Jump to content


Photo
- - - - -

Konkurs za posao - gorak ukus u ustima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
161 replies to this topic

#1 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 29 January 2010 - 20:25

Verovatn se dobrom broju clanova ovog foruma desilo da konkurisu za posao, jednom ili vise puta i da budu odbijeni, tj. da ne budu primljeni, medjutim sigurno se ne mali broj puta desilo i da ne budu primljeni zbog nekih razloga za koje znate odakle poticu i kako su se desili ali ste nemocni da ista ucinite, a to itekako ostavlja gorak ukus u ustima. I u dusi.
Bilo bi lepo kada bi postojala jedna tema koja bi se bavila licnim iskustvima i nepravdama koje je neko doziveo prilikom konkursa za posao, kao putokaz drugima sta u ovom nasem drustvu mogu da ocekuju ali isto tako da bi se dao odgovor na to sta mogu da ucine, ako ista mogu da ucine, kako ne bi ostali samo nemi posmatraci nepravde.
Da postavim ovaj topic podstaknut sam necim sto se dogodilo mojoj supruzi prilikom konkursa za posao, pri cemu je nacin na koji se sve desilo prilicno uticao da i ja u ogromnoj meri osetim taj gorak ukus koji sam pominjao. Da bi sve bilo jasnije o cemu pricam ispricacu u njeno ime sta se tokom proteklih nedelja desavalo prilikom javljanja na konkurs za posao.

Naime, supruga se pre par meseci javila na javni konkurs za prijem u radni odnos u jednu drzavnu instituciju (za sada namerno ne pominjem koju zbog preduzimanja daljih mera, ukoliko je ista moguce preduzeti). Nakon sto je utvrdjeno da ispunjava sve uslove konkursa po pitanju dostavljene dokumentacije usla je u uzi izbor i pozvana je na razgovor. Nakon razgovora sa clanovima komisije gde su joj postavljena najrazlicitija pitanja, od onih koja imaju veze sa buducim poslom, do nekih krajnje sugestivnih, na navedenom razgovoru je od strane komisije ocenjena pozitivno i usla je u najuzi izbor za prijem.
Sira rang-lista kandidata je od strane komisije dostavljena visem organu, na kojoj se po svim saznanjima nalazila i ona i to medju kandidatima koji se primaju. Nakon samo dva dana nakon sto sam saznao da se nalazi na listi i to medju onima koji se primaju, deo kandidata sa spiska i to upravo koji se primaju, medju kojima nije bilo nje, su pozvani telefonom da dostave dodatne podatke. Nakon toga sam ja ponovo proverio i cinjenica je da se nalazila na prvobitnom spisku lica koja se primaju (sto je naravno nezvanican podatak jer niko ne sme da kaze zvanicno plaseci se posledica) odakle je bez razloga, na volseban nacin, skinuta odlukom nekog "odozgo".
Tokom dana je dobila resenje gde su navedena lica koja se primaju ali da sve bude cudnije i neprijatnije, niti je u resenju dato zvanicno obrazlozenje zbog cega ona nije primljena, niti je u pravnom leku ostavljena mogucnost zalbe(!).
Stavise obavestena je da su primili najbolje rangirane kandidate, na kom se samo desetak dana pre nalazilo njeno ime i da na resenje nije dozvoljena zalba, vec samo tuzba nadleznom sudu.
To je jedna skracena prica od pocetka do kraja gde se jos jednom pokazalo kako kod nas funkcionise rad komisije, sto opet opravdano postavlja pitanje cemu te komisije stvarno sluze osim da budu stit koji ce kasnije da opravda neciju odluku.

