Jump to content


Photo
- - - - -

Sajam praksi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 26 November 2009 - 16:11

Jos jedno u nizu iskoriscavanja vec dovoljno napacene omladine. Slusao sam neki dan na B92 predstavnike ovog sajma. Zapravo radi se o tome da ti poslodavac da mogucnost da se kod njega ''praksujes'' bez ikakve naknade. Cinjenica je da vecina diplomaca ne poseduje neko preterano iskustvo u svojoj struci i da im ta varijanta sticanja iskustva dobro dodje. S druge strane praksa traje od 1-6 meseci, puno radno vreme sto znaci 8 h dnevno. E sad ko ce platiti prevoz tim ljudima, od cega ce isti ziveti to niko ne pita. Opste je poznata stvar da se na zapadu svaki prakticni rad placa 20-30% od iznosa plate stalno zaposlenog. Zasto i kod nas nije tako? Pa onaj ko ide na praktican rad nece tamo sedeti skrstenih ruku i upijati znanje, vec ce raditi, svoju energiju ostavljati u toj firmi, posvetiti se tom poslu. Bilo bi totalno logicno da poslodavac isplati odredjenu sumu tim ljudima, a da ostatak do pune plate bude sveden na kupovinu znanja koje mladi steknu boravkom 6 meseci u nekoj organizaciji.
Nazalost, opet smo prevareni. Danas sam posetio taj sajam i sve mi deluje smesno i jadno. Gomila prestavnika firmi su u svojim standovima,cekaju napacenu mladez da zagrize.
Jednostavno razmisljaju na sledeci nacin: ZASTO DA 6 MESECI NEKOM DAJEM PLATU I PLACAM MU MINIMALAC PENZIJKOG I SOCIJALNOG, KAD MOGU DA PRIMIM NEZAPOSLENOG IZGLADELOG AKADEMSKOG GRADJANINA KOJI CE MI ISTI POSAO RADITI AL ZA DZABE, A ISTOVREMENO CU SE MALO IZREKLAMIRATI NA TELEVIZIJI I STECI MATERIJALNU KORIST PROSITEKLU PODIZANJEM UGLEDA FIRME....JER TOBOZE, MOJA FIRMA CINI DOBRO, MOJA FIRMA ETO POMAZE MLADIMA...
Vjek i vjekov....amin
Neka nam je bog na pomoci

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 November 2009 - 12:54

Jos jedno u nizu iskoriscavanja vec dovoljno napacene omladine. Slusao sam neki dan na B92 predstavnike ovog sajma. Zapravo radi se o tome da ti poslodavac da mogucnost da se kod njega ''praksujes'' bez ikakve naknade. Cinjenica je da vecina diplomaca ne poseduje neko preterano iskustvo u svojoj struci i da im ta varijanta sticanja iskustva dobro dodje. S druge strane praksa traje od 1-6 meseci, puno radno vreme sto znaci 8 h dnevno. E sad ko ce platiti prevoz tim ljudima, od cega ce isti ziveti to niko ne pita. Opste je poznata stvar da se na zapadu svaki prakticni rad placa 20-30% od iznosa plate stalno zaposlenog. Zasto i kod nas nije tako? Pa onaj ko ide na praktican rad nece tamo sedeti skrstenih ruku i upijati znanje, vec ce raditi, svoju energiju ostavljati u toj firmi, posvetiti se tom poslu. Bilo bi totalno logicno da poslodavac isplati odredjenu sumu tim ljudima, a da ostatak do pune plate bude sveden na kupovinu znanja koje mladi steknu boravkom 6 meseci u nekoj organizaciji.
Nazalost, opet smo prevareni. Danas sam posetio taj sajam i sve mi deluje smesno i jadno. Gomila prestavnika firmi su u svojim standovima,cekaju napacenu mladez da zagrize.
Jednostavno razmisljaju na sledeci nacin: ZASTO DA 6 MESECI NEKOM DAJEM PLATU I PLACAM MU MINIMALAC PENZIJKOG I SOCIJALNOG, KAD MOGU DA PRIMIM NEZAPOSLENOG IZGLADELOG AKADEMSKOG GRADJANINA KOJI CE MI ISTI POSAO RADITI AL ZA DZABE, A ISTOVREMENO CU SE MALO IZREKLAMIRATI NA TELEVIZIJI I STECI MATERIJALNU KORIST PROSITEKLU PODIZANJEM UGLEDA FIRME....JER TOBOZE, MOJA FIRMA CINI DOBRO, MOJA FIRMA ETO POMAZE MLADIMA...
Vjek i vjekov....amin
Neka nam je bog na pomoci


