Jump to content


Photo
- - - - -

Majka Tereza - ili kako dobar marketing stvara svece


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

Poll: Da li je Majka Tereza bila dobrocinitelj i svetica ili samo jos jedna dobro izrezirana prevara (39 member(s) have cast votes)

Svetica i dobrocinitelj ili samo jos jedna masovna prevara

  1. Ona je zaista svetica i dobrocinitelj (1 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  2. Mozda su njene zasluge preuvelicane ali je bila dobronamerna (14 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  3. Njeno delovanje je zapravo bilo stetno, njene zasluge uglavnom izmisljene (9 votes [25.71%])

    Percentage of vote: 25.71%

  4. Nemam pojma (11 votes [31.43%])

    Percentage of vote: 31.43%

Vote Guests cannot vote

#1 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 09:39

Citam danas "na danasnji dan" na sajtu B92 i vidim, stoji (pogresno posto je pravi datum 26. avgust) da je na danasnji dan rodjena Majka Tereza - "dobrocinitelj" i "svetica". Zasto navodnici? Pa ima onih koji misle da su njena dobrocinstva dobrim delom rezultat uspesnog marketinga i da je svojim "humanitarnim radom" donela puno stete i patnji onima kojima je pomagala.

Izvod iz biografije:

Mother Teresa (26 August 1910 – 5 September 1997), born Agnes Gonxha Bojaxhiu[1] (pronounced [aɡˈnɛs ˈɡɔndʒe bɔjaˈdʒiu]), was a Catholic nun of Albanian[2][3] ethnicity and Indian citizenship,[4] who founded the Missionaries of Charity in Kolkata, India in 1950. For over 45 years she ministered to the poor, sick, orphaned, and dying, while guiding the Missionaries of Charity's expansion, first throughout India and then in other countries. Following her death she was beatified by Pope John Paul II and given the title Blessed Teresa of Calcutta.[5][6]

By the 1970s, she was internationally famed as a humanitarian and advocate for the poor and helpless, due in part to a documentary and book Something Beautiful for God by Malcolm Muggeridge.



O Malcolmu Muggeridge-u:
Spoiler! --Click here to view--

Sta o MT pise indijski pisac Aroup Chatterjee:
http://www.meteorbooks.com/index.html
Spoiler! --Click here to view--

Sta o MT pise Kristofer Hicens:

http://www.secularhu...chens_16_4.html

Spoiler! --Click here to view--

http://www.slate.com/id/2090083
Spoiler! --Click here to view--

THE MISSIONARY POSITION:Mother Teresa's Crimes Against Humanity


Majkl Parenti o MT:
http://www.michaelpa...therteresa.html
Spoiler! --Click here to view--

...

Daklem da li se slazete sa opsteprihvacenom slikom Majke Tereze ili mislite da ipak ima nesto u onome sto pisu Hicens, Parenti i mnogi drugi?

#2 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 27 August 2010 - 10:15

nisam imao pojma.
otkud ti je uopšte palo na pamet da o ovome kopaš?

#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 10:21

nisam imao pojma.
otkud ti je uopšte palo na pamet da o ovome kopaš?

Vise o "humanitarnom radu" MT sam citao u jednoj od knjiga Kristofera Hicensa pre par godina, i na jos par mesta. A danas sam slucajno pogledao "na danasnji dan", pa sam odlucio da postujem ovo da vidim da li forumska populacija slepo prihvata "svetacki status" MT ili ima i onih koji drugacije misle.

Znajuci glavne autore kritike lika i dela "MT" nije mi bilo tesko da pronadjem ove linkove.

#4 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 27 August 2010 - 12:55

Nisam uopste obracao paznju na ovo, znao sam da je imala veoma konzervativne stavove, ali ova druzenja sa sumnjivim kapitalom, ulizivanjem bogatima i poznatima, kao i vapijuca hipokrizija su mi potpuno iznenadjenje.

#5 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 27 August 2010 - 13:45

Kristofer Hičens je običan seronja, potrošio sam dobar sat čitajući njegove antikatoličke i antihrišćanske baljezgarije. Puca od muke što ga Jevreji i protestanti nisu podržali u lovu na veštice. A tako je rado upalio šibicu i približio se gomili granja...