Da sve ne bi bilo samo jedno iskustvo koje ostavlja taj gorkog ukusa u ustima nakon svega dozivljenog, a svesni da po pitanju tuzbe nemamo tj. nema mnogo izgleda jer konkretni dokazi za navedeno ne postoje (odnosno sigurno postoje ali je do njih nemoguce doci), interesuje me nekoliko stvari:

1. Da li je moguce da na javnom konkursu ne postoji mogucnost zalbe, vec je sve po principu - "Ja sam odlucio i vi tu ne mozete nista"?
2. Da li je normalno da se za mesto za koje se trazi odredjeni broj kandidata primi manji broj iako postoji jos kandidata koji po pisanim recima firme koja poziva na konkurs ispunjavaju sve uslove konkursa i usli su u uzi izbor cime je jos jednom potvrdjeno da zadovoljavaju sve kriterije? I zasto primaju manje ako imaju potreban, pa i veci, broj kandidata koji ispunjavaju uslove?
3. Da li su pravno gledano u obavezi da u resenju dostave razlog zbog cega neko nije primljen, odnosno zasto je slabije rangiran ili jednostavno nemaju obavezu nikom nista da objasnjavaju, cime se podrzava kaubojstina?
4. Da li kandidat koji smatra da je ostecen ima pravo da trazi uvid u dokumentaciju primljenih kandidata i izvestaj komisije? Ako ima, da li to moze bilo koji kandidat ili samo onaj iz uzeg izbora?
5. Koje su mogucnosti daljeg postupka, odnosno sta joj ostaje ciniti dalje?

Post je malo duzi ali bi pre svega valjalo cuti one koji su doziveli nesto slicno, kao sto rekoh ako nista drugo onda kao iskustvo za druge koji tek trebaju da konkurisu za posao (po prvi, drugi, deseti put...).

#2 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 29 January 2010 - 21:30

Možda još neku dodatnu informaciju ? Je li to konkurs po Zakonu o državnim službenicima, koji je raspisala Vlada ? Ili neki paraupravni organ , i sl.?
Meni je maglovit deo tvog objašnjenja gde pominješ širi i uži spisak i šta ti termini po tebi znače ? Naime, na konkurs za deset izvršilaca mogu se javiti sto kandidata koji svi ispunjavaju konkursom predviđene uslove, sa urednom dokumentacijom, i oni spadaju u one čije se prijave razmatraju i verovatno je prijava tvoje supruge bila na toj listi. I koliko su pouzdana tvoja nezvanična saznanja ?
Sad, odgovori, ovako napamet mogu biti
1.Može na javnom konkursu odluka da bude pobijana tužbom sudu , a ne žalbom. Nekad postoji i žalba, ali to zavisi od ranga radnog mesta, pojednostavljeno rečeno, ali tvoji podaci su tu oskudni. S druge strane, pravična odluka je izvesnija na sudu, i to je bolja varijanta nego očekivati da isti organ u drugom stepenu izguta svoju odluku i izmeni je.
2. Moguće je.
3. Očito, po njima je dovoljno obrazloženje da su primili najbolje kandidate.
4 Kandidat koji je učestvovao u izbornom postupku ima pravo na uvid u svu izbornu dokumentaciju, pri čemu bi, naravno trebalo posebno obratiti na dokaze o ispunjenju uslova primljenih kandidata, i eventualne formalne propuste.
5 Mogućnost je - sudski postupak, sa zahtevom za poništaj konkursa.

Opet, kako rekoh, nisi dao dovoljno podataka, pa nisam ni siguran da li sam ti dao dobre odgovore

a možda detalji i nisu za ovde

Edited by kapetanm, 29 January 2010 - 21:43.


