenio vozacku za srpsku.
Plasim se da je englezi ne poniste, kao u fazonu, sad imas srpsku, nasa ti ne treba vise, jer da u teoriji ne bi trebalo da imas dva ista dokumenta u datom trenutku.
Opet, to je po meni totalna glupost jer nemaju sve zemlje indenticna pravila.
Drugo, ja srpsku vozacku nisam mogao da zamenim u Engleskoj. Morao sam ponovo da polazem sve iz pocetka. Tako da sve i da sam hteo da se drzim pravila nisam mogao ako sam hteo da legalno vozim u Engleskoj posle prvih 6 meseci boravka tamo.



Sto se pasosa tice tu je situacija drugacija, jer kao sto je par ljudi vec reklo, dok god drzava dozvoljava dvojno drzavljanstvo mozes da posedujes koliko hoces pasosa.
Srbija i Velika Britanija imaju liberalnu politiku sto se toga tice tako da to nije problem.
Ja licno nemam ni jedan drugi osim srpskog, ali mi zena ima 3, a sin 4 razlicita pasosa.
Jedino sto oko toga ima je da, koliko ja znam, i Srbija i Makedonija (za druge neznam), traze da ako si njihov drzavljanin pored jos nekog drugog, u zemlju po pravilu treba da ulazis i izlazis na taj pasos.
Znaci u slucaju mog klinca, kad ulazimo u Srbiju, pokazuje srpski pasos, na izlazu opet Srpski, na ulazu u Makedoniju makedonski pa opet na izlazu njihov.
Za kod nas nisam nikad cuo da je bilo problema, osim sto ti policijac spomene da bi trebao na izlazu, ali za Makedoniju znam da su dosta ljudi imali problema ako ne izadju na makedonski pasos a imaju ga.

Ufff, raspisa se ja za nesto sto je samo spomenuto... pardon :)

Nego ajd nazad na temu;
Znam da je par ljudi pitalo "koji ce ti srpska vozacka ako imas englesku?"
Tacno, ne zivim u Srbiji, u proseku provedem par nedelja godisnje u Beogradu i to je to, ali sam hteo da obnovim sva svoja dokumenta, ukljucujuci i licnu kartu da ne bi imao nekog problema ako recimo dodjem avionom i hocu da od caleta pozajmim auto.
I upravo zbog toga sto je Darko011 izjavio i sa cim se ja potpuno slazem, moze da ti se desi da te optuze za prevaru i "davanje lazne izjave" pa bude belaja.
Ovako ako imas sva dokumenta iz drzave u kojoj si, dok god ne mases sa duplim dokumentima, niko nemora ni da zna da ih imas.
Sta da radim ako me zaustave, ja im pokazem englesku vozacku. Oni me pitaju da li imam srpsku, ja kazem da ali je istekla,a policajac onda moze sa punim pravom da mi sedne na kicmu i napise najverovatnije jedno 4-5 razlicitih prekrsaja.
E zato sam hteo da sve lepo sredim jer u zadnje vreme dolazim mnogo vise pa reko da sve to sredim.

Hvala jos jednom svima.

#29 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 14 March 2011 - 02:28

@Spale011
Imam i Englesku vozacku, koju bi ja radije zamenio za nasu (umesto da obnovim staru gde imam samo B kategoriju) jer sam u medjuvremenu pored B kategorije polozio i A.


Ako nameravas da boravis u Srbiji duze od 6 meseci, najbolje ti je da vratis isteklu srpsku, i zamenis vazecu englesku za novu srpsku.

#30 Spale011

Spale011
  • Members
  • 10 posts

Posted 15 March 2011 - 00:33

@Spale011
Imam i Englesku vozacku, koju bi ja radije zamenio za nasu (umesto da obnovim staru gde imam samo B kategoriju) jer sam u medjuvremenu pored B kategorije polozio i A.


Ako nameravas da boravis u Srbiji duze od 6 meseci, najbolje ti je da vratis isteklu srpsku, i zamenis vazecu englesku za novu srpsku.


Kapiram, i to bi ja u idealnom svetu najradije i uradio, medjutim plasim se da mi ne zakomplikuje srpski MUP sa tim vracanjem dozvole.
Sa druge strane, sve i da hocu nemogu da ostajem toliko dugo u Srbiji zbog malog koji ide u skolu ove u Londonu, tako da su extremno male sanse da se nadjem u Srbiji duze od 6 meseci u bilo kom momentu za sada.

Cela poenta je bila sa tim vracanjem strane dozvole u zemlju koja je izdala, u mom slucaju Velika Britanija, pa sam pokusavao da saznam da li neko ima iskustva sa tim.

U medjuvremenu saznam da i englezi rade to isto.
Znaci ako imas recimo francusku dozvolu i zamenis je za englesku, oni ti izdaju domacu/englesku a ovu koju si predao salju nazad Francuskoj.

Pitanje je samo sta se desava kada oni dobiju tvoju dozvolu nazad? Da li je ponistavaju, jer racunaju da imas sada dozvolu u zemlji u kojoj zivis ili samo "prime k'znanju" da si je zamenio?