Jump to content


Photo

Lazno predstavljanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#1 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 24 April 2003 - 18:45

koliko cesto srecete ljude koji naduvavaju uspehe koje su postigli u inostranstvu?

u novom broju vremena ide tekst o izboru novog predsednika srpske akademije nauke pa se uzgred pominje i to da je njegov sin profesor na university of pennsylvania. rezultat mojih detektivskih aktivnosti je medjutim zakljucak da on tamo nije profesor (professor)nego visiting professor, sto je potpuno druga i mnogo manje atraktivna pozicija.

naravno ovaj primer je sam po sebi beznacajan, ali moj utisak je da su novine pune ljudi koji friziraju stvari koje su postigli u inostranstvu i gore, novinara koji to sa entuzijazmom a bez ikakve provere prenose. na primer: uobicajeno je da se ljudi koji su zavrsili dva majora predstavljaju kao da su zavrsili dva fakulteta, TAs kao asistenti, razni adjuncts, visitors, lecturers etc kao profesori, razni levi univerziteti kao cuveni, prestizni i sl. popularni su takodje i neodredjeni izrazi tipa "ucestvovao je u istrazivanjima", "saradjivao je sa", "radio je u" koji kao zvuce zesce a nije jasno o cemu se radi. sto bi rekao jedan filozof - it is fair to say that "puffery" is the norm, and misrepresentation of fraudulent proportions not uncommon.

vecina mojih primera je iz akademije posto to sta tu znaci sta najbolje poznajem, ali pretpostavljam da ovaj fenomen nije ogranicen na akademiju. ili jeste?

#2 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 24 April 2003 - 19:43

Dr Srđa Trifković, direktor Rokfor instituta, SAD, o Srbiji posle ubistva premijera
Vanredno stanje za jačanje vlasti
Amerika nema primedbi na kršenje ljudskih prava sve dok vlast radi njoj u korist. Mihajlović, Batić i Korać ocrnjuju Koštunicu Miloševićevim medijskim tehnikama
Dr Srđu Trifkovića, direktora Instituta za međunarodne odnose pri Rokford institutu u državi Ilinois, pitamo kakva je razlika između Srbije danas i one pre ubistva premijera Zorana Đinđića?
- Današnja Srbija više podseća na sebe iz doba vladavine Miloševića nego što je to bio slučaj pre 12. marta. Reč je o sličnostima koje nisu samo formalne već i suštinske prirode. Ljudi su ponovo počeli da strahuju od izražavanja mišljenja. Iz ličnog iskustva znam da neki kontaktiraju s inostranim prijateljima elektronskom poštom iz internet kafea. Sloboda štampe pod budnim okom g. Bebe Popovića nije veća nego u vreme kad su Miloševićevi poslušnici bili strah i trepet u RTS-u, a urednici novina zazirali od objavljivanja kritičkih tekstova u strahu od drakonskih kazni. Rečju, posmatraču Srbije pod vanrednim stanjem treba oprostiti ukoliko mu se učini da se 5. oktobar 2000. nije ni desio.

U borbi protiv organizovanog kriminala u Srbiji neki klanovi kao da su i dalje pošteđeni?
- Odgovor je u izjavi bivšeg saveznog predsednika Vojislava Koštunice na dan ubistva Đinđića, kad je rekao da se kriminalci ne mogu deliti na dobre i loše, na naše i njihove. Nažalost, ta podela u Srbiji još postoji.

I dalje su blisko isprepleteni elementi moći u Srbiji i kriminalne strukture, koje se sada mogu osećati zaštićenim. Stvar u neku ruku podseća na Rusiju pre tri godine, kad su se na udaru akcije protiv mafije našli Gusinski i njegova mreža, njegova banka i nezavisna TV stanica. Zaštićeni mafijaš bio je Boris Abramovic Berezovski, koji je bio blizak s Putinom. Znači, akcija borbe protiv kriminala u Rusiji bila je borba jednog klana protiv drugog, zaštićenog državnog klana protiv onog koji je stavljen van zakona.
Osim toga, s obzirom da je samo zavođenje vanrednog stanja bilo sumnjive pravne zasnovanosti i da je pod okriljem vanrednog stanja vlada Srbije sistematski kršila ustavnost, zakonitost i ljudska prava - kao što je istaknuto u dva izveštaja Hjuman rajts voča - možemo biti sigurni da je zaista u toku borba protiv bezakonja ma koje vrste i ma kojeg tipa tek onda kada i sama vlast bude striktno poštovala ustav, zakone i prava građana.

