Jump to content


Photo
- - - - -

Kakvo je vase mislenje o nacionalizmu i religiji?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

Poll: Da li smatrate da ste nacionalista i vernik? (61 member(s) have cast votes)

Da li smatrate da ste nacionalista i vernik

  1. Jesam, i nacionalista i vernik (5 votes [8.93%])

    Percentage of vote: 8.93%

  2. Jesam nacionalista, nisam vernik (2 votes [3.57%])

    Percentage of vote: 3.57%

  3. Nisam nacionalista, jesam vernik (6 votes [10.71%])

    Percentage of vote: 10.71%

  4. Nisam ni nacionalista ni vernik (43 votes [76.79%])

    Percentage of vote: 76.79%

Vote Guests cannot vote

#1 Torshavn

Torshavn
  • Members
  • 1,897 posts

Posted 14 October 2010 - 15:12

Postavljam ovu anketu (ako nije vec pre bila na ovom podforumu), zbog jednog interesantnog pitanja: Da li su nacionalna i religiozna osecanja kod ljudi kod nas, i uopste povezani, i ako jesu, na koji nacin su u vezi? Dok sam provodio vreme citajuci ovaj podforum, koji je inace jako zanimljiv, iako na njemu nisam postovao, stekao sam da u raznim raspravama postoje dve vrste ljudi: Oni koji su nacionalisti i "vernici" (ovde bi trebalo da spadaju sve osobe koje veruju u "nesto", bez obzira sta, i bez obzira da li idu ili ne idu u crkvu, i da li slede ili ne slede pravila te crkve, dakle oni koji se ne deklarisu kao ateisti), i oni koji nisu ni jedno ni drugo. Zelim da cujem vas stav po ovom pitanju ...

Edited by Torshavn, 14 October 2010 - 15:19.


#2 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 18 October 2010 - 15:19

Jebemliga, zavisi i od nacije i od religije i od samog coveka. Ako usvojimo Dokinsov pojam mema, onda su i nacionalna i religijska pripadnost klasicni primeri.

#3 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 19 October 2010 - 08:48

Svi smo nacionalni do neke određene mere, priznavali mi to ili ne, a kad ne bi verovali ni u šta život bi postao mnogo mučnija stvar. Nacionalizam je više stvar ubeđenja, može da preraste i na nivo obožavanja isto kao što vera može da spadne na nivo zaostalih običaja a ne odrednik životnih principa.

Religija i nacionalizam idu ruku pod ruku gde postoje uslovi za česte bliske susrete među različitim nacijama i religijama. Automatski odbrambeni sistem nacije je očuvanje identiteta, ako ga još ima, ističući osobine koje zadržavaju nacionalne mase zajedno: tu stupa na scenu religija, nacija postaje mnogo poslušnija i počinje da veruje da religioznim običajima brani svoju nacionalnu pripadnost.

#4 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 21 October 2010 - 16:45

Svi smo nacionalni do neke određene mere, priznavali mi to ili ne, a kad ne bi verovali ni u šta život bi postao mnogo mučnija stvar. Nacionalizam je više stvar ubeđenja, može da preraste i na nivo obožavanja isto kao što vera može da spadne na nivo zaostalih običaja a ne odrednik životnih principa.

Religija i nacionalizam idu ruku pod ruku gde postoje uslovi za česte bliske susrete među različitim nacijama i religijama. Automatski odbrambeni sistem nacije je očuvanje identiteta, ako ga još ima, ističući osobine koje zadržavaju nacionalne mase zajedno: tu stupa na scenu religija, nacija postaje mnogo poslušnija i počinje da veruje da religioznim običajima brani svoju nacionalnu pripadnost.


Ne mogu se složiti s ovom tvojom teorijom. Mislim da nacionalizam i religija, ganeralno, u svetu, nemaju baš previše dodirnih tačaka, sem kod religija koje su usko vezane za određenu nacionalnost (kakva je na primer Srpska Pravoslavna Crkva, koja i u samom imenu sadrži segment nacionalnog), ali čak i u ovakvim slučajevima povezanost ova dva faktora zavisi isključivo od pojedinca.
Teško da možemo nacionalizam jednog Francuza ili Amerikanca na bilo koji način vezati za religiju kojoj pripada, jer ima mnogo ljudi raznih religijskih opredeljenja kod kojih je veoma izražena ta nacionalna privrženost istoj naciji. Sa druge strane, imamo velike multinacionalne religije poput Islama i Rimokatoličke crrkve, koje okupljaju mnogo vernika raznih nacionalnosti, tako da ni kod njih ne možemo religijsku pripadnost povezati sa nacionalnom.

