Jump to content


Photo
- - - - -

Forcan vs Miskovic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
90 replies to this topic

#31 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 July 2010 - 13:13

U Srbiji se time bavi NBS, nisam siguran da je to nadleznost centralne banke inace. Evo linka http://www.nbs.rs/ex...a/67/index.html. Ovo sto si napisala je situacija kada se menicom trguje, sto je moguce jer je to normalna hartija od vrednosti.

ok, ali pitala sam za US, za srbiju vec znamo da poverilac moze da blokira racun.

#32 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 20 July 2010 - 13:50

Ne verujem da u US moze to tako da funkcionise jer ne postoji centralna institucija za platni promet. Ali nema sanse da je u slucaju da duznik ne plati, tebi jedina opcija legal action? Mora da postoji nesto kao bill enforcement ili collection?

#33 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 July 2010 - 14:04

Ne verujem da u US moze to tako da funkcionise jer ne postoji centralna institucija za platni promet. Ali nema sanse da je u slucaju da duznik ne plati, tebi jedina opcija legal action? Mora da postoji nesto kao bill enforcement ili collection?

koliko sam razumela, ne postoji ni u srbiji centralna institucija za platni promet, nego to rade banke. znam za collection, kada je u pitanju potrosacki dug, poverilac angazuje collection agencies, i onda te oni uglavnom zovu telefonom, u svako vreme i nevreme, mozda dolaze u personal visit, i kasnije ga otpisu (ako ne platis), a mogu i da te tuze, ali ne mogu da ti blokiraju racun. bill enforcement bi po definiciji bio legal action. blokada racuna je legal action, samo ja preispitujem svrsishodnost takve akcije (za poverioca), mada si ti verovatno mislio na tuzbu? ali me najvise interesuje kako je u US /UK, buduci da nikad nisam cula za taj koncept (blokiranja racuna) tamo.

#34 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 July 2010 - 14:13

ali ne mogu da ti blokiraju racun.


pa ni ovde ti ne blokiraju račun na svoju ruku već sredstvom plaćanja koje si ti izdao i uz njega dao i ovlašćenje za realizaciju izdate menice. prostije rečeno, dužnik daje ovlašćenje poveriocu da mu, u slučaju da u dogovorenom roku ne izmiri dug, menicom blokira račun, tj. da sve uplate na dužnikov račun budu preusmerene na račun poverioca do potpunog izmirenja dugovanja koje je naznačeno na menici.


poenta je da se ništa ne dogadja bez prethodnog pristanka dužnika, koji samim izdavanjem menice prihvata da mu račun, ukoliko bude potrebe, u nekom trenutku bude blokiran ukoliko na njemu, u tom trenutku, ne bude dovoljno sredstava da poverilac naplati svoje potraživanje. da je delta star na svom računu u trenutku puštanja menice imao više od pet miliona evra, račun ne bi bio blokiran već bi samo 5 miliona bilo prebačeno na račun jugohemije.

#35 Mali Medved

Mali Medved
  • Members
  • 913 posts

Posted 20 July 2010 - 15:36

danas u blicu kaže 'neimenovani izvor' da se Miško sprema da proda što više Belgijancima i zapali napolje.

Meni to zvuči kao dobra vest.

Zna li neko više?

#36 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 July 2010 - 16:21

koliko sam razumela, ne postoji ni u srbiji centralna institucija za platni promet, nego to rade banke. znam za collection, kada je u pitanju potrosacki dug, poverilac angazuje collection agencies, i onda te oni uglavnom zovu telefonom, u svako vreme i nevreme, mozda dolaze u personal visit, i kasnije ga otpisu (ako ne platis), a mogu i da te tuze, ali ne mogu da ti blokiraju racun. bill enforcement bi po definiciji bio legal action. blokada racuna je legal action, samo ja preispitujem svrsishodnost takve akcije (za poverioca), mada si ti verovatno mislio na tuzbu? ali me najvise interesuje kako je u US /UK, buduci da nikad nisam cula za taj koncept (blokiranja racuna) tamo.

Ako nekome dugujes novac on moze da ti zamrzne sredstva na racunu u iznosu koji je duplo veci od onoga sto dugujes.Ne mogu da uzmu novac sa racuna bez presude ali zamrznuta sredstva tu ostaju dokle ne platis ili postignes sporazum.Znaci ako nemas duplo vecu sumu od one koju dugujes racun ti je itekako blokiran

#37 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 July 2010 - 17:05

Ako nekome dugujes novac on moze da ti zamrzne sredstva na racunu u iznosu koji je duplo veci od onoga sto dugujes.Ne mogu da uzmu novac sa racuna bez presude ali zamrznuta sredstva tu ostaju dokle ne platis ili postignes sporazum.Znaci ako nemas duplo vecu sumu od one koju dugujes racun ti je itekako blokiran

ok, znaci, pominjes presudu, pa je potrebna tuzba?

i kako u americi posluje preduzece kojem je blokiran racun? u srbiji mogu da zamislim, ali mi za US nije jasno. sta se desava ako ne mozes da dobijes bridge loan? onda ne mozes da isplacujes obaveze ni nikom drugom, i onda dokle tako?

