Jump to content


Photo

Odumiranje srpske nacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#1 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 22 February 2003 - 10:40

Mislim da treba uneti malo radosti u zivote jednog dobrog dela forumskog drustva (prepoznace se oni vec), kao i likova iz Helsinskog komiteta, pa onda Natase Kandic, Pere Lukovica itd. Zato ja hocu da pokazem dobru volju i dam svoj mali doprinos.

http://www.b92.net/n...1&nav_id=101760

#2 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 22 February 2003 - 14:53

Zelim da se Srbi oboze, razmnoze i da im Bog pomoze.

#3 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 22 February 2003 - 16:06

Milovane, sedi dole! Ni sam ne znas da (delimicno) citiras, kod forumskog drustva jako omrazenog, Vladiku Nikolaja.

#4 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 22 February 2003 - 16:12

pa nas, ukupno, ima više po svetu nego u samoj Srbiji ....ja mislim da nas ima bar za 10 Srbije ..niko nije lud da živi ovde, naravno ako ima mogucnosti da živi bilo gde vani

ja licno volim ovu zemlju bez obzira na sve, ali od rodoljublja se ne živi

#5 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 22 February 2003 - 16:44

Neso
citat
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Milovane, sedi dole! Ni sam ne znas da (delimicno) citiras, kod forumskog drustva jako omrazenog, Vladiku Nikolaja
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Neso,
Znam i ja ponesto no trpim,
vidisi jadan da se ckrkam ili pockrkujem, svako ima pravo na pomalo zahebanicije.
Fino si me ugoneta, trebalo bi da me dobro znas iz dosanasnjih nastupa da bi me pravilno protumacio.

#6 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 22 February 2003 - 16:50

I sta sad recimo ja bata Neso po tebi treba da radim po pitanju toga? Da imam sedmoro dece? A sta cemo ist jeo sliku svoju? Sta cemo obuvat? Da nam neces ti mozda dati? Ili takozvana drzava?

#7 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 22 February 2003 - 16:53

"Natalitet pobjedjuje Mentalitet"

#8 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 22 February 2003 - 17:06

Ево, коначно да се јавим и на свом матерњем српском језику.
Хенри, не треба да имаш седморо деце. Треба да се бориш (а и ја са тобом, и сви којима је Србија на срцу ) да држава мало ојача, па да направи неки програм за подстицај наталитета.
Али, ја заборавих да си ти апатрид и да не подносиш своје порекло. Е онда ти остаје да мрзиш самог себе и људе око себе и да се радујеш над чињеницом да ће Срби за 25 година бити мањина у Србији. Тада ће нам судбина (и наше деце ) зависити од добре воље мањина (читај ######а ). Сјајно, зар не?
Како је оно беше речено на теми о мањинама у Србији: Добро је да их је што више!

#9 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 22 February 2003 - 18:55

Nesa:
Ево, коначно да се јавим и на свом матерњем српском језику.


stvarno, konačno!
dosad si pričao swahili...

Nesa:
Хенри, не треба да имаш седморо деце.


jel, a što ne treba?

Треба да се бориш (а и ја са тобом, и сви којима је Србија на срцу ) да држава мало ојача...


jasno, samo treba da se borimo da ojačamo državu. sigurno postoji način. dobro je dok razmišljaš konstruktivno...

...Тада ће нам судбина (и наше деце ) зависити од добре воље мањина (читај ######а ). Сјајно, зар не?
Како је оно беше речено на теми о мањинама у Србији: Добро је да их је што више!


i sasvim logično, na kraju se uvek vratimo na desničarenje...
znači - ne treba praviti sedmoro dece, samo treba ojačati državu i proterati nacionalne manjine. Сјајно, зар не?




[ Izmena poruke: jamie na dan 2003-02-22 19:01 ]

#10 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 22 February 2003 - 19:19

E moj Neso!
Da sam ceka nacionalne planere i dogovor,
i da sam drza govor, nebi ima vremena da napravim petoro.

#11 Knez

Knez
  • Members
  • 200 posts

Posted 22 February 2003 - 19:27

Konkretno pitanje, koje je pokretac ove teme hteo da postavi, cini mi se da glasi:

KAD CE SRBI DA SE SLOZE, OBOZE I UTROJE

A valjda znamo ciji je ovo "poklic"?

#12 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 22 February 2003 - 21:30

Nesa:

Ево, коначно да се јавим и на свом матерњем српском језику.

prvo, pa - buć :grin:

...остаје да мрзиш самог себе и људе око себе и да се радујеш над чињеницом да ће Срби за 25 година бити мањина у Србији. Тада ће нам судбина (и наше деце ) зависити од добре воље мањина (читај ######а ). Сјајно, зар не?
Како је оно беше речено на теми о мањинама у Србији: Добро је да их је што више!


he, taj sam bio ja. moj savjet srbima - okaniti se kvantitativnog razmisljanja, nasuprot tome poceti razmisljati kvalitativno. sto nas dovodi do poante - nad cim se kuka kad se kaze 'srba je sve manje' ? - ali zaista ? sto stoji iza te brojke, vecine ? da li su ovi i ovakvi srbi zaista u stanju da iznesu dijelic onoga sto se zove srpska tradicija - kasika, dusanov zakonik, epika, dositej obradovic... meni se cini da su se veoma odaljili. ako se od naroda cije je plemstvo koristilo kasiku stigne do naroda ciji bi birani predstavnik i postovolac nizozemske kulture kasiku (zahrdjalu) koristio u neke druge svrhe - sto se desilo ? poanta je da su srbi vec nestali. one kvalitete nema. onakvi kakvi su nekad bili vise ne postoje. postoji to ime i jos uvijek postoje ljudi tog imena koji se vode kao pravni nasljednici. odavde se moze ili naprijed kuda se i ide - do i fizickog nestanka ili mozemo zastati presabrati se, prebrojati svoje mrtve (sve sto smo izgubili, ukljucujuci i imaginarne pojmove), prebrojati tudje mrtve (u istom smislu) i nas udio u tom bodycountu... i zapitati se kako se to desilo. tek tada je moguce bastiniti sebe i ono se tripuje kao sopstvo.

a sad: zasto the more-the merrier. kao prvo nisam prvenstveno mislio na brojcani odnos srbi/ostali, vec na odnos srbi/broj ostalih naroda, a ni prvo tumacenje mi nije veci problem. naprosto, konkurencija je dobra. tek u susretu sa drugim kulturama jedna kultura moze prepoznati sebe i napraviti razliku u odnosu na druge... a to je proces... nema kraja... tada se uci... shvaca da nisi bas tako poseban, a istovremeno shvaca i da si poseban... nisi potpuno usamljen, jer si kao drugaciji od svega postojeceg, a opet si jedinstven - i to je lijepo. to je obostran odnos, a u tu pricu mogu uci samo kulture svjesne same sebe, dovoljno velike (ne moraju biti giganti) da se ne stide same sebe. ona druga strana prati... ono sto dolazi iz tog procesa je evolucija sa ciljem prezivljavanja. covjek je rijetka bestija koja evoluira zahvaljujuci svojoj pameti - s tim u vezi moze i birati tok evolucije. dakle: prezivljavanje i postojanje... onda ostaje trag... treba odluciti, a luksuz vremena ne postoji. dakle: u prvoj varijanti odlazimo k vragu, a u drugoj postajemo dostojni jedne kulture sto nam daje mogucnost da se kao svaka kultura (ali zaista kultura) otvorimo i prema drugima i da na taj nacin omogucimo opstanak onom destilatu sopstvene proslosti. oni koji budu to bastinili bice srbi, pa bili oni ameri, albanci, madjari, bosnjaci ili ono sto se u ovom trenutku naziva srbima. pocnimo konacno sebe shvacati ozbiljno. stvarnost je neprijatna, ali ipak pruza svasta - deshperacija je jedan od smrtnih grijehova, a ovo je bas to. zakucati se u rupu sopstvene fobicnosti je suvise niska cijena da bi nas i na koji nacin mogla izvuci iz ovog, a i what's the fun ?

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 February 2003 - 22:44

Da li neko moze, meni naivnom, da objasni a sta je to sto je u navedenoj cinjenici tako tragicno? To je, manje vise, jedinstven demografski pokazatelj svim razvijenijih evropskih naroda - evo prilike Srbima da udju medju bolje.
A na kraju krajeva (sasvim hipotetski), da Srba i nestane sa zemljinog sara, sta ce covecanstvo time izgubiti?
O demografskoj statistici i natalitetu treba razmisljati i govoriti na potpuno drugi nacin od ovoga - samo mali primer: Ko ce za 30 godina zaradjivati za penzije onih koji ce tada biti u penziji?

#14 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 23 February 2003 - 01:03

Форумско друштво понекад зна да претера, али ја ипак нисам изненађен. Био бих много више изненађен да је Џејми, рецимо, рекао нешто смислено.
Ипак, рекао бих Never underestimate predictability of stupidity.

#15 danijela

danijela
  • Members
  • 353 posts

Posted 23 February 2003 - 03:46

Њарнинг!

Предлажем да овде сви пишу овако, да бисмо се ми лакше разумели, те да нас цео свет разуме, а и да искористимо ову лепу прилику да макар овај топиц заличи на неке сличне (несрећне:wink: једнописмене пределе на Балкану.