Boldovano je "opste poznato" samo tebi. Prakticni rad i volontiranje najcesce nisu placeni (osim mozda minimalnih troskova ishrane i prevoza).

Poenta prakse/volontiranja je sticanje iskustva i ucenje - zar ti zaista mislis da se firme koje prime nekog sveze svrsenog sudenta nesto posebno okoristiti njegovim radom? Neces valjda da izabers praksu u fabrici srafova gde ces da pakujes srafove na pokretnoj traci. Poslovi za "AKADEMSKE GRADJANE" su valjda malkice slozeniji i zahtevaju dosta ucenja pre nego sto neko od tog rada ima vece koristi.

Npr. kod mene vecina sveze diplomiranih pripravnika stize skoro potpuno nepripremljena za rad u struci (konkretno radi se o informaticarima svih profila ETF, FON, PMF), a posebno su nepripremljeni za konkretne projekte kojima se bavimo. Potrebno je 6-12 meseci (zavisno od sposobnosti pripravnika) da pripravnik pocne da stvarno zaradjuje svoju platu.

Ta prakticna nastava valjda treba studentima i svezim diplomcima da pruzi neka prakticna saznanja, kako strucna tako i spoznaju sta ih ocekuje kada se jednom zaposle, kako izgleda timski rad. Ta znanja su "plata", a ako se jos pogodite za neke pare super.

#3 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 27 November 2009 - 13:32

Jos jedno u nizu iskoriscavanja vec dovoljno napacene omladine. Slusao sam neki dan na B92 predstavnike ovog sajma. Zapravo radi se o tome da ti poslodavac da mogucnost da se kod njega ''praksujes'' bez ikakve naknade. Cinjenica je da vecina diplomaca ne poseduje neko preterano iskustvo u svojoj struci i da im ta varijanta sticanja iskustva dobro dodje. S druge strane praksa traje od 1-6 meseci, puno radno vreme sto znaci 8 h dnevno. E sad ko ce platiti prevoz tim ljudima, od cega ce isti ziveti to niko ne pita. Opste je poznata stvar da se na zapadu svaki prakticni rad placa 20-30% od iznosa plate stalno zaposlenog. Zasto i kod nas nije tako? Pa onaj ko ide na praktican rad nece tamo sedeti skrstenih ruku i upijati znanje, vec ce raditi, svoju energiju ostavljati u toj firmi, posvetiti se tom poslu. Bilo bi totalno logicno da poslodavac isplati odredjenu sumu tim ljudima, a da ostatak do pune plate bude sveden na kupovinu znanja koje mladi steknu boravkom 6 meseci u nekoj organizaciji.
Nazalost, opet smo prevareni. Danas sam posetio taj sajam i sve mi deluje smesno i jadno. Gomila prestavnika firmi su u svojim standovima,cekaju napacenu mladez da zagrize.
Jednostavno razmisljaju na sledeci nacin: ZASTO DA 6 MESECI NEKOM DAJEM PLATU I PLACAM MU MINIMALAC PENZIJKOG I SOCIJALNOG, KAD MOGU DA PRIMIM NEZAPOSLENOG IZGLADELOG AKADEMSKOG GRADJANINA KOJI CE MI ISTI POSAO RADITI AL ZA DZABE, A ISTOVREMENO CU SE MALO IZREKLAMIRATI NA TELEVIZIJI I STECI MATERIJALNU KORIST PROSITEKLU PODIZANJEM UGLEDA FIRME....JER TOBOZE, MOJA FIRMA CINI DOBRO, MOJA FIRMA ETO POMAZE MLADIMA...
Vjek i vjekov....amin
Neka nam je bog na pomoci


Ja ovakvu gmilu budalaština na jednom mestu još nisam video. ti lepo sedi kod kuće i čekaj da dobiješ dobro plaćen posao i nemoj nikako dozvoliti da te neki poslodavac iskorišćava. samo napred.