#5 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 25 October 2010 - 07:23

Za podsetiti se:

Jevreji-menstruacija-Vatikan

Ko nije pravoslavac nije ni Srbin, to je bar jasno.

#6 metabond

metabond
  • Members
  • 46 posts

Posted 27 October 2010 - 20:10

Za podsetiti se:

Jevreji-menstruacija-Vatikan

Ko nije pravoslavac nije ni Srbin, to je bar jasno.


Otkrio si Srbiju?



#7 Torshavn

Torshavn
  • Members
  • 1,897 posts

Posted 29 October 2010 - 20:20

Ocekivao sam otprilike ovakve rezultate. Ipak, ostaje pitanje, zasto se kod nas religija poistevecuje sa nacionalizmom, a kod drugih naroda ne? Sta vi mislite o tome?

P.S. Molim dvojicu forumasa koji su glasali za opciju 2 i 3, da mi se jave na PP.  -_-

P.P.S. ja nisam glasao ni za jednu opciju.  :)

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 October 2010 - 21:52

Ocekivao sam otprilike ovakve rezultate. Ipak, ostaje pitanje, zasto se kod nas religija poistevecuje sa nacionalizmom, a kod drugih naroda ne? Sta vi mislite o tome?

P.S. Molim dvojicu forumasa koji su glasali za opciju 2 i 3, da mi se jave na PP.  -_-

P.P.S. ja nisam glasao ni za jednu opciju.  :)

Na stranu glasanje na ovoj temi, mozes prostim pracenjem tema da primetis da postoji direktna korelacija izmedju religioznosti i nacionalizma. Pogledaj ko su najveci branioci religije (pre svega pravoslavlja) na forumu, zatim pogledaj njihove stavove o ratovima 1991-95,99 itd.

Da se primetiti ocigledna korelacija: sto je forumas veci vernik to je veci nacionalista (Patrijota).

Inace veza izmedju nacionalizma i religioznosti je logicna. I religioznost i nacionalizam, i naravno prateci konzervativizam, su kljucni elementi (ekstremne) desnice. Desnicari, cvrstorukasi koji bi da brane "tradicionalne vrednosti" su cesto i osobe koje pate od manjka individualizma i potrebe za "kolektivizmom". Jedan od elemenata kolektivizma je i organizovana religija, koja od mislecih pojedinaca zeli da stvori verujuce stado.

#9 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 31 October 2010 - 02:17

Tako nekako, obe stvari su rudiment čopora, plemena, iz vremena kada je to bio uslov preživljavanja. Kolektivisti vs individualisti, dve vrste ljudi sa većim razlikama nego boja kože i šta je već činilo podele kroz istoriju. Kao pas i mačka, neko voli da mu se zapovedi dok neko ne podnosi starešinu jer smatra da sam zna šta je za njega najbolje. Dok nacionalne priče smatram za bezvredna trabunjanja ali koja ipak imaju osnovu na stvarnim osobenostima neke grupe ljudi dotle religiju, bilo koju, smatram za najobičniju prevaru, kompletu izmišljotinu sa ciljem da se propagatorima obezbedi korist. Broj prevarenih nikako nije dokaz bilo čega do ljudske gluposti.

Edited by rory, 31 October 2010 - 02:18.


#10 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 31 October 2010 - 17:30

Ocekivao sam otprilike ovakve rezultate. Ipak, ostaje pitanje, zasto se kod nas religija poistevecuje sa nacionalizmom, a kod drugih naroda ne?

Zato sto kod "nasih naroda" jedino po cemu se razlikuju je religija.Jezik i kultura su manje vise zajednicki pa je religija od strane nacionalista iskoriscena da bi se istakla razlika izmedju "nas " i "njih".

#11 Torshavn

Torshavn
  • Members
  • 1,897 posts

Posted 31 October 2010 - 20:30

Na stranu glasanje na ovoj temi, mozes prostim pracenjem tema da primetis da postoji direktna korelacija izmedju religioznosti i nacionalizma. Pogledaj ko su najveci branioci religije (pre svega pravoslavlja) na forumu, zatim pogledaj njihove stavove o ratovima 1991-95,99 itd.

Da se primetiti ocigledna korelacija: sto je forumas veci vernik to je veci nacionalista (Patrijota).


Inace veza izmedju nacionalizma i religioznosti je logicna. I religioznost i nacionalizam, i naravno prateci konzervativizam, su kljucni elementi (ekstremne) desnice. Desnicari, cvrstorukasi koji bi da brane "tradicionalne vrednosti" su cesto i osobe koje pate od manjka individualizma i potrebe za "kolektivizmom". Jedan od elemenata kolektivizma je i organizovana religija, koja od mislecih pojedinaca zeli da stvori verujuce stado.


