Jump to content


Photo

Piraterija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 nenad73

nenad73
  • Members
  • 41 posts

Posted 19 May 2003 - 16:05

Da li mislite da je kampanja protiv piraterije prepumpana i finansirana od strane domacih filmskih lobija koji su i sami ranije bili pirati?
Misli da ti ljudi pokusavaju da svoje lose poslovne rezultate koriguju na ovaj nacin da bi sebi omogucili da prikazuju lose filmove u zemlji po evropskim cenama ulaznica.
Poslednji primeri sa "X-men 2" i "Matrix"-om koji su i kod nas krenuli kad i u svetu pokazuju da pirati nisu problem kada se radi ozbiljno.
Takodje njihovu alavost slikovito pokazuje to da se ovi filmovi mogu videti samo u vecernjim terminima kada su ulaznice skuplje!!

#2 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 19 May 2003 - 16:10

Ne bih da ulazim u diskusiju.
Samo bih rekao: God bless MP3 i DivX! Zivela piraterija! B)

#3 dumbarajko

dumbarajko
  • Members
  • 136 posts

Posted 20 May 2003 - 17:16

smesno je to posmatrati sa nekog idealistickog terena, tipa ne krades niotkoga ili ako krades, krades od ultrabogatih itede... diviksovanje i empetriovanje je kriminalno i neprihvatljivo sa zakonskog i moralnoga aspekta samo tako i kakva tu diskusija ima da je ima?

nevertheless, ja to radim i uzivam u plodovima tega jer nit' ce iki da me juri nit' ce me ufati, tako da bas me brate briga onoliko.

#4 dincha

dincha
  • Members
  • 47 posts

Posted 21 May 2003 - 10:13

Ljudi ne bih da zvucim nekulturno, ali KO IM BRE JEBE MATER! Onog dana kad budemo imali normalnu drzavu da svi budu zadovoljni i zakon ne postoji da bi se krsio, imacemo i dovoljno para da uzivamo u DVD i ekslkluzivnim projekcijama! Do tada necu birati sredstva da dodjem do divxa-a ili nekog omnibusa mp3 pesama neke drage grupe! Kako je jedna Rusija da legalizuje MP3 format sto nebismo i mi! Doduse, u Rusiji ima mnogo vise onih konzervativnijih koji bi radije kupili audio original CD nego neki MP3! kad smo vec kod toga sto jedna amerika koja je zabranila MP3 ditribuciju ne zaustavi distribuciju Mp3 playera kod njih! Sve se to kuva u njihovoj kuhinji! Sto se filma tice nema mnogo price! Ne zaboravite da smo do skoro zaostajali sa filmskim novitetima i po godinu dana za ostalim svetom!

#5 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 21 May 2003 - 14:14

a kao onda cesh da uzimash originale? :lol:

pretpostavljam da su ugasili napster zato shto su srbi razmenjivali mp3? poenta je da pirateriej ima koliko hocesh u svim zemljama,ali je neprihvatljivo da se divx prodaje u knezu za 100 din.

drugi problem je shto se to kod nas radi na tragikomichan nachin... kod nas je borba protiv piraterije da se ojadi jedan cd klub ,a ostali rade josh godinu dana. i emituju se spotovi o tome kako je piraterija kradja,a u pozadini se chuje muzika iz terminatora 2...ma da...sigurno su imali dozvolu da je koriste...ma sigurno...

srbija...

#6 dumbarajko

dumbarajko
  • Members
  • 136 posts

Posted 21 May 2003 - 17:13

Ljudi ne bih da zvucim nekulturno, ali KO IM BRE JEBE MATER! Onog dana kad budemo imali normalnu drzavu da svi budu zadovoljni i zakon ne postoji da bi se krsio, imacemo i dovoljno

:lol:

odn. kad marsovci dođu i donesu je from outer space? :lol:

piraterija. kriminal. tacka. i ide onda aps, plendiba, restitucija. nikakva opravdanja, a pogotovo ne ovakva "narocka" i "pravedna" :lol:

a ako je neko bio toliko pametan da mazne zvinku ili M-u ili kome vec kasetu iz onijeh dana, sa sve ponosnim logom i reklamom pre i posle, eto interesantne imovine za cenjkanje. koliko li bi danasnji DiStriButeri platili da im se takva jedna kazeta vrati mesto da se prosledi njinim partnerima ili javnome tužijocu? :lol:)

#7 dincha

dincha
  • Members
  • 47 posts

Posted 22 May 2003 - 09:10

Gospodo, niste me razumeli! Ovako nesto je neophodno! Vec sam dao primer amerike (a malo) sa mp3 playerima! DivX standard je bio predvidjen za sve samo ne za pirateriju samo sto se kod Srba uvek gleda obrnuto! Za 3 godine smo skoro 5 puta prevazisli bugarsku pirateriju, a znate li zasto...? Zeljko Mitrovic je imao deal sa mafijom da se piratizuju nosaci zvuka CITY records-a... itd. Takvi ljudi treba da idu u prdekanu, a ne mi koji, jadni, zbog nedostatka para moramo da pribegavamo ovakvim sredstvima. Ne kazem da odobravam pirateriju ali da li je neko uspeo da nadje "originalni" DivX film, dok je piraterija DVD-a postala skoro normalna svuda u svetu! Tip mi je preko Mirca nudio Gospodara 2. deo jos mesec dana pre premijere. On je iz Hong Konga i za samo 3.5 dolara sam mogo da ga kupim! O cemu mi onda ovde pricamo?