#4 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 14:34

Boldovano je "opste poznato" samo tebi. Prakticni rad i volontiranje najcesce nisu placeni (osim mozda minimalnih troskova ishrane i prevoza).

Poenta prakse/volontiranja je sticanje iskustva i ucenje - zar ti zaista mislis da se firme koje prime nekog sveze svrsenog sudenta nesto posebno okoristiti njegovim radom? Neces valjda da izabers praksu u fabrici srafova gde ces da pakujes srafove na pokretnoj traci. Poslovi za "AKADEMSKE GRADJANE" su valjda malkice slozeniji i zahtevaju dosta ucenja pre nego sto neko od tog rada ima vece koristi.

Npr. kod mene vecina sveze diplomiranih pripravnika stize skoro potpuno nepripremljena za rad u struci (konkretno radi se o informaticarima svih profila ETF, FON, PMF), a posebno su nepripremljeni za konkretne projekte kojima se bavimo. Potrebno je 6-12 meseci (zavisno od sposobnosti pripravnika) da pripravnik pocne da stvarno zaradjuje svoju platu.

Ta prakticna nastava valjda treba studentima i svezim diplomcima da pruzi neka prakticna saznanja, kako strucna tako i spoznaju sta ih ocekuje kada se jednom zaposle, kako izgleda timski rad. Ta znanja su "plata", a ako se jos pogodite za neke pare super.

Raspitaj se u vezi BOLDOVANOG kod nekog ko zivi na zapadu pa ces cuti pravu informaciju. Ovo sto narodna kancelarija za mlade organizuje je lov sarana u mutnom. U normalnim zemljama je kaznjivo zakonom ukoliko poslodavac ne plati praktican rad doticnoj osobi. Naravno ne punu platu, vec shodno zakonu o obavljanju prakticnog rada. Pre svega niko ti ne garantuje da ces uopste dobiti posao u odredjenoj firmi. Posao u Srbiji svi znamo kako se dobija. Na ovakav nacin necemo resiti drustveno-ekonomske probleme, vec cemo ih samo produbiti. Uostalom boravio sam u Americi skoro godinu dana, od evropskih zemalja najduze sam se zadrzao u Svajcarskoj(3 meseca) i vrlo mi je pozanata prica sto nasih drzavljana, sto njihovih o iznosu nadoknade na prakticnom radu. Konkretno u Svajcarskoj ucenica SREDNJE ugostiteljske dobija 600 CHF/ mesecno od strane firme u kojoj praksuje i to je zakonom obavezno, odgovorno tvrdim. Mogu da zamislim kako je sa fakutetlijama. A o staziranju da ne pricam. Kapiram da ovde niko nema para, al drzava bi trebala malo time da se pozabavi. Kao sto je u ovoj godini organizovala program stimulansa firmi u iznosu od 20.000 dinara/zaposlenoj osobi ne starijoj od 27 godina. Od moje devojke kolega sa faksa se tako zaposlio u jednoj firmi. Jes da nije neka plata, al bolje ista nego nista. Ne zivi se od vazduha bre.....ovo je i dalje iskoriscavanje mladezi koja se hvata za slamku ne bi li se izvukla iz problema. A vi samo navalite. Zeleo bih da se neko ovde na forumu javi ko mora da zaradi ovaj mesec za stan i hranu. Sem ukoliko ne planira da zivi na ulici ili su mu mama i tata toliko bogati da mogu da pokriju sest meseci finansiranja hrane, garderobe i racuna.....A pritom vecina svrsenih diplomaca ima minimum 23 leta

Edited by grki, 27 November 2009 - 17:37.


