Jump to content


Photo
- - - - -

Zivotno osiguranje u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#1 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 December 2010 - 00:50

Dakle, tema je zivotno osiguranje u Srbiji: sta se nudi, koliko kosta, koji su istorijski rezultati, sta bi trebalo uzeti u raznim okolnostima...?

#2 Zexh

Zexh
  • Members
  • 71 posts

Posted 19 December 2010 - 22:31

Dakle, tema je zivotno osiguranje u Srbiji: sta se nudi, koliko kosta, koji su istorijski rezultati, sta bi trebalo uzeti u raznim okolnostima...?


Meni nudili osiguranje na desetine puta. Glavna strategija je da prikupe informacije ko ima imalo bolji standard od proseka da se on opseda. Uglavnom priča ista, daj ti nama 500 do 600 evra godišnje a mi ćemo tebi jednog dana kule i gradove.

A na pitanje što bi ja vama dao da obrćete mojim novcem kad to mogu i sam efikasnije od kamate koju vi nudite. Odgovor pa znaš ako ti se nešto desi da obezbediš porodicu. A to i nije neki novac. Odgovaram ma koju porodicu, nemam dece a žena ako bude razumna da poslove što sam razradio da održava i biće više nego obezbeđena. A ako oće da rasipa i neradi ništa ko je je.e.

A to što cifra 500 ili 600 evra godišnje nije neki novac nije bitno nedam nikom da sa njim obrće zainat. Jer znam da pokušavate da me zaje...e.

Uglavnom razgovor oni ljutito završavaju zaključkom da sam samoživo biće. I mislim samo na svoj interes. Na to ja uzvraćam a na čiji interes da mislim. Na vaš možda oćete pare bez rada. More alat u ruke pa zaradite a ne da sa bla bla bla forama pare da izvlačite. Uglavnom se hladno razgovor završava. Međutim bilo je par puta i psovki pri rastanku.

Dodatno zapažanje iz moje okoline. Ti ljudi što su se bavili tim poslom sad pokušavaju da se bave još nečim jer u ovom poslu šta su ulovili ulovili nema više novih žrtava. Suva drenovina isceđena. A tvrdi i nepoverljivi se nedaju obrlatiti.

Smatram da je to šema koja će propasti u roku od par decenija verovatno i pre.

#3 BodyCult

BodyCult
  • Members
  • 12 posts

Posted 20 December 2010 - 14:53

^
ja mislim da si imao iskustva sa lošim agentima prodaje, koji nisu dorasli tebi i tvom interesu!
Sto se tiče investiranja,to si u pravu, i sigurno je da najbolje znaš za sebe kako da što efikasnije oplodiš svoj novac. ALI,zaboravljaš činjenicu da se ovde radi o OSIGURANJU a ne klasičnim investicijama kao takvima,pa je logično i da prinos bude mnogo manji.
Dakle,uplatom premija se OSIGURAVAŠ i nije prioritet zarada,kao kod klasičnog investiranja.

Da ne bih ispalo kako reklamiram osiguranja,reći ću par činjenica pa nek svako izvuče zaključak za sebe;
Tržište ŽO u Srbiji je u još uvek u povoju,broj polisa je jako mali i one su sa nikom iznosima. Spram toga,u EU ili još šire,ljudi uplaćuju po nekoliko polisa istovremeno! Da li je moguće da su ljudi u Srbiji pametni a ovi ostali Evropljani koji uplačuju su glupi? Ko više brine za sebe,prosečni Austrijanac koji živi u manjem stanu i plaća dve polise,ili prosečni Srbin koji svaki dinar ulupa u kuću na 3 sprata?
U razgovoru sa našim ljudima,i dalje se javlja veliki otpor,da se radi o prevarama itd. kojih nažalost ne manjka kod nas! I mora se potrošiti mnogo vremena da bi te probile te barijere i da bi racinalno razmišljanje prevladalo početni strah.
Moje lično mišljenje je da jako glup potez živjeti u Srbiji bez ŽO, u zemlji u kojoj se ne zna šta će biti sutra,gde život užasno jako malo vredi,gde te na ulici saleti rulja klinaca,ili pijani vozač pokupi na pešačkom prelazu(sve to se meni dogodilo) i da za to niko ne odgovara.
Recimo,u Austriji bih dobio lepu svotu na sudu privatnim tužbom plus naknada od osiguranja,ali u Srbiji ne možeš dobiti ni izvinjenje a kamoli nešto više! Pa daj da bar onda uradim za sebe koliko mogu da se zaštitim u slučaju da nedaj Bože opet dodje do toga.
Ti možeš da se inatiš i nedaš svoj novac,to je tvoje pravo. Kao i takodje,da misliš da će ta šema da pukne! A ja opet mislim,da ako ikad dodje taj trenutak da ŽO šema bude pucala, da će u isto vreme od vrednost tvojih akcija na berzi nećeš moći da kupiš ni žvaku! Tako da si opet na istom,ili još gorem.