#8 dumbarajko

dumbarajko
  • Members
  • 136 posts

Posted 22 May 2003 - 16:44

dinche, ja mislim da se ti pravis malo blesavo ili si pomesalo loncice, ha? B)

ako piratujes, radi to brate ali budi svestan da je to protivzakonito, kontramoralno i tako dalje, kao sto sam to i ja. ja to ne radim iz socijalnog bunta nego zato sto ocu da imam i da ne platim. i to je to, kakvo crno moralisanje i trazenje opravdanja :lol: pa sledeci korak ti je "pravi" kriminal. ako imas muda, of kors :lol:

ko sto je svercovanje u busu kul dok te ne ufate. a kad te ufate onda je krajnje pizdinski baciti se u neku retoriku tipa "kriva je kominterna, narko kartel iz bogote i bogoljub sto ima majbaha a ja nemam ni za bus", nego cutitu i plati kaznu. misssimm...

#9 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 22 May 2003 - 16:51

A i to da piraterija nije moralna je b.s.
Ako je protiv zakonito u redu, na meni je da odlucim da li cu da postujem zakon ili ne i da budem spreman na eventualne konsekvence.

#10 Nely

Nely
  • Members
  • 69 posts

Posted 22 May 2003 - 22:04

E, stvarno ste svi kao deca, ili skoro svi. 'Ajmo redom:
1. Piraterija je lopovluk! (video ili bilo koja druga)

2. Lopovluk ne valja nikako (neko ostane zeznut na kraju kako god da okrenes, i to obicno onai koji najmanje zasluzuju; najmanji problem su distributeri, bivsi pirati i oni koji to nisu bili ili video/cd klubovi, riba smrdi od glave)

3. Lopovluk se kaznjava, ne samo zakonom, nego i kad te neko gleda popreko, ignorise i spontano izopstava iz drustva (ovo poslednje je kod nas zaboravljeno jer je lopvluk postao normalan); kako ocekujes da autobusi idu redovno ako ne placas kartu, bas si faca sto si zeznuo GSB. Nevidjeno! Kakva mudrost! java script:emoticon(':lol:')
smilie

4. Piraterija je samo jedna od posledica potpune degradacije sistema, ako ga je uopste i bilo na ovim prostorima.

5. Drzava (citaj glava od ribe) je kriva sto postoji piraterija; lopovi postoje u svim drzavama, samo sto ih tamo kaznjavaju vec stotinama godina, pa se bolje suzdrzavaju, a ovde bivaju nagradjeni pa se prikazuju u svim oblicima.

6. Kad drzava bude sprovodila zakon, nijedna smesna kampanja, kao sto je ova u vezi sa piraterijom nece biti potrebna, setite se samo kako su nas za 24 sata vezali u kolima.

:lol:

#11 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 23 May 2003 - 00:33

Na proizvodjacima je da zastite svoju robu od kopiranja. :lol:

#12 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 23 May 2003 - 01:16

...shto oni i rade. ako ukradesh kola sa alarmom manje si kriv (ili uopshte nisi kriv) nego ako ukrades neka bez?

to Nely: ti stvarno mislish da piraterije nema u drugim (tj. normalnim) zemljama? yeah right... nema to veze sa 'degradacijom sistema' osim ako ne mislish na oblik prodaje. ovako kako se prodaje kod nas ima josh mozda u pakistanu

sa te strane normalno da podrzavam ovo, ali opet mogu samo da se smejem kad vidim reklamu protiv piraterije tj. za zashtotu autorskih prava,u kojoj ih sami krshe

#13 dincha

dincha
  • Members
  • 47 posts

Posted 23 May 2003 - 09:52

E, stvarno ste svi kao deca, ili skoro svi. 'Ajmo redom:
1. Piraterija je lopovluk! (video ili bilo koja druga)

2. Lopovluk ne valja nikako (neko ostane zeznut na kraju kako god da okrenes, i to obicno onai koji najmanje zasluzuju; najmanji problem su distributeri, bivsi pirati i oni koji to nisu bili ili video/cd klubovi,  riba smrdi od glave)

3. Lopovluk se kaznjava, ne samo zakonom, nego i kad te neko gleda popreko, ignorise i spontano izopstava iz drustva (ovo poslednje je kod nas zaboravljeno jer je lopvluk postao normalan); kako ocekujes da autobusi idu redovno ako ne placas kartu, bas si faca sto si zeznuo GSB.  Nevidjeno! Kakva mudrost! java script:emoticon(':lol:')
smilie

4. Piraterija je samo jedna od posledica potpune degradacije sistema, ako ga je uopste i bilo na ovim prostorima.

5. Drzava (citaj glava od ribe) je kriva sto postoji piraterija; lopovi postoje u svim drzavama, samo sto ih tamo kaznjavaju vec stotinama godina, pa se bolje suzdrzavaju, a ovde bivaju nagradjeni pa se prikazuju u svim oblicima.

