Jump to content


Photo
- - - - -

Bespredmetna debata o donacijama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#1 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 17 January 2010 - 14:32

google checkout sluzi kada nesto kupujes. sumanjam da je protivzakonito da narucis nesto sebi u inostranstvu. ljudi to stalno rade bez problema.

ali znam na sta mislis u vezi ovog zakona. zato je meni veoma cudno kada ljudi energicno stite svoja prava i slobode kada je u pitanju pusenje u kancelariji ili voznja bez vezanog pojasa, a skoro nikog ne cujes da se buni u vezi toga sto mu drzava ne dozvoljava da slobodno raspolaze vlastitim novcem.

EDIT: zapravo sasvim sigurno mozes slobodno da saljes / izneses do odredjene sume, mislim da je 3,500 evra u jednom mesecu.


Pa eto ja se bunim jednako za sve i što me se ne tiče.
Moguće da 3500 može ali 20 eura ne ide. Dole je citat sa Western Union sajta, u bankama skoče kao opareni, službenica u pošti se hvata za flomaster da precvrlja slanje na WU reklami itd. Sve može, uz neku cenu naravno ali se ne sme. Svejedno, nije tema. Ne verujem u uspeh bilo kakve akcije ovde, većina ima ozbiljnih finansijskih problema a oni koji su u situaciji da nekome pomognu nisu to postali zahvaljujući svom humanizmu. Obim pomoći ne može dostići ni simboličan nivo.

Da li je moguce slanje novca iz Srbije i Crne Gore?
Zbog zakonskih ogranicenja slanje novca iz SiCG trenutno nije moguce, nego samo isplate transfera.

Za sve informacije o uslugama Western Uniona u Srbiji i Crnoj Gori, kao i širom sveta pozovite + 381 11 3 300 300.



#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 January 2010 - 14:43

Pa eto ja se bunim jednako za sve i što me se ne tiče.
Moguće da 3500 može ali 20 eura ne ide. Dole je citat sa Western Union sajta, u bankama skoče kao opareni, službenica u pošti se hvata za flomaster da precvrlja slanje na WU reklami itd. Sve može, uz neku cenu naravno ali se ne sme. Svejedno, nije tema. Ne verujem u uspeh bilo kakve akcije ovde, većina ima ozbiljnih finansijskih problema a oni koji su u situaciji da nekome pomognu nisu to postali zahvaljujući svom humanizmu. Obim pomoći ne može dostići ni simboličan nivo.

ovo sto sam ja dala nije WU. ako hoces probaj da posaljes pa nam reci jesi uspeo, ako neces nemoras. ja znam da moja porodica iz srbije narucuje stvari kada im treba bez problema. ovo je google checkout, funkcionise potpuno isto kao da hoces da kupis majicu, cipele ili hotelski smestaj u inostranstvu.

#3 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 17 January 2010 - 14:47

Ne verujem u uspeh bilo kakve akcije ovde, većina ima ozbiljnih finansijskih problema a oni koji su u situaciji da nekome pomognu nisu to postali zahvaljujući svom humanizmu. Obim pomoći ne može dostići ni simboličan nivo.

Ne slažem se. Ako izuzmem finansijski naugroženije kategorije stanovništva, svako sa prosečnom platom ili više može dati barem 1000 dinara.
Svako ko je u stanju da mesečno potroši najmanje stotinak Eura za odeću ili da za jedno veče popije u društvo u kafani pedesetak Eura, može poslati tih istih 50 Eura i da ne oseti.
Pitanje je samo hoće li to ljudi. I to verovatno može biti razlog slabog odziva. Međutim, ima istine i u tome da organizovana akcija, naročito ako ne zahteva preteran napor već je dovoljno da se okrene neki broj na primer, može podstaći ljude da se odazovu u većem broju. Ne očekuje se pod moranje da se obavezno nešto daje, ali se mogu pozvati ljudi....i to ima efekta.
edit: Što se tiče jednostavnosti akcije npr. sms servis u USA kojim se donira 10 dolara a upiše se samo "Haiti", pokazao je da se za sat vremena može sakupiti i po 100.000 dolara. Do pre par dana na taj način je bilo sakupljeno oko 8 miliona dolara.
Hoću da kažem da finansijska situacija nije toliko loša da se jedna mala donacija ne može izdvojiti. Pitanje motivacije ljudi je već druga stvar, i neka to ostane lična, privatna stvar pojedinca.

Edited by John Finn's Wife, 17 January 2010 - 15:39.