#5 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 14:56

EDIT: Upravo sam zavrsio razgovor sa prijateljem koji je u Svajcarskoj. Ne da se placa praktican rad, kako u nizoj skoli, tako na fakultetu i posle njega- staziranje, nego vecinu nas moze da zaboli glava od sume koju dobijaju. ucenici u skoli dobijaju do 1600 CHF, a ljudi koji staziraju nakon zavrsenog fakulteta imaju minimum 50% od plate stalno zaposlenog. Tamo se sa stanovista ljudskih prava i ne pomislja da nekom ne platis sto zeli da provede 8 sati dnevno u tvojoj firmi na prakticnom radu... kacelarija za mlade zeli da resi nase probleme al ne krece od prvog stepenika, vec od krova.....samo vi volontirajte 6 meseci a roditeljima neka i dalje puca grbaca

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 November 2009 - 15:20

A pritom vecina svrsenih diplomaca ima minimum 23 leta

Sto je zalosno posto bi vecina diplomaca 4-godisnjih studija trebala da ima maksimalno 23-24 godine.

#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 November 2009 - 15:31

EDIT: Upravo sam zavrsio razgovor sa prijateljem koji je u Svajcarskoj. Ne da se placa praktican rad, kako u nizoj skoli, tako na fakultetu i posle njega- staziranje, nego vecinu nas moze da zaboli glava od sume koju dobijaju. ucenici u skoli dobijaju do 1600 CHF, a ljudi koji staziraju nakon zavrsenog fakulteta imaju minimum 50% od plate stalno zaposlenog. Tamo se sa stanovista ljudskih prava i ne pomislja da nekom ne platis sto zeli da provede 8 sati dnevno u tvojoj firmi na prakticnom radu... kacelarija za mlade zeli da resi nase probleme al ne krece od prvog stepenika, vec od krova.....samo vi volontirajte 6 meseci a roditeljima neka i dalje puca grbaca

A jel taj prakticni rad "koji se placa" obavezan deo skolovanja ili je stvar izbora (praksa koja se nudila na sajmu)?

Tebe niko ne primorava da tu 6-mesecnu praksu odradis. Koliko ja znam na nasim fakultetima (osim staziranja na med.) nikakva visemesecna praksa nije obavezna i cista je formalnost. Ti daklem nisi u obavezi da se prijavis za tu "neplacenu praksu".

Boijim se da ti ne sagledavas realno situaciju. Firme nisu dobrotvorna drustva pa da placaju studentsku praksu, osim ako ne vide neki svoj interes u tome. Ponavljam studenti na praksi, osim ako ne rade kao fizikalci, uglavnom nisu u stanju da zarade tih 50% plate o kojoj ti pricas - firme su na cistom gubitku ako ih tako prime, osim ako se radi deficitarnim kadrovima koje zele da privuku. Jedini nacin da preduzecima to bude prihvatljivo jeste da drzava dotira takvu praksu. Zar ti zaista mislis da poreski obveznici treba da plate to sto ti ne zelis da steknes prakticna znanja osim ako ti neko ne plati? Sta bi bilo sledece? Da drzava svakom studentu uplati po 100 evra kad god polozi ispit + 100 ako je dobio 10? I svima, cim diplomiraju, da se garantuje direktorsko mesto, 10Keur mesecno plata, sluzbeni automobil i sekretarica. Ne daj boze da prvo odrade pripravnicki staz kada primaju 80% plate.

Edited by tomas.hokenberi, 27 November 2009 - 15:32.


