Jump to content


Photo
- - - - -

Naftna Industrija Srbije - NIIS


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#46 Deda Miloje

Deda Miloje
  • Members
  • 176 posts

Posted 04 September 2010 - 02:06

Šta mislite, koliko će biti potrebno da cena počne da im raste?


10 godina najmanje.

Edited by Deda Miloje, 04 September 2010 - 02:07.


#47 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 06 September 2010 - 11:03

najniza cena 476
najvisa cena 490
trenutna cena 485
obim 8210
ukupna ponuda 932531
ukupna traznja 5593

#48 mezzano

mezzano
  • Members
  • 266 posts

Posted 06 September 2010 - 14:37

jbb, zbog cega postavljas te podatke, kad sve to moze da se vidi na sajtu berze?

#49 hladno

hladno
  • Members
  • 79 posts

Posted 06 September 2010 - 16:40

jbb, zbog cega postavljas te podatke, kad sve to moze da se vidi na sajtu berze?

Budzi broj postova,sto i ja upravo pocinjem :)

#50 mezzano

mezzano
  • Members
  • 266 posts

Posted 08 September 2010 - 08:26

Koliki deo NIS-a predstavljaju besplatne akcije podeljene gradjanima?

#51 cambian_dawn

cambian_dawn
  • Members
  • 5 posts

Posted 08 September 2010 - 13:12

Koliki deo NIS-a predstavljaju besplatne akcije podeljene gradjanima?


http://www.crhov.rs/...036AAFBEBC30E8E

#52 amit

amit
  • Members
  • 4 posts

Posted 10 September 2010 - 23:27

Zdravo!
Moze li neko da mi izbaci danasnji kupovni - prodajni za Nis....

hvala

#53 Andjeo

Andjeo
  • Members
  • 49 posts

Posted 11 September 2010 - 11:44

jel ima ovde nekih ekonomista koji bi malo objasnili da li prodati, kupiti, kada kupiti, kada prodati... itd?
neku stratešku ekonomsku edukaciju? pošto ovo je kao forum ekonomija, vidim svi se izjašnjavaju da li će prodati kupiti i tako nešto, a niko da uđe malo u detalje, principe i da objasni šta zašto kako...

#54 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 September 2010 - 16:24

jel ima ovde nekih ekonomista koji bi malo objasnili da li prodati, kupiti, kada kupiti, kada prodati... itd?
neku stratešku ekonomsku edukaciju? pošto ovo je kao forum ekonomija, vidim svi se izjašnjavaju da li će prodati kupiti i tako nešto, a niko da uđe malo u detalje, principe i da objasni šta zašto kako...


Ja imam MBA, pa se moze reci da znam koju o ekonomiji.. Naveo sam ranije, ne bi me iznenadilo da padne do 300.. Zbog nestabilnosti dinara koja tek sledi ja ne bih uopste ulagao, ali ako imas zelju - poceo bih da kupujem na 350, pa nastavio kupovinu sve do minimuma. Ipak, bilo kakav rast ove akcije ce pojesti pad dinara, pa ne vidim poentu.

#55 Andjeo

Andjeo
  • Members
  • 49 posts

Posted 11 September 2010 - 21:30

Ipak, bilo kakav rast ove akcije ce pojesti pad dinara, pa ne vidim poentu.


ovo je i meni palo na pamet, ja nemam MBA, hvala na mišljenju :)

#56 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 12 September 2010 - 16:01

jel ima ovde nekih ekonomista koji bi malo objasnili da li prodati, kupiti, kada kupiti, kada prodati... itd?
neku stratešku ekonomsku edukaciju? pošto ovo je kao forum ekonomija, vidim svi se izjašnjavaju da li će prodati kupiti i tako nešto, a niko da uđe malo u detalje, principe i da objasni šta zašto kako...


Evo nekih osnova...

Vrednost kompanije pre svega zavisi od toga koliki je profit u stanju da generise. Recimo npr. da je NIS u stanju da generise 250 miliona evra profita, vrednost NIS-a bi trebala da bude 10-12 puta veca od toga, tj. 2.5 do 3 milijarde evra. Ovaj odnos se inace zove P/E racio (Price/Eearnings) i ako je ispod 10 onda je kompanija potcenjena i trebalo bi kupovati akcije a ako je preko 12 onda je kompanija precenjena i trebalo bi prodavati akcije.

Ovo je samo osnovno pokazatelj, posto pre svega treba uzeti u obzir kako ce se kretati profit kompanije u buducnosti, npr NIS je prosle godine napravio gubitak i po tome bi njegova vrednost trebala biti nula, ali svi znamo naravno da bi oni trebali biti profitabilni i na osnovu toga treba pretpostaviti kako ce se kretati i cene akcija.

