Jump to content


Photo
- - - - -

Forcan vs Miskovic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
90 replies to this topic

#1 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 19 July 2010 - 19:57

Ljudi, pomozite, ja se zaista ne razumem u srpsku ekonomiju.

Pitanje je : kako neko moze blokirati preduzece:

Beograd -- Predsednica UO "Jugohemije" Milka Forcan blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra, saznaje B92.

ako se zna da ta osoba nije vecinski vlasnik preduzeca ?

Prema podacima Agencije za privredne registre, 60 odsto akcija “Delta stara” ima Miroslav Mišković, a 40 odsto kompanija "Ford", koja je registrovana u američkoj državi Delaver, koja je ofšor zona, a za koju su mediji spekulisali da je u vlasništvu porodice Milke Forcan.

#2 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 19 July 2010 - 20:04

Ljudi, pomozite, ja se zaista ne razumem u srpsku ekonomiju.

Pitanje je : kako neko moze blokirati preduzece:

Beograd -- Predsednica UO "Jugohemije" Milka Forcan blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra, saznaje B92.

ako se zna da ta osoba nije vecinski vlasnik preduzeca ?

Prema podacima Agencije za privredne registre, 60 odsto akcija “Delta stara” ima Miroslav Mišković, a 40 odsto kompanija "Ford", koja je registrovana u američkoj državi Delaver, koja je ofšor zona, a za koju su mediji spekulisali da je u vlasništvu porodice Milke Forcan.


I ne radi se o nekoj srpskoj ekonomiji. Nije blokirano preduzeće, nego račun preduzeća. Jednostavno sa tog računa, ne može se ništa isplaćivati dok se ne namiri potraživanje po menici.
Nema to nikakve veze sa vlasništvom preduzeća.

#3 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 19 July 2010 - 20:50

Ljudi, pomozite, ja se zaista ne razumem u srpsku ekonomiju.

Pitanje je : kako neko moze blokirati preduzece:

Beograd -- Predsednica UO "Jugohemije" Milka Forcan blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra, saznaje B92.

ako se zna da ta osoba nije vecinski vlasnik preduzeca ?

Prema podacima Agencije za privredne registre, 60 odsto akcija “Delta stara” ima Miroslav Mišković, a 40 odsto kompanija "Ford", koja je registrovana u američkoj državi Delaver, koja je ofšor zona, a za koju su mediji spekulisali da je u vlasništvu porodice Milke Forcan.

delaware nije offshore zona.

#4 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 19 July 2010 - 22:05

Ljudi, pomozite, ja se zaista ne razumem u srpsku ekonomiju.

Pitanje je : kako neko moze blokirati preduzece:

Beograd -- Predsednica UO "Jugohemije" Milka Forcan blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra, saznaje B92.

ako se zna da ta osoba nije vecinski vlasnik preduzeca ?

Prema podacima Agencije za privredne registre, 60 odsto akcija “Delta stara” ima Miroslav Mišković, a 40 odsto kompanija "Ford", koja je registrovana u američkoj državi Delaver, koja je ofšor zona, a za koju su mediji spekulisali da je u vlasništvu porodice Milke Forcan.


Dotična gospoja je verovatno aktivirala naknadu za pretrpljenu duševnu bol :ph34r: .

Koliko sam uspeo razumeti pročitano, otac dotične je 25 god. trpeo poniženje gazdujući neuspešnom firmom i na kraju ju je (uspešno) uvalio konanu varvarinu. Posrednička provizija, cijena(?) - prava sitnica, 5 milki evra blanko & franco delaware. Baš me interesuje tok aukcije pred nezavisnom agencijom za privatizaciju i za-šta je imao pjevati resorni ministar onomad

#5 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 19 July 2010 - 22:09

delaware nije offshore zona.

I te kako je offshore zona. I to sa vrlo liberalnim pravilima ponasanja za one koji osnivaju firmu tamo.

#6 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 19 July 2010 - 22:48

I te kako je offshore zona. I to sa vrlo liberalnim pravilima ponasanja za one koji osnivaju firmu tamo.

pa ne znam sta ti onda znaci offshore zone, ali nije tax haven, niti su podaci o kompaniji nedostupni. ima relaksirana pravila u vezi sa corporate governance (moze da ima 1 shareholdera koji je ujedno director, shareholders meeting mogu da se odrzavaju dopisno i sl) i delaware nema state tax. u USA kompanije i pojedinci placaju federal i state tax, pri cemu je federal tax za oba, fizicka i pravna lica, ubedljivo veci deo ukupnog poreza, dok states imaju razlicite poreske stope, a u nekim, kao u delaware, je ta stopa 0 (za income van delaware). ali pored federalne takse od 35% (koliko je u srbiji, 19%?), i pored public records,ne bih delware nazvala offshore.

sta je po tebi offshore zona?