#38 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 July 2010 - 17:43

ok, znaci, pominjes presudu, pa je potrebna tuzba?

i kako u americi posluje preduzece kojem je blokiran racun? u srbiji mogu da zamislim, ali mi za US nije jasno. sta se desava ako ne mozes da dobijes bridge loan? onda ne mozes da isplacujes obaveze ni nikom drugom, i onda dokle tako?

Ako ti je blokiran racun onda si ga ugasio

#39 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 July 2010 - 17:47

Ako ti je blokiran racun onda si ga ugasio

e, to! konacno......to sam htela da znam, posto u srbiji preduzeca godinama posluju sa blokiranim racunom.

Thanks, vrlo korisno za znati. :ph34r:

#40 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 July 2010 - 18:03

ne znam da li postoji ekvivalent menice 'na zapadu'. ovde poverioci mogu da pokrenu postupak stecaja (naravno u slucaju default-a), ali mi nije poznato da mogu da blokiraju racun preduzeca koje posluje.

inace, nadam se da je tu menicu moguce 'dati na naplatu' samo u slucaju da duznik prestane da placa, a ne u svakom slucaju?

o offshore: ja sam malo poistovetila offshore sa tax haven, posto se ovde uglavnom barata sa tax havens, ali kao sto je angelia objasnila, uopste ne mora da bude isto, ni slicno. znaci, kada nole prijavi residence u monaku, njegovi racuni su u tax haven, ali nisu offshore. primljeno k znanju :)


Postoje uslovi pod kojima se menica pusta. Recimo na zapadu je to kao Bank Guarantee koji ne snosi banka sama (ima opcija) pa ti banka zablokira tu sumu dok ne isplatis ( :ph34r: sto je totalno suludo jel ispada da duplu sumu nemas).

Inace za offshore - cesto se ljudi gadjaju pojmovima za koje imaju generalnu odrednicu ili ona koja se koristi u SR, sto cesto nema veze sa pravim znacenjem tako da je tvoje povezivanje veoma cesto, zato sam i reagovala. Bas sam pre neki dan imala slicnu raspravu sa advokatom sta su offshore poslovi iz UK perspektive pa mi je bilo sveze :D
Veoma je moguce da je ova firma offshore i u tax haven ali to niko ne zna na osnovu samo toga da je Delaware LLC (ako je LLC).

Moja firma je incorporirana u Delaware a nije ni offshore ni u tax haven, jednostavno obicna US Corp (znaci nije ni LLC) - cesto ljudi biraju Delaware zbog pojednovljane registracije i reportinga.

kako onda firma da isplati dug, ako nema od cega da placa sirovine ili isplacuje radnike? to mi nema bas smisla. takodje, koliko znam, u US ili UK, u slucaju bankrotstva, radnici kao poverioci imaju veci seniority od kreditora, tj. u slucaju likvidacije novac se isplacuje prvo njima. ovde ispadne, da imalac menice moze da pokupi plate radnika sa racuna.

ne znam kako u kanadi rade sa tekucim racunima, ali mi ovo lici na neku socjalisticku glupost, ko ono placanje po virmanu u 3 primerka (sta god da mu je taj virman). a sta je jugohemija 'pozajmila' delti star, pa da imaju menicu na njih?

Postoji lista ko dolazi prvi po naplati zavisno od firme (vrste) i zemlje ali si u pravu da je ovo generalno socijalisticka stvar tj ne napredak. Nekada su i US i UK koristile IOU ali se vise ne koriste.

taj virman ni meni nije nikad bio jasan :D

pa dobro, kako ce poverilac da naplati taj dug, to jest odakle ce 'sredstva da pristizu', ako duznik ne moze da proizvodi, kupi sirovine ili plati nekog na proizvede sta god proizvodi? da li pod blokadom se podrazumeva 100% preusmeravanje sredstava, ili sam pogresno razumela?

kada je u pitanju licni dug, takodje ti se ne blokiraju svi racuni, u celosti? zato i govorim o bankrotu, jer ako neko nema da plati ili se dug reprogramira ili se preduzece likvidira, pa sta ostane se ispati. Ne razumem bas koncept, da mu se ne dozvoli da posluje, da bi se isplatio dug, koji duznik nema da isplati, a nece ni imati, ako ne posluje?


Firma obicno ima AR (accounts receivable) generalno bi trebalo da budu veci nego AP da firma ne bi bila u bankrotu. Blokada je 100% preusmeravanje do pune naplate. Tj ne raspolazes racunom. To ne znaci da ne moze da radi a ako ne moze ide u stecaj gde ide taj prioritet potrazivanja.
Kad je licni dug u pitanju koliko znam menica je platno sredstvo pravnog lica, te privatno lice ne moze da izda menicu (ko sto rekoh po secanju).

ok, ali pitala sam za US, za srbiju vec znamo da poverilac moze da blokira racun.

