Jump to content


Photo
- - - - -

Zlostavljanje životinja


  • Please log in to reply
366 replies to this topic

#31 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 August 2010 - 15:13

Ako kod nje mogu da se hrane i spavaju, već ih je na neki način "usvojila".
A da je rešila problem ili makar njegov deo - nije. Čak ga je delom i uvećala jer kučići imaju "bazu" gde su sigurni, a i dalje mogu da lutaju okolo.

Jedna dobra žičana ograda bi činila čuda. Onda bi 20-tak pasa bilo kod nje u dvorištu i samo tamo, i bili bi zaštićeni, i oni od drugih i drugi od njih.

Mislim da i dalje mashimo temu, u celoj prici moj problem je zverstvo pri terminaciji jedne zivotinje, a ne koliko je pasa, ili macaka neko napatio u svom dvoristu. Licno sam protiv navikavanja lutalica da dolaze kod nekoga u dvoriste posto se onda formira copor pasa, koji je tesko kontrolisati, i na taj nacin dovodi celo okruzenje, u najmanju ruku, u opasnost. Medjutim odseci psu glavu je klinicki slucaj, za ruke na ledja.
  • 0

#32 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 August 2010 - 16:45

Ako kod nje mogu da se hrane i spavaju, već ih je na neki način "usvojila".
A da je rešila problem ili makar njegov deo - nije. Čak ga je delom i uvećala jer kučići imaju "bazu" gde su sigurni, a i dalje mogu da lutaju okolo.

Jedna dobra žičana ograda bi činila čuda. Onda bi 20-tak pasa bilo kod nje u dvorištu i samo tamo, i bili bi zaštićeni, i oni od drugih i drugi od njih.


I da nije njenog dvorišta oni bi lutali ulicom. Nije na njoj ili njoj sličnima da rešavaju taj problem - to je posao lokalnih samouprava. Zašto bi ona, ili bilo ko od nas, od svog novca (kojeg nema) rešavala tako ozbiljne probleme? Inače, site i neuznemiravane životinje su znatno manje agresivne od gladnih i uplašenih.

Da pas nije bio u dvorištu - bio bi na ulici. Ali, što kaže mrd, mašimo temu. Ovde se ne radi o tome nego o zverskom ponašanju koje može da se pretvori u uobičajeni obrazac ponašanja ako prođe nekažnjeno.

Kao recimo slučaj od pre par meseci kada je čovek ubio svog kuma iz pištolja. Pre toga je nekoliko puta bio prijavljivan radi zlostavljanja životinja. Onda je pre godinu dana pokušao to isto sa jednom devojčicom. Niko od nadležnih nije reagovao sve dok nije pucao kumu u potiljak. Valjda će sad konačno završiti tamo gde mu je mesto.

Zlostavljanje slabijih od sebe (npr. životinja) skoro je uvek indikator nasilničkog ponašanja u porodici i društvu. Zato je ovo problem koji treba da prepozna i šira društvena zajednica, kako bi se reagovalo na vreme, pre nego što se ubije dete, čovek ili sledeća životinja.
  • 0

#33 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 August 2010 - 17:02

.

Kao recimo slučaj od pre par meseci kada je čovek ubio svog kuma iz pištolja. Pre toga je nekoliko puta bio prijavljivan radi zlostavljanja životinja. Onda je pre godinu dana pokušao to isto sa jednom devojčicom. Niko od nadležnih nije reagovao sve dok nije pucao kumu u potiljak. Valjda će sad konačno završiti tamo gde mu je mesto.


Zlostavljanje slabijih od sebe (npr. životinja) skoro je uvek indikator nasilničkog ponašanja u porodici i društvu. Zato je ovo problem koji treba da prepozna i šira društvena zajednica, kako bi se reagovalo na vreme, pre nego što se ubije dete, čovek ili sledeća životinja.

bold i jeste moja poenta. Ta bolest se kroz ova dela otkriva.
Ljubitelji zivotinja, po mom misljenju, nemaju resorse kojima bi se mogli okrenuti, da udome napustene zivotinje i pribegavaju ovim nacinima zbrinjavanja, kkoji su50/50% za i protiv.
Ne zelim da verujem da je u srbiji folklor izivljvanje bilo koje vrste, ali ga primecujem,sve vise i vise, pri svakoj novoj poseti.
Uf sad sam sam trilno svoju temu.
"Zveri, u ljdskom obliku, na sud, pa onda lecenje."
  • 0

#34 kriticar

kriticar
  • Members
  • 39 posts

Posted 27 August 2010 - 20:32

Krivični zakonik Republike Srbije, član 269.