NIS ima 160 miliona akcija i npr. ako pretpostavimo da ce u 2011. godini napraviti 250 miliona profita i ako uzmemo P/E racio 10, to znaci da bi vrednost kompanije trebala da bude 2,5 milijardi evra. Podijelimo 2,5 milijardi evra sa 160 miliona akcija i dobijamo da bi u takvoj hipotetickoj situaciji akcije vredele oko 15 evra, i na osnovu ove analize ti pravis odluku da li da kupujes ili prodajes akcije. Moj zakljucak (potvrdjen i nekim nezavisnim revizijama) je da je ciljna vrednost NIS-a (kad jednom krenu 'normalno' da posluju) barem 2 milijarde evra, tj. da bi vrednost akcije trebalo da bude 2 milijarde/160 miliona = 12,5 evra po akciji i to je prica koju cujemo od vecina analiticara da se akcije ne prodaju jer ce vrediti vise...

No sad sledi veliko ALI... Rusi su poznati po 'koza nostra' sistemu rukovodjenja kompanijama, u kojem svi akcionari osim njih izvise... To moze da se vidi na ovogodisnjem pregledu poslovanje (mozes ga naci na http://www.belex.rs/...ti/hartija/NIIS), gde je NIS za prvih sest mjeseci napravio operativni profit od 50 miliona evra ali je na kraju zbog 'negativnih kursnih razlika' napravio gubitak od 100 miliona evra. Znaci neko je iz NIS-a za prvih sest meseci izvukao ovu razliku (150 miliona evra), pa kompanija opet nema profit i sumnjam da ce NIS u skorijoj buducnosti imati i profit... Isto se desilo i u Bosni gde su Rusi kupili npr. rafineriju u Brodu, ali sa akcijama rafinerije mozes da obrises dupe posto je rafinerija ogroman gubitas jer je potpisala takav ugovor sa maticnom ruskom firmom kojim se izvlaci sav novac iz rafinerije i nema ni profita, ni dividendi ni razvojnih ulaganja vec samo gubici...

Inace ovo je shema koju koriste mnoge firme (npr. i neke banke) da bi izvukli sav profit na stetu manjinskih akcionara. Evo primera iz jedne banke, ta banka bi trebala imati 10 miliona evra profita, ima jednog akcionara koji ima 51% kompanije i gomilu malih akcionara, i ako se odluci da sve podeli u dividendi, vecinski akcionar bi dobio 5,1 milion evra a manjinski 4,9 miliona evra. Umesto toga, vecinski akcionar te banke je sklopio ugovor o 'odrzavanju' sa firmom u jednoj zapadnoj zemlji koji kosta 10 miliona evra godisnje. Banka ima 0 profit i divedendu a svih 10 miliona zarade idu u firmu koju naravno 100% drzi vecinski akcionar banke i umesto 5,1 milion dobija svih 10 miliona profita a manjinski akcionari nista... A pri tome je zavrnuta i drzava jer bi se trebao platiti porez na profit od 10% ali profita nema... I da, ovo je protivzakonito, pod uslovom da moze da se dokaze...

Uglavnom, iz nekoliko iskustava sa ruskim 'ulaganjima' i 'biznismenima' u ovim krajevima, sve sto mogu reci je daleko im lepa kuca... Inace ne volim da prosipam 'pamet', ovakva analiza nije nesto sto ces uobicajno naci na forumima, ali sam se potrudio da bi ljudi imali uvid kakvi su nam 'ruski prijatelji' koji ce da izvuku barem dve milijarde evra u narednih 10 godina iz NIS-a, dok ce manjinski akcionari i drzava da izvise...

Zakljucak - akcije NIS-a vrede onoliko koliko ce ih rusi platiti u februaru (4,8 evra) i ako ne bi doslo do pada dinara mozda bi se nesto i moglo zaraditi po trenutnim cenama, ali sve u svemu nije vredno rizika, ja sam licno odustao od bilo kakvog ulaganja u NIS...

Edited by mrblaf, 12 September 2010 - 17:35.


#57 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 12 September 2010 - 22:39

Evo nekih osnova...

Vrednost kompanije pre svega zavisi od toga koliki je profit u stanju da generise. Recimo npr. da je NIS u stanju da generise 250 miliona evra profita, vrednost NIS-a bi trebala da bude 10-12 puta veca od toga, tj. 2.5 do 3 milijarde evra. Ovaj odnos se inace zove P/E racio (Price/Eearnings) i ako je ispod 10 onda je kompanija potcenjena i trebalo bi kupovati akcije a ako je preko 12 onda je kompanija precenjena i trebalo bi prodavati akcije.


