Jump to content


Photo
- - - - -

Sinteticki zivot


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

#1 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 22 May 2010 - 10:30

Ne znam dali ima tema, ali cini se da niko nije postavio ( :ph34r: )
Ali evo linka:

http://www.youtube.c...u/0/QHIocNOHd7A

Mislim da je bio svugde na vestima.

Dosta zanimljivo a ako ne lazu ili nemaju pogresne rezultate, onda stvarno je nebo granica ( na kraju na primer:
menjanje common materijala bioloskim materijalima, na primer: automobili koji bi imali razumi bili celokupno izgraden
od bioloskih celija i naravno sam bi jeo kruske sa drveta umesto nafte...! ).

#2 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 22 May 2010 - 11:36

na primer: automobili koji bi imali razumi bili celokupno izgraden
od bioloskih celija i naravno sam bi jeo kruske sa drveta umesto nafte...! ).

Dobra stvar, kad se napiješ sam te vozi kući. Time se vozio moj deda i zvalo se konj :ph34r: Sad će crkva da baci anatemu na ove što se igraju boga, bar dok ne smisle neki spin.

#3 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 May 2010 - 12:38

Crkvama je do juce glavna zvaka bila da se zivot ne moze stvoriti vestackim putem, sad kada se ispostavilo da moze, naravno da ce od toga napraviti issue (barem ove zaostale).

#4 zatoichi

zatoichi
  • Banned
  • 837 posts

Posted 22 May 2010 - 14:16

Iskreno , nije mi bas jasno sta su to petljali: navodno su napravili vestacki "DNK" i ubacili u zivu bakteriju. Mene interesuje moze li se od nezive tvari napraviti ziva materija; i pitanje je kako definisati zivot ? Sta je zivot ? Npr. jesu li kristali oblici zivota? Itd. ima jos puno nedoumica.

#5 kiju

kiju
  • Members
  • 1,387 posts

Posted 22 May 2010 - 15:34

Odlichna tema, i u pravo vreme. Evo i dobrog tekstualnog oblika ako nekoga mrzi da gleda celih osamnaest minuta.

http://news.bbc.co.u...nt/10132762.stm


Shto se pravljenja big ethical issue od ovoga tiche (ne mozhemo se igrati Boba, i slichno) - najpametnija stvar koju sam chuo na tu temu je u nekom dokumentarcu od jednog emajtiovca (a, ne mogu tachno da se setim koga sad :s), it goes somethin' like this - "Ova revolucija je vec zapochela, i, ona nije takve vrste da je pametno bilo kome da je smao posmatra i diskutuje o etichkim aspektima!" . (point being - gubite startne pozicije za buducnost, etichari :) )

Mene interesuje moze li se od nezive tvari napraviti ziva materija; i pitanje je kako definisati zivot ? Sta je zivot ? Npr. jesu li kristali oblici zivota? Itd. ima jos puno nedoumica.


Shto se ovakvih pitanja tiche, ona spadaju vishe u domen filozofije - (na srecu), sada su ih uzeli ovi nauchnici, pa ce moci da daju konkluzivne odgovore (za razliku od prvopomenutih :ph34r: ) bar na prvo. Za definicju zhivota, pa, verujem da ce se ona menjati upravo u zavisnosti od tehnoloshkih dostignuca (kao, uostalom, i za definicju inteligentnog bica shto mislim).

#6 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 22 May 2010 - 15:35

Iskreno , nije mi bas jasno sta su to petljali: navodno su napravili vestacki "DNK" i ubacili u zivu bakteriju. Mene interesuje moze li se od nezive tvari napraviti ziva materija; i pitanje je kako definisati zivot ? Sta je zivot ? Npr. jesu li kristali oblici zivota? Itd. ima jos puno nedoumica.


U suštini, nisu stvorili ništa konkretno. Dizajnirali su probni genom, i uspeli da nateraju bakteriju da krene da isti replicira. Dakle, praktično su dokazali da je moguće sintetizovati DNK po narudžbini. To je i dalje jako, jako daleko od ikakve praktične upotrebe... ali i sam proof of concept jeste važna stvar.

Audio cele konferencije za štampu (sat vremena), objava i Q&A

"The genome contains blueprints, in which are encoded the names of the researchers, a website address, contact email and quotes from James Joyce, Richard Feynman and a biography of Robert Oppenheimer." :ph34r:

#7 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 22 May 2010 - 19:23

Znaci naprave na racunaru DNK (sa svim restrikcijama -- koje moraju da se zadovoljavaju za zivu celiju). Onda to ubace u 1 bakteriju i ona promeni svojstva prema ubacenon DNK-u (na primer emituje svetlost, ili je programirana da unistava pojedine obicne influence, ili whatever...). Ovo je za mene dosta veliki napredak!!!

Sada je jedino potreban racunarski program u kojem samo navedemo koju boju bakterije hocemo...izgenerismo DNK i u generatoru celjija dobijemo custom "nano masinu" i eto nam ga... Oni su dokazali da je moguce napraviti "custom" bakteriju, jos su potrebne informacije o tome kako tacno sve u celjiji funkcionise (i tu su verovano napravili veliki proboj). Mislim da ni nije tako daleko ovo od necega opipljivog (sto spominju bakterije koje bi apsorbovale C02)...

#8 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 22 May 2010 - 22:39

Znaci naprave na racunaru DNK (sa svim restrikcijama -- koje moraju da se zadovoljavaju za zivu celiju). Onda to ubace u 1 bakteriju i ona promeni svojstva prema ubacenon DNK-u (na primer emituje svetlost, ili je programirana da unistava pojedine obicne influence, ili whatever...). Ovo je za mene dosta veliki napredak!!!

Mislim da ni nije tako daleko ovo od necega opipljivog (sto spominju bakterije koje bi apsorbovale C02)...


Upravo je u tome stvar, što je ovo svetlosnim godinama daleko od nečeg opipljivog, a ipak je i za ovo trebalo 15 godina posla :ph34r:

Trenutno nemamo pojma kako da DNK kodom nateramo organizam da radi ono što hoćemo, ni da apsorbuje CO2, ni da leči rak, niti išta slično. Kod koji je repliciran ne sadrži ništa korisno, samo imena autora i neke citate. Ali to nije sprečilo fanatike da krenu sa pričom "igrate se boga, izazvaćete smak sveta, sve će nas proždrati gray goo nanoboti zbog vas!" Kako ih samo nije sve progutala ona CERN crna rupa...

#9 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 23 May 2010 - 05:27

"The genome contains blueprints, in which are encoded the names of the researchers, a website address, contact email and quotes from James Joyce, Richard Feynman and a biography of Robert Oppenheimer." :ph34r:


Izgleda da se radi o iskljucivo tehnickom napretku. Napraviti komad informacije, i prikaciti ga za bakteriju.
Ipak nebitne informacije, tipican Junk DNK koji je tu samo da se kopira, dok u sustini ne ucestvuje u kodiranju proteina
koji formiraju i cine zivot (grade telo i vode metabolizam).
Par bakterija je zigosano i to je to. Malo im je otezan zivot
Ovakvih nepotrebnih genetskih olupina ima u nasem genomu kolko oces,
od ostataka virusa do obicnih sekvenci kojima je jedina vrednost sto se lako kopiraju.

Druga je prica kreiranje smislenog komada DNK, koji bi radio nesto konkretno.

#10 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 23 May 2010 - 10:32

Upravo je u tome stvar, što je ovo svetlosnim godinama daleko od nečeg opipljivog, a ipak je i za ovo trebalo 15 godina posla :ph34r:

Trenutno nemamo pojma kako da DNK kodom nateramo organizam da radi ono što hoćemo, ni da apsorbuje CO2, ni da leči rak, niti išta slično. Kod koji je repliciran ne sadrži ništa korisno, samo imena autora i neke citate. Ali to nije sprečilo fanatike da krenu sa pričom "igrate se boga, izazvaćete smak sveta, sve će nas proždrati gray goo nanoboti zbog vas!" Kako ih samo nije sve progutala ona CERN crna rupa...


Ok, naravno ostaje samo malecko pitanje "razumavanja zivota" i kako zivot funkcionise...ali to vec nisu nedostizne stvari (valjda...ako neko nije sa namerom stavio katanac na takve informacije, na primer postoji beskonacno mogo nivoa kodiranja DNK koda sa nekim nemogucim kljucevima) i pitanje je samo godina (10+). Ali ni Vi ni ja ne znamo ustvari koliko su se oni (ovi so su izneli dokaze) napravili prodor u tom smislu. Neki prodor sigurno postoji, jer je tu bilo neke price da ne smeju da diraju ovo, onda ovo mogu...znaci nije moguce da se napravi i ovo sto su oni bez bazicnog razumevanja stvari.

Edited by spookysleeper, 23 May 2010 - 10:35.


#11 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 23 May 2010 - 11:45

Tehnički napredak naravno, ne znam kakav bi trebao biti, duhovni? To je skok koji daje praktični smisao stvarima poput mapiranja ljudskog genoma. Dalje je sve rutinski posao, mnogo posla ali je sada to moguće empirijski proveriti

sto spominju bakterije koje bi apsorbovale C02)...

Da spasu planetu od global warminga :ph34r: pa to ima već 3,5 milijarde godina i zove se modrozelena alga, cyanobacteria. Možda su ovo ipak neki šarlatani.

#12 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 23 May 2010 - 19:24

Da spasu planetu od global warminga :) pa to ima već 3,5 milijarde godina i zove se modrozelena alga, cyanobacteria. Možda su ovo ipak neki šarlatani.


Nisu šarlatani, samo ljudi gledaju kako vetar duva. Ako može i u ovom polju da se ukači neki research grant na osnovu globalnog zagrevanja, gre'ota da se baci. :ph34r:

#13 abrakadabraBGD

abrakadabraBGD
  • Members
  • 1 posts

Posted 14 November 2010 - 20:30

Da li biste mogle da zamislite zivot bez mobilnog telefona, ali iskreno?
Ja bih, ako bi se izmislilo ne izmislilo nesto bolje za komunikaciju.
Meni je mobilni jako praktican, jer u svakom trenutku mogu da se javim svojima, a pogotovo ako mi se nesto lose desi ili ako treba da se cujem s nekim ko je daleko od mene i tako...