Jump to content


Photo
- - - - -

svetska ekonomija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#76 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 23 August 2010 - 21:10

Ja cenim da je i ovo moguce:


Ako je FED rata mogla na 19%, sto ne bi opet, i sto ne bi i euribor...


slazem se da je teoretski moguce, ali mi se cini prerano
privreda ima veliku sansu da opet uleti u krizu. sirom sveta i pored ovako niskih kamatnih stopa ukupna kolicina kredita opada - dakle inflatorni talas se uopšte ne nazire. ne verujem da ce se to promeniti do kraja 2010 a ni u 2011. dizanjem kamatnih stopa bi gotovo sigurno ugrozilo krihki oporavak privrede i gurnulo je u deflanatornu depresiju.

ali ako bolje razmislim, ta mega deflacija nam ne gine u bliskoj (ali, ajde u srednjoj) buducnosti - jednog dana ce biti potrebno vratiti sve kredite koje smo uzeli od svoje dece (kako ko naravno) - dakle ok je taj grafikon, ali bojim se da paralele nece moci u nedogled u buducnost da se nalaze sa prethodnim vremenima... nadam se da razumes sta hocu da kazem...

#77 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 August 2010 - 06:16

slazem se da je teoretski moguce, ali mi se cini prerano
privreda ima veliku sansu da opet uleti u krizu. sirom sveta i pored ovako niskih kamatnih stopa ukupna kolicina kredita opada - dakle inflatorni talas se uopšte ne nazire. ne verujem da ce se to promeniti do kraja 2010 a ni u 2011. dizanjem kamatnih stopa bi gotovo sigurno ugrozilo krihki oporavak privrede i gurnulo je u deflanatornu depresiju.

ali ako bolje razmislim, ta mega deflacija nam ne gine u bliskoj (ali, ajde u srednjoj) buducnosti - jednog dana ce biti potrebno vratiti sve kredite koje smo uzeli od svoje dece (kako ko naravno) - dakle ok je taj grafikon, ali bojim se da paralele nece moci u nedogled u buducnost da se nalaze sa prethodnim vremenima... nadam se da razumes sta hocu da kazem...


Ako bude double-dip recesije, slazem se sa linkom koji si kvotovao - posle double dip recesije imacemo nagli rast, citaj naglu inflaciju. S obzirom na nezapamceno upumpavanje para u sisteme sirom sveta, ocekujem ludilo od visokih stopa.

Inace, razmisljao sam u koju valutu bezati i sve vise mi se svidja australijski dolar. Direktno su vezani za rast Kine, javni dug je oko 15% GDPa, ref stope su im vec preko3-4%, mrzi me sad da proveravam.. Ima tu potencijala za safe haven. Naravno, ne ocekujem nikakav potop u US dollaru ili u evru, ali ocekujem da diverzifikacijom moze dobro da se prodje.

Edited by alexnikolic, 24 August 2010 - 06:16.


#78 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 24 August 2010 - 19:53

Ako bude double-dip recesije, slazem se sa linkom koji si kvotovao - posle double dip recesije imacemo nagli rast, citaj naglu inflaciju. S obzirom na nezapamceno upumpavanje para u sisteme sirom sveta, ocekujem ludilo od visokih stopa.

Inace, razmisljao sam u koju valutu bezati i sve vise mi se svidja australijski dolar. Direktno su vezani za rast Kine, javni dug je oko 15% GDPa, ref stope su im vec preko3-4%, mrzi me sad da proveravam.. Ima tu potencijala za safe haven. Naravno, ne ocekujem nikakav potop u US dollaru ili u evru, ali ocekujem da diverzifikacijom moze dobro da se prodje.


slazem se sa ovim, ali obzirom da sam daleko od eksperta, nemas mnogo vajde od mog slaganja :thumbs:

#79 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 25 August 2010 - 09:13

slazem se sa ovim, ali obzirom da sam daleko od eksperta, nemas mnogo vajde od mog slaganja :thumbs:


Naravno, svuda ima "ali".. I u Kanadi i u Australiji (obe valute se smatraju valutama koje rastu sa rastom svetske ekonomije jer su zemlje izvoznici resursa) je trenutno na snazi balon na trzistu nekretnina. To me donekle plasi, pa sam pazljiv sa Kanadom (zbog blizine amerike i zbog javnog duga od 70% GDPa), i manje se plasim Australije zbog niskih javnih dugova i vezanosti za Kinu sto se rasta tice.

