Jump to content


Photo
- - - - -

Da li su Ameri zaista bili na Mesecu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#46 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 10 August 2009 - 10:22

a nije tajna da je SSSR spremao unmanned misiju na mesec u isto vreme.Posto je njihova misija zapala u probleme

Jel' imas da mi preporucih nesto ozbiljno da procitam na ovu temu???
Ono sto sam do sada citao nigde ne spominje da je CCCP ozbioljno spremao bilo sta u to (isto) vreme. Glavni inzenjer ruskog svemirskog program Korolev je pre smrti (a to je bilo par godina pre 'iskrcavanja') prakticno ostao bez budzeta tako da je trka "ko ce pre na Mesec, da se slika i donese 2 dzaka kamenja" sve vreme bila trka jednog trkaca (NASA, USofA). Osim, naravno, ako ima nesto kapitalno sto nisam stigao da procitam gde se spominje da "nije tajna" i to...

#47 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 10 August 2009 - 10:49

Jel' imas da mi preporucih nesto ozbiljno da procitam na ovu temu???
Ono sto sam do sada citao nigde ne spominje da je CCCP ozbioljno spremao bilo sta u to (isto) vreme. Glavni inzenjer ruskog svemirskog program Korolev je pre smrti (a to je bilo par godina pre 'iskrcavanja') prakticno ostao bez budzeta tako da je trka "ko ce pre na Mesec, da se slika i donese 2 dzaka kamenja" sve vreme bila trka jednog trkaca (NASA, USofA). Osim, naravno, ako ima nesto kapitalno sto nisam stigao da procitam gde se spominje da "nije tajna" i to...


Bas pre neki dan odgledah igrani dokumentarac o trci na mesec. Nisam zapamtio imena i detalje ali se secam sledeceg.

Kod Rusa je bio neki baja sto je sam proracunavao ono sto su morali timovi amera sas sve ondashnjim rachunaljkama.

Bio je neki dizaster (sa raketama) kod Rusa i tad su shvatili da je trka izgubljena a njihov eng za rakete/motore je tada zavrsio karijeru.

Rusi su (malo poznato) neposredno nakon americke vizite na mesec sa uspehom poslali i vozali samohodnog robotica, prethodnika svih pathfinder i ostalih misija (koje su usledile dosta kasnije). Upechatljivo mi je bilo kako ruja-operater gleda u monitor i sa joystickom vozi multimilionsku makinu po mesecu i preznojava se.


Nemam pojma odakle ti podatak da rusi nisu nista ozbiljno radili ali evo pogledaj ovde. Izguglao sam na brzinu.

http://www.russiansp...nned_lunar.html

Edited by Shedou, 10 August 2009 - 10:54.


#48 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 10 August 2009 - 11:09

Hvala.

Kod Rusa je bio neki baja sto je sam proracunavao ono sto su morali timovi amera sas sve ondashnjim rachunaljkama.

Nego, kad smo kod ovoga - to mora da je onaj sto je sve to vec 'sracunao' - dok je lezao po nekim Sibirima i to 20ak godina pre 'svemirskog programa'.

#49 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 10 August 2009 - 15:09

Kakvi ameri, kakvi bakrači. Srbin će ipak biti prvi koji je šet'o... s tim da im drugi ne traže dokaze.

#50 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 August 2009 - 15:20

Jel' imas da mi preporucih nesto ozbiljno da procitam na ovu temu???
Ono sto sam do sada citao nigde ne spominje da je CCCP ozbioljno spremao bilo sta u to (isto) vreme. Glavni inzenjer ruskog svemirskog program Korolev je pre smrti (a to je bilo par godina pre 'iskrcavanja') prakticno ostao bez budzeta tako da je trka "ko ce pre na Mesec, da se slika i donese 2 dzaka kamenja" sve vreme bila trka jednog trkaca (NASA, USofA). Osim, naravno, ako ima nesto kapitalno sto nisam stigao da procitam gde se spominje da "nije tajna" i to...

Shedou ti je vec odgovorio a ja samo da dodam da sam dokumentarac gledao na Discovery kanalu.Koliko se secam jedna od tih N raketa se srusila na lansirno postrojenje i tesko ga ostetila negde u julu 1969 nakon cega su digli ruke od celog programa.

