Jump to content


Photo

Muzeji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 [BlaSteD]

[BlaSteD]
  • Members
  • 32 posts

Posted 14 June 2001 - 02:30

Nije li vam pomalo tuzno sto u ovom gradu/zemlji muzeje posecuju samo studenti umetnickih fakulteta i bake i deke sa unucicima?

#2 mia

mia
  • Members
  • 74 posts

Posted 16 September 2002 - 13:02

Evo, izvukoh temu iz naftalina, za svoj prvi post, koja je bila posecena skoro koliko i muzeji, jel' da? :smile:
Mislim da je mnogo bolje preformulisati pitanje na 'zasto' muzeji nisu poseceni, a ne konstatovati kako je tuzno zato sto su poluprazni.
Moje je misljenje da je u pitanju losa organizacija samih muzeja, a ne nezainteresovanost ljudi da iste i obidje. Nece me niko ubediti da se covek sam po sebi radja nezainteresovan da u istu instituciju kroci i da je zainteresovanost gotovo iskljucivo vezana za studente istorije, istorije umetnosti, etnologije, itd. Jedan od bitnijih zadataka svakog muzeja ponaosob je i da PRIVUCE i ZAINTERESUJE eventualne posetioce da isto zdanje i posete, sto bi verovatno trebalo da znaju i zaposleni u muzejima, obzirom da se pretpostavlja da raspolozu minimumom znanja iz oblasti muzeologije. Sigurna sam da bi barem desetoro od dvadesetoro informisanih na pravi nacin, odlucilo da slobodno pre ili posle podne, provede upravo u nekom od muzeja, ako bi postojao i najmanji nagovestaj da se u istome nece opasno smoriti ili shvatiti posetu kao neku vrstu nepotrebnog gubitka vremena...
Mozda sam u krivu, ali obzirom da izvesno vreme ne zivim u rodnome mi BG-u, unapred se izvinjavam ako mi je slika malko izvitoperena, mada mislim da se za poslednje 2 i po godine, koliko sam u 'letu', stvari i nisu nesto preterano izmenile po pitanju muzeja...
Please, obradujte me i recite - 'promena (na bolje) je primetna, mala, dzaba pljuckas po muzejskijem kadrovima'...

#3 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 16 September 2002 - 17:48

.... a koji se tebi muzej najvise dopao ?

#4 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 16 September 2002 - 19:21

Dok se islo u srednju skolu itekako je bilo lepih muzejskih postavki o kojima smo na siroko razglabali nakon posete a u dvoristima se odrzavale svecanosti raznih povoda : Poetika Liturgije, Disovo prolece itd... danas ne znam kako je.

Lepo bi bilo imati barem deo riznica, kao postavku, muzeja Prado, Pabla Picasa iz Barselone i Antiba ili Salvador Dalija iz Figerasa.

Najlepse bi bil naravno vratiti kulturu posecivanja muzeja. Po meni i nekoliko puta otici u muzej nije zaludno, jer se ionako ne moze sve osaznati odjedared. Time se i dobijaju dopunska sredstva bez kojih osavremenjivanje muzeja moze biti pusta zelja.

Za mene posebnu vrednost ima Uffizi/Firenza kome se uvek rado vracam...

#5 mia

mia
  • Members
  • 74 posts

Posted 17 September 2002 - 09:45

Jovani:

Meni se veoma dopada Muzej savremene umetnosti, kao zdanje i kao izlozbeni prostor. Mada, gomila mojih poznanika kritikuje kombinaciju 'spejs luka' istog i stalne postavke, a i uopste, komentar je 'sta trazi to cudo na uscu?'. Sta znam, meni je bas prijalo - svrnem do usca, prosetam, popijem kaficu, pa u 'cudo'...:smile: Iz nekog razloga, jako mi se dopada takav kakav je, tu gde jeste, za razliku od, recimo, gomile spejs satlova koji iznikose poslednjih godina u Knez Mihailovoj ulici (bljak).