Svako dobro želim

#4 sumicus

sumicus
  • Members
  • 214 posts

Posted 23 December 2010 - 17:42

^
ja mislim da si imao iskustva sa lošim agentima prodaje, koji nisu dorasli tebi i tvom interesu!
Sto se tiče investiranja,to si u pravu, i sigurno je da najbolje znaš za sebe kako da što efikasnije oplodiš svoj novac. ALI,zaboravljaš činjenicu da se ovde radi o OSIGURANJU a ne klasičnim investicijama kao takvima,pa je logično i da prinos bude mnogo manji.
Dakle,uplatom premija se OSIGURAVAŠ i nije prioritet zarada,kao kod klasičnog investiranja.


Mislim da je problem kod tih osiguranja sto koriste multi-level seme i onda te spopadne neko da ti nudi polisu ko nije 8 razreda valjano izucio. I naravno da te to odbija ... Mozda su ti agenti za drugu ciljnu grupu.

Jos jedna stvar, cinjenica je da je bolja rasirenost ZO na zapadu delom i zbog toga sto je broj izdatih kredita (pogotovo stambenih) mnogo veci nego u Srbiji.

#5 rikelme

rikelme
  • Members
  • 85 posts

Posted 24 December 2010 - 10:29

Poredjenja radi, u USA Unum osiguranje naplaćuje 0.06$ mesečno po jednoj osiguranoj hiljadi. U prevodu, ja sam osiguran na $300.000 i za to plaćam 18$ mesečno (i još na to firma dodaje 2 moje godišnje plate).

#6 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 December 2010 - 10:46

Poredjenja radi, u USA Unum osiguranje naplaćuje 0.06$ mesečno po jednoj osiguranoj hiljadi. U prevodu, ja sam osiguran na $300.000 i za to plaćam 18$ mesečno (i još na to firma dodaje 2 moje godišnje plate).


Ovo mi malo cudno.. Da placas tako 30 godina, daces im 6,5k USD. Dakle, treba im jos 46 takvih kao sto si ti da placaju 30 godina da bi isplatili jednog i bili na nuli. (naravno, ne uzimam u obzir da to osiguranje te pare investira). Sta treba da se desi da te isplate? Nasilna smrt/zdravstvena smrt/ koji su uslovi? To treba pomnoziti sa sansom da za 30 godina prosecni uplatilac naje*e.

#7 rikelme

rikelme
  • Members
  • 85 posts

Posted 25 December 2010 - 02:02

Ovo mi malo cudno.. Da placas tako 30 godina, daces im 6,5k USD. Dakle, treba im jos 46 takvih kao sto si ti da placaju 30 godina da bi isplatili jednog i bili na nuli. (naravno, ne uzimam u obzir da to osiguranje te pare investira). Sta treba da se desi da te isplate? Nasilna smrt/zdravstvena smrt/ koji su uslovi? To treba pomnoziti sa sansom da za 30 godina prosecni uplatilac naje*e.