#3 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 29 January 2010 - 21:56

Nisam dao neke sire podatke upravo zbog pitanja br. 5 tj. mogucnosti preduzimanja odredjenih zakonskih mera.
Ipak potrudicu se da dam neke pribliznije podatke, mada cu ako me razumes za sada jos uvek izbeci konkretno pominjanje nekih imena.
Taj konkurs je raspisala jedna Vladina institucija upravo po zakonu o drzavnim sluzbenicima. Btw. sta smatras pod pojmom paraupravni organ, posto je izgleda kod nas puno tog para...
Sto se tice pitanja za uzi i siri spisak da to objasnim ovako - recimo za posao je konkurisalo preko 250 lica, nakon sagledavanja dokumentacije ostalo ih je 40 koji ispunjavaju uslove i koji su pozvani na razgovor sa komisijom. Nakon tog razgovora sacinjen je jos malo skraceniji spisak tj rang lista koju cine oni koji su, da se tako izrazim, pozitivno ocenjeni na razgovoru kao pogodni kandidati stim sto je na tom spisku podvucena crta - onih koji su iznad crte i predvidjeni za prijem i oni koji su ispod crte. Po saznanju iz nekoliko izvora sam saznao da je moja supruga u svakom slucaju iznad te crte a onda odjednom - bup, nema je tamo gde je bila samo dva dana pre, ali tu su sada druga lica. Saznanja su vrlo pouzdana, ali ih ne mogu nikako upotrebiti jer su mi ta lica (meni odnosno prijatelju koji je pitao onog kog zna a radi tamo) rekla nezvanicno.
Sto se tice odgovora na pitanja zadovoljan sam ali mi neke stvari ipak nisu jasne.
1. Kako je pravno gledano moguce da ne postoji mogucnost zalbe, posto to definitivno ostavlja mogucnost samovolje i kaubojstine i da se ne radi po zakonu. A zalba i tuzba ipak nisu isto.
2. OK, moguce je ali zasto bi to cinili - mislim ako su raspisali konkurs za 10 lica zasto bi primili samo 6 a 4 mesta ostavili nepopunjenim, a za ta 4 mesta ima vise od 10 kandidata koji su ispunili sve uslove. Osim ako ta 4 mesta nisu popunjena nekim licima koja nisu ni konkurisala niti prosla prvi krug? Ipak vise me nista ne iznenadjuje.
3 i 4. Ako oni smatraju da su primili najbolje kandidate, bez ikakvog obrazlozenja zasto su oni bolji od ostalih, cisto sumnjam da ce moci da se ostvari uvid u postojecu dokumentaciju, jer je vrlo moguce da njihovo obrazlozenje da su to najbolji kandidati moze da bude u raskoraku sa stvarnim stanjem a onda se sticu i uslovi za tuzbu, sto ne verujem da bi zeleli da se desi.
5. Da bi tuzio moras da imas nesto opipljivo a opet ako ti ne budu dali da steknes uvid u izbornu dokumentaciju i sve ostalo materijalno, gubis osnov za tuzbu i vracamo se na staro.

Jos jednom - znam da nisam dao dovoljno konkretnih podataka ali i bez njih sam cuo neke stvari koje su od pomoci da znam na cemu sam.

EDIT: Upravo si u poslednjoj recenici rekao o detaljima pravu stvar.

Edited by Marti Misterija, 29 January 2010 - 22:04.


#4 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 29 January 2010 - 22:22

baci pogled
možda ti nešto pomogne.

#5 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 29 January 2010 - 23:04

Hvala ali cisto sumnjam da taj zakon tu moze da pomogne posto ti je po postu verovatno da se tamo svakojako radilo samo ne po zakonu. Mada mozda i gresim ali nakon svega sto se desilo - cisto sumnjam.

#6 123i

123i
  • Members
  • 261 posts

Posted 31 January 2010 - 04:00

Svaki konkurs kod nas je namešten i tu nema prolaza bez veze ili para , jedino ako je u pitanju extra deficitarno zanimanje .

#7 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 31 January 2010 - 14:46

Svaki konkurs kod nas je namešten i tu nema prolaza bez veze ili para , jedino ako je u pitanju extra deficitarno zanimanje .


Kod privatnika je to daleko redji slucaj nego kod milih nam drzavnih ustanova. Ja sam dva posla kod privatnika dobio bez veze, poznanstva, preporuke ili bilo cega slicnog. U drzavnoj sluzbi, na jednom konkursu na kom sam bio, posao je dobio covek koji je vec radio na "oglasenom" radnom mestu. Konkurs je bio pro forme, ali u sustini nije bio namesten. Zaposlili su lika koj je vec imao adekvatno obrazovanje a i iskustvo za rad na tom mestu.

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 31 January 2010 - 15:48

Kod privatnika je to daleko redji slucaj nego kod milih nam drzavnih ustanova. Ja sam dva posla kod privatnika dobio bez veze, poznanstva, preporuke ili bilo cega slicnog. U drzavnoj sluzbi, na jednom konkursu na kom sam bio, posao je dobio covek koji je vec radio na "oglasenom" radnom mestu. Konkurs je bio pro forme, ali u sustini nije bio namesten. Zaposlili su lika koj je vec imao adekvatno obrazovanje a i iskustvo za rad na tom mestu.