:thumbs:

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 13:48

Nisam uopste obracao paznju na ovo, znao sam da je imala veoma konzervativne stavove, ali ova druzenja sa sumnjivim kapitalom, ulizivanjem bogatima i poznatima, kao i vapijuca hipokrizija su mi potpuno iznenadjenje.

Upravo je to ono sto je zanimljivo. Ona npr. cak nije ni krila svoje druzenje sa sumnjivim kapitalom, ulizivanje sa bogatim i mocnim, ali je svejedno "podrazumevana" slika MT ona svetice i dobrociniteljke. Njeno ime je postalo simbol pozrtvovanja i dobrocinstva, cesto se mogu cuti i procitati fraze tipa "toliko se ni majka tereza nije zrtvovala ..." i slicne.

Majka Tereza je zapravo dobar primer kako se neke "istine" vrlo lako usvajaju, postavljaju kao neprikosnovene bez ikakvog kritickog osvrta.

#7 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 27 August 2010 - 13:50

Kristofer Hičens je običan seronja, potrošio sam dobar sat čitajući njegove antikatoličke i antihrišćanske baljezgarije. Puca od muke što ga Jevreji i protestanti nisu podržali u lovu na veštice. A tako je rado upalio šibicu i približio se gomili granja...

:thumbs:


a ovi ostali?
mene mrzi da čitam baš sve :)


Upravo je to ono sto je zanimljivo. Ona npr. cak nije ni krila svoje druzenje sa sumnjivim kapitalom, ulizivanje sa bogatim i mocnim, ali je svejedno "podrazumevana" slika MT ona svetice i dobrociniteljke. Njeno ime je postalo simbol pozrtvovanja i dobrocinstva, cesto se mogu cuti i procitati fraze tipa "toliko se ni majka tereza nije zrtvovala ..." i slicne.

Majka Tereza je zapravo dobar primer kako se neke "istine" vrlo lako usvajaju, postavljaju kao neprikosnovene bez ikakvog kritickog osvrta.


da definitivno

#8 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 27 August 2010 - 13:53

Da, primer majke Tereze je mozda i jedan od najboljih za pokazivanje moci marketinga. Ime joj je sada u mnogim jezicima uslo i u idiome, a stvarnost je mnogo drugacija. Njena organizacija je bila nista drugo do masinerija za ispiranje novca u okviru katolicke crkve (tacnu brojku je prakticno nemoguce saznati, ali recimo u Britaniji, gde su humanitarne organizacije obavezne da daju podatke o svojim finansijama, otkriveno je da je svega 7% od svih donacija, koje su se naravno, merile u milionima, zaista zavrsilo tamo gde treba). Za to vreme Tereza "uci" siromasne i bolesne da lakse prihvate svoju patnju. Ovo se sigurno pominje u nekim od linkova koje je tomas.hokenberi dao, ali nije zgoreg da se ponovi. Evo sta Tereza kaze na pres konferenciji 1981:

When she was asked: "Do you teach the poor to endure their lot?" She replied: "I think it is very beautiful for the poor to accept their lot, to share it with the passion of Christ. I think the world is being much helped by the suffering of the poor people."


Jednom recju, sadista. A tomasu.hokenberiju hvala za temu, sudeci po prvim reakcijama, ocigledno je bila potrebna.

edit: dok ja ispisah post, ispasce da se ponavljam :thumbs:

Edited by Golubica, 27 August 2010 - 13:55.


#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 13:58

Kristofer Hičens je običan seronja, potrošio sam dobar sat čitajući njegove antikatoličke i antihrišćanske baljezgarije. Puca od muke što ga Jevreji i protestanti nisu podržali u lovu na veštice. A tako je rado upalio šibicu i približio se gomili granja...

