Jump to content


Photo
- - - - -

lebac - domaci i emigrantski


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 03 November 2010 - 22:59

Daj ako moze nesto sa naslovom kvalitet leba u dijaspori

Zorane, ako ovo ne napraviš, nisi više moodonja kod mene.

:)
Posted Image
Posted Image

"Cultural and political importance of bread" : http://en.wikipedia.org/wiki/Bread


Kruh sa češnjakom, ružmarinom i sušenim rajčicama
350g glatkog brašna
150g integralnog brašna
prstohvat soli
20g svježeg kvasca
žličica šećera
cca. 300ml mlake vode
55ml maslinovog ulja
3 režnja češnjaka
2-3 grančice ružmarina
50g sušenih rajčica

Sušene rajčice narežite na male kockice. Češnjak i ružmarin sitno nasjeckajte. Kvasac razmrvite u malo mlake vode, dodajte šećer i ostavite da se zapjeni.

Pomiješajte obje vrste brašna te dodajte sol, češnjak, ružmarin i maslinovo ulje. Dodajte uzašli kvasac i preostalu mlaku vodu te pomoći ručnog miksera sa spiralnim nastavcima zamijesite tijesto. Tijesto prevrnite na pobrašnjenu plohu te ga rukama nastavite mijesiti dok ne postano meko i elastično. Tijesto vratite u zdjelu, pokrijte prozirnom folijom i kuhinjskom krpom te ostavite na toplom mjestu da se diže. Kad je tijesto udvostručilo volumen, lagano ga premijesite rukama i ponovo ostavite da se diže.


Pećnicu zagrijte na 200°C. Veliki lim za pečenje obložite papirom za pečenje.

Dignuto tijesto prebacite na pobrašnjenu radnu plohu pa u njega umijesite sušene rajčice. Oblikujte štrucu i prebacite ju na lim. Na tri mjesta površinu zarežite oštrim nože, pokrijte krpom i ostavite da se diže još 30min prije pečenja.

Kruh pecite 30-35 minuta dok ne dobije lijepu boju. Je li kruh pečen možete provjeriti tako da malo kucnete po njegovoj korici. Ako čujete šuplji zvuk to znači da je pečen. Tokom pečenja u nekoliko navrata možete pećnicu poškropiti sa malo tople vode kako bi se stvorila para. Na taj način će korica kruha biti tanka i hrskava ali ne žilava.

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 November 2010 - 23:04

Zorane kinže!!! :) -_- :twak:

Samo loše si ovo locirao, ovde nekad pišu i ozbiljni ljudi, na dijaspori se bolje ke*nja.

#3 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 03 November 2010 - 23:23

e mogu da verujem :)

a sta ces da radis kad krene diskusija o maslacu?

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 November 2010 - 23:24

e mogu da verujem :)

a sta ces da radis kad krene diskusija o maslacu?

maslac butter, nisu zdravi zato ih treba zameniti kajmakom. Kajmak je zdrav i omogucava ljudima da sacuvaju toplotu organizma u ladnim zimskim casovima.

#5 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 November 2010 - 23:28

maslac butter, nisu zdravi zato ih treba zameniti kajmakom. Kajmak je zdrav i omogucava ljudima da sacuvaju toplotu organizma u ladnim zimskim casovima.


Kajmak je zdrav samo ako se kupuje u julu na Zelenom vencu najranije u 1 sat popodne, po mogućstvu da ne bude pokriven na tezgi, ni u kačici, da se vidi kaki je lep.

Inače ništa ne valja.

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 November 2010 - 23:39

Kajmak je zdrav samo ako se kupuje u julu na Zelenom vencu najranije u 1 sat popodne, po mogućstvu da ne bude pokriven na tezgi, ni u kačici, da se vidi kaki je lep.

Inače ništa ne valja.


Taj mora da se jede bez leba, onako cist.

#7 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 November 2010 - 00:06

zgadice mi se kajmak zbog vas :twak:

Ja volim onaj od Ujne Soje - od toplog mleka ispod krave - skuplja ona to dugo a ja kad dodjem mama ode da uzme makar kilo, pa topla lepinja iz furune.... i nesto za meze iz susare... pa se jede kajmak doruck/rucak/vecera -_-
Ili peceni krompir u ljusci iz rerne sa malo kajmaka unutra ....

Reko ja da ce brzo da se zaboravi lebac :)

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 November 2010 - 04:12

evo vam link za domaci lebac a moze da se nadje cak i u
Chevy Chase
http://www.panerabread.com/

#9 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 November 2010 - 05:07

evo vam link za domaci lebac a moze da se nadje cak i u
Chevy Chase
http://www.panerabread.com/


Ah Panera - najbolje mesto za rucak kad si u ofisu - zadnje preporucujem wild cherry smoothy ... hleb ne uzimam tamo iako znam da je dobar. Ne treba mi. Ima i odlicne salate - mislim da je najbolja Fuji Apple - tako nesto...