#4 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 January 2010 - 15:02

Sta vlasti tog nesretnog mesta rade da pomognu svom narodu?

Nista.

#5 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 17 January 2010 - 15:15

Sta vlasti tog nesretnog mesta rade da pomognu svom narodu?

Nista.

Koje vlasti? Koja administracija? Kakva je situacija u toj zemlji bila i pre zemljotresa? Šta je skriveno značenje ovog pitanja?

#6 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 January 2010 - 15:31

Koje vlasti? Koja administracija? Kakva je situacija u toj zemlji bila i pre zemljotresa? Šta je skriveno značenje ovog pitanja?


Skriveno?

Pa to je otvoreno.

Daj im sta hoces i tamo pomoc nece stici.

Dok ti i ja ovo pisemo, tamo nema ni vode, vec 4 dana a u toj klimi se vise i ne zna kojeg je pola bila koja zrtva zemljotresa.

Pre toga, artie-fartie kao na ovom Forumu su samo finansirali helikoptere sa novinarima da naprave slike i ni jedan litar vode.

Neki su caki bili i na ivici lincha od strane lokalaca. 11 ljudi u helikoppteru, sve novinari koji zadovoljavaju glad svojih agencija za senzacijama, ni litar vode, samo slikaju. I odu.


Kao i za Tsunami 2005-te, niko i nikakva pomoc nije pomogla nego jedino americki razaraci i American military might koja je donela presudnu pomoc i uradila saniranje terena.

To danas treba a ne Klintonka da brani Google od kineskih vlasti.

Idi Ameriko, tvoj komsiluk, nemoj da ti srpski prilozi spasavaju to ostrvo na tvom pragu.

#7 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 17 January 2010 - 15:54

Neki su caki bili i na ivici lincha od strane lokalaca. 11 ljudi u helikoppteru, sve novinari koji zadovoljavaju glad svojih agencija za senzacijama, ni litar vode, samo slikaju. I odu.


Kao i za Tsunami 2005-te, niko i nikakva pomoc nije pomogla nego jedino americki razaraci i American military might koja je donela presudnu pomoc i uradila saniranje terena.

To danas treba a ne Klintonka da brani Google od kineskih vlasti.

Idi Ameriko, tvoj komsiluk, nemoj da ti srpski prilozi spasavaju to ostrvo na tvom pragu.

Pa to jedno od osnovnih svojstava većine medija, da se nekrofilno okoriste o nesreću i patnju. Što opet sa druge strane ne znači da ne treba ohrabrivati humane tendencije, a koliko sam ja barem informisana, pomoć stiže ali ju je nemoguće dopremiti u neke krajeve, što zbog neprohodnosti puteva, što zbog određenog broja lokalnog stanovništva koje puca na humanitarne radnike. Što će reći da vlasti ove zemlje, koja je i pre zemljotresa bila u rasulu, nisu u stanju same da reše ovu situaciju - pa je shodno tome i ono moje pitanje iz prethodnog posta. Ne da Haićanske vlasti nisu u stanju, već je situacija isuviše komplikovana i za obučne profesionalce iz drugih zemalja.
I verovatno da Amerika treba najviše da pomogne, što zbog lokacije, što zbog organizacije. Ali neće nikoga glava zaboleti ni od donacija iz ostatka sveta. Ako postoji način da se pomoć dopremi i rasporedi (to jest ako se radi na tome da se uspostavi nekakav red), onda je svaka pomoć, pa makar i srpska, dobrodošla. Ne zbog savesti, već zbog toga što će posledice ove katastrofe potrajati. A za "tri dana" u medijima će nestati i čuda.

Edited by John Finn's Wife, 17 January 2010 - 15:55.


#8 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 17 January 2010 - 16:00

Не знам шта власт чијих је 95 посто зграда срушено у стању урадити.

Неко треба помоћи тим људима, па макар и онај Сотона којег она будалетина Робертсон спомену.

#9 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 17 January 2010 - 18:13

Sta vlasti tog nesretnog mesta rade da pomognu svom narodu?

Nista.


Yoyogi, vlada na Haitiu vise ne postoji... UN preuzela sve funkcije vlade...
UN izjavile da je ova nesreca najgora katastrofa s kojom se UN suocava od svog nastojanja, gora od Tsunamia na Aceh 2006. Tada su, bar, zgrade gradskih vlasti ostale nesrusene...

#10 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 17 January 2010 - 20:31

Skriveno?

Pa to je otvoreno.


Idi Ameriko, tvoj komsiluk, nemoj da ti srpski prilozi spasavaju to ostrvo na tvom pragu.


