Jump to content


Photo
- - - - -

Japan - leto


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
40 replies to this topic

#16 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 02 July 2010 - 08:41

oni će meni da kažu photoshop :ph34r:

klik
klik
klik
klik

#17 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 02 July 2010 - 08:46

Ok, Ok, mozda ova dvojica koja su se zadesila oko mene ne znaju. Ja nisam znao.

Sad vidim da je moguce.

#18 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 02 July 2010 - 08:54

:ph34r:

#19 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 03 July 2010 - 13:13

Mislio sam prvo da stavim sliku-dve na "Pada li kisa kod vas" pa nesto mislim ovo je ipak za ovde.

Ako postoji nepozeljno doba da se bude u Japanu, onda je to sada. Kraj juna i pocetak jula (negde do 15-tog) su monsunske kise, tropske. Nije hladno, naprotiv, toplo je i vlazno samo ne moze da se radi skoro nista outdoor.


Ne znam gde moj prijatelj Piksi zaradjuje za hleb ali ovde zaradjuje za kavijar koji ide na taj hleb. Toyota Stadium, po kisi:

Posted Image

Stadion ima krov koji se navuce za 50 minuta, nema kise unutra ako je utakmica.


Sanage, "Momo County". Momo = breskva.

Tu prolazim 2 puta nedeljno i skoro uvek zastanem da pogledam i uzivam. Isto mesto, u prolece, kada su breskve cvetale.

Danas, po kisi:

Posted Image

Malo izbliza. Svaki plod je pojedinacno uvijen u papir jak papir (otporan na elemente) , da spreci ptice da kljucaju. Svaka breskva, na svakom drvetu, ovako uvijena. Mozda stotine hiljada polodova ovako zbrinuto. Nije farmerima lako, zato su breskve odavde cenjene i skupe.

Posted Image


Isto mesto, 6 nedelja kasnije. Pirinac je porastao, skoro do kolena:

Posted Image

Moja banja, Sanage, tu smo 2 puta nedeljno po 3 sata (zbog blizine), u toploj vodi (onsen):

Posted Image

Kisa ili ne kisa, ima "padovod" i uvek je lepo:

Posted Image

Edited by yoyogi, 03 July 2010 - 13:15.


#20 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 July 2010 - 14:34

Sad kad su kise prosle, da napravimo mali uvod i u japansko leto.

Generalno, Japanci ne vole da su kupaju u moru. Nije da ga nemaju, cela zemlja je ostrvo. Nego ne veruju dok sami ne naprave i da je voda cista i bezbedna.

Tako i prave ovakve stvari.

Posted Image

Ne daleko od mora, nego bas uz samo more:

Posted Image

Gornje 2 slike su sa Interneta, Miyazaki prefecture, nekih 1200km od mene, nisam tamo bio.

Moja slika, prepoznao sam to mesto odozgo:

Posted Image

Takvih waterparks ima svugde, oko mene 4 u precniku od 30km.

Edited by yoyogi, 10 July 2010 - 15:37.


#21 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 July 2010 - 15:34

Leto, boot on the ground.

Laguna, Gamagori je jedan od 4 water parks u blizini.

Zbog blizine, prakticno mozes da provedes leto kod kuce i da svaki dan ides na ovo mesto. Za 40 minuta kolima stignes u resort i ne treba ni da uzimas odmor niti da spavas tamo. Prosle godine, za 10 nedelja koliko je mesto otvoreno za letnji turizam, bili smo tamo 12 puta. I svaki put se vratili i spavali u svome domu. Nisu sve posete bile dan za danom ali generalno tako ispadne.

I jos 15 puta u drugom slicnom mestu. Niti avioni niti panika oko odmora. Samo posle dorucka (u svojoj kuci) odes tamo. Zavisi na kojoj strani je saobracajna guzva (ima displej na 3km pre ulaska na autoput) odlucis gde ides.

Pogled sa ferris wheel (koji se posle vidi na slikama):

Posted Image

Voda je toliko cista, neko bi pomislio da su ovo amfibije koje lebde iznad nje:

Posted Image

Glavni bazen:

Posted Image


Posted Image

Ima nekoliko bazena, ukljucujuci i "lazy river":

Posted Image

Na svaka 2 sata, ima "aquabic". Instruktori (ovi u crnom ) uz muziku izvode vezbe koje su primerene za kad si u vodi. Masa posetilaca su roditelji oko 35 godina stari:

Posted Image


Jedan od bazena ima i talase:

Posted Image

Lazy river:

Posted Image

Za malu decu, ovaj brod i mali bazen uz njega. Vidimo gore desno klinca koji "puca" vodenim harpunom:

Posted Image

Okolina kao da resemblira mediteransko mesto:

Posted Image

Kao da ima "rivu":

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Sve to, 1 day trip in and out.