Pa zato sam i rekao da je interesantno da je jedan forumas odabrao drugu opciju, a jedan trecu. Bas bih voleo da znam kako oni razmisljaju (ako se nisu salili). Obicno se ljudi opredeljuju za opcije 1 i 4 u zivotu.


Napisao si da su religioznost i nacionalizam kljucni elementi ekstremne desnice. Pa zar nisu i elementi desnice, a ponekad i levice (SPS)?

I da, mozda to nije u redu sa moje strane, ali spomenuo bih forumasa Strah, koji nije nacionalista, ali nije ni ateista.

Edited by Torshavn, 01 November 2010 - 15:34.


#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 01 November 2010 - 16:27

Pa zato sam i rekao da je interesantno da je jedan forumas odabrao drugu opciju, a jedan trecu. Bas bih voleo da znam kako oni razmisljaju (ako se nisu salili). Obicno se ljudi opredeljuju za opcije 1 i 4 u zivotu.


Napisao si da su religioznost i nacionalizam kljucni elementi ekstremne desnice. Pa zar nisu i elementi desnice, a ponekad i levice (SPS)?

I da, mozda to nije u redu sa moje strane, ali spomenuo bih forumasa Strah, koji nije nacionalista, ali nije ni ateista.

Statistika definise mere verovatnoce, pa kaze da je religioznost, barem deklarativna, uglavnom povezana sa konzervativizmom i desnicarenjem i nacionalizmom. To ne znaci da su svi religiozni desnicari/nacionalisti, niti da su svi desnicari/nacionalisti religiozni. Ali vecina se uklapa u taj klaster. U svakoj statistickoj populaciji postoje uzorci koji se ne uklapaju u ocekivanje (outlier-i), ali oni su izuzeci ili pripadaju drugom manjem klasteru (npr. Strah).

Po pitanju religioznosti i nacionalizma, posteno je reci da je ipak nesto veca verovatnoca da ce se nacionalista deklaristati kao religiozan, nego religiozna osoba kao nacionalista. Odnosno verujem da ima vise vernika medju nacionalistima nego, nacionalista medju vernicima.

Nacionalistima su bitne "tradicionalne vrednosti" (sta god to bilo) i uvek ce podrzati ono sto oni podrazumevaju pod tim. Religija se percipira kao tradicionalna vrednost i prosecan nacionalista prihvata i religiju kao deo tih tradicionalnih vrednosti. (Neko bi sada mogao da pita da li je doticni zaista vernik ili samo folirant ali je to druga prica). Kako nacionalista obicno smatra da su tradicionalne vrednosti nesto sto se mora braniti i postovati, automatski ce zdusno braniti i svoja "verska uverenja", cak i kada u stvarnosti zna vrlo malo o sopstvenoj veri (a najcesce i tradiciji - hint: truba je srpska tradicija?????). I naravno napadno ce je praktikovati, pogledaj samo utrkivanje ko ce primetnije obeleziti svoju slavu.

Naravno jako je bitno koju populaciju analiziramo, nije sasvim svejedno da li analiziramo populaciju Zapadnog Balkana ili populaciju Kine. Verujem da bi tamo rezultati bili nesto drugaciji.

Edited by tomas.hokenberi, 01 November 2010 - 16:32.


#13 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 02 November 2010 - 11:26

Ipak, ostaje pitanje, zasto se kod nas religija poistevecuje sa nacionalizmom, a kod drugih naroda ne?

Zbog etnofiletizma SPC?

#14 Torshavn

Torshavn
  • Members
  • 1,897 posts

Posted 02 November 2010 - 15:54

Zbog etnofiletizma SPC?


Moze da prodje. Ipak, zanimljivo je da, na primer Slobodan Milosevic, koji nije bio religiozan jeste bio nacionalista, dok Zoran Djindjic i Patrijarh Pavle koji su bili religiozni nisu bili nacionalisti ...

#15 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 02 November 2010 - 16:11

Moze da prodje. Ipak, zanimljivo je da, na primer Slobodan Milosevic, koji nije bio religiozan jeste bio nacionalista, dok Zoran Djindjic i Patrijarh Pavle koji su bili religiozni nisu bili nacionalisti ...

Ne bih ja abs isao sa tezom da je Svinjoglavi bio nacionalista, on je koristio nacionalizam za svoje ciljeve, ali je, meni se bar cini, bio internacionalista, kao svaki pravi clan SKS.