To je sasvim normalno posebno za neka deficitarnija zanimanja. Ljudi se primaju na odredjeno, pa kada i ako se pokazu, onda se formalizuje konkursom koji se podesava prema onome ko se zaposljava.

#9 Gita Og

Gita Og
  • Members
  • 128 posts

Posted 31 January 2010 - 16:42

1. Da li je moguce da na javnom konkursu ne postoji mogucnost zalbe, vec je sve po principu - "Ja sam odlucio i vi tu ne mozete nista"?
2. Da li je normalno da se za mesto za koje se trazi odredjeni broj kandidata primi manji broj iako postoji jos kandidata koji po pisanim recima firme koja poziva na konkurs ispunjavaju sve uslove konkursa i usli su u uzi izbor cime je jos jednom potvrdjeno da zadovoljavaju sve kriterije? I zasto primaju manje ako imaju potreban, pa i veci, broj kandidata koji ispunjavaju uslove?
3. Da li su pravno gledano u obavezi da u resenju dostave razlog zbog cega neko nije primljen, odnosno zasto je slabije rangiran ili jednostavno nemaju obavezu nikom nista da objasnjavaju, cime se podrzava kaubojstina?
4. Da li kandidat koji smatra da je ostecen ima pravo da trazi uvid u dokumentaciju primljenih kandidata i izvestaj komisije? Ako ima, da li to moze bilo koji kandidat ili samo onaj iz uzeg izbora?
5. Koje su mogucnosti daljeg postupka, odnosno sta joj ostaje ciniti dalje?


Posto se uglavnom bavim slicnim stvarima, evo da ti odgovorim.

Na odluku o izboru kandidata moguće je prvo izjaviti prigovor organu koji je odluku doneo, i to obično u roku od 8 dana od dana prijema odluke. To je samo formalan potez, pošto se još nije desilo da organ promeni odluku samo zbog uloženog prigovora, ali je potrebno ako hoćeš da ideš dalje. Odluka ne mora biti naročito obrzložena, tipa zašto su izabrani kandidati bolji od tvoje supruge, jer je izbor kandidata diskreciono pravo organa koji odluku donosi. Postoje sada neki kriterijumi prema novom Zakonu o državnim službenicima, ali i načini da se ti kriterijumi izvrdaju.

Možeš da tražiš uvid u dokumentaciju primljenih kandidata (to može svaki učesnik na oglasu, bilo da je ušao u neki uži krug ili ne), i onda gledaj da li oni koji su primljeni imaju potreban radni staž i potrebnu stručnu spremu. Ako nemaju, postoji mogućnost da uspeš u postupku, ali ako ispunjavaju sve uslove teško da imaš bilo kakve šanse u nekom postupku.

Ako izabrani kandidati ne ispunjavaju oglasne uslove, imaš izbor da prijaviš neregularan postupak upravnoj inspekciji ili da potegneš tužbu sudu. Za prvo ti nije potreban advokat, za drugo jeste.

Čak i da oboriš izbor nekog kandidata, nije garancija da će tvoju suprugu primiti u rad. Uzgred budi rečeno, ako ona baš insistira da radi u državnom organu, sigurniji je put da prvo nađe način da se zaposli na određeno vreme, tako da će onda biti i veće šanse da dobije posao ''za stalno'' kada procene da dobro radi.

Nadam se da sam ti pomogla.

#10 dali_man

dali_man
  • Members
  • 3,376 posts

Posted 31 January 2010 - 17:09

Moj slucaj je jos gori.

Prosle godine sam konkurisao na dva radna mesta u struci, obavio razgovore i posle izvesnog vremena sam u istom danu obavesten da sam primljen na oba radna mesta. Tada sam se, tada mi se cinilo, nasao na slatkim mukama da ja biram koji posao i firmu u kojoj cu raditi. Odabrao sam jednu od te dve firme, drugoj se uredno zahvalio na ponudjenom radnom mestu. Tada su me iz odabrane firme uputili na obavezan lekarski pregled, koji sam platio iz svog dzepa, uz obrazlozenje da ce mi se troskovi lekarskog refundirati kada potpisem ugovor o radu. Sve sam to obavio i kada sam otisao da potpisem ugovor o radu, oni me umesto potpisivanja ugovora poslali kuci uz obrazlozenje da su nastali neki "proceduralni" problemi i da se strpim malo dok ne rese te probleme. To "strpi se" traje otprilike 9 meseci.