#80 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 August 2010 - 09:59

Naravno, svuda ima "ali".. I u Kanadi i u Australiji (obe valute se smatraju valutama koje rastu sa rastom svetske ekonomije jer su zemlje izvoznici resursa) je trenutno na snazi balon na trzistu nekretnina. To me donekle plasi, pa sam pazljiv sa Kanadom (zbog blizine amerike i zbog javnog duga od 70% GDPa), i manje se plasim Australije zbog niskih javnih dugova i vezanosti za Kinu sto se rasta tice.


jel ovo priznanje da ce kina bolje stajatu u narednim godinama od SAD?

ali i tu ima "ali": sta sa recimo balonom nekretnina u kini? moze i kina da uleti u probleme...

ili, ko bude "double deep" (a sve su prilike da hoce) globalna traznja za resursima ce pasti, pa ce pasti i cena tih resursa. u tom slucaju australija moze da recimo oslabi svoj dolar da bi povecala izvoz... jer je izvozno orjentisana privreda.


komplikovano... :thumbs:

mozda je u pravu onaj gdin Athreya :)

#81 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 25 August 2010 - 10:08

jel ovo priznanje da ce kina bolje stajatu u narednim godinama od SAD?

ali i tu ima "ali": sta sa recimo balonom nekretnina u kini? moze i kina da uleti u probleme...

ili, ko bude "double deep" (a sve su prilike da hoce) globalna traznja za resursima ce pasti, pa ce pasti i cena tih resursa. u tom slucaju australija moze da recimo oslabi svoj dolar da bi povecala izvoz... jer je izvozno orjentisana privreda.


komplikovano... :thumbs:

mozda je u pravu onaj gdin Athreya :)


Ne, to je priznanje da je Kina glavni partner Australije za izvoz ruda, a u Kini se ocekuje rast u narednim godinama.

I da, i Kina je problematicna zbog svog sopstvenog property balona i zbog poslednjih mera kineske vlade u kojima se bankama naredjuje da daju kredite kome treba i kome ne treba da bi se ocuvao rast.

I da te malo lektorisem (bez zle namere): Deep - duboko, dip - pasti, umociti... Dakle, double dip, ne double deep.

#82 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 August 2010 - 11:23

Ne, to je priznanje da je Kina glavni partner Australije za izvoz ruda, a u Kini se ocekuje rast u narednim godinama.

I da, i Kina je problematicna zbog svog sopstvenog property balona i zbog poslednjih mera kineske vlade u kojima se bankama naredjuje da daju kredite kome treba i kome ne treba da bi se ocuvao rast.

I da te malo lektorisem (bez zle namere): Deep - duboko, dip - pasti, umociti... Dakle, double dip, ne double deep.


hvala za lektorisanje :thumbs:

#83 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 27 August 2010 - 09:07

THERE WILL BE NO DOUBLE DIP…..
by Egon von Greyerz – Matterhorn Asset Management

No, there will be no double dip. It will be a lot worse. The world economy will soon go into an accelerated and precipitous decline which will make the 2007 to early 2009 downturn seem like a walk in the park. The world financial system has temporarily been on life support by trillions of printed dollars that governments call money. But the effect of this massive money printing is ephemeral since it is not possible to save a world economy built on worthless paper by creating more of the same. Nevertheless, governments will continue to print since this is the only remedy they know. Therefore, we are soon likely to enter a phase of money printing of a magnitude that the world has never experienced. But this will not save the Western World which is likely to go in to a decline lasting at least 20 years but most probably a lot longer.

...


"zanimljiv" članak...

#84 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 August 2010 - 11:45

"zanimljiv" članak...


Naravno, napisan od strane coveka koji vodi fond koji prodaje zlato. To je kao oni sajtovi koji objavljuju istrazivanja da je prosecan muski polni organ 25 cm i onda levo od texta stoji reklama za produzavanje istog pomocu njihovih tableta.

Vec sam ti ovo objasnio vise puta - kad krenu krize, uvek izmile razni likovi (tipa Peter Schiff, i ovaj koga si kvotovao), pricaju o propasti svega, odlasku u brda sa zlatom i konzervama i usput prodaju zlato ili imaju svoj fond za ulaganja u alternativne ekonomije. Naravno, Peter Schiff je ojadio svoje investitore, ali koga sad to briga, bitno da je napisao knjigu i da smara sa istom pricom vec 3 godine.

#85 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 27 August 2010 - 11:55

Naravno, napisan od strane coveka koji vodi fond koji prodaje zlato. To je kao oni sajtovi koji objavljuju istrazivanja da je prosecan muski polni organ 25 cm i onda levo od texta stoji reklama za produzavanje istog pomocu njihovih tableta.

Vec sam ti ovo objasnio vise puta - kad krenu krize, uvek izmile razni likovi (tipa Peter Schiff, i ovaj koga si kvotovao), pricaju o propasti svega, odlasku u brda sa zlatom i konzervama i usput prodaju zlato ili imaju svoj fond za ulaganja u alternativne ekonomije. Naravno, Peter Schiff je ojadio svoje investitore, ali koga sad to briga, bitno da je napisao knjigu i da smara sa istom pricom vec 3 godine.


ima logike, ali pustimo se iznenaditi

#86 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 01 September 2010 - 23:11

evo jednog "bomba" članka iz spiegela:
(bio sam u dilemi gde da ga stavim: na politikum, ekonomiju ili društvo...)