Edited by Lift Going Up.., 19 July 2010 - 22:52.


#7 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 19 July 2010 - 23:37

pa ne znam sta ti onda znaci offshore zone, ali nije tax haven, niti su podaci o kompaniji nedostupni. ima relaksirana pravila u vezi sa corporate governance (moze da ima 1 shareholdera koji je ujedno director, shareholders meeting mogu da se odrzavaju dopisno i sl) i delaware nema state tax. u USA kompanije i pojedinci placaju federal i state tax, pri cemu je federal tax za oba, fizicka i pravna lica, ubedljivo veci deo ukupnog poreza, dok states imaju razlicite poreske stope, a u nekim, kao u delaware, je ta stopa 0 (za income van delaware). ali pored federalne takse od 35% (koliko je u srbiji, 19%?), i pored public records,ne bih delware nazvala offshore.

sta je po tebi offshore zona?


-Delaware LLCs some times referred to as "Delaware offshore companies" or "Delaware companies for non-residents", is tax free on business transactions and benefits derived outside the United States and whose members are US non-resident aliens.

-Members of a Delaware LLC are not liable for tax to the United States providing that:

* The members are non-resident aliens.
* The LLC does not employ US residents as permanent staff, or rely on a dedicated place of business within the United States.
* The LLC does not undertake any business activity that is effectively connected with business or trade within the United States.

izvor:

#8 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 July 2010 - 00:20

Osnovna stavka za neku firmu da bi bila off shore je da je njeno poslovanje van zemlje u kojoj je inkorporirana. Tako da pazljivo sa izrazom - da je registrovana i u poljskoj bila bi off shore jer niko od vlasnika udela nije rezident zemlje u kojoj je drustvo osnovano i firma ne posluje u toj zemlji. Takodje mozda doticna firma posluje u US - cime bi odma izgubila poreske olaksice za ne-rezidente. I dali je Ford LLC?

#9 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 20 July 2010 - 01:29

I ne radi se o nekoj srpskoj ekonomiji. Nije blokirano preduzeće, nego račun preduzeća. Jednostavno sa tog računa, ne može se ništa isplaćivati dok se ne namiri potraživanje po menici.
Nema to nikakve veze sa vlasništvom preduzeća.

Nisam te opet razumeo sta zapravo znaci "puštajući menicu od pet miliona evra". Kome je menica namenjena i sta to prakticno znaci.

#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 July 2010 - 01:47

menica je sredstvo obezbedjenja plaćanja. izdaje se na odredjen iznos i poverilac je, u slučaju neplaćenog duga, daje na naplatu i time stavlja "zabranu" na isplate sa tekućeg računa izdavaoca menice do potpune naplate naznačenog dugovanja. sve uplate koje do tog trenutka legnu na račun izdavaoca menice automatski se prebacuju na račun poverioca.

znači, prostije, dok ne isplati 5 miliona evra, delta star ne može da raspolaže novcem sa svog računa a svi prilivi na račun delta stara do namirenja tog iznosa prebacuju se na račun jugohemije.

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 July 2010 - 04:28

Nisam te opet razumeo sta zapravo znaci "puštajući menicu od pet miliona evra". Kome je menica namenjena i sta to prakticno znaci.

Nekada se zapitam da li ljevicari imaju tekuci racun ili u Kanadi dozvoljavaju beskonacan minus

#12 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 20 July 2010 - 07:44

Nekada se zapitam da li ljevicari imaju tekuci racun ili u Kanadi dozvoljavaju beskonacan minus


ćuti i pokrij se po ušima! :ph34r:

#13 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 20 July 2010 - 09:10

Pa red bi bio da drzava napravi bail-out Delte po ugledu na belosvetske kapitaliste...

#14 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 July 2010 - 10:10

Nekada se zapitam da li ljevicari imaju tekuci racun ili u Kanadi dozvoljavaju beskonacan minus

ne znam da li postoji ekvivalent menice 'na zapadu'. ovde poverioci mogu da pokrenu postupak stecaja (naravno u slucaju default-a), ali mi nije poznato da mogu da blokiraju racun preduzeca koje posluje.

inace, nadam se da je tu menicu moguce 'dati na naplatu' samo u slucaju da duznik prestane da placa, a ne u svakom slucaju?

o offshore: ja sam malo poistovetila offshore sa tax haven, posto se ovde uglavnom barata sa tax havens, ali kao sto je angelia objasnila, uopste ne mora da bude isto, ni slicno. znaci, kada nole prijavi residence u monaku, njegovi racuni su u tax haven, ali nisu offshore. primljeno k znanju :ph34r:

Edited by Lift Going Up.., 20 July 2010 - 10:11.


#15 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 20 July 2010 - 10:16

wikipedija:

Меница = Negotiable instrument