Jump to content


Photo
- - - - -

Privatne vs drzavne skole?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

Poll: Koje su skole bolji izbor privatne ili drzavne/javne (24 member(s) have cast votes)

Koja organizacija skole je bolja?

  1. privatna (8 votes [40.00%] - View)

    Percentage of vote: 40.00%

  2. drzavna (10 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

  3. kucno obrazovanje (2 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

Da li djaci iz privatnih skola postizu bolje rezultate u odnosu na djake iz drzavnih/javnih skola

  1. DA (5 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  2. NE (10 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

  3. rezultati su isti (5 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#1 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 January 2011 - 18:45

Tri godine sam plaćao privatni vrtić, jer u državnom nije bilo mesta, a nismo mogli da priuštimo luksuz da neko od nas da otkaz (ni to mi niko nije refundirao). Odnos osoblja je drastično različit u odnosu na priče koje smo slušali od roditelja čija deca su išla u državni, a sem za predškolske udžbenike i ekskurziju (koja je bila par stotina dinara jeftinija nego što je bila ista takva za decu iz obližnje škole), ni dinara nismo dali u nekakve fondove. Radili su sjajno i rezultati se vide u školi. U odeljenje sa mojim sinom ide još 2 dece iz tog vrtića i njih troje su najbolji i najaktivniji (to je ujedno i jedina učiteljicina primedba - stalno nešto pita), a isto je sa još dvoje sa kojima smo u kontaktu koji idu u druge škole.


Ovaj namcorov post me je ponukao da pokrenem diskusiju o nacinu organizacije obrazovnih ustanova. Naime, zanima me da li su privatne skole jedan vid snobizma i licne reklame roditelja koji svoju decu salju u te ustanove, ili one pruzaju bolje uslove od drzavnih skola, imaju bolju opremu kompjutere za svakog djaka, on-line ocene i bolje motivisane nastavnike.Da li djaci oji idu u privatne skole postizu bolje rezultata od djaka koji idu u drzavne skole?


edit:


Cini mi se da sam pogresio, ovaj topic vise pada pod temu drustvo nego politiku, pa bih molio da ga neko od moderatora prebaci.
Hvala.

Edited by mrd, 27 January 2011 - 18:56.


#2 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 27 January 2011 - 19:10

Da ne bude zabune, moje dete ne ide u privatnu OŠ.
Išlo je u privatni vrtić jer nije bilo mesta u državnom (a ne iz snobizma), ali danas mi nije žao jer je dobio više nego deca u državnim vrtićima, vaspitačice su nas dočekivale i ispraćale sa osmehom i generalno se ponašale onako kako treba da se ponaša neko ko za određeni novac pruža neku uslugu, a ne kao crnogorski konobari i srpske šalteruše.

U NS ima dve privatne OŠ koje su preskupe za "običan" svet, rade tek par godina, pohađa ih malo dece pa je teško uporediti sa državnim.
Postoji i sijaset srednjih koje su, poput dobrog dela privatnih fakulteta, utočište za one koji nisu uspeli da upišu željenu državnu školu (čitaj: loši đaci) i ljudi koji su se na'vatali para, ali nemaju diplomu


edit: prebacio u novi post

Edited by namcor, 27 January 2011 - 19:24.


#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 January 2011 - 19:18

Da ne bude zabune, moje dete ne ide u privatnu OŠ.
Išlo je u privatni vrtić jer nije bilo mesta u državnom (a ne iz snobizma), ali danas mi nije žao jer je dobio više nego deca u državnim vrtićima, vaspitačice su nas dočekivale i ispraćale sa osmehom i generalno se ponašale onako kako treba da se ponaša neko ko za određeni novac pruža neku uslugu, a ne kao crnogorski konobari i srpske šalteruše.

U NS ima dve privatne OŠ koje su preskupe za "običan" svet, rade tek par godina, pohađa ih malo dece pa je teško uporediti sa državnim.
Postoji i sijaset srednjih koje su, poput dobrog dela privatnih fakulteta, utočište za one koji nisu uspeli da upišu željenu državnu školu (čitaj: loši đaci) i ljudi koji su se na'vatali para, ali nemaju diplomu

Samo da budem jasan.

Sto se skola tice ja bih se zadrzao na predskolskom do 12-og razreda, posto su vise skole druga kategorija obrazovanja.

Upravo sam zbog onog sto si ti napisao, a ja boldovao i pokrenuo pricu. Moj stav po pitanju privatno/javno obrazovanje, je da u svakoj skoli postoje dobri i losi nastavnici. U privatnoj skoli postoji mogucnost da, ako dete ima lose manire i ponasanjem se ne uklapa, roditelji mogu njegovu egzistenciju platiti na neki nacin. U drzavnim skolama ta mogucnost je manja. Stoji da para vrti gde burgija nece, ali u drzavnim/javnim skolama vise ociju motri, nego u privatnim.


#4 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 27 January 2011 - 19:24

Inače, jesmo razmišljali o privatnoj OŠ, uslovi su zaista bolji, odeljenja manja, ali nam je bilo preskupo (oko 4500€ godišnje).
U državnoj sam trpeo mesec dana, pa sam išao na razgovor sa direktorom da ga upozorim na neke stvari, delimično su uvažili moje primedbe. Imaju sreće što smo dobili drugo dete, pa nemam vremena da ih dalje maltretiram, ali uleteli smo u dobro odeljenje gde nema puno ovaca za šišanje, roditelji ne dozvoljavaju da se deci prodaje sve i svašta, pa ove godine nije ni bilo "ponuda" (npr. pokušali su da prodaju neku jadnu knjižicu sa narodnim umotvorinama za 300 dinara, a ista takva u knjižari je 250).

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 January 2011 - 19:30

A zasto je ova tema otvorena na pdf-u Politika?

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 January 2011 - 19:33

A zasto je ova tema otvorena na pdf-u Politika?


Greskom,
Zamolio sam da se prebaci sa Politike u prvom postu.
Vidi edit.
Hvala jos jednom.

#7 Kragujevac1

Kragujevac1
  • Members
  • 72 posts

Posted 28 January 2011 - 00:13

Razlika je u parama..ko danas u srbiji moze da odvoji tolike pare??Ni 0.1 promil stanovnistva.

#8 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 28 January 2011 - 00:41

Разлика јесте у парама, али не само у парама. Имам искуства и са приватном и са државном гимназијом. Организација, опремљеност и услови рада су на страни приватне гимназије, али то није довољно. У приватној гимназији су професори драстично мање захтевни, а оцењивање је прилично "комотно", тако да деца ем немају баш неко знање, нити могу да се упореде колико реално знају и колико су боља/гора у односу на остале. Тек доласком у државну гимназију схватају који је њихов ниво знања и тек ту могу реално да се упореде са другима.

#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 January 2011 - 01:16

Razlika je u parama..ko danas u srbiji moze da odvoji tolike pare??Ni 0.1 promil stanovnistva.



Разлика јесте у парама, али не само у парама. Имам искуства и са приватном и са државном гимназијом. Организација, опремљеност и услови рада су на страни приватне гимназије, али то није довољно. У приватној гимназији су професори драстично мање захтевни, а оцењивање је прилично "комотно", тако да деца ем немају баш неко знање, нити могу да се упореде колико реално знају и колико су боља/гора у односу на остале. Тек доласком у државну гимназију схватају који је њихов ниво знања и тек ту могу реално да се упореде са другима.


Razlika nije samo u parama. Razlika je u tome da javne/drzavne skole imaju vise servisa, nego privatne. Privatne mozda imaju bolje uslove i lepse, novije kompjutere, a roditelji dece koja idu u privatne skole imaju skuplje mobilne telefone, ali kad dodje do toga da djak ima neke specijalne potrebe, onda drzavna skola moze lakse da pruzi modifikacije detetu od privatne. Privatna mora specijalno da nabavi resorse da bi obezbedila neophodne uslove za rad specificnog djaka, sto kosta i retko se s'uspehom resava. U slucaju neke specificnosti, privatna skola ce bez pardona da uputi djaka u specijalizovanu skolu.
Ako djak ide u specijalizovanu skolu, u kojoj su svi slicni njemu/njoj, da li se to dete sprema za normalan zivot gde ce se cesce sretati s'prosecnim ljudima, a redje sa onima koji imaju neku specificnost da bi bili kompatibilni. Kako ce taj djak nauciti da se ponasa, radi, uci, ako je stalno bio pod staklenim zvonom?

#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 28 January 2011 - 14:47

@mrd
'si bio ti skoro u nekoj našoj školi? Kakvi specifični uslovi? Pa mrzi ih da rade i ono što treba, a ne da se prilagođavaju nekome. Ima nekoliko tema na forumu o prihvatanju dece sa posebnim potrebama.

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 January 2011 - 22:01

@mrd
'si bio ti skoro u nekoj našoj školi? Kakvi specifični uslovi? Pa mrzi ih da rade i ono što treba, a ne da se prilagođavaju nekome. Ima nekoliko tema na forumu o prihvatanju dece sa posebnim potrebama.


Ne bih rekao da ih sve mrzi da rade. Te sto mrzi da rade mozda niko nije podsetio da treba da rade posao. Svuda posto je oni koje mrzi da rade i da prilagodjavaju nastavu, ali ako ih niko ne podseti, nikada i nece.
I dalje stoji cinjenica da je lakse te stvari postici u javnim skolama, nego u privatnim.

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 January 2011 - 14:28

I dalje stoji cinjenica da je lakse te stvari postici u javnim skolama, nego u privatnim.

Polako mrd-e, mislim da si malo zbrzao.

Da bi cinjenica stajala treba da znamo tacno o cemu se prica da diskusija ne bi ispala zamuti pa prospi.

1) O kojim privatnim VS drzavnim skolama se radi? U Srbiji? U Americi?
2) Da li postoje rezultati merenja koje koristis kao referensu ili govorimo o licnim utiscima?

Dakle, na osnovu cega "stoji cinjenica" i na sta se tacno odnosi?

Edited by cyberwor/L/d, 29 January 2011 - 14:29.


#13 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 January 2011 - 16:26

Razlika nije samo u parama. Razlika je u tome da javne/drzavne skole imaju vise servisa, nego privatne. Privatne mozda imaju bolje uslove i lepse, novije kompjutere, a roditelji dece koja idu u privatne skole imaju skuplje mobilne telefone, ali kad dodje do toga da djak ima neke specijalne potrebe, onda drzavna skola moze lakse da pruzi modifikacije detetu od privatne. Privatna mora specijalno da nabavi resorse da bi obezbedila neophodne uslove za rad specificnog djaka, sto kosta i retko se s'uspehom resava. U slucaju neke specificnosti, privatna skola ce bez pardona da uputi djaka u specijalizovanu skolu.
Ako djak ide u specijalizovanu skolu, u kojoj su svi slicni njemu/njoj, da li se to dete sprema za normalan zivot gde ce se cesce sretati s'prosecnim ljudima, a redje sa onima koji imaju neku specificnost da bi bili kompatibilni. Kako ce taj djak nauciti da se ponasa, radi, uci, ako je stalno bio pod staklenim zvonom?


Ispada, drzavna skola je majka.

Kao i drzavno socijalno - oni imaju sve skenere i tehniku koje privatne ordinacije ne mogu da imaju.