#51 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 10 August 2009 - 15:26

verovao ili ne, ja sam juce slucajno nabasao na video materijal neopterecen verovanjem (osim uverenja da nema spora da ameri zaista jesu bili na mesecu), vec iskljucivo sluzeci se zdravim vidom, logikom, te malo klasicne fizike; dakle, kada je rec o teorijama zavere, ja tu nisam plodno tlo, naprotiv


Kad gledas fotografije i video snimke sa meseca, nemoj preterano verovati svojim ocima. Najveci broj problema koje ljudi imaju proistice iz toga da je osvetljenje na mesecu potpuno drugacije prirode od osvetljenja na zemlji. Mesec nema atmosferu, pa nema difuzije i prelamanja svetolosti. Posledica je da ne mozes da ocenjujes udaljenost medju objektima pravilno - tvoj mozak ubacuje korekcije koje su potrebne na zemlji, ali nepotrebne na mesecu. Takodje, mesec je osvetljen suncem, ali, delimicno i zemljom. Superpozicjia senki iz dva izvora svetlosti daje cudne vizuelne rezultate.

Inace, malo je poznato da je samo par desetina sekundi delilo prvo spustanje na Mesec od katastrofe:

"As the descent began, Armstrong and Aldrin found that they were passing landmarks on the surface 4 seconds early and reported that they were "long": they would land miles west of their target point ... When Armstrong again looked outside, he saw that the computer's landing target was in a boulder-strewn area just north and east of a 400 meter diameter crater (later determined to be "West crater", named for its location in the western part of the originally planned landing ellipse). Armstrong took semi-automatic control and, with Aldrin calling out altitude and velocity data, landed at 20:17 UTC on July 20 with about 25 seconds of fuel left."

#52 r2d3

r2d3
  • Members
  • 153 posts

Posted 10 August 2009 - 15:32

Sta se inace navodi kao razlog? Mislim, ajde, u nekoj halucinaciji, NASA u jednom trenutku odluci da izrezira sletanje, ali zbog cega, sta tacno predstavlja tu prepreku zbog koje se oni odluce da ipak izvedu prevaru?

#53 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 10 August 2009 - 15:38

oko 2. minute kosmonaut stoji pored zastave kako bi ga kolega slikao, jasno se vidi da je zastava visa od njega; prolazak kosmonauta u 2:37 pored zastave je na distanci od bar par metara, zastava je duplo manja, tako da nema ni govora o elektrostatickom elektricitetu, zalim slucaj

Da si pogledao malo pazljivije linkove koji su ti velikodusno ponudjeni ovde mogao si da nadjes i ovo:

"A likely explanation is that Dave brushed the flag with his arm as he went running past. As can be seen in the TV, he is carrying the Hasselblad camera that he just got from Jim and it looks as though, if he brushed the flag at all, he did so with his left elbow. To check this possibility, I have compared three views of the scene: (1) Jim's fourth tourist picture of Dave, AS15-92-12451; (2) the TV view of Dave while Jim was taking that picture; and (3) the TV view of Dave as he went past the flag after the picture taking was complete. The results are summarized in a labeled detail from 12451.

.... (detaljno objasnjenje primenjene metodologije)

The result is not clear-cut. The estimated PLSS locations makes it possible that Dave's elbow could have touched the flag; but just barely, if at all. This may be consistent with the low amplitude of the observed motion, in that the low amplitude suggests only a slight perturbation, as might have happen if Dave barely brushed the flag with his elbow."

Iako rezultat nije nedvosmislen, ocigledno si stekao pogresan utisak o udaljenosti izmedju kosmonauta i zastave .

Edited by Hromi Daba, 10 August 2009 - 15:41.


#54 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 10 August 2009 - 16:05

Kad gledas fotografije i video snimke sa meseca, nemoj preterano verovati svojim ocima.



Da si pogledao malo pazljivije linkove koji su ti velikodusno ponudjeni ovde mogao si da nadjes i ovo:

Iako rezultat nije nedvosmislen, ocigledno si stekao pogresan utisak o udaljenosti izmedju kosmonauta i zastave .


zar nisam replicirao upravo po citanju i tog teksta, foruma, sta li bese? znaci, pobodena zastava je visa od kosmonauta kada stoji kod samog njenog podnozja, a kada 20 sekundi kasnije prolazi (pored nje, ispred nje, izmedju nje i kamere), izgleda duplo manja od kosmonauta - kako je moguce da je zakacio, koja je to perspektiva, valjda ste ucili fiziku da se objekti u perspektivi smanjuju, ili imate neki fotoalbum, pa razgledajte malo? mogao je jedino kameru da zakaci, a ne zastavu; da li si ti uopste video snimak, pa nisi poverovao svojim ocima? Jel ti mene za...bavas sa difuzijom i prelamanjem svetlosti, mozak ubacuje korekcije redovno na zemlji, pa se naviknut na korigovanje zbunjuje u kosmosu - da ne zivis u pustinji, oooo zemljanine, u vecitoj fatamorgani?