Svaka smrt sem samoubistva je pokrivena. Koeficijent kojeg sam naveo ($0.06 po osiguranoj hiljadi) raste sa starošću osiguranika:
[ Starost ] [ po osiguranoj hiljadi ]
0-24 $0.061
25-29 $0.061
30-34 $0.061
35-39 $0.085
40-44 $0.123
45-49 $0.195
50-54 $0.306
55-59 $0.407
60-64 $0.615
65-69 $1.044
70-74 $1.856
75+ $7.037

Tako da im se sigurno isplati. Isti koeficijenti važe i za supružnika zaposlenog osiguranika (ali je limit osigurane sume manji ili jednak sumi na koju je osiguran zaposlen).
Polisa životnog osiguranja je verovatno različita kod drugih poslodavaca, tj osiguravajuća kuća ima posebne ponude za svakog poslodavca.

#8 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 30 December 2010 - 12:44

nije životno osiguranje, ali je slično:

Hungary takes aim at private pension funds


kad se daju pare za premije pričaju se bajke o lepoj budućnosti... a posle nekog vremena desi se država, bankrot, ili šta već...

sva osiguranja i kompletan finansijksi sistem koji obećava kule i gradove je jedna velika ponzi shema... pa ko voli bajke, nek izvoli...

Edited by dekss, 30 December 2010 - 12:46.


#9 Zexh

Zexh
  • Members
  • 71 posts

Posted 30 December 2010 - 20:35

kad se daju pare za premije pričaju se bajke o lepoj budućnosti... a posle nekog vremena desi se država, bankrot, ili šta već...

sva osiguranja i kompletan finansijksi sistem koji obećava kule i gradove je jedna velika ponzi shema... pa ko voli bajke, nek izvoli...


Drago mi je da neko ima identičan stav kao ja.

U dve rečenice si opisao suštinu mog razmišljanja.

Očigledno je da ceo finansijski sistem ide u rasulo. Pitanje samo koliko još vremena USA može da izvrdava prostu matematiku.
Manje od dve decenije sigurno a verovatno i mnogo mnogo pre. Posle toga sledi lančana reakcija.

Smatram da dugoročno investiranje u sve što nije opipljiva materija bacanje novca.

Smatram da to vrlo dobro znaju i tvorci osiguravajućih kuća.

#10 Zexh

Zexh
  • Members
  • 71 posts

Posted 30 December 2010 - 21:10

Ovo mi malo cudno.. Da placas tako 30 godina, daces im 6,5k USD. Dakle, treba im jos 46 takvih kao sto si ti da placaju 30 godina da bi isplatili jednog i bili na nuli. (naravno, ne uzimam u obzir da to osiguranje te pare investira). Sta treba da se desi da te isplate? Nasilna smrt/zdravstvena smrt/ koji su uslovi? To treba pomnoziti sa sansom da za 30 godina prosecni uplatilac naje*e.


Potpuno razumno razmišljanje. Mogu oni da investiraju u šta god hoće ali da uvećaju ulog za 46 puta plus njihov profit ma bajka je to.

Klasična šema.

Ali radi se o mega globalnoj šemi. Koja je dugoročna traje već decenijama i deluje potpuno sigurno. Naprimer ako je nečiji deda prošao dobro sa osiguranjem. Pa onda roditelj takođe potpuno ispoštovan. Potomci se lako odlučuju na osiguranje. Međutim matematika osiguranja je sledeća. Deda ima naprimer 3 potomka. Potomci naprimer po dva ili 3 deteta itd. Svakih otprilike 25 godina stiže nova serja osiguranika. To se sve umnožava. Novac se investira i uvećava. Inflacija će nakon 30 godina uraditi svoje i pomoći će osiguravajućoj kući. Ali na kraju i pored toga mora se doći do kritične tačke kad tad. Moguće da će mada sumnjam ova šema izgurati par decenija. I ovi što sada uplaćuju i prođu dobro mada u to sumnjam ali ajde. Međutim njihova deca nema teorije da prođu dobro. Razloge za ovu sumnju dekss je savršeno objasnio u dve rečenice.

