Jump to content


Photo
- - - - -

Nedelja stednje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
84 replies to this topic

#1 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 October 2010 - 06:19

Blizi se nedelja stednje. Ovo je tema gde mozete razmenjivati vesti, informacije, deliti svoje odluke sa drugima itd.

#2 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 29 October 2010 - 07:44

Koja je tvoja preporuka? Ozbiljno pitam.

#3 suvopek

suvopek
  • Members
  • 25 posts

Posted 29 October 2010 - 10:03

Koliko vidim, tek danas ili u ponedeljak bi banke trebalo da istaknu ponude.

EFG banka je ponudila 10% na stednju po vidjenju u DIN, navodno sa mogucnoscu neogranicenog podizanja i deponovanja novca u tom periodu.

NLB istakla ponudu za orocenje na 370 dana, kamata 7.75% do 7.90%, u zavisnosti od iznosa.
Druga varijanta je orocenje na 375 dana, 6M EURIBOR + 6.9% do 7.05%.

Alpha banka se reklamira na sve strane, ali ponudu ističe tek u ponedeljak.

Agrobanka daje nekakve nagrade, uključujući podizanje kamate za sada dospelu štednju ukoliko je reoročite. Simpatičan način da se zadrže stari klijenti.
Mada se još ne zna kakve će biti kamate za novu štednju.

Ranijih godina su najbolje uslove nudili PBB i AIK banka.
Videćemo da li će tako biti i ove godine.


Ljudi, pratite i javljajte ko je šta saznao.

Edited by suvopek, 29 October 2010 - 12:53.


#4 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 October 2010 - 13:29

Koja je tvoja preporuka? Ozbiljno pitam.


Ne znam, i ja cekam ponude. Trenutno imam dosta oroceno u CHF u Agrobanci po 6% (rentna stednja), kupio sam CHF kada je bio mnogo slabiji prema evru, pa sam za sada dobar prilicno preko tih 6%.

Dobar deo evra drzim u Opportunity banci jer daju 5% po vidjenju, pa mi je to safe alternativa ako se nesto kataklizmicno desi u Spaniji, Italiji, da brzo izlazim.

Tradicionalno, u Srbiji je zakonitost - jace banke (po kapitalu) daju manje kamate jer nisu ocajne za musterijama. Slabije banke daju jace kamate da privuku musterije.

Juce je NBS pokazala da ce jako braniti dinar na 107 intervencijom od 93 miliona evra. Dakle, mozda kratkorocna stednja u dinarima nije losa ideja. Suvopek navodi EFG banku gde mozes da dobijes 10% po vidjenju u dinarima. Treba procitati sve uslove, ali zvuci dobro.

Moja preporuka je diverzifikacija sta god da radis - Vecinu para u veliku, stabilnu banku (npr. Intesa je prosle godine dala Intesa duo stednju obezbedjenu imovinom cele grupacije, a ne samo imovinom u Srbiji, pa sam to prihvatio, pa makar i po manjoj kamati). Deo para u Opportunity po vidjenju da ih cupas brzo ako zatreba. Ostatak mozes i da rizikujes jureci najvise kamate - mozda opet to bude AIK banka.. Koliko se secam, prosle godine je Unicredit nudila nedelju dana sulude kamate, pa su ih onda spustili. Sa delom novca koji ti nije osnova kapitala idi na takve dealove.

Konacno moj savet je - drzati i CHF i USD i AUD i CAD i EUR. Sada nije trenutak za ulaz u AUD i CAD (ja sam ulazio kad su bili dosta slabiji, sad su bas ojacali). CHF sada slabi ka EUR, pa je mozda trenutak da se deo CHF portfolia prevlaci u EUR i stavlja na orocenje. USD slabi, pa ga treba kupovati jer ce, kako ja ocekujem, u jednom trenutku sr*nje u EU ponovo poceti i USD ce opet ojacati.

Zakljucak - panta rei.