Kad neko hladnokrvno toliko isprebija životinju da joj skoro sve kosti polomi (prema izveštaju sa obdukcije Veterinarskog instituta pas je bio prvo pretučen do smrti), a zatim joj oštrim predmetom u potpunosti odseče glavu i ponese sa sobom kao trofej - teško da se može reći da je samoodbrana.


http://www.blic.rs/V...pa-obezglavljen

Ja sam ovo pročitao. Odakle proizilazi da je pas udaren i dotućen. Takođe iz članka proizilazi da je ovde već bilo problema. U članku nema ništa o odnetoj glavi.
  • 0

#35 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 August 2010 - 20:52

http://www.blic.rs/V...pa-obezglavljen

Ja sam ovo pročitao. Odakle proizilazi da je pas udaren i dotućen. Takođe iz članka proizilazi da je ovde već bilo problema. U članku nema ništa o odnetoj glavi.


Ako glave nema pored tela, a u obdukcionom nalazu piše da je pas ugionuo od udaraca i da je glava odsečena nakon njegove smrti - koji drugi zaključak bi ti iz toga izveo? I zar je bitno gde je glava?

Sad stvarno preteruješ.
  • 0

#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2010 - 22:04

Ako glave nema pored tela, a u obdukcionom nalazu piše da je pas ugionuo od udaraca i da je glava odsečena nakon njegove smrti - koji drugi zaključak bi ti iz toga izveo? I zar je bitno gde je glava?

Sad stvarno preteruješ.

Pa nije bas sasvim svejedno da li je pas onesvescen/ubijen, pa mu je odsecena glava i ostavljena kraj njega ili sve to + glava odnesena. Sa tacke gledista psa je verovatno svejedno, za procenu mentalnog stanja pocinioca nije sasvim svejedno.
Inace u izvestaju sa obdukcije, barem prema onome sto pise Blic clanku ciji je link postavljen, ne pise da je pas uginuo od udarca, pise samo da je pre odsecanja udaren, odnosno u trenutku odsecanja je mogao biti i ziv.

Nego citajuci komentare ispod clanka na sajtu Blica, primetio sam i ovaj:

MilenaDjurdjevic
Ponedeljak, 23. 08. 2010. 22:18h
neregistrovan korisnik
Problem je u tome sto se onaj koji je to uradio tesko moze naci. A ako bi se to i desilo, njegova kazna bi bila poput nedela koje je izvrsio nad psom. Ljubitelj sam zivotinja i sa punim pravom kazem da volim pse vise nego ljude i pre bih pomogla psu nego coveku. Pas ne zna za gluposti koje covek (iz izlozenog clanka se moze procitati) moze da uradi. Takodje, tvrdim da problema sa psima ne bi bilo kada bi se ljudi odgovorno ponasali prema njima (sto je apsolutno nemoguca misija) i NIKADA pas nece uraditi nesto (npr. ujesti nekoga) ako nije izazvan necim. Trebalo bi najzad svi da shvate da se psi samo brane od monstruma sklonih morbidnim izvrsenjima i zlodelima.


Pored toga sto mislim da je zaplavljeno jednostavno netacno i prilicno proizvoljna tvrdnja, ono sto je boldovano govori dosta i o psihickom stanju nekih ljudi koji sebe nazivaju "ljubiteljima zivotinja". Poneki iskazaju izrazitu dozu agresivnosti prema drugim ljudskim bicima, i jaku dozu otudjenosti. Kada sam jednoj komsinici prigovorio da ne ostavlja koske za kucice na stepenistu ispred ulaza u zgradu i ne stvara djubre, unela mi je se u lice i izvikala se na mene kako sam zao covek koji mrzi zivotinje (a ko mrzi zivotinje mrzi i ljude jelte ...), a sve sto sam trazio od nje da pse lutalice hrani dalje od zgrade i da ne razbacuje smece.
  • 0

#37 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 August 2010 - 23:06

............