Kako komentarišete hapšenje bivših saradnika Vojislava Koštunice?
- Napadi na Koštunicu, kao tobožnjeg duhovnog podstrekača klime koja je dovela do atentata na Đinđića, nisu novijeg datuma. Znak za početak kampanje dat je u poslednjoj nedelji marta, kad je Čedomir Jovanović javno proglasio Koštunicu i Šešelja za glavne krivce za kriminalizaciju Srbije. To ne samo što je bilo činjenično netačno već i posebno drsko. Napadi dokazuju da DOS ima podebelog razloga da i dalje zazire od Koštunice. Nema sumnje da će jednog dana, kad izbori budu održani, DSS biti vodeća snaga u zemlji; Koštunica i dalje ostaje najpopularniji političar i čovek koji uživa najviše poverenja. On je politički džin u poređenju s liderima mikroskopskih stranaka, kao što su Dušan Mihajlović, Vladan Batić, Žarko Korać... Oni bi sada želeli da ga, po svaku cenu, ocrne i pri tom koriste medijske tehnike koje smo videli pod Miloševićem.

Činjenica da je Bulatović uhapšen u isto vreme kad i načelnik vojne bezbednosti general Aca Tomić mnogo govori. Tomić je stao nekome na žulj što je uspešno priveo kraju hvatanje Perišića i pružio nesumnjive dokaze o njegovoj špijunskoj aktivnosti. Tek kad budemo imali nezavisno sudstvo u Srbiji, a nažalost taj dan sada postaje sve dalji, imajući u vidu politički motivisana imenovanja sudija, doći ćemo i do dna ove afere.

Hjuman rajts voča smatra da vlada krši međunarodno pravo. To, pak, ne smeta ni EU, ni Americi. Da li Americi odgovara da se vlada obračuna i s političkim protivnicima?
- I niz drugih organizacija i ličnosti izražava zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava posle zavođenja vanrednog stanja u Srbiji. U "Fajnenšel tajmsu" od 7. aprila saznali smo da su evropske diplomate u Beogradu intervenisale kod premijera Živkovića da ukine vanredno stanje.

Međutim, to što i EU u ličnosti g. Solane i američki državni sekretar Pauel smatraju da je vlada Srbije na dobrom putu samo ukazuje do koje je mere po njihovom shvatanju demokratija isključivo zavisna od toga da li za njih proizvodi željene rezultate i da li se vladajuća struktura neke zemlje drži njihovih interesa. U bilo kojoj zemlji čija im vlast nije po volji, kad bi se dogodilo ono što se dogodilo u Srbiji u mesec i po dana, nema nikakve sumnje da bi medijska, verbalna i politička osuda, a možda i sankcije, vrlo brzo došle na dnevni red.

Površno govoreći, ulazak Srbije i Crne Gore u Savet Evrope bi trebalo da predstavlja kakvu-takvu garanciju poštovanja osnovnih standarda građanskih sloboda. Međutim, u suštinskom smislu sve dok Solana i Pauel, dolazeći u Beograd, ne kažu ni reč o poštovanju elementarnih uzusa pravne države, Đinđićevi naslednici se mogu osetiti politički ovlašćenim od "međunarodne zajednice" da nastave istim putem.

Šteta demokratizaciji zemlje, političkim procesima i slobodi medija takva je da će i posle ukidanja vanrednog stanja na kratke staze najveći korisnici biti upravo nosioci vlasti i članovi vladajuće koalicije. Čuo sam da će možda ubrzo sazvati vanredne izbore, računajući na političku dezorijentisanost opozicije i rastrojenost medija. U to ne verujem, mislim da će - naprotiv - težiti da produže status kvo do decembra 2004. Test preostalog političkog kredibiliteta dr Koštunice biće da takvu nameru vladajuće garniture na svaki način spreči.

U svakom slučaju, kad izbori budu sazvani, a nadam se da će to ipak biti što pre, imaćemo prvi put pravu proveru istinske političke težine, reputacije i rezultata nosilaca sadašnje političke vlasti Srbije posle dve i po godine od pada Miloševića.

BOBA BOROJEVIĆ

--------------------------------------------
Da li je i ovaj lazan? Po glupostima koje pise rekla bih da je lazan.

#3 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 24 April 2003 - 23:25

koliko ja vidim ovaj nije lazan u smislu da je istina da se nalazi u tom institutu (kao sta nisam bas uspela da do kraja prokljuvim). pitanje je sta je zapravo taj institut i evo ti odgovor:

http://www.chronicle...g/TRI/About.htm.

inace ceo institut ima nekih 1500 hitova na google-u. primera radi, super levi univerzitet kao SUNY plattsburgh ima 7500+ hitova.

#4 Wu shu

Wu shu
  • Members
  • 355 posts

Posted 25 April 2003 - 07:44

Jeste, Sioran - potpuno si u pravu! Evo ja se, na primer, lazno predstavljam kao predavac na univerzitetu, a u stvari sam pijana baraba. :lol:

#5 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 25 April 2003 - 09:18

Sioran, u linku je dat spisak direktora Rokfor Instituta i nigde se ne pominje ovaj Trifkovic, a predstavljen je kao direktor tog Institita. Deluje mi neverovatno da neko ko je direktor Instituta ciji su ciljevi:

The defense of the family;
The promotion of liberty;
The decentralization of political and economic life;
The celebration of the literary and artistic inheritance of our civilization;
The adherence to Truth, revealed through Scripture and tradition.

pise ovako bljutave legijalisticke "analize" srpske politicke scene. Ili je glup, ili zlonameran i lazno se predstavlja.

#6 kaliki

kaliki
  • Members
  • 943 posts

Posted 25 April 2003 - 11:15

E, blago meni, Dr Srdja Trifković - lažnjak. :lol: :lol: :lol:

Pa nije ni čudo da pišeš stvari koje pišeš, kad ti ni ne znaš ko je ovaj čovek. Dr Srdja Trifković mi je lično poznat iz perioda NATO agresije. On je bio jedan od onih koji je ustao u odbranu Srbije i učestvovao u brojnim raspravama i emisijama, osudjujući napad na našu zemlju i dajući našu stranu Kosovskog problema, uz još neke ljude za koje ti verovatno nisi čula, kao što su Kristifor Cvijić, Miša Gavrilović, a i neke za koje verovatno jesi, kao što je Vlade Divac.

Da znaš, ti si u stvari u pravu - Dr Srdja Trifković nije direktor Rokford Instituta; on je direktor Centra za Internacionalne Afere Rokford Instituta :lol:

PS. Naći ćeš poneki njegov tekst ovde u Hronikama Rokford Instituta :lol:

Edited by kaliki, 25 April 2003 - 11:22.


#7 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 25 April 2003 - 11:35

Ne znam kako to da ga nema na spisku direktora? Predstavljen je kao direktor, a nigde ga nema na spisku? Jel' moze neki link kao dokaz?
Kakve veze ima njegovo delovanje protiv bombardovanja sa ovim bljutavo-legijalistickim tekstom o ugrozenim ljudskim pravima, prosvetli me?

Edited by natasha, 25 April 2003 - 11:44.


#8 kaliki

kaliki
  • Members
  • 943 posts

Posted 25 April 2003 - 11:47

http://www.chronicle...ALeadership.htm

Kakve veze ima njegovo delovanje protiv bombardovanja sa ovim bljutavo-legijalistickim tekstom o ugrozenim ljudskim pravima, prosvetli me?

Kad porasteš shvatićeš da su prava ljudi ista i kad ih zlostavljaju Amerikanci i kad ih zlostavljaju Srbi, kao i bilo ko drugi. Njemu je to jasno.

Edited by kaliki, 25 April 2003 - 11:50.


#9 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 25 April 2003 - 12:06

Neko ko izjavi: "Danasnja Srbija podseca na vreme Milosevica" i prica i ljudskim pracima je zaista maliciozan. Ne treba vise od 10 godina da bi se to shvatilo. Ne znam samo koje si ti godiste.

#10 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 25 April 2003 - 13:55

http://www.stanford....p/4s/page8.html

gde pise i ovo :

As a leading expert on Balkan politics and U.S. foreign policy, and a former consultant to President Vojislav Kostunica,

i stvari postaju jasnije...

Inace zvanicni link "cuvenog" instituta ( http://www.rockfordinstitute.org ) skrece na http://www.chroniclesmagazine.org ...