Mythbusters? OK, gledao sam u nekoliko navrata na kablovskoj, ostavljam mogucnost da su zanimljivi i duzan sam da pogledam sta su rekli u vezi teme (pa se javljam u svakom slucaju, jer ovo do sada je smejurija)

pogledao do pola:
nasa im obezbedila identicne uslove, ok
zastava u vakuumu moze da se klati, verovatno i duze, jel nema otpora vazduha, hehe.
zahebanti, na sve moguce nacine ce da te naprave ludim, samo da ne kazu gde je bio Dave za to vreme - da li su rekli da je on inicirao da zastava pocne da se ljulja?
pa valjda je jasno da nije breeze uzrok da zastava nastavi da se ljulja/klacka, vec sipka, strasno sta vi poturate
pogledao eksperiment sa zastavom, i dalje mi nije jasno sta vi mislite da su dokazali, da je sipka jednako elasticna i u vakuumu, pa da zastava mora jednom pobudjena zajedno sa sipkom da se mrda; opet majmunisanje, pa kako moze zastava da se ne mrda ako se sipka mrda? znaci na sve moguce nacine se pokusava MAJMUNISANJE.

Odgledao mythbusters i u epizodi 1/6 g, u avionu:
kaze da se osecao kao da je mogao da skoci 10 stopa (u avionu nnema prostora), oprema je mase 180 funti, otprilike kao i covek (6/2=3), iz cega sledi da su na mesecu tezili 3 puta manje nego na zemlji bez tereta - jel mozete da zamislite da na mesecu mozete da skocite 3 puta vise/dalje nego na zemlji, 6 puta bez opreme? a astronauti skakucu 30 cm? a da ne govorim o uglovima kretanja, lepo se vidi da ima raznih kada manje tezite, a kosmonaut pada napred, na nos, ne primetih da ijedan zanosi na stranu, kao sto eksperiment pokaza. hvala na filmu.

p.s. ono sa sajlama i jeste dokaz da je sve namestaljka, jer jedino su sajle i mogle da podignu kosmonauta sa zemlje, imate video na 1. str. moj uvodni post, dobro protrljajte oci da ne bude sad difrakcija zbog trepavica;)


have a great day, cowboys.

Edited by vowel, 10 August 2009 - 17:41.


#55 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 10 August 2009 - 17:48

zar nisam replicirao upravo po citanju i tog teksta, foruma, sta li bese? znaci, pobodena zavesa je visa od kosmonauta kada stoji kod samog njenog podnozja, a kada 20 sekundi kasnije prolazi (pored nje, ispred nje, izmedju nje i kamere), izgleda duplo manja od kosmonauta - kako je moguce da je zakacio, koja je to perspektiva, valjda ste ucili fiziku da se objekti u perspektivi smanjuju?
...


Perspektiva ne radi na mesecu na isti nacin na koji radi na zemlji ... objekti na mesecu koji su paralelni na oko ne izgledaju paralelni ... objekat koji je visok 200m izgleda kao da je visok kilometar i na horizontu ... prave linije izgledaju zakrivljeno ... senke nisu paralelne nego se seku pa izgledaju kao da poticu iz razlicitih svetlosnih izvora ... sve to stvara konfuziju u pogledu razmera, razdaljina, velicine i medjusobnog polozaja objekata.

...
Jel ti mene za...bavas sa difuzijom i prelamanjem svetlosti, mozak ubacuje korekcije redovno na zemlji, pa se naviknut na korigovanje zbunjuje u kosmosu - da ne zivis u pustinji, oooo zemljanine, u vecitoj fatamorgani
...

Pa, ako mislis da si ovime nesto dokazao, da ti razbijem iluzije ... nisi, osim da si nadobudan, da imas problema sa optikom i da te jedino interesuje patkomerija. Ok, imas veci od mene, srecan?

#56 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 10 August 2009 - 18:14

Perspektiva ne radi na mesecu na isti nacin na koji radi na zemlji ... objekti na mesecu koji su paralelni na oko ne izgledaju paralelni ... objekat koji je visok 200m izgleda kao da je visok kilometar i na horizontu ... prave linije izgledaju zakrivljeno ... senke nisu paralelne nego se seku pa izgledaju kao da poticu iz razlicitih svetlosnih izvora ... sve to stvara konfuziju u pogledu razmera, razdaljina, velicine i medjusobnog polozaja objekata.


Pa, ako mislis da si ovime nesto dokazao, da ti razbijem iluzije ... nisi, osim da si nadobudan, da imas problema sa optikom i da te jedino interesuje patkomerija. Ok, imas veci od mene, srecan?

covece, o kakviom horizontu pricas, ovde se radi o objektima na rastojanju 0 - 10 metera, pod jedan,
a pod dva, zar nisi krenuo pricu kako je na zemlji problem, pa mozak koriguje, te da ta automatska korekcija kvari utisak na mesecu, gde inace nema devijacija, jer nema atmosfere? i kojeg reda velicina mogu da budu te korekcije ako pricamo o razdaljinaman 0 metera - ako je dodirnuo zastavu?

senke nisu paralelne nego se seku pa izgledaju kao da poticu iz razlicitih svetlosnih izvora

ne luduj, nego se vrati na film gde se sve desava na 20 kvadrata!
trece, duzine senki i uglovi su drugo pitanje, drugi snimak, ovde nisu uzete u razmatranje, niti sam ih video, a ti?
znaci pricamo o Dave-u, u misiji 15, koji prolazi ispred zastave - na kom rastojanju prolazi, kako je dodiruje, ako se ona vidi udaljena znatno manja od njega - 20 sec ranije se vidi da je visa od njega?

p.s. i o kakvoj optici sad pricas, sta prelama svetlost ovde da sa pravi opticka varka na 10 metra? to mozda u tvojoj pustinji na zemlji, pa se automatski korigujes:)) ja nadobudan sto ti pises gluposti, halo, batice, imao sam 5 fizika uklj. i astrofiziku,. a mozda bih mogao i da ti resim neki zadatak sa socivima.

Edited by vowel, 10 August 2009 - 18:39.


#57 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 August 2009 - 18:14

Zanimljivo je kako svi oni koji veruju (ili cak pokusavaju da "dokazu") u stvari tipa da je sletanje na mesec prevara, da je zemlja stara 6000 godina, itd imaju neke zajednicke osobine: visok nivo samoljublja i ubedjenosti u svoju superiornu inteligenciju i "sposobnost da uoce ono sto vecini nije jasno" i istovremeno izuzetno slabo poznavanje i jos slabije razumevanje elementarnih fizickih zakona i principa. Moglo bi se cak reci da je proizvod njihovog neznanja i njihove uverenosti konstanta.

Njima nikava racionalna argumentacija nije bitna posto im je sve sto se kosi sa njihovim "uverenjima" nebitno. Oni i ne zele da cuju argumentaciju vec samo zele da svima objave svoje "otkrovenje" i samo zele da cuju publiku onih koji ce se sloziti sa njima. Sve druge ce napasti na razlicite nacine ali nikako nece prihvatiti zaista argumentovanu raspravu.

Oni jednostavno ne zele da cuju racionalne argumente - ako neko ukaze na neki argument koji je tesko pobiti jednostavno ce ga ignorisati i skrenuti pricu na nesto drugo.

P.S. Vowel nisam primetio da si napisao. Da li ti je uopste jasna razlika izmedju mase i tezine? (ponovo apropo posrtanja astronauta).

Edited by tomas.hokenberi, 10 August 2009 - 18:23.


#58 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 August 2009 - 18:36

Ne vredi. Hiljade inženjera i naučnika sa planete pratili, proučavali, gledali donete uzorke ( mislim da su doneli na turneju i komadić u Bg onomad ). Wovel otkrio zez. Elvis je živ.