#8 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 15:39

Ne mogu a da i ovo ne napisem. Sajam PRAKSI je organizovan od strane kancelarije za mlade. Celokupno njihovo delovanje je finansirano od strane evropske unije.
Juce sam sajam posetio sa rodjakom koja je zavrsila arhitekturu. Predala je CV-e u tri firme. Bio sam ocevidac nezainteresovanosti firmi koje necu ovog puta da imenujem. Iako u opisu potrebnih prakticara tih firmi jasno stoji ARHITEKTA, prvi koji se nije ni upoznao(sto je elementarno u 21 veku) je rekao sledece: nama u principu ne treba arhitekta, jer smo biro koji se bavi projektovanjem i namestanjem malih standova i konstrukcija poput ovih na sajmu, al nije problem mozes da ostavis svoj CV. Sledeci kom je prisla nije mogao ni da ustane, zavaljen u stolici je rekao :imas stolicu izvoli sedi.
Ubedjen sam da kancelarija za mlade dobija lep novac od strane evropske unije za taj projekat. Celokupna prica je napravljena kako bi se skrenula paznja sa drustvenih problema i pruzio tracak nade napacenim ljudima, a istovremeno se firme lepo izreklamirale. E sad moja devojka ima prijateljicu na Face-u koja radi u kancelariji za mlade. Celo leto je putovala: USA, Italija, Berlin.....Slike u njenom profilu to govore. Ona u drustvu prijatelja priblizno istih godina.Doticna osoba je verovatno zaradila taj novac i o svom trosku putovala tri meseca sirom sveta. Sigurno ne radi u kancelariji za mlade bez naknade. Milsite o tome :ph34r:

#9 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 27 November 2009 - 15:52

Lupetaš neopisivo. Prvo kancelarija za mlade je deo gradske uprave i sredstva dobija isključivo od grada Beograda. Drugo u kancelariji za mlade radi samo jedna devojka kao sekretarica i ona sigurno nije proputovala Evropu. Prema tome prestani sa tim budalaštinama i lažima jer skrećeš jednu jako važnu temu.

Ovo je jako dobar projekat kancelarije za mlade jer omogućava studentima i svršenim diplomcima da stupe na jednom mestu u kontakt sa zainteresovanim firmama kod kojih bi mogli da steknu potrebno iskustvo za dobijanje boljeg posla.

Do sada je to bilo svedeno na traženje praksi putem oglasa što je znatno teže.

Potpuno je nebitno kako je to zakonski rešeno po pitanju primanja. to nije odgovornost kancelarije za mlade i time treba da se bavi skupština. Ovde je važno da je neko spojio one koji traže posao i poslodavce.

#10 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 16:01

Naravno da u nasem slucaju nije obavezno da poslodavac placa taj praktican rad, al samo zelim da skrenem paznju kako drzava koja stoji iza celog ovog projekta opet ne vodi brigu o mladima koji su vec podosta osakaceni. Opet ponavljam na zapadu sa stanovista ljudskih normi i nacela nije normalno da bilo kakav praktican rad prodje bez naknade a to je regulisano nekom uredbom ili zakonom. E sad, nasa drzava je trebala ukoliko ne zakonom, onda nekim finansijskim stimulansom da podrzi ovo praktikovanje, makar za dorucak i markicu za prevoz, jer opet ponavljam kancelarija se finansira od strane EU i za sve projekte se dobijaju pare. Zapravo kritikujem celokupnu organizaciju. Drzava nas opet iskoriscava pod pokroviteljstvom kancelarije za mlade. Bode me u oci sto ce neko radi 6 meseci uz veliki znak ? dal ce uopste nesto da nauci u toj firmi i dal ce mozda dobiti posao. Ne mogu da zaboravim coporativnu posetu nasih ministara(njih 9) Italiji, i pravljenjem cirkusa sa Berluskonijem , a realno je sve te sporazumne dokumente mogao da potpise jedan covek. To su nase pare, nas mladih . Te pare za nocenje u hotelu luksuznom gomile njih su trebale da se usredsrede na pojekat stimulansa mladima, makar za placanje markice i dorucka, kad krenes na volontiranje. A o milion gladnih u srbji da ne pricam.Samo vi radite dzabe. Svi oni koji rade u kancelariji za mlade su lepo placeni, u suprotnom nebi trosili vreme za organizovanje ovakve vrste sajma. Mladi su u srbiji otrovani i lako je sa njima manipulisati. NIKO NIGDE U SVETU NE RADI ZA DZABE, SEM U SRBIJI I OSTALIM SLICNIM DRZAVAMA

#11 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 16:07

Prijatelju ko ce ti finansirati tih 6 meseci zivota, hrane, garderobe i ostalih potrebstina, predpostavimo da radis 8 h bez naknade u nekoj firmi + 2 sata gubljenja vremena u GSP-u? Ajd molim te odgovori mi?