#11 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 31 January 2010 - 17:12

Moj slucaj je jos gori.

Prosle godine sam konkurisao na dva radna mesta u struci, obavio razgovore i posle izvesnog vremena sam u istom danu obavesten da sam primljen na oba radna mesta. Tada sam se, tada mi se cinilo, nasao na slatkim mukama da ja biram koji posao i firmu u kojoj cu raditi. Odabrao sam jednu od te dve firme, drugoj se uredno zahvalio na ponudjenom radnom mestu. Tada su me iz odabrane firme uputili na obavezan lekarski pregled, koji sam platio iz svog dzepa, uz obrazlozenje da ce mi se troskovi lekarskog refundirati kada potpisem ugovor o radu. Sve sam to obavio i kada sam otisao da potpisem ugovor o radu, oni me umesto potpisivanja ugovora poslali kuci uz obrazlozenje da su nastali neki "proceduralni" problemi i da se strpim malo dok ne rese te probleme. To "strpi se" traje otprilike 9 meseci.

za sledeci put (mada to sada verovatno i sam znas): prvo potpises nov ugovor, a onda tek odbijes runner-ups.

#12 dali_man

dali_man
  • Members
  • 3,376 posts

Posted 31 January 2010 - 17:21

za sledeci put (mada to sada verovatno i sam znas): prvo potpises nov ugovor, a onda tek odbijes runner-ups.


Napravio sam gresku, mada je sama ta procedura oko lekarskih pregleda i potpisivanja ugovora trebala da traje jedno nedelju dana od dana kada sam dobio potvrdan odgovor da sam primljen, tako da nisam mogao mnogo da odugovlacim sa odgovorom u ovoj drugoj firmi. A i kada su me poslali kuci, dobio sam cvrsta uveravanja, da ce se to vrlo brzo resiti. Jbg. delovali su mi ozbiljno.

Edited by dali_man, 31 January 2010 - 17:22.


#13 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 31 January 2010 - 17:24

Napravio sam gresku, mada je sama ta procedura oko lekarskih pregleda i potpisivanja ugovora trebala da traje jedno nedelju dana od dana kada sam dobio potvrdan odgovor da sam primljen, tako da nisam mogao mnogo da odugovlacim sa odgovorom u ovoj drugoj firmi. A i kada su me poslali kuci, dobio sam cvrsta uveravanja, da ce se to vrlo brzo resiti. Jbg. delovali su mi ozbiljno.

sasvim je ok da kazes drugoj firmi: imam jos punuda pa ih razmatram. i nabacis im do znanja, da su ti oni favoriti iako nisu.

#14 dali_man

dali_man
  • Members
  • 3,376 posts

Posted 31 January 2010 - 17:35

sasvim je ok da kazes drugoj firmi: imam jos punuda pa ih razmatram. i nabacis im do znanja, da su ti oni favoriti iako nisu.


Naravno. Ne bezim od toga da sam mogao pametnije da odigram, ali oni su mi dali rok do kada treba da im odgovorim, tako da nisam imao mnogo prostora za manevar i odugovlacenje. Imali su oni spremljenu rezervu koja je kasnije upala umesto mene. Nije ovde poenta o mojim sposobnostima za taktiku i manevrisanje, vec o onome sto se zove "data rec".

#15 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 31 January 2010 - 18:09

Posto se uglavnom bavim slicnim stvarima, evo da ti odgovorim.

Na odluku o izboru kandidata moguće je prvo izjaviti prigovor organu koji je odluku doneo, i to obično u roku od 8 dana od dana prijema odluke. To je samo formalan potez, pošto se još nije desilo da organ promeni odluku samo zbog uloženog prigovora, ali je potrebno ako hoćeš da ideš dalje.