Moram ovde da te zaustavim diskusije radi. Jedno je P/E pre ove krize, drugo je P/E sada - ja iskreno ne bih znao da procenim vrednost kompanije na osnovu P/E u ovakvim trzisnim uslovima. Primera radi, AIKB je pre izduvavanja berze imala P/E 18, slican kao kod centralnoevropskih banaka. Sada je P/E oko 4.5, pa bi shodno logici od pre 3 godine, AIKB bio zestok BUY. Ipak, treba uzeti realnost deflacione privrede u kojoj se nalazimo. P/E ispod 10 u ovakvim trzisnim uslovima po meni nikako ne znaci podcenjenost. Ponovicu da je P/B NISa pri ceni od 500 RSD oko 2.6. Vecina akcija na belexu sada ima P/B ispod 1.

#58 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 13 September 2010 - 00:11

Moram ovde da te zaustavim diskusije radi. Jedno je P/E pre ove krize, drugo je P/E sada - ja iskreno ne bih znao da procenim vrednost kompanije na osnovu P/E u ovakvim trzisnim uslovima. Primera radi, AIKB je pre izduvavanja berze imala P/E 18, slican kao kod centralnoevropskih banaka. Sada je P/E oko 4.5, pa bi shodno logici od pre 3 godine, AIKB bio zestok BUY. Ipak, treba uzeti realnost deflacione privrede u kojoj se nalazimo. P/E ispod 10 u ovakvim trzisnim uslovima po meni nikako ne znaci podcenjenost. Ponovicu da je P/B NISa pri ceni od 500 RSD oko 2.6. Vecina akcija na belexu sada ima P/B ispod 1.


Covjek je trazio da mu se objasne osnovi, tako da je moja prica bila na tom nivou... Da se moze na osnovu nekoliko pokazatelja uvek tacno odrediti sta treba kupiti i sta treba prodati, moj bi racunar sad za mene pravio milione a ja bih se izlezavao na Havajima :)

P/E od 10 do 12 je nesto sto vazi u normalnim uslovima i to na zapadu i tako se izlaze na nekim osnovama ekonomije. Srbija je visoko rizicno trziste pa u startu treba dodati rizik od 20%. U pravu si i da kriza menja neke postulate, zbog krize se moze ocekivate daljnje slabljenje profitabilnosti i ono sto danas izgleda jeftino vec za sest meseci moze biti jako skupo po istoj ceni. Ima i razlika po sektorima, nije isto u sektoru telekomunikacija i enrgetike kao u finansijama ili preradjivackoj industriji. Osim P/E koriste se jos desetine drugih pokazatelja kao sto su P/B (trzisna/knjigovodstvena cena), RoE (povrat na ulozeni kapital), RoA (povrat na ukupnu imovinu), Debt/Equity odnos (dug/kapital) itd... No to je sad vec odlazak u kompleksnost, mada ne moze se pametno ulagati bez malo dubljeg poznavanja poslovanja preduzeca. Npr. Lehman Brothers su bili veoma profitabilni ali im je Debt/Equity odnos bio neverovatno losih 30, sto znaci da su na svojih 1 dolar kapitala posudjivali jos 30 i ulagali u sve i svasta da bi sto vise podigli RoE, ali onog trenutka kad su njihove opklade izgubile samo 3% sav njihov kapital je bio zbrisan i svi znamo sta je bilo sa njima...

Uglavnom, nema nacina da se lako i brzo uleti na berzu i obrnu pare, ni znanje ovih stvari ni obrazovanje nije nikakva garancija jer znam dosta brokera koji su izgubili svoje pare na berzi u zadnjih par godina. Sto se berze tice za nju vredi i jedna poslovica iz pokera, ako igras igru i ne znas ko je ovca za sisanje, onda si to verovatno ti...

#59 mezzano

mezzano
  • Members
  • 266 posts

Posted 13 September 2010 - 15:44

Može li neko da mi objasni zašto je ponuda do pre 10-og stalno rasla, a onda odjednom od 1.200.000 pala na 400.000. Ja sa mislio da se u ponudu uračunavaju sve akcije koje su ponuđene još od prvog dana i koje još uvek nisu prodate, a pošto nije kupljeno 800.000 akcija, nije mi jasno zašto se ponuda odjedanput toliko drastično smanjila?

#60 cambian_dawn

cambian_dawn
  • Members
  • 5 posts

Posted 13 September 2010 - 20:25

Može li neko da mi objasni zašto je ponuda do pre 10-og stalno rasla, a onda odjednom od 1.200.000 pala na 400.000. Ja sa mislio da se u ponudu uračunavaju sve akcije koje su ponuđene još od prvog dana i koje još uvek nisu prodate, a pošto nije kupljeno 800.000 akcija, nije mi jasno zašto se ponuda odjedanput toliko drastično smanjila?


Zato što je zona fluktuacije -8% i +10% od cene na otvaranju, pa tako svi nalozi koji ne upadaju u tu zonu prestaju da važe, znači, pošto je na otvaranju danas cena bila 455, onda je, plafon 455*1,1=500.5, a masa naloga za prodaju je bila po cerni preko ove cifre, pa je onda pala ponuda.