Jump to content


Photo
- - - - -

Hrana i religija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#46 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 01 December 2010 - 23:54

Nisam lazov nego jednostavno gledam ovako - ako stari zavjet nesto eksplicitno brani, a novi zavjet koji je dio iste knjige navodi da nesto uopsteno moze (ali ne propisuje da se mora niti ponistava eksplicitnu zabranu iz starg zavjeta), onda je najmanji zajednicki nazivnik ipak zabrana.

Stihovi da je svako meso koje je bog stvorio dozvoljeno znace da ili je i ljudsko meso dozvoljeno ili Bog nije stvorio ljudsko meso - cista logika. Treca opcija za vjernika ne postoji.


Vjernik i logika ne idu zajedno, dragi kolega. :)

Apropo posta,
Dakle, jeste i ja sam probao nekoliko puta da postim. Meni to ne ide bas najbolje, i jako mi je tesko da zamislim dan bez mesa - shodno tome uzasavam se visednevnog posta, i nemam dovoljno hrabrosti (a ni volje) da mu pristupim.

Istina je da postim jedan dan u cijeloj godini, da ne objasnjavam razloge, uglavnom taj dan ne jedem nista od jutra do ponoci, i to je to.
Nije mi problem da izdrzim uz kafu i cigarete. Jak neki post -:lol+:)

...
Sjecam se majke jednog od clanova moje sire familije, svi smo je zvali Majka, po starom obicaju. Iako u dubokoj starosti, postila je svaki ramazan, sve do smrti. Toliko snage u tako krhkom tijelu, to se ne vidja cesto. A sacuvala je lucidnost do zadnjeg dana.
Majka je bila zivi svetac, i neko ko je imao beskrajno puno razumijevanja za sve ljude, pa i u najgora vremena. Kad je poceo rat, upali joj policajci na vrata, tako sto su vrata izvalili nogom. A ona onako skromno i tiho "Sine, tako se u kucu ne ulazi, sto nisi pokucao?". Oni su posramljeni tiho izasli, i par godina nikom od stida nisu pricali za to.
Ja sam joj se uvijek divio, cak i sada, iako nije sa nama ima vec desetak godina. Kad je mogla ona da posti, i da dozivi devetu deceniju, ne vidim nikakav problem da bilo ko od nas magaraca posti bas po propisu, cak i onom najstrozijem. Sve je stvar duhovne snage rekao bih, a manje fizicke izdrzljivosti i konstitucije.

#47 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 01 December 2010 - 23:56

I te kako ima price - vrlo cesto "muslimani" tumace da je zabranjeno samo vino, jer se samo vino pominje u Kuranu. Kakav je to Allah koji se nije sjetio da nabroji lozu, sljivu, krusku, jabukovacu, daskovacu, visnjevacu, dunjevacu,pelinkovac, stomakliju, vlahov...

Ovo nije istina. Mozda si ti susreo nekog muslimana koji tumaci na taj nacin, ali alkohol je zabranjen u potpunosti

#48 babble

babble
  • Members
  • 431 posts

Posted 01 December 2010 - 23:59

prepustam drmr raspravu oko starog i novog zavjeta
samo cu da dodam, da si dobro napisao, mislim na tersa, da su S i N Zavjer dio jedne knjige, ali kao sto i sam rece nisu ista knjiga. N zavjet se nadovezuje na S pri cemu se neke stvari mijenjaju, odnosno Bog ispunjava obacanja proroka data u starom zavjetu i utvrdjuje novi "ugovor" iako tine volis taj pojam. i kuran se nadovezuje na stari zavjet.

umjerenost je vrlina koja nije vezana samo za religiju.
lijepo je vidjeti kad je covjek umjeren i odmjeren u oblacenju, ponasanju i u govoru, npr na forumima, zar ne. zato je insistiranje na umjerenosti ljepse nego zabrana.

