Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalac


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1 reply to this topic

#1 clandestino

clandestino
  • Members
  • 271 posts

Posted 05 July 2010 - 08:14

Ukoliko neko moze da pomogne iskustvom ili znanjem, bio bih veoma zahvalan.

Pitanje je jednostavno: ako vam je godinama cela plata bila isplacivana na racun, a onda vas poslodavac natera da potpisete da pristajete na minimalac od 17 - 18 hiljada da bi vam ostatak isplacivao u kesu, da li takav aneks ugovora postaje nevazeci u nekom trenutku? Ja sam cuo neka tumacenja da minimalac moze da traje maksimalno 6 meseci i da posle toga poslodavac mora ili da vrati na predjasnju platu ili da pravi novi aneks ugovora koji treba ponovo da potpisete.

Da li neko zna?

#2 Bratanac

Bratanac
  • Members
  • 1,134 posts

Posted 05 July 2010 - 09:11

Ukoliko neko moze da pomogne iskustvom ili znanjem, bio bih veoma zahvalan.

Pitanje je jednostavno: ako vam je godinama cela plata bila isplacivana na racun, a onda vas poslodavac natera da potpisete da pristajete na minimalac od 17 - 18 hiljada da bi vam ostatak isplacivao u kesu, da li takav aneks ugovora postaje nevazeci u nekom trenutku? Ja sam cuo neka tumacenja da minimalac moze da traje maksimalno 6 meseci i da posle toga poslodavac mora ili da vrati na predjasnju platu ili da pravi novi aneks ugovora koji treba ponovo da potpisete.

Da li neko zna?


To što poslodavac je poslodava rešio da ti isplaćuje zvanično samo minimalac, a da ostatak novca daje na crno je krivično delo, koje je na žalost izuzetno zastupljeno u ovoj državi. Takav aneks ugovora, u kome verovatno stoji saglasnost zaposlenog da prima minimalnu zaradu, sve do finasijskog oporavka preduzeća, može važiti večno, tj. firma uvek može zvanično biti u finasijskim problemima.
Većina poslodavaca isplaćuje zarade na nivou od nekoliko procenata iznad minimalne zarade, gde zadržava mogućnost da sebi i odabranim radnicima uplaćuje veće doprinose za penzije od minimalnih.
Zaključak je da možeš zarađivati minimalac do penzije, da on nije ni na koji način vremenski ograničen i da ako poslodavac odluči da uplaćuje doprinose za pun iznos plate, nije mu neophodan novi aneks ugovora, sem ako u postojećem aneksu ugovora nisu navedeni razlozi umanjenja zarade.