Cena:

Posted Image

Druga linija je bitna. 30$ za odrasle, 13$ za decu.

Druge cene su za "all day pass" koje ukljucuju i zabavni park.

Odmah uz waterpark je "premium factory outlet" i desetine restorana.

Edited by yoyogi, 11 July 2010 - 08:07.


#22 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 July 2010 - 14:29

Opet Shirakawa-go, bili smo tamo vec na Japan - Zima.

Takayama.

Fantasticno mesto, u planu mnogih turistickih aranzmana, na hiljade turista svaki dan. Bio sam tamo 3 puta + 1 put nenamerno kada me je GPS odveo.

Pospano, sa ovim Gashou Zukuri kucama sa "thatched roofs" od trske.

Posted Image

Izbliza:

Posted Image

Jis blize, da se vidi od cega je krov:

Posted Image

U tim kucama ljudi zive, kao sto drugde zive u stanovima i "normalnim" kucama:

Posted Image

Nikad nisam prestao da uzivam da ih gledam:

Posted Image

U neke moze i da se udje, vlasnici su ih pretvorili u muzeje i naplacuju ulaz:

Posted Image

Tamo je klima hladnija, dok je inace pirinac sada vec preko kolena, tamo je sporiji da uzraste:

Posted Image

Unutra su perfektno komforne i ciste:

Posted Image

Da se kuca izgradi, nema ni jednog jedinog eksera:

Posted Image


Posted Image

Traju ladno po 400-500 godina. Dim iz vatre koja je stalna tera drvojede:

Posted Image

Na svakih 30-40 godina, trska na krovu treba da se promeni. To je seoska moba, nedelju dana za jednu kucu da promene krov. Kao mravi. Timski rad:

Posted Image

Najbolji studenti sa univerziteta dobiju sansu da ucestvuju (radeci jednostavnije poslove):

Posted Image


Mir i spokoj, seoska idila:

Posted Image

A tek zimi...kao iz bajke. Moja cerka ima maketu gashou zukuri u sobi i zimi, kada pada sneg, zamislja da je u njoj:


Posted Image

#23 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 28 July 2010 - 15:33

Jos jednan waterpark u blizini, letnji bazeni otvoreni juli i avgust za vreme skolskog raspusta.

Nagashima Resort. Tu ima kompleks bazena, zabavni park, ogroman onsen, mali grad sa factory outlets vrhunskih firmi.

Posted Image

Jos jedno mesto gde moze da se letuje bez putovanja. Ima ih u okolini 8 i menjanjem svaki dan postaje interesantnije. Ulaz je 35$ za odrasle, 15$ za decu:

Posted Image

Kapacitet je 40,000 ljudi, odmah se vidi da je to porodicno mesto:

Posted Image

Hladovina je u ovoj piknik zgradi gde porodice postave svoje cebence na tatamijima. Nije dozvoljeno donosenje svoje hrane, alkohola ili rostiljanje:

Posted Image

Posted Image

Lazy river:

Posted Image

Bazen sa talasima:

Posted Image

Ko voli tobogane, ima i to:

Posted Image

Body board surf (oni daju body board):

Posted Image

Spustanje na maloj dasci:

Posted Image

General area:

Posted Image

Ima nesto sto je meni prvo bilo neobicno a sada shvatam zasto je tako. Na svakih 10 minuta pre punog sata (9:50, 10:50, 11:50.....), svi moraju da izadju iz vode 10 minuta.

Posted Image

Vidi se da je bazen prazan a ljudi skoncentrisani u onom malom:

Posted Image

To je onsen, topla mineralna voda dolazi sa 1300m dubine:

Posted Image

Izlazi se iz vode iz vise razloga. Sa 40,000 ljudi u parku, niko ne zna sta se desava. Neko se mozda davi i treba mu pomoc, nesto je u vodu upalo i treba da se skloni. Takodje, resetuje se upotreba guma i ostalih floats, ko je uzeo ima da ostavi i onda preraspodela. Mozda je jos i vazno, da toga nema, pa dodjes uvece kuci i na vestima vidis da se neko udavio tog dana pa pomislis - yebote, ceo dan sam plivao u bazenu gde plutao lesh i niko nije primetio. Video sam nekog a mislio da gnjura i tok reke me odneo. Ne idem vise tamo. Zato postoji taj zakon, za sva plivalista i waterparks.

