Jump to content


Photo
- - - - -

Kakve su ove knjige + savet za citanje (komunikacija)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Perkele

Perkele
  • Members
  • 9 posts

Posted 19 January 2009 - 02:51

Volim vise psiholosku literaturu da citam jer su pocele da uticu na mene i da menjam ili ublazujem na nizi nivo (znaci ka boljem) neke svoje karakterne nedostatke... Mada nisam nesto puno procitao jer sam poceo u zadnje vreme.
Pribavio sam spisak nekoliko knjiga, neke od njih ni ne spadaju u psihologiju. Pa me zanima vase misljenje o knjigama, da li su vam doprinele, kolko vam se svidela sama knjiga itd.
Ne znam imena svih pisaca ali mislim da ko je citao da ce prepoznati po naslovu odma o kome se radi.

Corra Besser - Moc pozitivnih misli
Tony Humphreys - Samopouzdanje kljuc uspeha
Norman Vincent Peale - Moc pozitivnog misljenja
Suzan Dzefers - Osetite strah i suocite se s njim
David Dz. Liberman - Strategija i taktika uspesnih ljudi
Ricard Dokins - Sebican gen
- Sidarta
- Primalni krik


A savet za koji bi vas molio je vezano za komunikaciju sa ljudima. Mada moje licno misljenje je da za tako nesto moras da budes rodjen ili ne moras... Divim se onim ljudima koji znaju, kako se to vec kaze, lepo da pricaju ili koji su reciti. Kao kada slusate jednom profesora u skoli koji je dosadan a zanimljiv predmet i drugog kojeg uzivate da slusate a ipak slusate dosadan predmet. Razumete sta hocu da kazem?
Prvo je ono sto sam naveo a drugo mislim da ipak covek mora da ima veliki broj procitanih knjiga iza sebe zbog samog fonda reci.
Ali kako god... Da li ima neke literature koje se bave i ovom tematikom? Cini mi se da pisac Bellinger ima nesto... Ali mu ne znam tacno ime pa ne mogu da trazim.

#2 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 19 January 2009 - 03:16

Neko drugi ce ti reci o knjigama, nadam se.
Sto se tice broja procitanih knjiga i fonda reci, to sigurno stoji.
Ali slusala sam neke pisce koji ne znaju da sastave recenicu, jednostavno im je mnogo lakse da sroce misao i stave je na papir, nego da je smisle i kazu, zamuckuju, frfljaju, prave pauze, sluze se postapalicama... Mozda ces porepoznati neke od njih u ovom opisu :ph34r: .

#3 Perkele

Perkele
  • Members
  • 9 posts

Posted 19 January 2009 - 21:08

U pravu si to sto kazes.
Cudi me da posle 80 pregleda niko mi jos nije rekao nesto o ovim knjigama. A video sam u arhivi da ovde ima dosta ljudi koji citaju.

#4 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 19 January 2009 - 22:20

Od svega što si nabrojao, čitala sam samo Primalni krik i Novi primalni krik Artura Džanova. Čovek tvrdi da vrištanjem možemo da se vratimo u trenutke kad smo se rodili, a pošto je sam čin rađanja naša najveća trauma na kojoj se temelje sve ostale neuroze, da to može da nam pomogne da je savladamo. Džanov kaže da je u srži svake neuroze bol koji zapravo niko ne oseća - primalni bol. Jedini način da se otkloni neprekidno pojavljivanje neuorze jeste da se čovek spusti u svoj bol i oseti svoje potrebe. Ova knjiga opisuje primalnu terapiju koja leči neurozu jer se uspesno bavi izvorima bola, umesto simptomima. S obzirom da je Džanov odavno pisao ove knjige, psihoterapija je verovatno umnogome uznapredovala od tada i pretpostavljam da postoje novije, modernije tehnike od onih koje on opisuje.

"Ova knjiga se ne odnosi samo na psihoterapiju, već i na stanje čoveka uopšte. Ovde nalazimo načine za otkrivanje neuroze i normalnog stanja. Radi se o plaču i njegovoj ulozi kod svih nas. O tome šta su u stvari napetost i neuroza. O sposobnosti da volimo i dajemo, da preživimo, vodimo inteligentan zivot koji ne vodi samouništenju, niti povređivanju drugih. Koliko treba pameti pa da znamo kako uplakano dete podići i utešiti?"