Nisam naisla na slicni sistem u svom poslovanju. Poverilac moze da posalje collection ako ide daleko (zaplena bukvalno), moze da te tuzi pa da ti sud naplati to. Ako nemas da platis ides u bankrot.

Kod privatnog lica u slucaju bankrota koliko ja znam sud odredjuje od tvog prihoda sumu koja ti je potrebna za osnovno izdrzavanje sve ostalo ide potraziocima, naravno zavisi od tipa potrazioca. Tako mi je objasnjeno u UK ali ne znam nikoga ko je proglasio bankrot pa nisam imala priliku da se uverim u objasnjenja.

#41 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 20 July 2010 - 18:24

...
taj virman ni meni nije nikad bio jasan :ph34r:


Virman je najobicniji bank transfer, do pre 5,6,7 godina to se radilo samo rucno, pa otuda i broj primeraka. A menica nema veze ni sa Srbijom, ni socijalizmom. Razlika izmedju bankarske garancije (ili bilo koje garancije treceg lica) i menice je sto meni banka garantuje da cu moci da izmirim neku obavezu, a menica je vise "majke mi platicu". Pa onda ako ne platim, poverilac (mislim da se zove trasat) moze da nalozi placanje i tu dolazimo do te blokade racuna, etc... Mislim cela pojava nije neuobicajna, verovatno je u negoj trange-frange kombinaciji izmedju povezanih PL izdata i menica kao sredstvo obezbedjenja, s tim da je Jugohemija to sada iskoristila da blokira racun Delti. Ovo je vise samar Miskovicu i "pokazivanje zuba", verujem da je 5M vise kikiriki u celoj prici.
U Srbiji prinudnom naplatom mora da se bavi NBS jer do uvodjenja PIBa, blokada racuna i pustanje menice nije ni bilo toliko bitno, jer pravno lice je moglo da otvori nov ziro racun i sve prilive preusmeri na njega, a poverilac se nikad nece namiriti. Od kad postoji centralni registar, prinudna naplata je vezana za PIB ne za ziro racun.

#42 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 July 2010 - 18:29

Virman je najobicniji bank transfer, do pre 5,6,7 godina to se radilo samo rucno, pa otuda i broj primeraka. A menica nema veze ni sa Srbijom, ni socijalizmom. Razlika izmedju bankarske garancije (ili bilo koje garancije treceg lica) i menice je sto meni banka garantuje da cu moci da izmirim neku obavezu, a menica je vise "majke mi platicu". Pa onda ako ne platim, poverilac (mislim da se zove trasat) moze da nalozi placanje i tu dolazimo do te blokade racuna, etc...

Ko sto reko IOU u nasoj izvedbi.

#43 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 July 2010 - 18:33

e, to! konacno......to sam htela da znam, posto u srbiji preduzeca godinama posluju sa blokiranim racunom.


nije tačno. svaka blokada računa u ukupnom trajanju preko 90 dana vodi u stečaj. firma u stečaju može da posluje dok se ne završi stečajni postupak.

#44 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 20 July 2010 - 19:03

Ako ti je blokiran racun onda si ga ugasio



e, to! konacno......to sam htela da znam, posto u srbiji preduzeca godinama posluju sa blokiranim racunom.

Thanks, vrlo korisno za znati. :ph34r:


ubilo se od koristi :D

a moze li preduzece imati vise racuna u jednoj i/ili vise banaka?
u tom slucaju verovatno blokada jednog racuna ne znaci automatski blokadu poslovanja...

...

Postoji lista ko dolazi prvi po naplati zavisno od firme (vrste) i zemlje ali si u pravu da je ovo generalno socijalisticka stvar tj ne napredak. Nekada su i US i UK koristile IOU ali se vise ne koriste.

...


da da, svakako, ne koriste se: :)

Cash-poor California turns to IOUs

kad je gusto - dobar je i nenapredni socijalizam :D

#45 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 July 2010 - 19:10

a moze li preduzece imati vise racuna u jednoj i/ili vise banaka?
u tom slucaju verovatno blokada jednog racuna ne znaci automatski blokadu poslovanja...


u srbiji znači, i ta kontrola se vrši kroz narodnu banku. ako ti je blokiran račun u jednoj banci, sredstva ti se skidaju i sa računa koje imaš u drugoj, naravno ako glase na isto preduzeće. ovo je uvedeno, ako se dobro sećam, u vreme dinkićevog "guvernerisanja" zato što su firme zloupotrebljavale više tekućih računa pa neke držale konstantno u blokadi a sa drugih poslovale normalno, kao da nikome ništa ne duguju.