#49 babble

babble
  • Members
  • 431 posts

Posted 02 December 2010 - 00:05

ako tako vezbas bolju i osecas se sposobnije zbog toga sto uspevas to da "izdrzis" i zbog manjka kilograma, ako ti je duzi dan jer ne unosis teske namirnice, ako je bolja krvna slika i ostale pozitivne stvari, zasto ne postis stalno?

kao sto sam rekao, ja sam skoro izbacio meso iz obroka, manje vise iz istog razloga. Kod kuce nije spremano poodavno, uglavnom je to kad odem kod rodbine u goste koji izgleda ne podrazumevaju nesto za obrok ako sastavni deo nije meso.
Ali mleko i sir jednostavno ne mogu da izbacim. Ne prezderavam se, umereno unosim i te namirnice, nekoliko puta nedeljno, ali ne vidim da neke specijalne koristi ima od toga da ih se odreknes 40 dana.


u pravu si, da mogu bih rado. slatkisi su moj mali grijeh. meni nije problem biti bez cigara i alkohola zato sto ih ne podnosim. poenta posta je da se izboris sa svojim "demonima", a eto ja sa tom cokoladom nesto slabo.:-)

#50 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 02 December 2010 - 00:45

Ovo nije istina. Mozda si ti susreo nekog muslimana koji tumaci na taj nacin, ali alkohol je zabranjen u potpunosti


Evo najprohibitivnijeg navoda iz Kurana pa prosudi:

O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti?

Edited by Ters, 02 December 2010 - 00:50.


#51 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 December 2010 - 00:52

u pravu si, da mogu bih rado. slatkisi su moj mali grijeh. meni nije problem biti bez cigara i alkohola zato sto ih ne podnosim. poenta posta je da se izboris sa svojim "demonima", a eto ja sa tom cokoladom nesto slabo.:-)

Ja sam znao postiti, ako se postom moze nazvati 48-satno gladovanje bez icega, osim vode. Nema veze s religijom. Znaci ni cigara (sto mi je josh i najteze) ni kafa. Elem, sve je u glavi. Iz nekog razloga mi dodje, razmisljam i skontam, ok od sutra pocinjem. Moj kum je to radio nekokoliko puta, nikad manje od 3-4 dana, a jednom je izgurao 21 dan. Smrsao 18 kg. Samo voda i pomalo razblazenog soka od cvekle. Zbog ciscenja organizma. Koliko se ocisti ja ne znam, sumnjam za 48 sati da se nesto bitno desi, ali nekoliko dana do 20-ak je vec nesto. I nikakav poseban problem, ali ja striktno odredim 48 sati. I kad tih 48 sati prodje ne pada mi na pamet da nastavim iako glad i ne osjetim nesto. Ali prvo sto uradim je da napravim kafu i zapalim. Od cega me obavezno uhvati vroglavica. Zato polako odbijam dimic po dimic polako srcem kafu, dok se ne priviknem. Poslije ide. Jedne prilike nismo imali vode i znali smo da je necemo imati prije sutradan. A hrane bilo. Ja nisam nista jeo cijeli dan, da ne bih zednio. I tako se izguralo do sutradan. Chudo je sta svako od nas makar prosjecno zdrav moze uraditi, kad ima cvrstu volju. Ili mozda vjeru, kako bi to vjernici rekli.

@ Ters
Evo najprohibitivnijeg navoda iz Kurana pa prosudi:

O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti?


Nadjoh poodavno oko kocke objasnjenje. Ochito ljudi pisali kako im odgovara, dakle da se opet uklope u zabrane, sa svojim strastima. Pa kaze da je svako kockanje zabranjeno, kao i opklade, izuzev opklada na trke konja i kamila. Hm, dje da nadjem kamile u ovo doba, u ovom okruzenju? Haj konje i nekako.

Edited by Rotterdamac, 02 December 2010 - 01:00.


#52 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 02 December 2010 - 08:09

Ja sam znao postiti, ako se postom moze nazvati 48-satno gladovanje bez icega, osim vode. Nema veze s religijom. Znaci ni cigara (sto mi je josh i najteze) ni kafa. Elem, sve je u glavi. Iz nekog razloga mi dodje, razmisljam i skontam, ok od sutra pocinjem. Moj kum je to radio nekokoliko puta, nikad manje od 3-4 dana, a jednom je izgurao 21 dan. Smrsao 18 kg. Samo voda i pomalo razblazenog soka od cvekle. Zbog ciscenja organizma. Koliko se ocisti ja ne znam, sumnjam za 48 sati da se nesto bitno desi, ali nekoliko dana do 20-ak je vec nesto. I nikakav poseban problem, ali ja striktno odredim 48 sati. I kad tih 48 sati prodje ne pada mi na pamet da nastavim iako glad i ne osjetim nesto. Ali prvo sto uradim je da napravim kafu i zapalim. Od cega me obavezno uhvati vroglavica. Zato polako odbijam dimic po dimic polako srcem kafu, dok se ne priviknem. Poslije ide. Jedne prilike nismo imali vode i znali smo da je necemo imati prije sutradan. A hrane bilo. Ja nisam nista jeo cijeli dan, da ne bih zednio. I tako se izguralo do sutradan. Chudo je sta svako od nas makar prosjecno zdrav moze uraditi, kad ima cvrstu volju. Ili mozda vjeru, kako bi to vjernici rekli.