Ja nešto nisam poverovala do kraja u njegovu priču, naročito u onaj deo sa vrištanjem, ali neke druge stvari iz ove dve knjige su mi pomogle da shvatim da nisam luđa od ostalog normalnog sveta i da svi moji problemi, strahovi i ostale falinke imaju neki racionalan uzrok. I to je već samo po sebi, meni bilo vredno čitanja ovih knjiga :ph34r:

#5 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 20 January 2009 - 00:24

Sidarta, napisao Hesse, citao sam je pre dve decenije pa bi secanja stala u jedan vic. Ipak znam da je bio dobar trip, progutao sam je u jednom dahu za razliku od nekih drugih Hermannnovih pisania. Trazi pod Siddhartha.

#6 Perkele

Perkele
  • Members
  • 9 posts

Posted 20 January 2009 - 00:24

@Rahel

Hvala na lepom opisu :ph34r:. Deluje mi zanimljivo...

#7 zivanica

zivanica
  • Members
  • 17 posts

Posted 21 January 2009 - 13:50

"Sebični gen" je knjiga iz oblasti popularne nauke mada je koriste i studenti na početnim kursevima evolucije. Dawkins je izuzetan evolucionista i ideje koje je on razvio u zadnjih deceniju i nešto su značajno promenile naše gledanje na evoluciju (razvile su darvinizam u neo-darvinizam). Sebični gen gleda na ideju organizma ili ćelije kao nosioca gena, tj. kao "vozila" za prenos uspešnih gena sa generacije na gneraciju.

Ja bih lično započeo upoznavanje sa njegovim idejama kroz "Blind Watchmaker" - ne ynam kako glasi prevod ove knjige.

#8 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 21 January 2009 - 23:36

...A savet za koji bi vas molio je vezano za komunikaciju sa ljudima. Mada moje licno misljenje je da za tako nesto moras da budes rodjen ili ne moras...
Prvo je ono sto sam naveo a drugo mislim da ipak covek mora da ima veliki broj procitanih knjiga iza sebe zbog samog fonda reci.


:ph34r:
komunikaciju sa drugima ne možeš da naučiš iz knjiga, ali ti čitanje knjiga ( generalno, ne samo iz oblasti psihologije) može mnogo pomoći da nivo komunikacije podigneš na viši nivo. Ne znam koliko imaš godina, ali sve je to stvar iskustva, informacija koje skupljaš, znanja, interesovanja i tebe samog, takvog kakav si. Znači, proces koji traje ceo život :)
Meni je lično bilo zanimljivo i praktično primenjivo ono što sam pročitala u knjigama "Moć podsvesti" - Dž. Marfi i " Muškarci su sa Marsa a žene sa Venere" - Dr Džon Grej, u smislu što sam kod sebe promenila neke momente koji mi nisu donosili baš mnogo radosti. Sve drugo od popularne psihologije se uglavnom svodilo na isto.

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 January 2009 - 18:01

U pravu si to sto kazes.
Cudi me da posle 80 pregleda niko mi jos nije rekao nesto o ovim knjigama. A video sam u arhivi da ovde ima dosta ljudi koji citaju.


Bas si simpa! :ph34r:

Naravno da ima puno ljudi koji citaju ali ima jos vise knjiga koje prizivaju. Permutacije su da ti se zavrti u glavi.

Da si proguglao bilo koji od ovih tvojih naslova sigurno bi nasao svasta o tim knjigara na netu. Barem takvih stvari ima ko pleve.

#10 Perkele

Perkele
  • Members
  • 9 posts

Posted 02 February 2009 - 00:53

U opisu knjige uvek stoji nesto zanimljivo a mnogo puta se ispostavilo da nije tako npr ovaj "Sebican gen" mi se nesto i ne svidja kako zvuci iz opisa Zivanice. To je kao kada gledas dobar treiler za film a ispostavi se golo ..... :ph34r:

#11 jellena1

jellena1
  • Members
  • 10 posts

Posted 02 February 2009 - 16:59

Ne znam,koliko remetim tok vasih tema,ali me zanima da li je neko nasao i ako jeste gde? knjigu Traganje za kosmickom pravdom od Thomas Sowella,i sta mislite o njoj?