Sve sto je ovde otvoreno je tvoj anti-amerikanizam koji se cak i na ovoj tragicnoj,zaista tragicnoj temi istice u prvi plan... :ph34r:
Lepo je sto ljudi hoce da daju priloge,bez obzira na svoje imovinsko stanje...
To kad ce i dal ce i sta ce stici do unesrecenih nije u nasem dometu,na zalost,a ono sto jeste moze da se uradi.
U zemlji gde nista ne funkcionise,gde su putevi unisteni,nije uopste lako organizovati bilo kakvo dostavljanje sredstava.
A to sa novinarima,ko sto je neko vec i rekao,nema mnogo veze.Novinari su poznati lesinari i kad bi od njih zavisilo spasavanje sve bi propalo.
Srecom ne zavisi.

#11 zecov

zecov
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 17 January 2010 - 20:35

To danas treba a ne Klintonka da brani Google od kineskih vlasti.

Idi Ameriko, tvoj komsiluk, nemoj da ti srpski prilozi spasavaju to ostrvo na tvom pragu.



hilari ide na haiti,vec je dato 100 000...stvarno ne kapiram cemu ovo...niko ne ocekuje od srbije da predvodi pomoc,samo ne vidim kako je vise para bolje od manje para,pogotovu sto tamo nema ni vode trenutno...

#12 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 January 2010 - 22:36

Sve sto je ovde otvoreno je tvoj anti-amerikanizam koji se cak i na ovoj tragicnoj,zaista tragicnoj temi istice u prvi plan...


Ma nemoj?

Za Tsunami je prikupljeno 5 milijardi dolara za nedelju dana i znas kada su prve pare stigle?

Posle 6 meseci. Posle godinu dana 80% para jos nije bilo pomereno smesta.

U prvih mesec dana, kada je najvise trebalo, nije stigla ni para.
U prvih i najkriticnijih nedelju dana nista ama bas nista osim novinara i topika po bordovima, kao sto je ovaj. Ni kap vode.

Niko se nije pojavio sa bilo kakvom pomoci osim marinaca koji su iz baze na Filipinima dosli na lice mesta posle nekoliko dana, koliko je fizicki trebalo da se doplovi.

#13 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 17 January 2010 - 23:40

Ma nemoj?

Za Tsunami je prikupljeno 5 milijardi dolara za nedelju dana i znas kada su prve pare stigle?

Posle 6 meseci. Posle godinu dana 80% para jos nije bilo pomereno smesta.

U prvih mesec dana, kada je najvise trebalo, nije stigla ni para.
U prvih i najkriticnijih nedelju dana nista ama bas nista osim novinara i topika po bordovima, kao sto je ovaj. Ni kap vode.

Niko se nije pojavio sa bilo kakvom pomoci osim marinaca koji su iz baze na Filipinima dosli na lice mesta posle nekoliko dana, koliko je fizicki trebalo da se doplovi.



Naravno,naravno...to je sve jedna
velika svetska zavera sa ciljem da zamaze oci medjunarodnoj javnosti...
a pare u stvari skupljaju americki politicari i grade sebi vile po takvim istim destinacijama kao sto je Haiti tj Dominikana... :ph34r:

ne razumem cemu tvoj lament,kazes da si i sam dao novac.Zasto si ga dao ako mislis da nece stici na destinaciju?

#14 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 18 January 2010 - 00:06

Da ne ispadne džukac pred kolegama. Inače mislim da bi bio odličan rezultat da 20% pomoći stigne tamo gde je upućena. Bez zavere, to je uobičajeni poredak stvari samo se razlikuju procenti po regionima i vrstama pomoći, roba možda 20 novac 2%... Bio sam mnogo puta svedok trgovine tim stvarima. U pravu je, organizovanje ovakvih vidova pomoći je nedeletvorno, čista kurtoazija, vojska je već plaćena novcem poreskih obveznika a pomoć unesrećenima je samo vrsta obuke.

#15 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 18 January 2010 - 00:11

U ovom konkretnom slucaju,novac na terenu ne znaci mnogo.Voda i hrana mnogo vise.
Posto je sve vec tako,i malo sta stize na namenjenu destinaciju,mozda bi bilo bolje da niko nista ne donira,i tako resi problem...
nek se oni lepo sami snadju,ionako su sklopili pakt sa djavolim :ph34r:
a vojska je vec placena pa eto.resena stvar.
taman da malo vezbaju...za slucaj da se i njima nekad dogodi. :)

Edited by acajou, 18 January 2010 - 00:11.