#5 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 29 October 2010 - 13:39

Juce je NBS pokazala da ce jako braniti dinar na 107 intervencijom od 93 miliona evra. Dakle, mozda kratkorocna stednja u dinarima nije losa ideja. Suvopek navodi EFG banku gde mozes da dobijes 10% po vidjenju u dinarima. Treba procitati sve uslove, ali zvuci dobro.

Ovo je vrlo klimavo jer će RSD ići na dole i narednih dana (srećom ne mnogo). Možda se malo popravi situacija početkom meseca, ali generalno :) .
Moja prognoza je bila da će kurs biti negde oko 110 za EUR na kraju godine, i verovatno će tako biti (ovo je čak i optimizam, jer teško da će biti oporavka do decembra, a nažalost mnogo toga će zavisiti i od energenata i slično).

Edited by DonJuan, 29 October 2010 - 13:40.


#6 suvopek

suvopek
  • Members
  • 25 posts

Posted 29 October 2010 - 14:05

@Alexnikolic,

Uglavnom se slažem sa tvojim razmišljanjem.
I ja sam prošle godine ubacio neke CHF u Agrobanku, pa sada razmišljam da menjam u USD ili EUR.

Što se tiče drugih banaka, izbegavao sam UC, Hypo i Grke zbog očekivane nesigurnosti.
Delovalo mi je da su domaći AIK, PBB ipak pomalo van tokova i da kriza tu kasnije stiže.

Što se tiče ove godine, još uvek razmišljam.
Sve opcije su otvorene, uključujući i nekretnine.

#7 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 October 2010 - 16:00

@Alexnikolic,

Uglavnom se slažem sa tvojim razmišljanjem.
I ja sam prošle godine ubacio neke CHF u Agrobanku, pa sada razmišljam da menjam u USD ili EUR.


Nikako izlaziti iz CHFa.. Ja sam izasao samo malo (koliko mi rentna stednja izbaci mesecno, ja prebacim u EUR i time unovcim kursnu razliku CHF EUR). CHF je jak hedge protiv slabosti EUR.

Edited by alexnikolic, 29 October 2010 - 16:06.


#8 Batrović

Batrović
  • Members
  • 273 posts

Posted 29 October 2010 - 20:57

Ja cu iz Raifaizena lovu negde drugo da prebacim.
Ne zbog toga sto mislim da su nesigurniji od drugih, nego sto uvek stedisu nesto predju. Nije im dovoljno sto su im kamate najnize nego uvek smisle neko preveslavanje, sa objasnjenjem da je takva poslovna politika i da na to po ugovoru imaju pravo.

#9 suvopek

suvopek
  • Members
  • 25 posts

Posted 30 October 2010 - 07:02

Ovo sam nasao, za sada.
U nastavku su samo podaci za orocenje EUR na godinu dana:

Agrobanka: do 7.25% (reklama bez detalja, treba proveriti)
AIK banka: 7% do 7.25% (moze da se ostavi jos 1 ili 3 meseca duze, i onda su kamate 7.35% i 7.50%)
Alpha do 6.8% sa kamatom unapred
NLB 7.75 do 7.9%, u zavisnosti od uloga
Piraeus 6.5% sa mogucnoscu podizanja do 50% bez gubitka dotadasnje kamate
Universal 7 do 7.5%

Edited by suvopek, 30 October 2010 - 14:03.


#10 giz

giz
  • Members
  • 131 posts

Posted 01 November 2010 - 15:11

Kakve razlike u kamatama...Intesa "po vidjenju" daje 0.3%, a Alpha 3%!!!

#11 Zexh

Zexh
  • Members
  • 71 posts

Posted 01 November 2010 - 17:31

Blizi se nedelja stednje. Ovo je tema gde mozete razmenjivati vesti, informacije, deliti svoje odluke sa drugima itd.


Pored saznanja o visini kamata, dobro bi bilo da se ovde iznesu saznanja o potencijalnim nesigurnostima ili pouzdanosti banaka.

Meni je puno važnija sigurnost od kamate.

Zatim prijoritet dajem ponudi koja ostavlja mogućnost brzog razročenja, bez kaznenih penala. A kamata u slučaju brzog razročenja mi nije bitna. Bitna je mogućnost da glavnicu mogu brzo izvući, zbog mogućih gore pomenutih kolapsa.

Takođe jedan od kriterijuma je dali država garantuje za uloge do 50 000 evra za tu banku. Za većinu garantuje. Medjutim neznam dali garantuje za sve banke koje rade u srbiji. Čitao sam da postoji neko osiguranje koje banke plaćaju za tu namenu. E sad neznam dali sve tako rade. Mada kakva je naša država, koliko ta garancija vredi?.

Uh nikako da zaboravim zajam za privredni preporod,Dafinu, Jezdu itd.

I molim da se pored kamate za evro obrati pažnja i na kamate za švajcarce. Pola novca mi je u toj valuti.

#12 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 01 November 2010 - 18:11

Takođe jedan od kriterijuma je dali država garantuje za uloge do 50 000 evra za tu banku. Za većinu garantuje. Medjutim neznam dali garantuje za sve banke koje rade u srbiji. Čitao sam da postoji neko osiguranje koje banke plaćaju za tu namenu. E sad neznam dali sve tako rade. Mada kakva je naša država, koliko ta garancija vredi?.


Ako jedna banka pukne, tesko ce biti obuzdati trcanje ljudi da dizu svoje uloge u drugim bankama. Nasa drzava jeste smesna, ali tvrdim da nijedna drzava na svetu ne moze za to da garantuje.

Sto se tice sigurnosti, pa ne znam kako u privredi koja je nelikvidna iko moze da prica o sigurnosti banaka? Odakle ce preduzeca, koja su najveci duznici, da vracaju pare bankama?

#13 suvopek

suvopek
  • Members
  • 25 posts

Posted 01 November 2010 - 21:58

Trenutno stanje je sledece (odnosi se na EUR na 12 meseci):

Agrobanka: 6,75% do 6,95, u zavisnosti od iznosa
AIK banka: 7% do 7.25% (moze da se ostavi jos 1 ili 3 meseca duze, i onda su kamate 7.35% i 7.50%)
Alpha do 6.8% sa kamatom unapred
EFG 6.1%
Findomestic 6,5%
Intesa 5.75% (u tel razgovoru su mi potvrdili da ce do srede izaci sa ponudom, ako je bude)
KBC 7%
Komercijalna 5.55-5.65%
NLB 7.75 do 7.9%, u zavisnosti od iznosa
Opportunity 7.5-7.7%
Piraeus 6.5% sa mogucnoscu podizanja do 50% bez gubitka dotadasnje kamate
PBB 7%, ali moze se dogovoriti i nesto vise za velike iznose
UC 5.99% (efektivno, kada se oroci kamata dobijena unapred)
Universal 7 do 7.5%


Moji favoriti su za sada AIK i PBB!
NLB ne razmatram iz vise razloga.
Da li neko ima procenu pouzdanosti Opportunity i Univerzal?

Sto se tice CHF, mislim da je (i ove godine) najbolja ponuda Agrobanke!

#14 fanjo

fanjo
  • Members
  • 35 posts

Posted 02 November 2010 - 18:30

NLB ne razmatram iz vise razloga.

Moze li bar jedan od tih razloga da se zna?

#15 suvopek

suvopek
  • Members
  • 25 posts

Posted 02 November 2010 - 19:31

Moze li bar jedan od tih razloga da se zna?



Orocenje je na bar 275 dana, dakle sledece godine se izlazi iz nedelje stednje. Pitanje je da li ce i tada biti banaka sa mesecom stednje.
Banka se najverovatnije povlaci sa trzista Srbije, ne znam kakva ce biti politika novog vlasnika i da li ce biti promena kamata (na sta banka po ugovoru ima pravo).
Ne dopada mi se sto su ostavili repove u bivsim jugoslovenskim republikama.