#12 jellena1

jellena1
  • Members
  • 10 posts

Posted 02 February 2009 - 17:25

Volim vise psiholosku literaturu da citam jer su pocele da uticu na mene i da menjam ili ublazujem na nizi nivo (znaci ka boljem) neke svoje karakterne nedostatke... Mada nisam nesto puno procitao jer sam poceo u zadnje vreme.
Pribavio sam spisak nekoliko knjiga, neke od njih ni ne spadaju u psihologiju. Pa me zanima vase misljenje o knjigama, da li su vam doprinele, kolko vam se svidela sama knjiga itd.
Ne znam imena svih pisaca ali mislim da ko je citao da ce prepoznati po naslovu odma o kome se radi.

Corra Besser - Moc pozitivnih misli
Tony Humphreys - Samopouzdanje kljuc uspeha
Norman Vincent Peale - Moc pozitivnog misljenja
Suzan Dzefers - Osetite strah i suocite se s njim
David Dz. Liberman - Strategija i taktika uspesnih ljudi
Ricard Dokins - Sebican gen
- Sidarta
- Primalni krik


A savet za koji bi vas molio je vezano za komunikaciju sa ljudima. Mada moje licno misljenje je da za tako nesto moras da budes rodjen ili ne moras... Divim se onim ljudima koji znaju, kako se to vec kaze, lepo da pricaju ili koji su reciti. Kao kada slusate jednom profesora u skoli koji je dosadan a zanimljiv predmet i drugog kojeg uzivate da slusate a ipak slusate dosadan predmet. Razumete sta hocu da kazem?
Prvo je ono sto sam naveo a drugo mislim da ipak covek mora da ima veliki broj procitanih knjiga iza sebe zbog samog fonda reci.
Ali kako god... Da li ima neke literature koje se bave i ovom tematikom? Cini mi se da pisac Bellinger ima nesto... Ali mu ne znam tacno ime pa ne mogu da trazim.


Imamo slican izbor knjiga za citanje,neke od ovih sto si naveo ja sam procitala i svakako ti preporucujem i mozda jos nesto ovako:Moc-Majkl Korda,Komunikologija-Zorica Tomic,Govor tela-na zalost ime pisca sam zaboravila ali to je super ako te zanima,pored verbalne,neverbalna komunikacija.Ako se setim jos necega dobrog pisem ti!

#13 Perkele

Perkele
  • Members
  • 9 posts

Posted 18 February 2009 - 14:31

jellena1, hvala na predlozima. Dopisi jos nesto ako se setis. A koje si tacno procitala?

#14 jellena1

jellena1
  • Members
  • 10 posts

Posted 02 March 2009 - 17:42

jellena1, hvala na predlozima. Dopisi jos nesto ako se setis. A koje si tacno procitala?



Nema na cemu!
Procitala sam Sidartu,Moc pozitivnih misli i misljenja,Strategije i taktike,Moc,Govor tela....
Sve knjige Normana Vinseta Pila su super i one su ti psiholoske,mozda da pogledas Moj sistem uspeha od Oskara Selbaha,Psihologija uspeha -Ziveti ili zivotariti od Nebojse Jovanovica i drugih,Moc koncentracije-ima vise autora koji su pisali na tu temu pa sta nadjes......ne znam cime se bavis ali knjige koje izdaje Finesa su super koje pruzaju samopouzdanje,malo drugaciji pogled na svet,materijalnost,kapitalizam,humanost i slicno....vecinu ovih sto sam ti preporucila sam i procitala.
Naravno ako nadjem jos nesto ja cu ti reci.

#15 Faustus

Faustus
  • Members
  • 8 posts

Posted 02 March 2009 - 18:38

Izvinjavam se što kvarim zabavu i "finu" priču: čitati navdene knjige u postu koji otvara temu, da bi se poboljšao govor, smanjile poštapalice, podiglo samopouzdanje ilištaveć je iluzija: za to postoje stručnjaci koji praksom to pokažu. Treba čitati što više bilo kojih knjiga da bi se postiglo to što želiš. Sve knjige koje počinju sa "Kako da..." su smeće. :ph34r: