Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija, srpstvo i srbovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1329 replies to this topic

#16 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 December 2010 - 12:11

B) svrha topica je da probamo eliminirati nacionalni "background" kad pricamo o konkretnom problemu.

Ovo je jedan toliko ruzan i mrznjom obojen topic da sam ostala bez teksta. Kliknula sam samo na report . Sramota!




sad zamisli kako bi prošao u tvom društvu vladan kad bi ti onako nabijen emocijama objašnjavao da ti je žena genetski pogrešna


Evo zbog cega sam te pitao sta je svrha topika. Samo ce se kritike, onaj zadnji dio o Vladanu prebaciti na ovaj kolosjek. Da malo promijenim pitanje: sta ti ocekujes od ovog topika?

#17 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 December 2010 - 12:17

JBT, kako je lako neciju poruku krivo protumaciti ili izvitoperiti.

Pokusao sam reci ovo: da, vecina zla/nasilja '90-ih je potekla iz Srbije. Zbog vlade/politike. I koncentracije JNA. No, ne smijemo za to kriviti sve Srbe i srpsrvo.

Imam prijatelje, a i rod, koji su u danas u Srbiji, zbog ratova. Nisu ni za sta krivi, normalni su ljudi. Zahvaljujuci omladinskom aktivizmu '70-ih, znao sam Srbijance, po nacionalnosti Madjare ili Bugare. I sta sad? 'Bem ti nacionalnost.

OK, nekad nije bilo bitno, danas jest. Kako kome.

Sve sto pokusavam reci je ovo: nemojmo o pojedincu suditi/misliti bilo sto zato sto vlada njegove nacionalne drzave radi ili prica nesto. Nisu svi Teksasani anti-meksicki, nisu svi Hrvati antisrpski, nisu svi Srbi antialbanski.

Loptu na zemlju. Moz li?

#18 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 December 2010 - 12:32

JBT, kako je lako neciju poruku krivo protumaciti ili izvitoperiti.

Pokusao sam reci ovo: da, vecina zla/nasilja '90-ih je potekla iz Srbije. Zbog vlade/politike. I koncentracije JNA. No, ne smijemo za to kriviti sve Srbe i srpsrvo.

Ok. A nakon iskrenih ispovjesti nekoliko ucesnika foruma cemo shvatiti ko je ustvari kriv? Ili cemo na kraju donijeti mudre zakljucke: svi smo makar malo krivi i shto nam je ''ono'' trebalo? Ili ce topik pomoci meni da shvatim da nisu svi Srbi isti? Pa ko ce to bash ovdje, na ovom topiku i ovom forumu priznati da je kurvino kopile?

#19 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 24 December 2010 - 12:35

Rotterdamac, koliko sam shvatio, pitanje je - gde je normalna mera?

#20 uroshenko

uroshenko
  • Members
  • 295 posts

Posted 24 December 2010 - 12:40

nemojmo o pojedincu suditi/misliti bilo sto zato sto vlada njegove nacionalne drzave radi ili prica nesto.

šta misliš, da li ćeš naći bilo koga na forumu ko za sebe neće reći: "Ja ne sudim o pojedincima sbog pripadnosti nekom kolektivitetu ili države iz koje je" ? Ogromna većina, uključujući i teške nacoše, to iskreno i misli. A drugo, šta misliš, koliki je broj forumaša koji će za sebe reći "jeste, dizao sam tenziju nepotrebno, treba da spustim loptu". Mišljenja sam, možda jednocifren broj.




sidenote:
Nešto mi pade na pamet, i nevezano za temu, 'el se neko seća da nakon neke teške i dugotrajne rasprave/mračenja/tuče, neki od učesnika rasprave kaže drugom "ok, ti si u pravu, ja sam pogrešio"? Ili "priznajem, izlupetao sam se" ili "priznajem, dizao sam tenziju jer me lično nerviraš" ili "priznajem, svađam se već deset strana o temi o kojoj zapravo ne znam dovoljno"?

#21 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 24 December 2010 - 12:41

Svetska zavera Amerikanaca, Vatikana, NATO pakta, itd... je besmislica.

Kominterna nije. Nema shanse... :lol+:

#22 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 December 2010 - 12:47

Rotterdamac, koliko sam shvatio, pitanje je - gde je normalna mera?

Pa, vidi. Nakon nekoliko desetina postova, da ne kazem vishe, uz pretpostavku da svako od nas pishe manje-vishe iskreno i posteno se dovoljno o nekome zakljuci. Nema ono ''ali''. Tako da za mene niko ne treba sjesti golim dupetom na vreo sporet, e da bi mi nesto dokazao. Ne pushim ja neke ''napade'' na zle Srbe u fazonu: e jest mu dobro rek'o i da se ovlazim dok citam takav post. Ako neko (bilo koje nacije bio) pretjera, rijeshi ga moderacija, ako ga moderacija nekako preskoci, ja ga ne preskocim. Jednostavno ga izbacim iz gajbe, ko trulu jabuku. Evo da ne pishemo samo opisno, moze i konkretan primjer, vezano za ovaj topik. Eno ti odmah na pocetku ovog topika, treba_da_se_cisti, nickinja. Sta je to nego trula jabuka?