@ Ters
Evo najprohibitivnijeg navoda iz Kurana pa prosudi:

O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti?


Nadjoh poodavno oko kocke objasnjenje. Ochito ljudi pisali kako im odgovara, dakle da se opet uklope u zabrane, sa svojim strastima. Pa kaze da je svako kockanje zabranjeno, kao i opklade, izuzev opklada na trke konja i kamila. Hm, dje da nadjem kamile u ovo doba, u ovom okruzenju? Haj konje i nekako.


Australija !!! I kamile i trke i kladjenje na jednom mjestu.

#53 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 02 December 2010 - 14:58

Evo najprohibitivnijeg navoda iz Kurana pa prosudi:

O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti?


Koran se ne chita vec tumachi a onda trust sjedih glava obznani shta je odgovor na pitanje.

Upotrebljeni termin/prevod sa "vino" je diskutabilan ali je svojevremeno prihvaceno/usvojeno da se Al-khamr ipak odnosi na sva alkoholna pica.

BTW Alkohol nije odmah zabranjen vec je postepeno uklanjan iz zivota pravovernih.

#54 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 02 December 2010 - 18:56

Koran se ne chita vec tumachi a onda trust sjedih glava obznani shta je odgovor na pitanje.

Upotrebljeni termin/prevod sa "vino" je diskutabilan ali je svojevremeno prihvaceno/usvojeno da se Al-khamr ipak odnosi na sva alkoholna pica.

BTW Alkohol nije odmah zabranjen vec je postepeno uklanjan iz zivota pravovernih.


Svojevremeno kada je Bog to "porucio", ili svojevremeno 100-200 godina kasnije ?

Kod religije mene najvise cudi upravo ta potreba za tumacenjem - savrseno, svemoguce, sveprozimajuce bice poruci jedno, ali je potrebno da se sastane nekoliko nesavrsenih, gresnih, sjedih staraca da daju svoje misljenje o tome.

A postepena zabrana alkohola je posebna smijurija - danas je bog OK sa konzumiranjem alkohola, sutra se dvoumi ima li vise stete ili koristi, prekosutra - ne moze ni pod razno. I meni se to desava - svaki put kad mamuram, kazem sebi - e neces vise...

A kada umres, u dzenetu, uz hurije, za nagradu te ceka - rijeka vina :lol+: Bezalkoholnog :)

#55 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 02 December 2010 - 19:14

Kod religije mene najvise cudi upravo ta potreba za tumacenjem - savrseno, svemoguce, sveprozimajuce bice poruci jedno, ali je potrebno da se sastane nekoliko nesavrsenih, gresnih, sjedih staraca da daju svoje misljenje o tome.


thumbs up
da je poruka tako savrsena ne bi postojala mogucnost da se pogresi u njenom tumacenju.

A postepena zabrana alkohola je posebna smijurija - danas je bog OK sa konzumiranjem alkohola, sutra se dvoumi ima li vise stete ili koristi, prekosutra - ne moze ni pod razno. I meni se to desava - svaki put kad mamuram, kazem sebi - e neces vise...


svi to tako reagujemo tokom mamurluka :)

A kada umres, u dzenetu, uz hurije, za nagradu te ceka - rijeka vina :D Bezalkoholnog :D

:lol+:

#56 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 December 2010 - 20:41

A kada umres, u dzenetu, uz hurije, za nagradu te ceka - rijeka vina :lol+: Bezalkoholnog :)