Ovako možemo da se preganjamo do sutra. Međutim suština je sledeća:

Kad ljudski život ne vredi, šta očekivati za ljubimce

O zlostavljanju i mučenju životinja dugo se ćutalo. Ipak pisanje i izveštavanje o takvim zločinima dobar je način da se podgine svest građana, smatra direktorka Inistututa za kriminološka i sociološka istraživanja Leposava Kron.

“Ovaj poslednji slučaj sa psom kojem je odrubljena glava, dakle pas koji je pre toga lišen života, pa mu je dodatno odrubljena glava – to je ekstremni sadizam. Naprosto, to iživljavanje je znak nekog ozbiljnog psihološkog poremećaja”, ocenjuje ona.

“Mi živimo u vreme kada ljudski život u Srbiji i u Beogradu ne vredi baš mnogo, pa šta onda možemo da očekujemo kada je u pitanju život kućnih ljubimaca”, upozorava Leposava Kron.

Ona kaže da ubistvo psa u Zaječaru dokaz da su nasilje i sadizam postali svakodnevica naših života.


Nemam šta da dodam ovome. Poenta je jasna kao i tema topika.
  • 0

#38 kriticar

kriticar
  • Members
  • 39 posts

Posted 28 August 2010 - 11:46

Ako glave nema pored tela, a u obdukcionom nalazu piše da je pas ugionuo od udaraca i da je glava odsečena nakon njegove smrti - koji drugi zaključak bi ti iz toga izveo? I zar je bitno gde je glava?

Sad stvarno preteruješ.


Neki forumaši kažu da sam čudan, po njihovim merilima stvarno jesam, ali ja sam samo drugačiji, a to nije zabranjeno. Problem je što neki ljudi zaboravljaju šta znači biti čovek i misle da čovek znači reagovati na neke stvari na određeni emotivan način, pokušaću da objasnim kako ljudi kao ja gledaju na ovaj događaj.

Prvo za čoveka možemo da kažemo da je psihički bolestan, ako ne može da kontroliše svoja ponašanje ili ako radi određene stvari bez racionalnog razloga.
Surov čovek nije bolestan, on je bolestan ako čini surove stvari bez racionalnog razloga.

Neko napisa da ne misli da je onaj koji je u stanju da zakolje jagnje bolji čovek, ja mislim da jeste, jer ja sam klao jagnjad i to nije lako, imaju poprilično ljudski pogled i ponekad im pođu suze.
Ali naučio sam kako to da uradim brzo da se jagnje ne muči i to je ono što takođe čini čoveka, ne prouzrokovati patnju ljudima ili životinjama bez razloga. A jagnje je i odgajeno da bude hrana.
Poenta svega ovoga je da ja znam da kotrolišem svoja osećanja i radim stvari na osnovu zdravog razuma, a ne na osnovu svojih emocija, mada ne znači da ih nemam.
Samo znam kada emocijama da se prepustim, a kada ne. Da li bi iko voleo da se ljudi kao ja ponašaju vode emocijama kada su ljuti ili besni?
I ovo smatram prednošču jer život zna da bude gadan.
Za mene bi rat bio jedan prljavi posao koji mora da se obavi, i za razliku od čoveka emotivca, ja bih se kući vratio zdrav, a on bi se vratio bolestan (vijetnamski sindrom).

Kontrola osećanja znači mogučnost da se bude i surov po kriterijumima drugih ljudi, ako je to potrebno.

Recimo da uhvate hipotetičkog čoveka koji je ovo uradio i da treba da ga ispitaju da li je bolestan.

Zašto si ubio psa?

Pravili su čopor i napadali ljude, a žena koja ih je držala nije htela da ih skloni.

Da li ste zvali šintere?

Jesmo ali oni nisu hteli ništa da urade, kažu nemaju mesta i da im ljudi iz udruženja za zaštitu životinja prave probleme.

Znaš da je to što si uradio kršenje zakona.

Znam, ali sam računao da me neće uhvatiti. Na kraju krajeva što država nije rešila problem na prvom mestu. Ljudi rade i gore stvari ako moraju.

Kako si ubio psa?

Motkom, klepio sam ga dva puta po glavi.

Što motkom?

Najlakše je, svuda može da nađeš motku.

Što si mu odsekao glavu?

Da zaplašim zenu koja ih tu drži, ona više voli pse nego ljude, znao sam da će od ovoga da odlepi i nadao sam se da će da skloni pse.