#23 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 December 2010 - 12:54

Licno, ne osecam se krivim za Srebrnicu, Sarajevo i druge stravicne dogadjaje. Takodje, ne mislim da su moje drugarice iz Splita i Zagreba, drustvo iz Tirane i Pristine, krivi i odgovorni, za nastradale gradjane Srbije.

gradjane Srbije u Splitu i Zagrebu? ups, evo ga problem...

#24 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 24 December 2010 - 13:14

gradjane Srbije u Splitu i Zagrebu? ups, evo ga problem...


znaci mora da se crta?

Kao sto ja nisam odgovoran, niti osecam sopstvenu krivicu, za sva mucna desavanja na Balkanu, isto tako mislim da nisu odgovorni ni moji prijatelji iz Splita, Zagreba, Tirane. Je l' sad jasnije, ili opet neki problem?


@Rotterdamac :lol+:

Edited by HariHaler, 24 December 2010 - 13:16.


#25 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 December 2010 - 13:27

Kao sto ja nisam odgovoran, niti osecam sopstvenu krivicu, za sva mucna desavanja na Balkanu, isto tako mislim da nisu odgovorni ni moji prijatelji iz Splita, Zagreba, Tirane. Je l' sad jasnije, ili opet neki problem?

problem je sto gradjane Splita i Zagreba nazivas gradjanima Srbije. problem je u mijesanju srpstva i gradjanstva.


znaci mora da se crta?

mora. samo, crtao ti na ekranu, il na salveti, problem ostaje. srecom, postoje i neki forumasi, tipa Vladana, da te na taj problem konstantno podsjecaju.

#26 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 24 December 2010 - 13:43

problem je sto gradjane Splita i Zagreba nazivas gradjanima Srbije. problem je u mijesanju srpstva i gradjanstva.


Licno, ne osecam se krivim za Srebrnicu, Sarajevo i druge stravicne dogadjaje. Takodje, ne mislim da su moje drugarice iz Splita i Zagreba, drustvo iz Tirane i Pristine, krivi i odgovorni, za nastradale gradjane Srbije.


Gde ja gradjane Splita i Zagreba nazivam gradjanima Srbije? Kazem samo da nisu ni odgovorni, ni krivi, zbog ubistva ili proterivanja(Oluja) neduznih ljudi(npr. na Kosovu su, pored Albanaca, stradali i Srbi, i Bosnjaci... pa sam zato napisao gradjani Srbije, jer nisu bili samo Srbi).


mora. samo, crtao ti na ekranu, il na salveti, problem ostaje. srecom, postoje i neki forumasi, tipa Vladana, da te na taj problem konstantno podsjecaju.

Izmisljas problem, iz dosada, ili cega vec, nemam pojma, niti me zanima... tumaci kako god hoces.

Edited by HariHaler, 24 December 2010 - 13:48.


#27 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 December 2010 - 13:48

Gde ja gradjane Splita i Zagreba nazivam gradjanima Srbije? Kazem samo da nisu ni odgovorni, ni krivi, zbog ubistva neduznih ljudi(npr. na Kosovu su, pored Albanaca, stradali i Srbi, i Bosnjaci... pa sam zato napisao gradjani Srbije, jer nisu bili samo Srbi).

a sto cemo s primjerom iz Hrvatske i Bosne?

#28 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 24 December 2010 - 13:55

problem je sto gradjane Splita i Zagreba nazivas gradjanima Srbije. problem je u mijesanju srpstva i gradjanstva.

Gde ja gradjane Splita i Zagreba nazivam gradjanima Srbije?


mora. samo, crtao ti na ekranu, il na salveti, problem ostaje. srecom, postoje i neki forumasi, tipa Vladana, da te na taj problem konstantno podsjecaju.

?

a sto cemo s primjerom iz Hrvatske i Bosne?

- ako sam te dobro razumeo:

Da se ja pitam, po kratkom postupku(sa zestokim kaznama) bih zavrsavao sa monstrumima koji su ucestvovali u strahotama, koje su razdvojile narode koji su do juce delili istu zemlju.



#29 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 December 2010 - 13:57

Neposredan povod za ovo javljanje je nedavno Vladanovo i Kinikovo pisanje na topicu o trgovini organima.

Bilo je pitanje ne dana, nego sati, kad cemo nastaviti; zao mi je Vase, koga bas cenim, ali: dzaba si krecio. Dzaba jer nije vise B92 ono sto je bio, pa samim tim i obrti ovog tipa nisu nemoguci, naprotiv.

Ovo je jedan toliko ruzan i mrznjom obojen topic da sam ostala bez teksta. Kliknula sam samo na report . Sramota!

Prvi utisak: glupost - poslednji jos gori.