'Peak Oil' and the German Government
Military Study Warns of a Potentially Drastic Oil Crisis



By Stefan Schultz

A study by a German military think tank has analyzed how "peak oil" might change the global economy. The internal draft document -- leaked on the Internet -- shows for the first time how carefully the German government has considered a potential energy crisis.

The term "peak oil" is used by energy experts to refer to a point in time when global oil reserves pass their zenith and production gradually begins to decline. This would result in a permanent supply crisis -- and fear of it can trigger turbulence in commodity markets and on stock exchanges.

The issue is so politically explosive that it's remarkable when an institution like the Bundeswehr, the German military, uses the term "peak oil" at all. But a military study currently circulating on the German blogosphere goes further.

The study is a product of the Future Analysis department of the Bundeswehr Transformation Center, a think tank tasked with fixing a direction for the German military. The team of authors, led by Lieutenant Colonel Thomas Will, uses sometimes-dramatic language to depict the consequences of an irreversible depletion of raw materials. It warns of shifts in the global balance of power, of the formation of new relationships based on interdependency, of a decline in importance of the western industrial nations, of the "total collapse of the markets" and of serious political and economic crises.

...


The leak has parallels with recent reports from the UK. Only last week the Guardian newspaper reported that the British Department of Energy and Climate Change (DECC) is keeping documents secret which show the UK government is far more concerned about a supply crisis than it cares to admit.


...


... Oil is used directly or indirectly in the production of 95% of all industrial goods. Price shocks could therefore be seen in almost any industry and throughout all stages of the industrial supply chain. "In the medium term the global economic system and every market-oriented national economy would collapse."

... Since virtually all economic sectors rely heavily on oil, peak oil could lead to a "partial or complete failure of markets,"


... "A restructuring of oil supplies will not be equally possible in all regions before the onset of peak oil," says the study. "It is likely that a large number of states will not be in a position to make the necessary investments in time," or with "sufficient magnitude." [čitaj: Srbija] If there were economic crashes in some regions of the world, Germany could be affected. Germany would not escape the crises of other countries, because it's so tightly integrated into the global economy.[e ako ni nemačka ne može izbeći ovu krizu...]
...

... The Bundeswehr study also raises fears for the survival of democracy itself. Parts of the population could comprehend the upheaval trigged by peak oil "as a general systemic crisis." This would create "room for ideological and extremist alternatives to existing forms of government." Fragmentation of the affected population is likely and could "in extreme cases lead to open conflict."

...

For example: Germany would have to be more flexible in relation toward Russia's foreign policy objectives. It would also have to show more restraint in its foreign policy toward Israel, to avoid alienating Arab oil-producing nations. Unconditional support for Israel and its right to exist is currently a cornerstone of German foreign policy.

...
When contacted by SPIEGEL ONLINE, the Defense Ministry declined to comment on the study.


ako se i pola od ovoga što je u članku/studiji napisano ostvari, a imajući u vidu da trenutna kriza još nije zvršena i preti da uskoro opet udari novim lomovima u finansijskom sistemu i pretvori se u novu veliku depresiju, imaćemo gotovo sigurno eksplozivnu mešavinu ...

Edited by dekss, 01 September 2010 - 23:17.


#87 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 01 September 2010 - 23:36

evo jednog "bomba" članka iz spiegela:
(bio sam u dilemi gde da ga stavim: na politikum, ekonomiju ili društvo...)
ako se i pola od ovoga što je u članku/studiji napisano ostvari, a imajući u vidu da trenutna kriza još nije zvršena i preti da uskoro opet udari novim lomovima u finansijskom sistemu i pretvori se u novu veliku depresiju, imaćemo gotovo sigurno eksplozivnu mešavinu ...


Dobro, reci gde si iskopao rupu da delimo.. Ja cu da ponesem moje konzerve, ti svoje, i mozemo da igramo sah dok ne prodje sr*nje. Sta kazes?

#88 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 02 September 2010 - 07:25

Dobro, reci gde si iskopao rupu da delimo.. Ja cu da ponesem moje konzerve, ti svoje, i mozemo da igramo sah dok ne prodje sr*nje. Sta kazes?


:twak:

alex, alex
očekivao sam od tebe konstruktivan post, a ne trolovanje :twak:

kakva rupa?
kakve konzerve?
(ne igram šah. jel moze ne ljuti se čoveče :) )
koje sr*nje?
kad će da prođe?
kad će da dodje? -_-


imaš li ti neki komentar na članak iz spiegla? :twak:

#89 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 02 September 2010 - 07:41

imaš li ti neki komentar na članak iz spiegla? :)

Link

#90 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 02 September 2010 - 08:24

Link


nije to pravi odgovor, alex
ajde pokušaj ponovo... :)