#11 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 30 December 2010 - 22:23

...

Očigledno je da ceo finansijski sistem ide u rasulo. Pitanje samo koliko još vremena USA može da izvrdava prostu matematiku.
Manje od dve decenije sigurno a verovatno i mnogo mnogo pre. Posle toga sledi lančana reakcija.

Smatram da dugoročno investiranje u sve što nije opipljiva materija bacanje novca.

Smatram da to vrlo dobro znaju i tvorci osiguravajućih kuća.

Znači, smatraš da je onaj nadvojvoda Johan kada je osnivao Grawe znao da će finansijski sistem da pukne? Doduše, malo se zahebao pa već 150 godina isplaćuje polise po raznim osnovama sve čekajući da dođe taj krah.

Potpuno razumno razmišljanje. Mogu oni da investiraju u šta god hoće ali da uvećaju ulog za 46 puta plus njihov profit ma bajka je to.

Klasična šema

Ovde se verovatno radi o običnom osiguranju a ne o štednji uz kluzulu životnog osiguranja. Ako osiguranik izvrši logout iz života za vreme dok plaća premiju osiguranje se isplaćuje a ako ne, ne dobija ništa kada osiguranje istekne. Nema kumuliranja premija uz kamatu, sve ostaje osiguravajućoj kući.

Edit: zarez

Edited by eoten, 31 December 2010 - 08:23.


#12 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 30 December 2010 - 22:50

Vojvoda nije znao da će 150 godina kasnije njegov obraz da založe.

#13 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 30 December 2010 - 23:47

Vojvoda nije znao da će 150 godina kasnije njegov obraz da založe.

Ovaj, iznesena je tvrdnja da "tvorci " osiguravajućih kuća znaju da ceo sistem ide u rasulo i da li su u ceo posao ušli da bi mogli da da zarade tako što neće isplatiiti ugovoreno. Ne vidim kako je ova rečenica značajna u tom kontekstu.

#14 rikelme

rikelme
  • Members
  • 85 posts

Posted 31 December 2010 - 04:09

Ovde se verovatno radi o običnom osiguranju a ne o štednji uz kluzulu životnog osiguranja. Ako osiguranik izvrši logout iz života za vreme dok plaća premiju osiguranje se isplaćuje a ako ne ne dobija ništa kada osiguranje istekne. Nema kumuliranja premija uz kamatu, sve ostaje osiguravajućoj kući.

Tačno tako, isto kao da je u pitanju osiguranje automobila, nema nikakve razlike.

#15 Zexh

Zexh
  • Members
  • 71 posts

Posted 31 December 2010 - 09:33

Znači, smatraš da je onaj nadvojvoda Johan kada je osnivao Grawe znao da će finansijski sistem da pukne? Doduše, malo se zahebao pa već 150 godina isplaćuje polise po raznim osnovama sve čekajući da dođe taj krah.


Pogledaj širu sliku. Osnovana osiguravajuća kuća koje traje dugo. Svi Johanovi naslednici su materijalno obezbeđeni generacijama i pošteno rade. Pošteno poslovanje dovodi do ogromnog broja novih klijenata iz dolazećih generacija. To automatski produžuje vek osiguravajućoj kući. Koliko dugo?. Pa sve dok je za odgovarajući procenat veći broj novih polisa u odnosu na one koje pristižu za isplatu. Plus dok mogu da se plasiraju sredstva u dovoljno profitabilne investicije.

Međutim to je manji problem.

Veći problem su razna izopačenja ovog posla od strane drugih ljudi i drugih osiguranja. A sve to vođeno pohlepom.

Dodatna otežavajuća okolnost za te novokomponovane osiguravajuće kuće je što teško da će biti nekih velikih pozitivnih ekonomskih bumova, koji bi omogućili investiranje u visoko profitabilne poslove. Teško je moguće da se ostvari ekonomski napredak koji je bio aktuelan u perijodu od 1945 do 1995. To nedozvoljavaju ni resusi planete.