Jump to content


Photo
- - - - -

Rib-eye, Prime Rib, Sirloin, tender loin....


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 01 July 2010 - 14:33

Da li neko ume ove nazive za meso da prevede na srpski? Raspitivao sam se konkretno za prime-rib, i objasnili su mi da se nase krave ne seku tako da se dobije ovaj komad mesa, te nista od toga. Kad odem u mesaru, vidim uglavnom "but" "sol-ruza" i "vrat", medjutim kad gledam ove dijagrame vezane za steaks, nijednu ne mogu da nadjem da potice konkretno iz ovih delova.

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 July 2010 - 20:33

Pomenuti su nazivi razlicitih komada mesa, koji se dobijaju drugacijom obradom, nego u Srbiji, pa su zapravo i neprevodivi.

#3 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 02 July 2010 - 04:52

Jel znas nesto vise o tom nacinu obrade, posto sam cuo da anglo-saksonci to drugacije rade? Na koji nacin se u Srbiji obradjuje?

I da li je moguce da nijedan deo zajednicki ne postoji? Sta je recimo "ramstek"? Filet mignon se i kod nas moze jesti, itd. itd.

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 July 2010 - 15:03

Jel znas nesto vise o tom nacinu obrade, posto sam cuo da anglo-saksonci to drugacije rade? Na koji nacin se u Srbiji obradjuje?

I da li je moguce da nijedan deo zajednicki ne postoji? Sta je recimo "ramstek"? Filet mignon se i kod nas moze jesti, itd. itd.

Zaista ne znam dovoljno.

#5 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 July 2010 - 05:24

Nisam strucan, tj. ne znam kako se sijece, al' mozda ove slike mogu pomoci:

Posted Image

Posted Image

#6 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 04 July 2010 - 14:29

Dzaba, gledao sam ga i ja, jedinod a mozda odnesem ove slike odstampane u mesaru.

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 July 2010 - 14:48

Ponavljam: ne znam dovoljno.
Medjutim, kad kupujem komad mesa (ako hocu da ga pripremim na tiganju - rostilju) sa minimalno masnoce, uvek kupujem radije ribeye steak nego sirloin.
Naravno, biftek (filet steak) se izuzima.
Ako kupujem govedje meso za kuvanje, uvek kupujem najjeftinije pozicije.
Ako kupujem biftek, uvek trazim da bude dovoljno debelo secen, najradije ga mariniram 24 sata u maslinovom ulju na sobnoj temperaturi i dobro natrljan biberom (nikada i so), a onda ga pripremam vrlo kratko na jako vrelom tiganju, tako da s obe strane uhvati koricu, ali da ostane sasvim krvav u sredini. To je pitanje ukusa.

Edited by vladan, 04 July 2010 - 14:49.


#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 July 2010 - 21:51

Dzaba, gledao sam ga i ja, jedinod a mozda odnesem ove slike odstampane u mesaru.

Sumnjam da ce ti mnogo pomoci jer ja barem u Srbiji nisam video t-bone ili ribeye.Mozda danas i ima ali nekada ne.Radi se o sasvim drugoj obradi mesa ali i uzgajanju .Kod nas junetina nije nikada bila mnogo prisutna u ishrani dok je u Severnoj Americi tradicionalno meso broj jedan.


Ponavljam: ne znam dovoljno.
Medjutim, kad kupujem komad mesa (ako hocu da ga pripremim na tiganju - rostilju) sa minimalno masnoce, uvek kupujem radije ribeye steak nego sirloin.
Naravno, biftek (filet steak) se izuzima.
Ako kupujem govedje meso za kuvanje, uvek kupujem najjeftinije pozicije.
Ako kupujem biftek, uvek trazim da bude dovoljno debelo secen, najradije ga mariniram 24 sata u maslinovom ulju na sobnoj temperaturi i dobro natrljan biberom (nikada i so), a onda ga pripremam vrlo kratko na jako vrelom tiganju, tako da s obe strane uhvati koricu, ali da ostane sasvim krvav u sredini. To je pitanje ukusa.

Za gril ja iskljucivo kupujem ribeye ili tbone posto je sve ostalo suvise suvo za gril.Probao sirloin i ima ukus kao krpa ako ga spremas na grilu.Za dinstanje ja barem najvise volim chuck a round(but) iskljucivo ako kuvam supu ili gulas.
edit
Naravno da je preduslov za dobru sniclu crvena sredina

Edited by MAGRIPA65, 04 July 2010 - 21:53.


#9 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 July 2010 - 23:48

...

Stvar i nije toliko komplikovana.

Evropa kao siromaski amerikanski rodjak se uvek trudila da iskoristi svaki delic telesine goveceta. Pa i sa koskama.
Novi Svet / Amerika pogotovo posle buma uzgoja goveda na Divljem Zapadu, i elementarno niske cene (govedo je kostalo par dolara - ako bude doterano do zeleznice / mogu misliti koliko je jeftino kostao dobar komad na tanjiru!) - odbacila je kosti, osim kao neki dodatak koji bi mesu trebao da da specifican ukus i opredelila se samo za meso.