Edited by yoyogi, 29 July 2010 - 07:02.


#24 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 August 2010 - 13:39

Danas (14. avgust) je drugi najgori dan za otici na samo leti otvorene water parks.

Poklopile su se 3 stvari:

Vikend
Skolski raspust
Letnji odmor (obon yasumi) koji masovno svi uzimaju.

Rezultat je 40,000 ljudi u Nagashima Resort.

Guzva, guzva.

Picnic zgrada sa 3 sprata je dupke puna:




Ova "lazy river" ima maticu koja ide pola metra u sekundi, svi teku sa njom:










Opet, na svakih 10 minuta pre punog sata, svi napolje na 10 minuta:



Redovi za tobogane:





Red (vidi se gore na stepenistu) za "feet first" spust:



Ovo je uvek isto, guzva ili ne, pise "Air Service", za pumpanje guma za plivanje:



Na izlasku, oko 5:30pm, koriste ih kao fenove za kosu:



Sutra ce biti jos gora guzva, nece nas biti tamo.

#25 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 14 August 2010 - 15:46

wow kakva gužva!

QUOTE (yoyogi @ 14.08.2010, 14:39) <{POST_SNAPBACK}>
...Opet, na svakih 10 minuta pre punog sata, svi napolje na 10 minuta:

...



a što ovo rade?

idealna prilika da se čovek malo okupa na miru sam biggrin.gif


#26 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 August 2010 - 08:32

QUOTE (dekss @ 14.08.2010, 23:46) <{POST_SNAPBACK}>
wow kakva gužva!




a što ovo rade?

idealna prilika da se čovek malo okupa na miru sam


Ko hoce da se sam kupa, moze da ode na pravu plazu, na more, koje je odmah tu.

Ovo je "guzva" za vikend. radnim danom je plaza samo tvoja. Jos je ovo mala, ima ih po 10km ovakvih bez zive duse.




Ko onda ide na plazu? Nije da su zagadjene. Pre svega, ko hoce besplatno i/ili ko krsi neko od ovih pravila koja vaze za sve "organizovane" water parks:



Nije dozvoljen ulaz sa vidljivim tetovazama, unosenje svoje hrane i alkoholnih pica, kamp opreme, surfcraft, suncobrana.

Jos, pusenje je ograniceno na samo nekoliko lokacija (a masovno se pusi pa neko ne moze da izdrzi i jednostavno ne dolazi na ovakva mesta):



Ima i sasvim normalnih razloga da se ode na plazu: neko hoce da napravi piknik ili decji rodjendan sa rostiljem i muzikom sa kasetofona, ljudi da cirkaju, puse i da budu sami za sebe, da se i okupaju ako hoce.

Generalno, posto ne uzivaju u suncanju, na plazu idu oni koji tamo imaju neku aktivnost - ronjenje, surf, jet-ski. Cak i najlepse plaze su polu ili potpuno prazne. Neke da nema surfera ne bi videle zivu dusu (tudja slika):



Tamo su uglavnom surferi i njihove devojke ili uz to i same surferke, nista porodice ili ljudi na letovanju:



Nema nikakvih uredjaja, stolica, suncobrana, obicno ima jedna zgrada sa tusevima i WC i nista vise.


#27 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 18 August 2010 - 06:55

Foresta Hills Sports Club od 3. jula 2010. ima glanc nov water park. Posto je skolski raspust daleko duzi nego sto moze (i sto je obicaj) da se uzme godisnji odmor, vazno je imati mesto koje nije daleko (ni skupo) za svakodnevno rashladjivanje. Ovaj hotel je poznat po gala vencanjima ali je malo ko znao da ima i bazene.

Cena je 15$ za odrasle, 9$ za decu. Nema troskova parkinga i autoputa (koji su duplo veci nego ulaz u ovaj park + tek onda 88-100$ ulaz. U tome je zivot van Tokija i Osake u prednosti - ovakva mesta su blizu, na 10-15 minuta, ne na 3-4 sata voznje.