#11 kaliki

kaliki
  • Members
  • 943 posts

Posted 25 April 2003 - 13:56

Srdja zlonameran - jeste, al' ima i "opravdanje".On se ubi objašnjavajući svetu kako ne treba bombardovati Srbiju, pa naidje Djindjić (ili Djukanović ili NJKV) i izjavi "Samo udri! To će pomoći Srbiji." No, ako pogledaš malo kroz tu koprenu netrpeljivosti videćeš da to što priča i nije preterano različito od onoga na šta ovih ukazuju Nataša Kandić, Gordana Suša ... To što ti ne misliš da je Koštunica gromada u odnosu na Mihajlovića, Batića, Koraća, da je Aca Tomić nešto kriv, a Perišić nije, ne mora da znači da i drugi to tako vide, kao ni to da su oni mentalno zaostali, umno poremećeni itd. :lol:

#12 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 25 April 2003 - 14:45

Srdja zlonameran - jeste, al' ima i "opravdanje".On se ubi objašnjavajući svetu kako ne treba bombardovati Srbiju, pa naidje Djindjić (ili Djukanović ili NJKV) i izjavi "Samo udri! To će pomoći Srbiji."
Da li ti znas sta je taj isti Kostunica radio poslednje 2 godine: stitio rezim SM, to smo vec doktorirali na forumu, jako je puno dokaza i cinjenica o tome. To sto Trifkovic, Kostunucin konsultant za pare, ti (btw. da nisi mozdas huskac za pare) i tebi slicni pokusavate da sperete Kostunicina nedela dizuci dreku o ljudskim pravima, 1945.-oj, narodnoj volji, i izmedju ostalog necim jos gnusnijim kao-okrivljivanjem Djindjica i Djukanovica za bombardovanje Srbije-sram vas bilo.


No, ako pogledaš malo kroz tu koprenu netrpeljivosti videćeš da to što priča i nije preterano različito od onoga na šta ovih ukazuju Nataša Kandić, Gordana Suša ..."

Ne podmeci. Jedno je izjaviti-Srbija se vratila u vreme SM, a nesto sasvim drugo je ono sto pricaju G.Susha i Natasha Kandic, koje ja podrzavam.

To što ti ne misliš da je Koštunica gromada u odnosu na Mihajlovića, Batića, Koraća, da je Aca Tomić nešto kriv, a Perišić nije, ne mora da znači da i drugi to tako vide, kao ni to da su oni mentalno zaostali, umno poremećeni itd. :lol:"

Opet podmeces-sram te bilo. A sve u cilju prikrivanja CINJENICE DA SE CEO KAbinet sastajao s Legijom.

#13 kaliki

kaliki
  • Members
  • 943 posts

Posted 25 April 2003 - 16:40

btw. da nisi mozdas huskac za pare

:lol: :lol: :lol:

Pa da, to je to. Strani plaćenici i domaći izdajnici. Ja mu dodjem strani plaćenik, jel'. Eto, plaća me Britanska Vlada što im lečim ljude. :lol:

Imaš li ti neke indikacije da izjaviš da je Srdja Trifković Koštunicin plaćenik (il' da nisam možda ja :lol: ) ili ti to prirodno dodje tako da lupetaš.

A kad naučiš da čitaš videćeš da niko ne optužuje Djindjića, Djukanovića ili Prestolonaslednika da su odgovorni za bombardovanje Srbije, već da su u toku agresije izjavljivali (Djukanović u Briselu, Djindjić i Prestolonaslednik na britanskoj TV; o Djindjiću i njegovom izgnanstvu u CG je u to vreme ovde bila čitava reportaža) da je to dobro za Srbiju.

#14 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 25 April 2003 - 17:04

Da rezimiramo:
U novinama je pisalo: Dr Srdja Trifkovic, direktor Rokfor Instituta. Pa smo posle toga ustanovili da nije u glavnom Boardu direktora, plus je konsultant bivseg predsednika YU VK (to nije pisalo u novinama), a konsalting bilo koje vrste svuda u svetu se radi za pare, ako nisi znao. I to jako dobre pare, vrlo je to unosan posao.

Drugo, ono sto ti ovde pokusavas da radis jeste isto ono sto rade ljudi bliski Kostunici: kukaju na ugrozena ljudska prava, pricaju da se Srbija vratila u vreme SM i na svaki moguci nacin nastoje da skrenu paznju sa svoje odgovornosti pricom o spijunima, bombardovanju, drskim podmetanjem i diskreditovanjem, itd...pa sam pomislila da nisi i ti jedan iz konsalting tima, koji deluje po ubedjenju, iz patriotizma, boze sacivaj za pare. Eto logicke veze.

#15 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 25 April 2003 - 17:49

Predstaviti Srdju Trifkovica kao borca za ljudska prava - e, to je pravo lazno predstavljanje.

Protiv bombardovanja se moze biti sa razlicitih pozicija.
Npr. i Radovan Karadzic je bio protiv bombardovanja kada mu je NATO bombardovao trupe, par godina pre rata na Kosovu.
Niko zbog toga nece optuziti Karadzica da je borac za ljudska prava.