#12 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 16:17

Lupetaš neopisivo. Prvo kancelarija za mlade je deo gradske uprave i sredstva dobija isključivo od grada Beograda. Drugo u kancelariji za mlade radi samo jedna devojka kao sekretarica i ona sigurno nije proputovala Evropu. Prema tome prestani sa tim budalaštinama i lažima jer skrećeš jednu jako važnu temu.

Ovo je jako dobar projekat kancelarije za mlade jer omogućava studentima i svršenim diplomcima da stupe na jednom mestu u kontakt sa zainteresovanim firmama kod kojih bi mogli da steknu potrebno iskustvo za dobijanje boljeg posla.

Do sada je to bilo svedeno na traženje praksi putem oglasa što je znatno teže.

Potpuno je nebitno kako je to zakonski rešeno po pitanju primanja. to nije odgovornost kancelarije za mlade i time treba da se bavi skupština. Ovde je važno da je neko spojio one koji traže posao i poslodavce.

Covece ti lupetas......devojka radi to sto sam naveo i zaradila je novac za putovanje, a ne radi u kancelariji za mlade za dzabe. a ti lupetas kad kazes da jedna jedina osoba radi u kancelariji za mlade.....pa zar mislis da bi jedna osoba mogla samo ono juce na sajmu da organizuje.....sta pricas covece koja jedna osoba..... inace osoba o kojoj sam pricao je prijateljica moje devojke i vrlo lepo znam o cemu pricam....ti lupetas prijatelju....mislis da su ljudi koji su me juce docekali na ulazu to radili za dzabe, imali praktican rad i kao nisu iz kancelarije za mlade.....ti lupetas prijatelju......

#13 grki

grki
  • Members
  • 28 posts

Posted 27 November 2009 - 16:20

Sto je zalosno posto bi vecina diplomaca 4-godisnjih studija trebala da ima maksimalno 23-24 godine.

Ha, ha minimalno 23-24, a ne maksimalno.....svi znamo koji je prosek godina studiranja u srbiji.....

#14 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 27 November 2009 - 16:26

jer opet ponavljam kancelarija se finansira od strane EU i za sve projekte se dobijaju pare.


Ja ti opet ponavljam da Kancelarija kao deo Gradske uprave dobija budžetom sredstva od grada Beograda.

Prijatelju ko ce ti finansirati tih 6 meseci zivota, hrane, garderobe i ostalih potrebstina, predpostavimo da radis 8 h bez naknade u nekoj firmi + 2 sata gubljenja vremena u GSP-u? Ajd molim te odgovori mi?


Neke firme dodeljuju plaćene prakse. Ja sam bio na praksi pre dve godine par meseci i radio za pare koje nisu dovoljne da se preživi ni dve nedelje. Ali su me do tog trenutka finansirali roditelji pa sam tada radio po 8 sati dnevno i nakon tri meseca dobio posao. Od tada sam bio i unapređivan i promenio posao tako da već dve godine sam sebe izdržavam.

Još jednom kancelarija za mlade ne postavlja zakonski okvir, ali je iskoristila sredstva da organizuje spajanje onih koji nude i onih koji traže iskustvo i to je dobra stvar.

#15 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 27 November 2009 - 16:28

Covece ti lupetas......devojka radi to sto sam naveo i zaradila je novac za putovanje, a ne radi u kancelariji za mlade za dzabe. a ti lupetas kad kazes da jedna jedina osoba radi u kancelariji za mlade.....pa zar mislis da bi jedna osoba mogla samo ono juce na sajmu da organizuje.....sta pricas covece koja jedna osoba..... inace osoba o kojoj sam pricao je prijateljica moje devojke i vrlo lepo znam o cemu pricam....ti lupetas prijatelju....mislis da su ljudi koji su me juce docekali na ulazu to radili za dzabe, imali praktican rad i kao nisu iz kancelarije za mlade.....ti lupetas prijatelju......


Ne čitaš, napisao sam jedna devojka, pored nje rade i dva momka. Ali ta devojka sigurno nije proputovala Evropu i raditamo kao sekretarica.