Jump to content


Photo
- - - - -

Vezivanje ugovorom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 beljic

beljic
  • Members
  • 1 posts

Posted 20 August 2010 - 11:04

Firma u kojoj trenutno radim mi je, pre 3 godine, odobrila finansiranje studija (50% skolarine i troskova) i vezala me ugovorom (rokom do kada moram da zavrsim, iznosom koji moram da vratim u slucaju da ne zavrsim studije ili napustim firmu). Studije
su imale primenu na poslu koji sam radio i posao je imao veze sa studijama. Sve je islo kako treba, upisao sam drugu godinu studija, dok firma, pre nesto manje od 2 godine, nije reorganizovana a ja dobio drugo radno mesto, sa dodatnim obavezama i
ponizavajucim poslovima, neprimerenim mojem obrazovanju i strucnosti i nekoliko nadredjenih koje sam morao da obucim da se bave mojim poslom tj. da rukovode meni i nekim mojim kolegama. Iz tog razloga, kao i razloga da se moja plata se smanjila (zbog inflacije) a cena studiranja povecala (cene na drzavnim fakultetima prate kurs evra),
nisam mogao da nastavim doktorske studije.

Zbog ugovora o finansiranju studija i povracaja novca u
slucaju napustanja, bio sam prinudjen da ostanem u toj firmi. Bez
obzira na sav moj trud i zalaganja, nisam imao nikakve privilegije
koje imaju drugi zaposleni - pre svega mogucnost napredovanja vec sam
sve vreme na najnizem mestu na kojem moze da radi jedan diplomirani
inzenjer elektrotehnike. Pored toga imam i
specijalizaciju.

Da li neko zna kome mogu da se obratim i zalim se na situaciju u kojoj se nalazim?

Edited by beljic, 20 August 2010 - 11:05.


#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 August 2010 - 15:14

QUOTE (beljic @ 20.08.2010, 12:04) <{POST_SNAPBACK}>
Firma u kojoj trenutno radim mi je, pre 3 godine, odobrila finansiranje studija (50% skolarine i troskova) i vezala me ugovorom (rokom do kada moram da zavrsim, iznosom koji moram da vratim u slucaju da ne zavrsim studije ili napustim firmu). Studije
su imale primenu na poslu koji sam radio i posao je imao veze sa studijama. Sve je islo kako treba, upisao sam drugu godinu studija, dok firma, pre nesto manje od 2 godine, nije reorganizovana a ja dobio drugo radno mesto, sa dodatnim obavezama i
ponizavajucim poslovima, neprimerenim mojem obrazovanju i strucnosti i nekoliko nadredjenih koje sam morao da obucim da se bave mojim poslom tj. da rukovode meni i nekim mojim kolegama. Iz tog razloga, kao i razloga da se moja plata se smanjila (zbog inflacije) a cena studiranja povecala (cene na drzavnim fakultetima prate kurs evra),
nisam mogao da nastavim doktorske studije.

Zbog ugovora o finansiranju studija i povracaja novca u
slucaju napustanja, bio sam prinudjen da ostanem u toj firmi. Bez
obzira na sav moj trud i zalaganja, nisam imao nikakve privilegije
koje imaju drugi zaposleni - pre svega mogucnost napredovanja vec sam
sve vreme na najnizem mestu na kojem moze da radi jedan diplomirani
inzenjer elektrotehnike. Pored toga imam i
specijalizaciju.

Da li neko zna kome mogu da se obratim i zalim se na situaciju u kojoj se nalazim?



Po kom osnovu bi se zalio?
Da li je firma ispunila svoj deo ugovornih obaveza, odnosno da li je placala troskove studiranja?
Da li je se firma ugovorom obavezala da ce ti npr. omoguciti da odredjeni deo radnog vremena trosis na izradu doktorata i to nije ispunila?
Da li je tvoje premestanje na novo radno mesto iskljucivo posledica reorganizacije ili mozes da dokazes da je u pitanju "foul play"?
Da li mislis da se radi o mobingu ili necem slicnom?

U principu ako je firma ispunila svoj deo ugovora, ako se nije obavezala da ce ti omoguciti da deo radnog vremena radis na doktoratu i ako je tvoj premestaj posledica reorganizacije firme nemas bas puno osnova za zalbu. Ako firma nije ispunila svoj deo ugovora onda mozes da trazis raskid ugovora o stipendiranju tako da ne budes obavezan da vratis sredstva.

O kakvoj se firmi radi? Obzirom da ti je platila studije verovatno je drzavna? Ako si nezadovoljan svojom pozicijom u firmi da li si razmisljao da potrazis novi posao koji ce biti bolje placen i koji ce ti vise odgovarati, a da sumu koju su ti uplatili konto troskova doktorskih studija vratis (pa makar uzeo potrosacki kredit da je vratis).

Koje si poslove radio pre, a sta radis sada (cisto radi procen mogucnosti nalazenja novog posla)?

P.S. Vezivanje ugovorm je standardna praksa kod finansiranja studija. I sam sam pre 7-8 godina bio vezan ugovorom sa svojom firmom, koj mi je tada finansirala odbranu magistarskog rada na ETF-u, koji me je obavezivao da ostanem jos 2 godine u firmi ili da vratim uplaceni iznos "uvecan za promenu cena na malo".

Edited by tomas.hokenberi, 20 August 2010 - 15:17.


#3 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 23 August 2010 - 19:22

U sustini, svaki ugovor se moze preispitivati, zbog recimo promenjenih okolnosti u odnosu na one u kojima je nastao (i.e. da je firma recimo bankrotirala, iako vama u ugvoru pise da ce vam placati skolarinu, ne znaci da ce se to zaista i desiti). Sad, bez ulazenja u detalje, ne izgleda da ste ni vi niti firma prekrsili neku od ugovornih obaveza, te da bi se ugovor raskinuo (a pretpostavljam da to pokusavate), trebalo bi ste lepo da uzmete advokata i da sa istim provedete malo vremena nad ugovorom. Ako jos trazite naknadu materijalne/nematerijalne stete, dokazivanje iste, opet bez ulazenja u detalje, bi definitivno trazilo iskusnog advokata koji se bavi radnim/privrednim pravom.