Temperature su neumoljive. Ako je nekome bilo tesko da zamisli zivot u kucama sa pokretnim papirnim vratima i pokretnim zidovima, sada bi bilo mnogo lakse shvatiti da je jedino tako moglo da se opstaje u danima (od 7. veka ove ere) pre elektrike i aircona. Promaja.



Proizvodjaci piva tvrde da im svaki stepen iznad 30C znaci prodaju dodatnih milion boca piva tog dana i za taj se nagli uptick vataju za gusu po reklamama da svaki dograbi sto vise od tog kolaca.

Ovaj water park nije uz more, vise je kao u sred Lipovicke shume i na 10 minuta voznje od kuce.



Hotel sa 5* (kome nema potrebe ni da se prilazi) ima i kao crkvicu za "hriscansko vencanje", to je ona bela kupolica.



Tu 22 godine stari "nastavnici" engleskog iz Amerike, Kanade i Oz citaju na engleskom sta se tu cita. To vencanje nema nikakvu tezinu niti iza njega ostaje neki trag, cisto ekstravaganza za Japance a tezga za mlade nastavnike/cirkatore (100$ po vencanju, neki rade i po 5-6 za vikend).

Sam bazen ima obaveznu lazy river



Vodeni tus pod pritiskom, kao da ides ispod gvozdene cetke. Video sam jednog klinca kako ubacuje loptu u vodenu zavesu - lopta kako udje pod mlaz smesta kao da je kosarkas zakucava u kosh:



Tobogane:



Da se udje u tobogan, minimalna visina 120cm, nema izuzetaka:



Deciji bazen za manju decu :





Okolo imaju (od bazena) satori, 11$ na dan, sa mekom prostirkom za spavanje. Mada ne treba, moze svoje da se donese (ali ne suncobran):








Kompleks restorana (jela su 5-6$). "Kirin" je konglomerat, kao nekada PKB, ovde je sa Kirin pivom:



Sedenje napolju ili unutra, klimatizovano, u kupacem i bos OK:



I, neizbezno, to je zakon, svi napolje 10 minuta pre punog sata:



Na putu za posao odvezem familiju, sve ista situacija: ako su jedna kola u familiji, otac doveze i ode, na bazenu samo majke i deca, redak je odrasli muskarac. Tako svaki dan ove nedelje. Blizina ovakvih mesta i niska cena je ono sto zivot van megapolisa Tokyo i Osaka cini toliko laksim i lepsim.

Ovo su u ovom topiku jos samo otvoreni bazeni, koji rade za raspust. Ovakvih, velicine kao ovaj pa all-weather pokrivenih (preko leta imaju 30% lazy river da ide napolje) ima 34 u radijusu od 40km. Samo nije fora sad po letu, to je za zimu i svaki dan.

Za onoga ko se zatekne u Japanu u ovo doba, ako nije negde uz vodu ili zatvoren u aircon prostoriji, bio bi hell on earth.

Kyoto (90 mins kolima od mene), obavezna turisticka destinacija, je upravo to u julu i avgustu - tepsija medju planinama sa paklenom vrucinom, moguce 45C.

Edited by yoyogi, 18 August 2010 - 07:58.


#28 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 24 August 2010 - 10:18

Oiden festival, 24 & 25 juli. Koincidira sa prestankom kisne sezone i jedan dan je igranje kao brazilski karnevali a drugi dan je piknik na ulici i 2-casovni gala vatromet.

Sama igra je po zestokoj vrucini, stotinak timova ima svoju sopstvenu koreografiju.

Jedna od koreografija, idu na razdaljini od 20m i publika je duz cele ulice:

Posted Image

Igra se uz pesmu "Oiden", koja je zivahna i moze neprestano da se ponavlja, kao La Bamba. Tako ceo dan.

Svi prodju kroz glavnu scenu 5 puta, da ih ziri vidi i uvece se proglasi pobednik.

Neprestani protok koreografija a muzika je za sve ista - ta peskrajna pesma:

Posted Image

Jedna od najlepsih stvari ta 2 dana je obilje tradicionalnih nosnji. Pogotovo mlade devojke, 15-20 godina, obozavaju da se obuku u kimono.

Posted Image


Posted Image


I muskarci, samo redje.

Kimono i lepeza:

Posted Image


Posted Image


Ovako se zauzme ulica za vatromet. Porodice piknikuju, ni trunka otpadaka ne ostaje za njima, svako svoje ostatke hrane, ambalaze, boca, nosi kuci.