Ima linkova na Net-u, gde direktori americkih klanica kazu kako na svakom govecetu imaju 20% cistog gubitka - niko vise nece masnocu (govedji loj ide za industrijsku preradu po minimalnoj ceni), noge, iznutrice, glavu, etc, etc.

Jedva ako uspeju da sklope neki sporazum sa nekom egzoticnom amerikansko_italijanskom restoranskom firmom koja priprema "tripice / skembice".

Pa su se okrenuli proizvodnji veoma skupe "prajm" govedine, da ne govorim o "Kobe_govedini".

A, u principu, neki drajv prema govedini, kako svedoce neki istorijski izvori, vodi poreklo od pred_antickog sveta i zrtvovanja goveda kao "zrtve_paljenice", gde su zreci, kao poslednji svedoci, ocigledno upoznali sasvim novi ukus mesa.

Drugo, - osim Engleske (gde je od XV veka / 1460. godine bio poznat "beefsteak"), delimicno Francuske (a kasnije i Nemacke), u koju se moda prenela za neke delove govedje telesine (satobrijan / turnedo / file-minjon) govedjsko meso se mahom kuvalo, i samo kod najbogatijih peklo u velikom komadju.
Druga je stvar sa nomadskim narodima - koji su ga kuvali ili mahom susili.

Zato u Bgd. kasapnicama nema seckanja govedine / junetine (tek to treba definisati) na amerikanski, vec na elementarno siromaski evropski nacin.
Sa koskom, ili bez koske?!
(hebala ga kasapska koska i "cubok za supu / rindflajsh"!)

Doduse, uvek od poznatog kasapina mozes zatrazis da ti od komada odsece, jednu - dve "rozbratne" od 500-700 grama.



...

#10 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 05 July 2010 - 03:22

Hvala puno na iscrpnom objasnjenju!

Inace ne kupujem u Maxi-u, ali danas me je nuzda naterala. U delu sa mesom, stoji dijagram koji obelezava meso I, II i III kategorije. But spada u I, rozbratna cini mi se u II i kao da je deo Chuck. U svakom slucaju, mislio sam da to mozda fotografisem sledeci put, pa da uporedim.

Ta rozbratna, od 500 700 grama (koja je to na onom dijagramu bas sa steakovima) jel to onda za gril, ili za pecenje?

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 July 2010 - 04:25

Koliko se ja secam ta rozbratna bi bila najblize ribeye-u i ima izvestan procenat masnoce pa samim tim bolja je za gril od buta.Opet nasa govedina nije ni blizu onoj u Kanadi/Americi jer se drugacije uzgaja pa je prilicno suvlja sa debljim vlaknima i mnogo duze se kuva/pece.
Definitivno bi snicle isekao tanje a i izlupao tuckom da se razbiju vlakna.Onda kod pecenja koristio bih ili premaz od maslinovog ulja ili slaninu .Kod govedje snicle na grilu trik je da se gril dobro zagreje a onda se snicla sa svake strane pece po jedan minut da dobije koricu i na taj nacin sprecis sokove da iscure iz iste.Nakon sto sa obe strane uhvati koricu peci na umerenoj vatri po zelji ( da li zelis rare, medium or well done).Ako nemas iskustva sa grilom za pocetak bih preporucio termometar za meso koji pomogne da ne preprzis meso.Govedina/junetina je mnogo teza da se sprema na grilu od svinjetine posto lako mozes da je presusis.

Edited by MAGRIPA65, 05 July 2010 - 04:26.


#12 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 05 July 2010 - 14:11

Negde sam procitao da se meso nikako ne okrece vise od jedanput?

Ovo sto sam spremao, pekao sam na tiganju premazanom mascu (lard) po 3 minuta sa obe strane. Korica bi se lepo uhvatila, a unutra bi bilo skoro zivo.

Sve mi se cini da necu pojesti dobar steak dok ne odem ponovo u us :ph34r:

#13 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 06 July 2010 - 15:45

Kupio sam rozbratnu i potpopio u teriyaki u nedostatku dobrog recepta za marinadu. Ne izgleda ni priblizno onako dobro kao ova gore slika, ali optimista sam. 700g je bilo parce pre nego sto su izdvojili koske i onu debelu masnu koru. 2-3cm je debelo, sutra cu pokusati da spremim.

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 July 2010 - 16:40

Mislim da je bisteca fiorentina zapravo T-bone steak. Ne potapa se ni u kakve marinade, ali je savrsen; verovatno da zavisi od vrste mesa i koliko je odlezalo.

#15 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 July 2010 - 10:34

...

2 dennis


Zasto malo ne pretrazis YouTube?
Samo ukucaj pojam koji ti treba.

Btw, odvajanje kosti i masnoce, ako meso nije bilo "marbled" je greska.


Cookalong Live | How To Cook A Steak | Gordon Ramsay on Channel 4


Cooking-RibEye Steak with Gordon Ramsey in 1 Minute!


Steak Diane by Gordon Ramsay
http://www.youtube.com/watch?v=9rWZNHkrsNg&NR=1

Gordon Ramsey - Pan Glazed Fillet of Beef.
http://www.youtube.com/watch?v=3FH7tqdlHFY&NR=1

A ovo je apsolutni vrh kulinarstva kad je rec o bifteku!

Beef Wellington
http://www.youtube.c...feature=related

...