:thumbs:

Dobro culi smo tvoje misljenje o Kristoferu Hicensu, a o majci Terezi nista. Daklem, na stranu Hicens (a on nije jedini koji nema posebno visoko misljenje o liku i delu MT), da li mislis da je ona zaista "svetica? Da li mislis da su navodi vezani za njen "humanitarni rad" kao sto su skupljanje priloga za nepostojece bolnice, uzasan tretman bolesnih i umirucih, i slicno izmisljeni ili ?

#10 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 27 August 2010 - 14:35

Dobro culi smo tvoje misljenje o Kristoferu Hicensu, a o majci Terezi nista. Daklem, na stranu Hicens (a on nije jedini koji nema posebno visoko misljenje o liku i delu MT), da li mislis da je ona zaista "svetica? Da li mislis da su navodi vezani za njen "humanitarni rad" kao sto su skupljanje priloga za nepostojece bolnice, uzasan tretman bolesnih i umirucih, i slicno izmisljeni ili ?


Mislim da je većina stvari prenaduvano i preuveličano u cilju blaćenja Majke Tereze. Iz raznoraznih razloga. Ponajviše antihrišćanskih. Tomase, kriptofarisejstvo napada na Majku Terezu namirišem na kilometar. A znaš zašto? Zato što argumentacija nije na nivou svetovnih argumenata (sem jeftinog pokušaja da se napravi lopovom i muljatorom iznošenjem neproverenih finansijskih podataka) već se prelazi na religioznu ravan i počinje da se kritikuje za ono  za šta kritičare Majke Tereze ne bi trebalo da bude previše briga. A jeste ih briga, i zato je napadaju. Šta Kristofera Hičensa boli uvo za Drugi vatikanski sabor i kakve stavove po pitanju istog ima Majka Tereza? Šta, imala je rogove na glavi ako se nije  slagala sa duhom Sabora? Šta, zbog toga je Konzervativac i mračnjak koji je zbog prozelitizma i slave bio nalik mučiteljima i trgovcima indijske dece iz Slumdog Millionaire-a? :thumbs:  providno, sasvim providno.



Uzrok napada: blaćenje jedne požrtvovane hrišćanke posvećene ideji Dobra i Boga. Treba odvojiti pretposlednje od poslednjeg i ''dokazati'' da jedno isključuje drugo. kakva providna perfidnost. 

Edited by slowmotion, 27 August 2010 - 14:38.


#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 14:40

Mislim da je većina stvari prenaduvano i preuveličano u cilju blaćenja Majke Tereze. Iz raznoraznih razloga. Ponajviše antihrišćanskih. Tomase, kriptofarisejstvo napada na Majku Terezu namirišem na kilometar. A znaš zašto? Zato što argumentacija nije na nivou svetovnih argumenata (sem jeftinog pokušaja da se napravi lopovom i muljatorom iznošenjem neproverenih finansijkih podataka) već se prelazi na religioznu ravan i počinje da se kritikuje za ono  za šta kritičare Majke Tereze ne bi trebalo da bude previše briga. A jeste ih briga, i zato je napadaju. Šta Kristofera Hičensa boli uvo za Drugi vatikanski sabor i kakve stavove po pitanju istog ima Majka Tereza? Šta, imala je rogove na glavi ako se nije  slagala sa duhom Sabora? Šta, zbog toga je Konzervativac i mračnjak koji je zbog prozelitizma i slave bio nalik mučiteljima i trgovcima indijske dece iz Slumdog Millionaire-a? :thumbs:  providno, sasvim providno.



Uzrok napada: blaćenje jedne požrtvovane hrišćanke posvećene ideji Dobra i Boga. Treba odvojiti pretposlednje od poslednjeg i ''dokazati'' da jedno isključuje drugo. kakva providna perfidnost. 

Primanje novca od kriminalaca, izlaganje bolesnih i umirucih uzasnim uslovima, preusmeravanje novca iz fondova umesto u pomoc ugrozenim u druge svrhe i slicno su osobine "pozrtvovane hriscanke posvecene ideji Dobra i Boga"? Inace to meni deluju kao vrlo svetovni argumenti.

Da li to sto je izmisljala da fondovima finansira bolnice u Kalkuti ne-svetovni argument?