Veoma mi se dopadaju pojedine zbirke Muzeja grada Beograda (nisam ih videla sve). Najiskrenije se nadam da ce doci dan kad ce najzad dobiti sopstveni izlozbeni prostor i kad ce imati sredjenu stalnu postavku, na nekom finom, finom, mestascetu...:smile:

A tebi Jovana?

#6 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 17 September 2002 - 11:29

meni se svidja sto u Galeriji SANU uvekima neke izlozbe, u avgustu sam pogledala Ikone
iz Backe..ili je neki koncert i vrata su uvek otvorena

#7 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 17 September 2002 - 14:10

Meni je muzej na Uscu isto bio sasvim u redu, volela sam da idem tamo cak i za vreme Trkulje. Cula sam da su ga sada malo renovirali i da imaju nove postavke - jugoslovenski prostor.

A volela sam i da posecujem razne galerije, na primer galerija Zvono, ugao Simine i Visnjiceve, uvek je tamo bilo dobrih stvari.

A koji vam se inostrani muzej svideo ?

#8 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 17 September 2002 - 14:25

Umalo da zaboravim pa gornjem spisku pridodajem jedinstveni Sultanahmet u Istanbulu :smile:

#9 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 17 September 2002 - 14:34

Meni ceo Istanbul lici na jedan magicni muzej.
A volim i "Caixa Forum" u Barceloni, tamo sam u maju naletela na fantasticnu postavku "From Renoir to Picasso" pozajmljenu iz Musee de l'Orangerie.

#10 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 17 September 2002 - 14:45

Kada sam bila studentkinja volela sam da idem u Pikasov muzej u Parizu. Mislim da ovaj muzej ima najobimniju kolekciju, sve faze su zastupljene. Ma bila sam tamo bar 20 puta ! Udjem izjutra i izadjem uvece. :smile:

#11 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 17 September 2002 - 16:17

Van-Gogov Muzej u Amsterdamu

#12 mia

mia
  • Members
  • 74 posts

Posted 17 September 2002 - 16:31

Barceloooonaaaa!!! :grin:

Od ovo malo inozemnih gradova sto sam do sada posetila, Barca je ostavila najjaci utisak na mene po pitanju muzeja, a i kao sam grad. Ko se zadesi u ovom cudu od grada, neka obavezno svrne do Miroovog, nece zazaliti...A, mnogo je sladak i Muzej vostanih figura (u neposrednoj blizini je i kafic, sredjen kao vilinska suma, u kome bih rado kelnerisala i za male pare, koliko je bajkovit). Dalje, specijalno za Jovanu - Pikasov - obavezno!!! Ne znam kakav je u Parizu, ali sigurna sam da te ovaj ne bi razocarao...:smile:

U Istambul sledece godine sigurno idem...:smile:

#13 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 17 September 2002 - 21:09

Museé d'Orsay - Paris
Van Gogh - Amsterdam
Tate - London (a ima i Modern Tate)

#14 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 17 September 2002 - 22:19

Neznam kako se zove taj muzej u Münchenu (okruzen predivnim parkom) ali znam da sam pola sata stajao pred autoportretom Direra (kako li se pise?) i imao sam utisak kao da se gledam sa zivim covekom oci u oci. Nezaboravno.
Davne `83.

#15 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 18 September 2002 - 01:37

2 Mia:
zaboravila sam da spomenem da su ove godine Spanci posebno obelezili sve u vezi sa Gaudijem. Tako sam, isto, imala priliku da u Museu d'Historia de la Ciutat vidim sjajnu, nadasve kreativnu postavku "Exploring form". Ova izlozba traje do kraja septembra, pa ko bude u prilici, neka obavezno svrati...
Inace i muzeji u Budimpesti za mene imaju posebne cari...

[ Izmena poruke: skituljac na dan 2002-09-18 02:38 ]