Eh i ja isto mislio. Kad opet ni to nije bas doslovce, rekle neke mudre glave. Ni hurije, ni vino. Kao vishe simbolicno, a eto odnosi se na jako lijep zivot. Naravno od tri insana, koji se upustaju u tumacenje toga, sva trojica razlicito objasnjavaju. A vjernici su. Pitam ja jednoga: vjerujes li ti stvarno u nebeske hurije da te cekaju, ako zaradis dzenet? A on klasicni visocki svercer suhog mesa, jednim oko gleda cumur, drugim krade drva, ali rado tumaci. I kad ga ne pitash. Kaze on meni, naravno. A zena mu pokrivena, vjernica isto. E dobro, reko, a imaju li hurijani*, sta ako je tvoja hanuma veci, bezgresniji vjernik od tebe, pa zaradi dzenet? Hoce li ona hurijane zaduzit? Ti si neozbiljan, veli on meni. Nisam, ja sam vjernik, samo se razlikujem od vas, vi ste neozbiljni. Haj dobro, eto oni su ozbiljni, a nikad mi niko ne odgovori za hurijane. I za vino, za koje stoji decidna zabrana u Kur'anu. Pa nesto trt-vrt, jes' vino, nije vino, itd. Elem svi vjernici obecavaju Raj, Dzenet u ime nekoga, a pojma nemaju o tome. Ali znaju da ce pravovjerni to zaraditi. Kako je kod hriscana u Raju? Tamo se pije, ali se ne smije napiti? A kako se ne napiti od onolike obecane miline? A cim se napije, stipnuce i rajske ljepotice, ta ko bi odolio? Ima li ''transfer'' iz raja u pakao u tom slucaju? Ili sto se makar svi jednostavno ne sloze u objasnjenju toga lijepoga i vjecnog kao recimo, sve je to simbolicno, nema ljepotica, dobre hrane i vina, nego je sve to nako-duhovno? A mi (mudre sijede glave) o tome ne znamo bash puno, jer niko nema ta iskustva. Zar ne bi to bilo postenije? Pa time ne bi navlacili grijeh tumaceci nesto apstraktno, o cemu pojma nemaju. Kako je i to napomenuto: grijeh je ne tumaciti, ali je jos veci grijeh tumaciti. Ima li vutre, ako nema vina, pa da onako blago napusheni smjestimo glavu na lava i zajedno odmaramo u hladovini nekog rajskog drveta, dok se oko nas setka umilno bijelo jagnje i cujes jedva cujno, milozvucno: meeehheeehehe? Ja za sad u ovom prolaznom, dunjaluckom zivotu cujem samo one koji mekecu i bleje o necemu, o cemu znaju koliko i ja. Biva jako, jako malo. Samo su vjerovatno vishe citali. Ali bas da su saznali i nisu. Samo vjeruju da jesu.
*to je moja izvedenica od hurija, jer ne znam kako bi se zvali, ukoliko postoje?

Edited by Rotterdamac, 02 December 2010 - 20:44.


#57 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 03 December 2010 - 00:38

Eh i ja isto mislio. Kad opet ni to nije bas doslovce, rekle neke mudre glave. Ni hurije, ni vino. Kao vishe simbolicno, a eto odnosi se na jako lijep zivot. Naravno od tri insana, koji se upustaju u tumacenje toga, sva trojica razlicito objasnjavaju. A vjernici su. Pitam ja jednoga: vjerujes li ti stvarno u nebeske hurije da te cekaju, ako zaradis dzenet? A on klasicni visocki svercer suhog mesa, jednim oko gleda cumur, drugim krade drva, ali rado tumaci. I kad ga ne pitash. Kaze on meni, naravno. A zena mu pokrivena, vjernica isto. E dobro, reko, a imaju li hurijani*, sta ako je tvoja hanuma veci, bezgresniji vjernik od tebe, pa zaradi dzenet? Hoce li ona hurijane zaduzit? Ti si neozbiljan, veli on meni. Nisam, ja sam vjernik, samo se razlikujem od vas, vi ste neozbiljni. Haj dobro, eto oni su ozbiljni, a nikad mi niko ne odgovori za hurijane. I za vino, za koje stoji decidna zabrana u Kur'anu. Pa nesto trt-vrt, jes' vino, nije vino, itd. Elem svi vjernici obecavaju Raj, Dzenet u ime nekoga, a pojma nemaju o tome. Ali znaju da ce pravovjerni to zaraditi. Kako je kod hriscana u Raju? Tamo se pije, ali se ne smije napiti? A kako se ne napiti od onolike obecane miline? A cim se napije, stipnuce i rajske ljepotice, ta ko bi odolio? Ima li ''transfer'' iz raja u pakao u tom slucaju? Ili sto se makar svi jednostavno ne sloze u objasnjenju toga lijepoga i vjecnog kao recimo, sve je to simbolicno, nema ljepotica, dobre hrane i vina, nego je sve to nako-duhovno? A mi (mudre sijede glave) o tome ne znamo bash puno, jer niko nema ta iskustva. Zar ne bi to bilo postenije? Pa time ne bi navlacili grijeh tumaceci nesto apstraktno, o cemu pojma nemaju. Kako je i to napomenuto: grijeh je ne tumaciti, ali je jos veci grijeh tumaciti. Ima li vutre, ako nema vina, pa da onako blago napusheni smjestimo glavu na lava i zajedno odmaramo u hladovini nekog rajskog drveta, dok se oko nas setka umilno bijelo jagnje i cujes jedva cujno, milozvucno: meeehheeehehe? Ja za sad u ovom prolaznom, dunjaluckom zivotu cujem samo one koji mekecu i bleje o necemu, o cemu znaju koliko i ja. Biva jako, jako malo. Samo su vjerovatno vishe citali. Ali bas da su saznali i nisu. Samo vjeruju da jesu.
*to je moja izvedenica od hurija, jer ne znam kako bi se zvali, ukoliko postoje?


Simbolicno iil ne, indikativno je da je bas vino izabrano kao simbol tog lijepog zivota poslije smrti. A sto se tice huraca, posteno je da se nadju mojoj hanumi, kad ja kao cjafir zavrsim u dzehenemu. Nego sta kazu sijede glave, mogu li homoseksualci isto izabrati hurce umjesto hurija ?

#58 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 December 2010 - 00:57

Simbolicno iil ne, indikativno je da je bas vino izabrano kao simbol tog lijepog zivota poslije smrti. A sto se tice huraca, posteno je da se nadju mojoj hanumi, kad ja kao cjafir zavrsim u dzehenemu. Nego sta kazu sijede glave, mogu li homoseksualci isto izabrati hurce umjesto hurija ?

Znash kako, ja sam bio ozbiljan, ne zezam se. I ne zezam se ni sa jednom religijom, nastojim ne uvrijediti nikoga. Ali se zezam rado sa tumachima, pa im postavljam pitanja, na koja uvijek dobijam razlicite odgovore od razlicitih ljudi. Sto se tice homoseksualaca, pretpostavljam da je njima dzehenemska vatra, pakleni oganj i one ruzne cike sto bockaju raznim predmetima. Nego vidi, malo ja prosurfao bash po pitanju hurija i prvo sta nadjem ono sto sam i trazio, a to je kako zene gledaju na to? I jedna vjernica pita, a u postu da ga sad ne lijepim kaze kako voli svog muza i ne moze zamisliti zivot bez njega. I nikako se ne moze s tim pomiriti da su hurije oko njega, itd. Pa pita:

1)zasto nemaju i zene dzenetske muske hurije?
2) jel to nece zenama smetati da njihovi muzevi mogu da spavaju sa tim bicima ili nece postojati ljubomore??
3)sta je sa zenama nevinim, koje se nisu udale nikad, koga ce one dobiti kad nema muskih hurija??

Da ti sad ne postiram odgovore raznih mudrih glava, ima ih puno. Ima slicnih objasnjenja, ali dva ista nikako. Uglavnom joj odgovaraju muskarci, ali se pricha svodi na to da u dzenetu nece biti ljubomore, jedan kaze da ce ona uvijek biti uz svog muza, itd. Pazi sta kaze jedan mudrac:

Djevica ce u Dzennetu birati koga ona zeli insha'Allah a takodje i ona kojoj ce muz biti od stanovnika vatre ! Zena koja se udavala 2 ili vise puta imace priliku da bira s kojim muzem ce biti ako je Dzennetlija, a naravno volja Allahova ce biti onaj koji je bio najbolji prema njoj :lol+:
a drugi mu replicira:

Koliko ja znam zena koje su se vise puta udavala u Dzenute ce biti zena zadnjem muzu. Pazi molim te, koliko on zna. Itd, itd, to i jeste ono sto ja svima njima govorim, bez obzira na religiju, rado bi tumacili nesto sto su procitali, a pojma ustvari o tome nemaju.

edit: nepotreban bold

Edited by Rotterdamac, 03 December 2010 - 01:12.