#59 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 10 August 2009 - 18:47

ja sam, opet napominjem, uleteo na youtube povodom ovog pitanja, juce, ispregledao nekoliko videa, postavio temu...
pogledao sam ponudjeno ovde...
protivnik sam zavera generalno, na primer tema o vakcinama.
i sta sad, - em me prozivate da me ne zanimaju kontraargumenti, a u stvari reflektujete vasu lenjost da pogledate par videa koje sam ponudio, em generalizujete bezeci od konkretno iznesenog... a da ne govorim o majmunisanju - ali, hajde, u soku ste, pa oprastam

....zuzetno slabo poznavanje i jos slabije razumevanje elementarnih fizickih zakona
...
P.S. Vowel nisam primetio da si napisao. Da li ti je uopste jasna razlika izmedju mase i tezine? (ponovo apropo posrtanja astronauta).


ako ti iz mog pisanja nisi zakljucio da sam upoznat sa osnovnim i izvedenim fiz. velicinama, onda je pitanju refleksija - upotpuni vlastito znanje; jel sam delio sa 6 tezinu, a ne masu, tj. kada sam delio masu aplikovao sam na tezinu, tj. silu teze, u cemu je problem? F=mg, g=9,81 m/s na kvadrat - konstanta, ne znam oznaku za mesecevu, aprox.6x manju - zadovoljan?


jel otprilike (sa opremom) moze na mesecu da se skoci 3x vise nego na zemlji (bez opreme)? ako moze, sto ne skoce, ako je zbog doskoka, sto se zajebavaju dok 1 ne padne? zasto ne zanose na stranu? pa kad pade, vide li kako je ustao, sta ga je podiglo s ledja, evidentno na snimku, da nije nevidljiva sajla?

p.s. odem ja kod svestenika da ga pitam nesto problematicno - nisam ni zavrsio vec me je okvalifikovao kao sektasa, isto ti radis; pozivas se na argumente, navedi 1 koji sam preskocio, nokaut mozda, jaka nauka u pm.

valjda je jasno da ne treba ja da dokazujem da je svaka misija fake, dovoljni su par detalja iz pojedinih, po meni cak namerno ostavljenih; mozda su lazirali tek tu 1 nili 2 misije, zafalilo para, pa im bilo jeftinije da izlaziraju, a kusur stave u dzep - easy money

Edited by vowel, 10 August 2009 - 19:23.


#60 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 August 2009 - 20:03

ako ti iz mog pisanja nisi zakljucio da sam upoznat sa osnovnim i izvedenim fiz. velicinama, onda je pitanju refleksija - upotpuni vlastito znanje; jel sam delio sa 6 tezinu, a ne masu, tj. kada sam delio masu aplikovao sam na tezinu, tj. silu teze, u cemu je problem? F=mg, g=9,81 m/s na kvadrat - konstanta, ne znam oznaku za mesecevu, aprox.6x manju - zadovoljan?


Bravo sigurno znas fiziku na nivou osnovca koji je ucio napamet. Ali drago mi je sto si uveren da ti je sve jasno. Ja sam samo diplomirao i magistrirao na elektrotehnickom fakultetu i jos uvek sumnjam u kompletnost svog znanja oblasti tehnike i fizike.

Odgovori mi na sledece pitanje: Kada skaces na zemlji da li obicno nosis kruti skafander? Kada zelis da skocis iz mesta (daklem pravo gore) uvis kako to cinis?

valjda je jasno da ne treba ja da dokazujem da je svaka misija fake, dovoljni su par detalja iz pojedinih, po meni cak namerno ostavljenih; mozda su lazirali tek tu 1 nili 2 misije, zafalilo para, pa im bilo jeftinije da izlaziraju, a kusur stave u dzep - easy money


Kome je zafalilo para? NASA-i? Pa su prevarili koga? Vladu SAD i sve vojne agencije i osmatracke radare i stanice?

P.S. podsetnik samom sebi kada opet naleti neki "fanatik":
/|  /|  |						   |
					  ||__||  |	   Please don't	   |
					 /   O O\__		   feed		   |
					/		  \	   the trolls		|
				   /	  \	 \						|
				  /   _	\	 \ ---------------------- 
				 /	|\____\	 \	 ||				
				/	 | | | |\____/	 ||				
			   /	   \|_|_|/   |	__||				
			  /  /  \			|____| ||				
			 /   |   | /|		|	  --|			   
			 |   |   |//		 |____  --|			   
	  * _	|  |_|_|_|		  |	 \-/				
   *-- _--\ _ \	 //		   |						
	 /  _	 \\ _ //   |		/						
   *  /   \_ /- | -	 |	   |						 
	 *	  ___ c_c_c_C/ \C_c_c_c____________

Edited by tomas.hokenberi, 10 August 2009 - 20:34.