Posted Image


Sada nesto manje poznato.

Ki-mono znaci, odeca. Kao sto tabe-mono znaci hrana, nomi-mono znaci napitci.

Ovo sto se videlo na slikama nisu pravi. To su yukate, letnje (i znatno jeftinije verzije) i lakse da se obuku i da se ona masna pozadi veze.

Posted Image

(nanule, japanke, se zovu "geta".


Vidi se i cena: oko 170US$ + 30$ za masnu. Za 200$ se dobije ona letnja yukata:

Posted Image


To je sa pravim kimonima mnogo skuplje i komplikovanije, niko ne moze sam da ga obuce, mora neko da pomogne.


Posted Image

Cena ovog gornjeg je 2,000US$ + jos toliko za masnu.


Ovaj sada, komplet, je 5,000US$:

Posted Image


Ovaj je 3,000US$:


Posted Image


Ko to kupuje? Uglavnom agencije za iznajmljivanje, kao frakova i smokinga. Mada, daleko veci broj ljudi nego za frakove ima sopstveni kimono kod kuce. Nosi se za vencanja, proslave i religiozne obrede.

Ima tu i citava industrija za fotografisanje dece u kimonima: 7-5-3 (shichi-go-san) gde se deca (moze i cela familija) udese, nasminkaju i odenu u kimona za slikanje kada su 3, 5 i 7 godina stara.

To slikanje traje 4 sata (sa sve sminkom, frizurom i odevanjem) i kosta 700-800US$ za vrlo kvalitetan album kvalitetnih fotografija. Jednom u zivotu se ima 5 godina, ko ga shisha. Ako smo jos tu za 7. godinu, onda nova sesija.

Ova slika je pre zvanicne foto sesije, svojim aparatom.

Posted Image

#29 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 28 August 2010 - 14:14

Nije za dzabe da novinari po redakcijama novinskih kuca mesece juli i avgust zovu "pumpkin months". Tada se malo stvari desava i tada se obicno pise o tikvama od 100-200-300 kg koje je neko uzgojio u basti.

Tako i ovde. Letnja rutina. Steta je ici na druga mesta dok su otvoreni bazeni jos otvoreni. Bez potrebe za godisnjim odmorom, vikendom, cirkulise se od jednog do drugog, novi dan vikenda novi water park, na pola sata od kuce, neki na 10 minuta. Svaki ima neku posebnost.

Otvoreni water parks se zatvaraju 12. septembra, to znaci, ukljucujuci danasnji dan proveden na jednom od njih, josh 6 dana vikenda i lepog, prelepog vremena.


Mali osvrt na to sta omladina (stariji srednjoskolci i studenti) rade tamo. Premda su ta mesta pre svega za porodice, nadje se i njih. Malo sam ih posmatrao sta rade.

Devojke, kao ove koje imaju svaka svoju gumu u lazy river, se smatraju "raspolozivim" za muvanje:

Posted Image

Onda, druga situacija bez veze sa prethodnom slikom, omladinci dodju pa pokusavaju, kao ova centralna scena:

Posted Image

Oni, vec smuvani, uzmu gumu-dvosed, drze se za ruke i cvrkucu jedno drugom dok ih "lazy river" matica nosi u krug:

Posted Image

Sve na day trip, ne treba spavanje u hotelu.

Edited by yoyogi, 28 August 2010 - 14:16.


#30 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 August 2010 - 13:53

Nije za dzabe da novinari po redakcijama novinskih kuca mesece juli i avgust zovu "pumpkin months". Tada se malo stvari desava i tada se obicno pise o tikvama od 100-200-300 kg koje je neko uzgojio u basti.


Danas, supermarket kupio veliku lubenicu da je pokaze. Mora da je 30kg, mozda i vise:

Posted Image

Velika slova su 'Suika" = lubenica. Jos pise "ne dirati" i "velika je, za ne?".

Kariya Oasis je mesto. Ima zabavni park, onsen, svasta, 50 restorana.

Jedno od mesta je ovo gde deca mogu za novcic da igraju video igru ili "voze" nesto. Sve "local heroes" - Mitsubishi Pajer baby, Pikhachoo, Shinkansen, Yamaha i Doraemon:

Posted Image

Ovo igraliste je potpuno besplatno, za sve:

Posted Image

Posted Image

Uz onsen, ima topla banjska voda za noge, ulaz 1$:

Posted Image