Da li je pas bio živ kad si mu odsekao glavu?

Ne znam, ali to nije bitno i da je bio živ definitivno nije patio, odsekao sam mu glavu sa dva udarca.

Ovakav čovek je za zatvor, ali definitivno nije bolestan po mom mišljenju. Da li može da ubije čoveka, verovatno, ali neće ako ne bude primoran i on u sebi to ima odavno.
Čovek kakvih ima poprilično među nama, jer ljudsko društvo je nastalo kada su ubice shvatile da je bolje da postave pravila vezana za ubijanje, da se ne bi ubijali bez razloga.

Ovo he hipotetički čovek, možda stvari nisu ovakve, ali bez dodatnih informacija mi ne možemo da tvrdimo da je čovek koji je ovo uradio bolestan.
Ako je stvarno bolestan, taj bi više voleo da emotivci odluče o njegovoj sudbini nego ljudi moga soja.

Da li je problem u hipotetičkom čoveku, nije, problem je u društvu jer je stvorilo konfliktnu situaciju i ono što je u njemu je samo isplivalo.

Ne možemo da imamo pse zajedno sa ljudima na ovakav način, ako od ljudi očekujemo da ljudi neće uraditi ništa. Napašće pse i psi će izvući deblji kraj i motka će biti glavno oružje jer je najlakše doći do nje, a ja ću se složiti da prebijanje na smrt nije prijatna smrt. Ali to je ono što se dešava u Srbiji svaki dan, ali toga nema svaki dan u novinama, ovde se pojavilo jer je glava odsečena, pa je slučaj malo egzotičniji, bolji za novine.

Poenta svega je da ako želimo da životinje ne budu ubijane, moramo da stvorimo uslove da ne dolazi do konflikata između ljudi i životinja.
Svedimo na minimum broj pasa lutalica, putem sterilizacije i naterajmo gazde da se brinu o svojim kućnim ljubimcima.

U protivnom motka će biti glavno sredstvo za razračunavanje sa psima (ma kakvi zakoni bili, društvo mora da stvori prvo uslove da čovek može da živi normalno bez kršenja zakona, sa drugim ljudima i životinjama).
Ako to ne uradi ovaj hipotetički čovek će biti junak narodnih masa, jer je uradio nešto što je trebala da uradi država, a nije, a dobiće i sledbenike i podršku, pa tako od zakona o zaštiti životinja može da ne ostane ništa,
a ako dodamo i to da prosečan čovek smatra da ljubitelji životinja cene više životinje nego ljude ovakve scene će se ponavljati.
  • 0

#39 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 August 2010 - 17:41

Napašće pse i psi će izvući deblji kraj i motka će biti glavno oružje jer je najlakše doći do nje, a ja ću se složiti da prebijanje na smrt nije prijatna smrt. Ali to je ono što se dešava u Srbiji svaki dan, ali toga nema svaki dan u novinama, ovde se pojavilo jer je glava odsečena, pa je slučaj malo egzotičniji, bolji za novine.

Slusaj, iz svega gore napisanog i tvog stava, stanje je krtiticno, a ceo post bi trebao da ide na bisere. Surov covek, po tvojim merilima, mora da ide na lekarski tretman. Ovaj, koji je izvrsio zverstvo, definitivno mora da ide na lecenje.
Kao sto sam i ranije naveo da postoji opasnost, da je ovo zlodelo normalna stvar u psihi pojedinaca i da bi se bez trunke skrupula ponasali prema ljudskom bicu s'istim postovanjem kao i prema ovom psu. Iz tvoje price, se izvlaci zakljucak da je u redu eliminisati bilo koga, ako nam smeta. To me plasi, ne zbog mene samog, vec zbog toga sto postoje ljudi koji misle kao ti.
  • 0

#40 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 28 August 2010 - 19:57

....

U protivnom motka će biti glavno sredstvo za razračunavanje sa psima (ma kakvi zakoni bili, društvo mora da stvori prvo uslove da čovek može da živi normalno bez kršenja zakona, sa drugim ljudima i životinjama).
Ako to ne uradi ovaj hipotetički čovek će biti junak narodnih masa, jer je uradio nešto što je trebala da uradi država, a nije, a dobiće i sledbenike i podršku, pa tako od zakona o zaštiti životinja može da ne ostane ništa,
a ako dodamo i to da prosečan čovek smatra da ljubitelji životinja cene više životinje nego ljude ovakve scene će se ponavljati.


