Jump to content


Photo
- - - - -

Nestanak heroja (Ivan Mandić, 2009)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
5 replies to this topic

#1 blejach

blejach
  • Banned
  • 475 posts

Posted 25 May 2009 - 18:01

Na ovogodishnjem BELDOCS-u nam se predstavio dugometraznim ostvarenjem "Nestanak heroja".

Veoma sentimentalna, dirljiva pricha o nestalim herojima. Trend koji se prati svaki put kada nova vlast dodje na vlast. Svaka postavlja heroje iz svog vremena. Ivan je pokushao da objasni zbog chega je to tako i zbog kog razloga se zaboravljaju mnogi heroji koju su platitli glavom ochivanje ove teritorije. Nepristrasan film u kojem se pojavljuju i partizani i chetnici. Mandic je uspeo da drzi distancu. U filmu se spominju narodni heroj Koturovic, chlan komunistichke partije preminuo u Francuskoj '44. godine. Toliko toga je dao za Srbiju, a vlast mu oduzela chak i naziv ulice. U Marseju se nalazi ulica sa njegovim imenom i spomen plocha na prisecanje heroskog dela ovog maldog vojnika koji je dao svoj zivot protiv fashizma. Borio se na strani francuskog pokreta otpora.

Zatim Milutin i ratka Blagojevic, koji su streljani nekoliko meseci pred prestanak oruzanih borbi. Imali su ilegalnu shtampariju u svojoj kuci. Praktichno u podrumu svoje kuce. Shtamparija je premeshtena u njihovu kucu, nakon shto su SS-ovci otkrili tajnu lokaciju, tako da su bili primorani da se za veoma kratko vreme presele. Tako da su tu obavljali svoj posao, ali jedne vecheri gestapo je uleteo u kuci i pocheo da trazi po kuci dok sasvim sluchajno nisu nashli prolaz koji vodi u podrum. Dvojica koji su radili u shtampariji su izvrshila samoubistva, dok su Ratka i Mladen Blagojevic uhapsheni i ubrzo likvidirani.

Bilo je josh raznih pricha, ne moze chovek sve da upamti, ali kada slushate celokupnu prichu vidite da neka imena zaista treba da ostanu uprkos kojoj su politichkoj struji pripadali. Ipak je to istorija nashe zemlje. Smejace te4 se kakvi su nazivi imena danas, od Vile Raviojle do Kiselih Voda. Shta je bilo u glavama odboru za zashtitu spomenika i naziva ulica.

Edited by blejach, 25 May 2009 - 18:01.


#2 blejach

blejach
  • Banned
  • 475 posts

Posted 25 May 2009 - 18:08

Povodom 25. maja dana Mladosti i Ivanovog rodjendana, uradili smo intervju :ph34r:

http://www.filmske-r...van Mandic.html

#3 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 25 May 2009 - 18:31

U filmu se spominju narodni heroj Koturovic, chlan komunistichke partije preminuo u Francuskoj '44. godine. Toliko toga je dao za Srbiju, a vlast mu oduzela chak i naziv ulice. U Marseju se nalazi ulica sa njegovim imenom i spomen plocha na prisecanje heroskog dela ovog maldog vojnika koji je dao svoj zivot protiv fashizma. Borio se na strani francuskog pokreta otpora


U pitanju je Dimitrije Koturovic - Kot - rodjen u Rakovici, spanski borac i jedan od komandanata francuskog pokreta otpora za Marselj.

Problem sa mnogim dokumentarnim filmovima, pa vjerovatno i ovim, je sto nema sanse da ih ikada pogledas ako si ih propustio na festvalima ili tv-u. U videotekama mozes jedino da nadjes moderne, bbc, new-age, zavjere, eko...teme.

Vec neko vrijeme govorim, ko mi nadje dokumentarce Krsta Skanate (osim jednog na youtube) ne pitam sta kosta.

#4 blejach

blejach
  • Banned
  • 475 posts

Posted 26 May 2009 - 08:35

Jeste Dimitrije, uvek zaboravim :)

Ako ti se ovaj gleda mozemo da se dogovorimo oko primopredaje :ph34r:
Ali definitivno si u pravu, i ja shizim zbog toga shto nigde ne mogu da nadjem dok. filmove.
Chicago 10 sam chekao 2 godine!!!

#5 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 27 May 2009 - 09:06

Ako ti se ovaj gleda mozemo da se dogovorimo oko primopredaje :ph34r:


Moze, kad dodjem u Beograd, mozda 2010. Brzo ce to.:)

Kakve su sanse da se nadju neki stariji domaci dokumentarci?

#6 blejach

blejach
  • Banned
  • 475 posts

Posted 27 May 2009 - 10:14

Moze, kad dodjem u Beograd, mozda 2010. Brzo ce to. :D

Kakve su sanse da se nadju neki stariji domaci dokumentarci?


chuo sam da je proradio post ekspres :ph34r:

uh, ne znam. Ja imam od ZIlnika nekoliko, to je uglavnom kratak metar.
Od Makavejeva "Rupa u Dusi" je bila na RTS-u..
nemam pojma vidi po forumima koji kache linkove, mozda budesh imao srece..:)