Mozda se unosis previse u sve to - komunikacija sa ljudima, sta je ko reko, prag tolerancije u razgovoru. Nekako kad sam video tvoj post, odmah je zalicio
na docekivanje na noz tebe i tvojih stavova. Hteo si da budes iskren, ali mi ne licis na nekog udaraca sljaga.

Dakle, logicno je da mi Srbi treba da osecamo odgovornost za zlocin u Srebrenici.

Naravno: ako se deklarises kao Srbin i ako je to tvoja primarna odrednica, onda je tvoja primarna karakteristika da si ubica, zlocinac odgovoran za Srebrenicu, pripadnik ubilackog vucjeg copora, cija se crkva nije oglasila povodom tog zlocina, cija je intelektualna elita i krem ulozila sve da negira postojanje Srebrenice, jednako kao sto je zamislila da svojim neodlaskom u Ausvic Holokaust (i znacajan srpski doprinos njemu) ne postoji, da neodlaskom u Moskvu antifasizam gubi a fasizam je pobednik i da neprisustvovanjem dodeli Nobelove nagrade za mir borcu za ljudska prava, ljudska prava vise ni ne postoje, sto bi onda Srbe potpuno aboliralo njihovih zlocina.

sad zamisli kako bi prošao u tvom društvu vladan kad bi ti onako nabijen emocijama objašnjavao da ti je žena genetski pogrešna

Perkos je prototip pravog Srbina; vec sam napisao da mi je jedan njegov postupak ukazao da je on licno castan i posten covek, ali svojom gluposcu, nerazumevanjem i srbovanjem on je, zapravo, srpska sramota - ono cega se ja kod Srba stidim...

zorane, slozices se, da ekstremi postoje u svakom narodu,...

Necu se ja sloziti; ne znam ih medju Norvezanima - imali su i oni svog Drazu Mihajlovica, ali se i danas njega stide...


A od samog pocetka:
Zakljucan topik poceo je budalastom pricom o kidnapovanim Srbima kojima su u severnoj Albaniji vadjeni organi i prodavani.
Ostavljajuci sasvim po strani besmislenost same price, koja je toliko "srBska" da je gotovo nesvarljiva, dominira nesto drugo:
Organi su vadjeni Srbima!
E, pa braco Srbi, svima nama, normalnijem svetu, to sto su "organi vadjeni Srbima" predstavlja nesto za sta nas zabole nas krasni...
Ako su organi vadjeni ljudima koji su nevini, ja se onda uzasavam nad tom cinjenicom.
Medjutim, sasvim me boli moj krasni k***c da li su to bili Srbi, Albanci, Romi, Kinezi ili Eskimi.
U tome se ogleda srBska genetske greska.
Koga na ovom svetu zabole bilo sta za Srbe? Pa taj se narod, s razlogom, kotira slicno Nemcima 1946. Mnogo vode ce morati da protekne ispod savskih i dunavskih mostova, da bi se srBska genetska greska oprala.
Predstavite se kao ljudi, rodjeni ili poreklom iz Srbije, pa ce vas i drugi gledati kao ljude.
Kad mi u prvoj recenici kazete da ste Srbi, ja vam odgovaram da niste cak ni jako krivi za to; u pitanju je ili genetska greska, ili mlako i izvetrelo pivo, a najcesce oba.
Biti danas Srbin nije oznaka nacionalne pripadnosti, nego klinicka, psihijatrijska dijagnoza.

Edited by vladan, 24 December 2010 - 13:59.


#30 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 24 December 2010 - 14:13

JBT, kako je lako neciju poruku krivo protumaciti ili izvitoperiti.

Pokusao sam reci ovo: da, vecina zla/nasilja '90-ih je potekla iz Srbije. Zbog vlade/politike. I koncentracije JNA. No, ne smijemo za to kriviti sve Srbe i srpsrvo.

Imam prijatelje, a i rod, koji su u danas u Srbiji, zbog ratova. Nisu ni za sta krivi, normalni su ljudi. Zahvaljujuci omladinskom aktivizmu '70-ih, znao sam Srbijance, po nacionalnosti Madjare ili Bugare. I sta sad? 'Bem ti nacionalnost.

OK, nekad nije bilo bitno, danas jest. Kako kome.

Sve sto pokusavam reci je ovo: nemojmo o pojedincu suditi/misliti bilo sto zato sto vlada njegove nacionalne drzave radi ili prica nesto. Nisu svi Teksasani anti-meksicki, nisu svi Hrvati antisrpski, nisu svi Srbi antialbanski.

Loptu na zemlju. Moz li?


Zorane, kapiraju oni tebe šta pričaš, samo se prave ludi.

Mislim da si hteo da kažeš sledeće: Srpski nacionalizam je odgovoran za rat i zločine i to većina (na ovom forumu) prihvata. Ono što NIJE prihvatljivo i što je podjednako jadno i gadno kao i navodni fašizam protiv kojih se neki bore -- jeste palamuđenje o Srbima sa "genetskom greškom" i slično.

Sa tim se slažem. Vladanovo baljezganje jednostavno zaslužuje ban. Reč je o običnom rasističkom prozivanju i ničem više.