Ako zakoni postoje, moraju da se poštuju, bez obzira na "uslove". Shvati ovo kao prvo upozorenje moderatora, pre nego što napišeš sledeći post na ovoj temi.
  • 0

#41 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 29 August 2010 - 11:16

Za mene bi rat bio jedan prljavi posao koji mora da se obavi, i za razliku od čoveka emotivca, ja bih se kući vratio zdrav, a on bi se vratio bolestan (vijetnamski sindrom).

:thumbs:
Ne nego si slep, pa ne vidiš da već sada nešto nije u redu sa tobom. Jedan od onih koji sve znaju i koji samouvereno propagira bolesnu ideologiju ratovanja. Jedan od onih koji trči u prve linije fronta i viče ja imam iskustva sa ovim, jer sam već klao jaganjce. Lepo si opisao taj čin, pa ako imaš iskustva, ili si učestvovao i u domovinskom ratu, de ispričaj nam i prosvetli nas neupućene ovde, kako je to zaklati čoveka i kakav je osećaj?

Jer bože moj ti si spreman, pripremljen i obučen i za ovakve stvari a da nakon tog čina ostaješ sasvim normalan i kući s osmehom pohitaš ženi u zagrljaj i decu odvedeš na sladoled sa crvenim prelivom od jagode.
Jadna li su pokolenja koja takvi kao ti budu vaspitavali.

Kontrola osećanja znači mogučnost da se bude i surov po kriterijumima drugih ljudi, ako je to potrebno.


Gde si ovo pročitao? U Mein Kampf?

Neki forumaši kažu da sam čudan


Evo ja ću da budem prvi koji će da ti kaže da nisi čudan. Biti čudan je nešto posve drugačije i tim se pridevom ti ne možeš okititi.


Šta ova "Rešenje je Motka" još uvek traži na forumu?

BAN!
  • 0

#42 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 29 August 2010 - 11:43

Ako zakoni postoje, moraju da se poštuju, bez obzira na "uslove". Shvati ovo kao prvo upozorenje moderatora, pre nego što napišeš sledeći post na ovoj temi.

Ko to kaže? Onaj ko je zakon smislio. A da li uspeva? Često ne, zavisno od "uslova" jer kad treba da sprovede represiju na preveliki segment društva shvati da nema moć i da može potkopati samo sopstveni položaj. Eventualno strada poneki kritičar. Zakoni nisu nikakve božje zapovesti već pokušaji od kojih se neki prime a neki ne.
  • 0

#43 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 29 August 2010 - 12:28

Zakoni nisu nikakve božje zapovesti već pokušaji od kojih se neki prime a neki ne.


Jeste, samo što u normalnim zemljama teže ka normalnim shvatanjima, tako da i životinje imaju neka svoja prava. Ili bi to trebalo Ovako?

Uporedi link i "dekadentne" zapadnjačke zakone, pa da vidimo ko je ovde normalan a ko ne.
  • 0

#44 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 29 August 2010 - 17:19

Osakaćene mačke u Pančevu
29. avgust 2010. | 16:13 | Izvor: B92
Beograd -- U pančevačkom naselju Strelište juče su pronađne dve mačke koje su žrtve novog iživljavanja nad životinjama.

Jednoj mački su odsečene prednje šape, dok su drugoj otkinuti zadnja noga i rep.

Mačke su sa teškim povredama odvezene kod veterinara gde im se ukazuje pomoć. Ko je osakatio životinje za sada se ne zna.


Ako mi i sad neko pomene "specijalne uslove" kako se ovako nešto ne bi dešavalo, odlazim iz ove zemlje, majke mi.
  • 0

#45 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 August 2010 - 17:25

Ako mi i sad neko pomene "specijalne uslove" kako se ovako nešto ne bi dešavalo, odlazim iz ove zemlje, majke mi.

Da li postoji neko telo u Srbiji koje ima resorse i ovlascenje da se bavi istragom ovakvih kriminalnih akta?
Ova krivicna dela zahtevaju posebnu policijsku jedinicu, koja bi vodila istragu i smestala pocinioce na pravo mesto. Ludnica se cini najprikladnijom.
  • 0