Tako sam i ja mislio, da je moguce u odredjenom roku podneti zalbu organu koji je doneo odluku, cime sam jos vise bio iznenadjen kada sam procitao u resenju da podnosenje zalbe nije dopusteno vec samo tuzbe. To je u stvari prvi put da vidim da zalba na neko resenje nije dozvoljena! Inace svestan sam da zalba ne bi nista promenila, ali mene je vise interesovalo da li zakonski mora da bude omoguceno podnosenje zalbe ili je to sto se ista ne dopusta vec u samom startu nakon donosenja odluke krsenje/zaobilazenje zakona.

Odluka ne mora biti naročito obrzložena, tipa zašto su izabrani kandidati bolji od tvoje supruge, jer je izbor kandidata diskreciono pravo organa koji odluku donosi. Postoje sada neki kriterijumi prema novom Zakonu o državnim službenicima, ali i načini da se ti kriterijumi izvrdaju.


OK, to je diskreciono pravo organa koji donosi odluku a on je opet mora doneti na osnovu necega, pa makar to bilo krajnje formalno, a tu dolazimo do pitanja - koja je onda uopste uloga komisije koja obavlja razgovor sa kandidatima, kada neko drugi donosi odluku o tome ko ce biti primljen, a ko kandidatima nije video ni oci.
Btw. to da se moja supruga nalazila na spisku onih koji se primaju sam saznao izmedju ostalog i od lica koje radi u organu koje donosi odluku i koje je licno videlo taj papir sa rang-listom komisije na kom se prvobitno nalazilo ime moje supruge.

Možeš da tražiš uvid u dokumentaciju primljenih kandidata (to može svaki učesnik na oglasu, bilo da je ušao u neki uži krug ili ne), i onda gledaj da li oni koji su primljeni imaju potreban radni staž i potrebnu stručnu spremu. Ako nemaju, postoji mogućnost da uspeš u postupku, ali ako ispunjavaju sve uslove teško da imaš bilo kakve šanse u nekom postupku.


Upravo zato mi je obrazlozenje o razlogu zbog kog nije primljena i bilo bitno jer isto moze da se pobije ovako se uvek moze traziti neki razlog iznova, sve do plavih ociju. U stilu "pa jeste tako ali je taj kandidat imao za 0,03 veci prosek, dok je sa druge strane mozda drugi kandidat koji je imao manji prosek mozda zato imao mesec dana vise staza i tako dalje".

Ako izabrani kandidati ne ispunjavaju oglasne uslove, imaš izbor da prijaviš neregularan postupak upravnoj inspekciji ili da potegneš tužbu sudu. Za prvo ti nije potreban advokat, za drugo jeste.


U sustini oni su kao pozvali sve one kandidate koji su ispunili uslove konkursa, mada to je po njihovim recima, a nakon svega ne smem da se usudim i kazem da stvarno i jesu uradili tako ili se medju pozvanima nasao i neko odabran koji ne ispunjava sve uslove konkursa ali kome je progledano kroz prste.

Čak i da oboriš izbor nekog kandidata, nije garancija da će tvoju suprugu primiti u rad. Uzgred budi rečeno, ako ona baš insistira da radi u državnom organu, sigurniji je put da prvo nađe način da se zaposli na određeno vreme, tako da će onda biti i veće šanse da dobije posao ''za stalno'' kada procene da dobro radi.


I ne nadam se da bi time mogla da bude primljena da radi, verovatno bi time pao ceo konkurs, a i ukoliko bi i bila primljena imam osecaj da znam kakav bi odnos bio prema njoj. Ipak kao sto rekoh, ostaje gorak ukus u ustima zbog nacina na koji je ispala iz price.
Sto se tice posla u drzavnoj instituciji, on naravno da nije prioritet - posao bilo gde uz neke normalne uslove rada bi bio OK (cak i na odredjeno), ali je ovaj posao bio najblizi od svih mogucnosti zaposljavanja (samo na korak od posla) pa je i zal za propustenom prilikom utoliko veci.

Nadam se da sam ti pomogla.

Naravno da jesi.

Edited by Marti Misterija, 31 January 2010 - 18:20.