6. Kad drzava bude sprovodila zakon, nijedna smesna kampanja, kao sto je ova u vezi sa piraterijom nece biti potrebna, setite se samo kako su nas za 24 sata vezali u kolima.

:lol:

5. Drzava (citaj glava od ribe) je kriva sto postoji piraterija; lopovi postoje u svim drzavama, samo sto ih tamo kaznjavaju vec stotinama godina, pa se bolje suzdrzavaju, a ovde bivaju nagradjeni pa se prikazuju u svim oblicima.

Ovo ne pije vodu! Piratomafija je svuda jaca nego kod nas (ja mislim da je vise i nama)! Njihov sistem je tolko razradjen kao otprilike sto je COSA NOSTRA za drogu i nuklearni otpad! E onda su drzave postale pametne pa su to sve legalizovale i unistile mafiju kad nisu imale druga sredstva, niti mogu da ih kazne, niti da im naplate porez nego tamo gde se najmanje nadaju! E sad, da bi se ovako nesto uradilo treba se sklopiti zakon koji bi davao diskografskim kucama odredjeni procenat kao i producentima samo sto smo mi jos mali za tako nesto! Pa ko voli nek izvoli (vec sam dao primer Rusije)!

Jeste, prijavi ti komsiju koji ti drzi video klub pa da vidimo dal mozes da se odbranis od budale! Lopovluk je isti kao kad ukrades bonbonu iz ogromne kese pa prodjes samo sa grdnjom roditelja, a ne sa 5 godina zatvora! Eno vam gospodo puna Knez Mihajlova divx-adzija pa dira li ih neko, a sa SKC plato-a su nestali! Sad ce da se svede sve na kucnu distibuciju sve dik i za to ne uvedu zakon! Ovo je isto kao zakon o javnom izvodjenju - Ako to radis kod kuce uz 120 db onda to nije javno izvodjenje, ali izadji na ulicu... 2-5 godina aps!

dumbarajko, ja nisam makedonac, kao prvo!
Kao drugo, ne bavim se piraterijom!
kao trece, premda sam Pirocanac, nisam onakav kao sto bi bio u nekom vicu!
Kao cetvrto, kad oces da imas a ne da platis, ja li sam budala pa svaki PC program platim i legalizujem da bi takvi kao tebe mogli uvek crack da skinu! Brat, bratu kolko imas programa koji nisu legalizovani na svom kompjuteru, naravno bez uvrede? Svaka cast ako su svi legalizovani normalnom metodom! Do pre dve godine sam i ja tako razmisljao! Sad iako nemam mnogo para ja platim pa klatim! Isto tako platim DivX film pa ga gledam dok ga bude bilo, nije ni on dzabe! Kad ih vise ne bude bilo pocecu sa svojom DVD kolekcijom, do tada...
Ovo je javni sajt, e pa ja sam vec dao proverenu informaciju za vlasnika Pinka koju vam je mogo reci bilo koji dickadzija sa ulice jos ihihi odavno i koja je kruzila carsijom! To znaci da se ne bojim pa ajde nek me tuzi ako nije tacno!
Venom je u pravu!

#14 Phileas Fogg

Phileas Fogg
  • Members
  • 115 posts

Posted 23 May 2003 - 10:45

Kao dodatni materijal na temu koja uzburkava nase piratske duhove evo zanimljivog istrazivanja ovog fenomena pronadjenog pretragom na netu:

Video piraterija - subkulturni fenomen ili duh ekstra profita
http://piraterija.8k.com

Veliki pozdrav

#15 Nely

Nely
  • Members
  • 69 posts

Posted 24 May 2003 - 11:37

GG: U pravu si da je na proizvodjacima da zastite robu, i to se radi, ali na krajnjem korisniku je da se odluci da nesto ne krade.

Venom: Ne mislim, kao sto sam i rekla, da lopovluk i piraterija ne postoje u drugim zemljama. Svuda, u "regulisanim" drzavama, postoji izvestan stepen piraterije raznih stvari, ne samo filmova, negde izmedju 10-15%. Npr. u Londonu na Flee marketu mozes u vreme premijere da nabavis film na DivX-u ili DVD-u. Ali ne mozes isto da kupis u ulici Oksford il' na Pikadiliju. I zaista, kada kazem 'degradacija sistema', mislim da kompletnu sliku naseg zivota (kvalitet robe koju konzumiramo, drzavni aparat itd.)

Dincha: U sustini se slazemo. Opet skoro sve zavisi od akcije koju treba da pokrene drzava.

Phileas Fogg: Tekst je odlican, hvala puno. Preporucujem ga i ja svima koje zanima problem piraterije.