#59 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 December 2010 - 20:23

@upekkha
Za razliku od ateista koji istu takvu pauzu ne prave makar iz kakvog razloga, osim, ne daj boze, bolesti.


@ters
Recimo da je tako kao sto ti kazes. mada za novi zavjet ta zabrana ne stoji, mene interesuje kakav je stav islama koji se te zabrane pridrzava, dakle da li postoji razlika u pogledu mesa do,mace i divlje svinje.


Kako ne stoji? Zašto bi ta podela bila ukinuta? Zbog kog razloga?

#60 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 03 December 2010 - 21:48

Evo pocinje bozicni post za pravoslavne, muslimani su nedavno zavrsili svoj mjesec posta, uskoro ce i katolici da krenu sa uzdrzavanjem od hrane i losih misli i djela.
Sta mislite o postovima, prije svega o njihovom fizickom-zdravstvenom uticaju?
Cini mi se da katolicka i protestantske crkve imaju mnogo liberalniji stav prema postu, narocito sto se tice duzine trajanja posta, a ako se ne varam u utisku, jer nemam relevantne podatke, pravoslavne crkve postu daju veci znacaj.
Ne ulazeci u pitanja vjeroucenja, zadrzavajuci se samo na posledicama posta, pozitivnim i negativnim, po covjekovo fizicko zdravlje, sticem utisak da je muslimanski post jako nezdrav. Primjetio sam da ljudi nakon cjelodnevnog uzdrzavanja od hrane jedu jako obilno sto zasigurno ostavlja posledice.
Kakvi su vasi utisci, prije svega mislim na muslimanske vjernike?
Citao sam da slican nacin posta primjenjuju i budisticki monasi, ne jedu nista o podneva do jutra narednog dana, a opet mi izgledaju jako zdravo i puni energije sto se kosi sa mojim utiscima o muslimanskom nacinu posta. Mozda je stvar u tome sto oni jedu do podneva sto organizam mnogo lakse podnosi za razliku od vecernjeg prejedanja.
Prije par dana sam bio u drustvu lovaca medju kojima je bilo i nekoliko muslimana. Pricali su o lovu na divlje svinje, i bilo mi je neprijatno da ih pitam o odnosu islama prema mesu divljih svinja, pa evo, koristim priliku da zamolim nekoga od muslimana koji posjecuju forum da mi pojasni.
Hvala



hajde malo o muslimanima.... neko je napisao da je njihov post "nezdrav" jer se "ožderavaju" kako padne Sunce.... to je netačno:

- u zemljama Magreba (živeo Anded 5 godina tamo) se prvo pojedu 2 - 3 urme i popije pola čaše mleka, da se dodje sebi.
- kad se sedne za sto, služe se burek* i zelena salata.
- sledi čorba*.
- ide kus-kus ili R'šta, prelivena providnim sosom s malo povrca i neznatnom količinom kuvane jagnjetine.
- na kraju se ponovo služi salata, zelena.
- za desert, pojede se neki orijentalni kolač - po želji.


*1 - taj burek je poput savijene palačinke s lukom i krompirom.
*2 - čorba je gotovo providna, nema znojenja.


nema tu ni "N" od nezdravog. :lol+:




edit: svinja je svinja. i jedna i druga su zabranjene osim ako "život visi o koncu". tada smeju da se jedu, kao i da se pije alkohol. dakle, samo kao poslednji izbor. btw, u wildlifeu Magreba se stvorila nova kultura svinje - ukrst domace (roze) i divlje (divlje), u godinama po oslobodjenju od francuske okupacije. prosto su domace svinje pustili u prirodu.... elem, nastao je svinjoid s retkom dlakom, koji oblikom više podseca na roze svinju s tim što ima malo izduženiju glavu a veprovi imaju i kljovice.

Edited by Undead, 03 December 2010 - 21:58.