#12 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 27 August 2010 - 14:45

Primanje novca od kriminalaca, izlaganje bolesnih i umirucih uzasnim uslovima, preusmeravanje novca iz fondova umesto u pomoc ugrozenim u druge svrhe i slicno su osobine "pozrtvovane hriscanke posvecene ideji Dobra i Boga"? Inace to meni deluju kao vrlo svetovni argumenti.

Da li to sto je izmisljala da fondovima finansira bolnice u Kalkuti ne-svetovni argument?


ne verujem tim izveštajima, ako bi se sprovela nezavisna istraga onda bih možda i poverovao, ovako mi sve liči na nelečenu antihrišćansku histeriju. Antikatoličku, pre svega.

Edited by slowmotion, 27 August 2010 - 14:45.


#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 14:54

ne verujem tim izveštajima, ako bi se sprovela nezavisna istraga onda bih možda i poverovao, ovako mi sve liči na nelečenu antihrišćansku histeriju. Antikatoličku, pre svega.

Neke stvari je lako moguce proveriti - te bolnice u Kalkuti postoje ili ne postoje. E sad ako postoje onda im ima nekog traga.

The quality of care offered to terminally ill patients in the Homes for the Dying has been criticised in the medical press, notably The Lancet and the British Medical Journal, which reported the reuse of hypodermic needles, poor living conditions, including the use of cold baths for all patients, and an approach to illness and suffering that precluded the use of many elements of modern medical care, such as systematic diagnosis. Dr. Robin Fox, editor of The Lancet, described the medical care as "haphazard", as volunteers without medical knowledge had to make decisions about patient care, because of the lack of doctors. He observed that the order did not distinguish between curable and incurable patients, so that people who could otherwise survive would be at risk of dying from infections and lack of treatment.[3=^ Fox, Robin (1994), "Mother Theresa's care for the dying", The Lancet 344 (8925): 807]


Edited by tomas.hokenberi, 27 August 2010 - 15:00.


#14 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 27 August 2010 - 21:09

Pre par ili nesto vise godina u nekim domacim novinama (pretpostavljam nedeljna Politika) pisalo je da se pred kraj zivota zalila da (nadalje su sve moje reci) nije dozivela nikakvu duhovnu transformaciju i da je u sustini bila i ostala udaljena od Boga. Dakle, nije bilo obozenja, ociscenja srca, sticanja Bozije blagodati, dodira Svetog Duha ili neceg slicnog.

Bila je veoma svesna toga da nije svetica.
Veoma iznenadjujuca ispovest pa sam zato zapamtio.

#15 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 27 August 2010 - 21:53

Pre par ili nesto vise godina u nekim domacim novinama (pretpostavljam nedeljna Politika) pisalo je da se pred kraj zivota zalila da (nadalje su sve moje reci) nije dozivela nikakvu duhovnu transformaciju i da je u sustini bila i ostala udaljena od Boga. Dakle, nije bilo obozenja, ociscenja srca, sticanja Bozije blagodati, dodira Svetog Duha ili neceg slicnog.

Bila je veoma svesna toga da nije svetica.
Veoma iznenadjujuca ispovest pa sam zato zapamtio.


Mislim, da sam i sam čitao nešto o tome...

Inače, slažem se sa Usporenim. Jeftini napadi ne koriste nikome.
Možda je i istina, da se njenim imenom opralo milijarde dolara tokom svih godina. Ali, zar bi bilo prvi put, da neko treći iskoristi dobro ime nevinog? Koliko je tih, kobajagi 'opranih', para MT priuštila sebi? Jel' to ona pravila sebi kuče i vile na raznim obalama? Šta je ona lično imala od tih para? Kad uspoređujem - bila je u stalnom kontaktu obolelima, povređenima itd. - dok Papa jeducka govna iz zlatnih čaša i tanjira... Na kog to onda bolje da se uputi strelice?

Da je bila svetica, lično ne verujem u taj mambođambo. Da je bila velika ličnost, verujem iz sveg srca. Svaka joj čast na njenom radu, za ostalo me ne zanima. Makar i vodila narkokartel u celoj Indiji i šire... :thumbs: