Jump to content


Photo
- - - - -

Nedelja stednje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
84 replies to this topic

#61 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 19 October 2011 - 23:37

Sta sprecava banke da stave ogromne kamate na stednju tipa 10-15 %, svi navale kod njih, oni podele ogromne bonuse rukovodstvu za izvanredne rezultate, za godinu dana kad stedise krenu da podizu pare proglase bankrot ?
Naravno u medjuvremenu kroz razne troskove i "investicije" izvuku dobar deo para napolje, mogu da se dogovore da ide na racun firmi od glavnih akcionara, i svi srecni i zadovoljni osim stedisa i drzave Srbije, koja ce morati 150 godina na rate da isplacuje "novu deviznu stednju".

More, regulisao bi ja ove bankstere samo tako...


Pa 10% je bilo pre nekoliko godina. Sprečava ih NBS svakodnevnom kontrolom i taj nagli odliv kroz bonuse i izvlačenje para napolje odmah bi bio primećen. Ako banka godinama unazad plasira sredstva sa npr. 15% kamate za kratkoročne kredite i 60% kamate na nedozvoljene minuse po tekućim računima, zašto onda ne bi davala 10-15% kamate na štednju?


Komercijalna nikada nije bila jaka sa kamatama, mislim da su prošle godine bili nešto malo preko 5%, a bilo je dosta banaka i sa mnogo manjom kamatom. Problem je što banke izgleda više nemaju kome da plasiraju sredstva i kamate zato padaju, a ne zbog pritiska guvernera, a moja je teorija da banke više upravljaju državom nego država bankama, kao što i javna preduzeća više vladaju vladom nego što vlada vlada njima pa tako imamo da su sindikati kolubare, železnice, epsa, telekoma, policije itd. jači od formalne vlasti koja podilazi bankama jer zavisi od njihovog finansiranja putem kredita (sada već sve više i sve češće kratkoročnih komercijalnih).

Takav sistem je krajnje nestabilan i raspašće se sigurno, a u tom slučaju štednja prva strada. Do tada se itekako isplati štedeti jer su kamate veće od kirije za odgovarajući stan, a stanovi svake godine padaju 5-10% Pitanje od milion dolara: kada je pravi (zadnji) trenutak da se iz banke pređe u nešto realno (čvrsto, trajno, upotrebljivo, od cigle i betona, ili obradivo zemljište)?



#62 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 20 October 2011 - 10:23

Pa 10% je bilo pre nekoliko godina. Sprečava ih NBS svakodnevnom kontrolom i taj nagli odliv kroz bonuse i izvlačenje para napolje odmah bi bio primećen. Ako banka godinama unazad plasira sredstva sa npr. 15% kamate za kratkoročne kredite i 60% kamate na nedozvoljene minuse po tekućim računima, zašto onda ne bi davala 10-15% kamate na štednju?

Nisu ni bankari veverice :rolleyes:, ne mora to da bude naglo izvlacenje love. A dovoljno je da izvuku par % puna kapa, za bonuse par promila sto je opet znacajna lova, jer lova nije njihova vec od stedisa iz Srbije.
Najjaca fora za izvlacenje para su marketinske agencije i kojekakve usluge, ali ima tu jos raznih mogucnosti, pa ovo je liberalni kapitalizam :rolleyes:, pustite masti na volju.

Inace slazem se za Komercijalnu banku, jedna od boljih a domaca, ne frljaju se kamatama za ove Jezdine i Dafinine fanove...

#63 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 22 October 2011 - 03:12

Societe ce davati nesto povoljnije kamate za štednju nego što je trenutna ponuda a navodno će se preciznije šta i koliko znati od utorka (tako mi rekoše u banci danas)

#64 sebastiansebastian

sebastiansebastian
  • Members
  • 47 posts

Posted 25 October 2011 - 20:35

A šta mislite o ovome?
My link
Deluje zanimljivo. Pretpostavljam da je za iznose veće od 20K E moguće izboksovati i višu kamatnu stopu

#65 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 25 October 2011 - 21:05

A šta mislite o ovome?
My link
Deluje zanimljivo. Pretpostavljam da je za iznose veće od 20K E moguće izboksovati i višu kamatnu stopu


jel se zna ima li ova banka filijalu u Zemunu i gde mogu da se odnesu pare? zvuci veoma interesantno, cija je banka EFG by the way?

#66 nesta

nesta
  • Members
  • 24 posts

Posted 25 October 2011 - 21:50

Sad vidim i marfin banka ima stednju i omogucava razorocenje bez gubitka kamate

http://www.marfinban... na usluzi.aspx

Mada je samo malo problem sto su i Marfin i Efg, Grcke banke

#67 sebastiansebastian

sebastiansebastian
  • Members
  • 47 posts

Posted 25 October 2011 - 21:58

Sad vidim i marfin banka ima stednju i omogucava razorocenje bez gubitka kamate

http://www.marfinban...a%20usluzi.aspx

Mada je samo malo problem sto su i Marfin i Efg, Grcke banke


Ovo je dobra priča, sa tim što je min 5.000.
E sad, ne znam da li dozvoljavaju da se npr 20.000 razbije u četiri ugovora od 5.000, pa da tokom godine razoročavaš ako ti zafali.
Znam da nisu davali pretprošle godine ni Rajfajzen ni Efg, odnosno morao si da odeš u drugu ekspozituru za drugi ugovor :)
Mada bi bilo dobro videti šta piše u ugovoru

Edited by ViktorViktor, 25 October 2011 - 22:01.


#68 nesta

nesta
  • Members
  • 24 posts

Posted 25 October 2011 - 22:05

Pa mozda ako stavis 20000 i zafali ti 5000 ima varijanta da razorocis samo 5000 ?

#69 ajmemeni

ajmemeni
  • Members
  • 44 posts

Posted 26 October 2011 - 13:16

ovo je nesto slicno onome sto ja imam u intezi. oroceno je na 6meseci, s tim sto mogu kad god hocu da podignem novac. ako ga podignem npr. u 2 mjesecu, gubim kamatu, ali mogu da uzmem sav moj novac.
kad prodje 6 meseci, i ako ne podignem novac, novac se opet oracava na glavnicu+prethodnu dobit, itd. kamata je 4%. banaka nije grcka, ali mene zanima da li u nedelji stednje mogu negde drugde da izboksujem vise!????

#70 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 26 October 2011 - 14:20

ovo je nesto slicno onome sto ja imam u intezi. oroceno je na 6meseci, s tim sto mogu kad god hocu da podignem novac. ako ga podignem npr. u 2 mjesecu, gubim kamatu, ali mogu da uzmem sav moj novac.
kad prodje 6 meseci, i ako ne podignem novac, novac se opet oracava na glavnicu+prethodnu dobit, itd. kamata je 4%. banaka nije grcka, ali mene zanima da li u nedelji stednje mogu negde drugde da izboksujem vise!????

U Hypo banci je uvek u ponudi (bar je tako u zadnjih par godina) i opcija da oročiš na recimo 12meseci s tim da ako pre toga raskineš priznaje ti se kamata za izdržanu ročnost (1, 3, 6 meseci).
primer: oročiš od 1. maja na 12 meseci neki iznos. U novembru ti zatrebaju pare. Odeš u banku, naprave nalog za raskidanje ugovora ali dobiješ kamatu po stopi koja važi za oročenje na 6 meseci (jer si toliko izdržao pre raskida). Ja tako već godinama radim, ne razmišljam da li da stavim na 1, 3 ili 6 meseci pa da onda strepim da ću izgubiti svu kamatu ako ne izdržim toliko. Stavim na 12, pa ako ranije prekinem priznaće mi kao i da sam stavila na manje meseci.
Ranije sam imala i ja u Intesi ali kod njih su em manje kamate em baš važi taj princip da ako raskineš ranije gubiš svu kamatu i plus ti valjda i naplate neke penale za prevremeni raskid....

#71 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 26 October 2011 - 14:54

societe ima mesec štednje do 30.11.
ne znam za ostale vidove stednje ali npr za tradicionalnu štednju i to na kraće (1, 3 i 6 meseci) je znatno bolja ponuda no što je bila ranije: npr kamata koja je bila ranije za novac orocen na 3 meseca sada je kamata za oročenje na mesec dana (4,25% bez obzira na iznos)
oni ne ograničavaju koliko štednih računa osoba ima tj može se novac deliti i oročavati kako vama odgovara
ako se prvi put otvara štedni račun kod njih, prvih mesec dana ima penal 1% ako se razoroči
posle toga nema penala ali se gubi kamata ako se razoroči pre vremena i dobija samo kamata kao da je novac bio na a vista štednji, što je 1% za evre

#72 Mr Dean

Mr Dean
  • Members
  • 5 posts

Posted 28 October 2011 - 11:11

Dobro, nedelja štednje samo što nije, a banke su počele da stidljivo najavljuju svoje aktivnosti za sledeću nedelju.
Ipak, trebalo bi da se sve zna tek u ponedljak, mada će nešto sigurno procureti do sutra.

Za sada vidim da:

Intesa sigurno neće dizati kamatu, tj. da je ona za oročenju EUR na godinu dana: 5%, ili 5,5% ukoliko je u pitanju Bambino štednja.
OK, ovo je možda i trenutno najsigurnija banka kod nas.

Komercijalna će držati kamatu na 4,85-5,05% (u zavisnosti od visine uloga), odnosno 5,15% za Cvrčak štednju.
Nisam pratio izveštaje skoro, ali takođe jedna od najsolidnijih banaka.

Alfa banka najavljuje značajno bolje uslove u sledećoj nedelji. Trenutno nude 5,25%, sledeće nedelje će ovo sigurno ići preko 6%.

Privredna banka Beograd - očekujem da će imati (kao i uvek) veoma dobre kamate u nedelji štednje. Trenutno nude 6%... Dakle, očekujem bar 7% za veće uloge.

AIK banka - takođe očekujem veoma dobre kamate. Trentno nude 4,85-5%. Takođe, očekujem bar 6,5%.
Kako stoji AIK trenutno?

Credi Agricole nudi 4,5% u nedelji štednje, uz mogućnost kredita do 80% uloga u dinarima po kamati od 1,5% godišnje (19,5% godišnje!!!).

Societe najavljuje bolje uslove. Videćemo.

Marfin banka trenutno nudi 6-6,3% u zavisnosti od visine uloga. Ovo će verovanto ovako ostati i sledeće nedelje.
Pristojna kamata. Zna li neko koliko je stabilna ova banka?

#73 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 October 2011 - 11:29

Nažalost, izgleda ništa od velikih kamata ove godine. Nažalost ili na sreću, nemam pojma, jer ako su kamate jako velike, onda raste i rizik tako da bi smanjivanje kamata trebalo da znači i veću sigurnost, ali manju zaradu. Meni izgleda da su banke ipak izložene neformalnim pritiscima iz NBS da smanje kamate, a moguće je i da nemaju kome da plasiraju kapital. Još jednom bi najljubaznije zamolio da mi neko ko ima rezerve prema ''grčkim'' bankama u Srbiji objasni šta bi se to moglo dogoditi sa štednjom u npr. Alpha banci, a neće se dogoditi sa štednjom u npr. Raiffeisenu. Onako korak po korak, u najcrnjem scenariju.

Prošle godine bilo je banaka gde se moglo oročiti sa isplatom kamate unapred i tako isključiti opasnost od promene visine poreza na kamatu koji se plaća u trenutnu obračuna i isplate kamate (inače, uglavnom je to po isteku oročenja). Kolika je opasnost da neka nova vlast tamo najesen sledeće godine poveća taj porez na npr. 20 ili 30% i šta mislite da li bi bilo bolje oročiti na kraći period i nadati se da će na proleće sledeće godine kamate porasti usled velike nelikvidnosti ili pak inflacije u evrozoni koju bi mogla, a i ne mora, pokrenuti ova hiljada milijardi sveže naštampanih evra.



#74 nesta

nesta
  • Members
  • 24 posts

Posted 30 October 2011 - 09:38

lma li negde pregled kamata po bankama na jednom mestu ? Gledah na kamatici ali nije azurirano

Sent from my HD2 using Tapatalk

#75 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 30 October 2011 - 17:58

lma li negde pregled kamata po bankama na jednom mestu ? Gledah na kamatici ali nije azurirano

Sent from my HD2 using Tapatalk


ne znam koliko su ovde sveze info: http://banke.online....tednje-2011.htm