Jump to content


Photo
- - - - -

Plan Z4


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#16 stojo

stojo
  • Members
  • 465 posts

Posted 20 January 2009 - 03:30

Pa dobro ja bas nemam tu pamet iz republike smrdske ali bi mozda ti mogao da mi objasnis sta bi se recimo desilo da su Albanci odbili a Srbija prihvatila.Znaci Radovane da cujemo?

Nemaš ti nikakvu pamet, a kamoli onu iz republike smrdske.....

Mi smo PRIHVATILI sporazum u Rambujeu... a onda su Ameri izašli sa NOVIM zahtevima....eto.... i tako sve u krug.
Znači, nije moglo da se desi da Albanci odbiju, a mi da prihvatimo.....

Nima je samo trebao izgovor da krenu da bombarduju.

Ali mnogo je to informacija za tu tvoju jednu neuronsku ćeliju. Čujemo se kad ti naraste i druga....

Edited by stojo, 20 January 2009 - 03:36.


#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 January 2009 - 06:04

Nemaš ti nikakvu pamet, a kamoli onu iz republike smrdske.....

Mi smo PRIHVATILI sporazum u Rambujeu... a onda su Ameri izašli sa NOVIM zahtevima....eto.... i tako sve u krug.
Znači, nije moglo da se desi da Albanci odbiju, a mi da prihvatimo.....

Nima je samo trebao izgovor da krenu da bombarduju.

Ali mnogo je to informacija za tu tvoju jednu neuronsku ćeliju. Čujemo se kad ti naraste i druga....

Na svu srecu ne.Daleko bilo sa vama nemam nista.
A sto se sporazuma ne pricaj gluposti.Miloseviceva delegacija nije prihvatila nikakav sporazu cak ni onaj u prvobitnom obliku.Sta vise organizovan je i cuveni referendum na kojem se 95% izaslih izjasnilo protiv medjunarodnog posredovanja.
A sto se moje neuronske celije tice stisaj ljubomoru.Jedna celija je ipak mnogo vise od tvog vakuma.
E sad Radovane malo podsecanje kako je bilo:

RAMBUJE I BOMBARDOVANJE SR JUGOSLAVIJE (1999)

Sporazum iz Rambujea koji nije potpisan u mnogome podseća na 1995. godinu i plan Z4 predložen za rešenje položaja Srba u Hrvatskoj. Tada su Hrvati ostali uzdržani pošto im plan nije išao na ruku, dok je srpska strana, iz neobjašnjivih razloga, odbila da potpiše inače za nju više nego povoljnan scenario. Takvo ponašanje bilo je od ključne važnosti da se Zapad jasno opredeli za hrvatsku stranu koja se pokazala kooperativnom, za razliku od srpske koja je sebe predstavila kao željnu ratovanja. Ni iz tog primera nije ništa bilo naučeno: i ovog puta je prvoponuđeni, povoljan dokument, srpska delegacija odbila da potpiše, iako je Kontakt grupa već uveliko pretila bombardovanjem ukoliko se ne dođe do rešenja. U najkraćim i najvažnijim crtama, u dokumentu sporazuma se tražilo da Kosovo ima visok nivo autonomije, status sličan onom koji ima Katalonija u Španiji, kao i da na teritoriji Kosova (na neodređeni period) budu stacionirane međunarodne (NATO) trupe (sa slobodnim tranzitom preko teritorije Srbije).

Da je prvobitni nacrt plana za rešenje kosovskog pitanja bio dobar za Srbiju u nekoj meri indikuje i stav albanske delegacije koja nije pokazivala nikakvu nameru da ga potpiše. Da sve bude još čudnije, srpskoj strani je italijanska delegacija čak i dojavila da Albanci neće potpisati, kako je prenela agencija AP, što znači da bi potpisivanje od strane Srba albansku delegaciju stavilo doslovno u poziciju u kakvoj su se našli Srbi u Hrvatskoj nakon odbijanja plana Z4. Međutim, ta šansa je propuštena, i, pošto su pregovori propali, a delegacije se 23. februara razišle, počelo se raditi na izradi novog, dopunjenog predloga koji će obe strane sazvati na nove pregovore dvadesetak dana kasnije.

Novi dokument sporazuma o miru uvažio je uglavnom albanske zahteve, mada suštinski i dalje nije bio tako loš za Srbiju. Sada se, osim višeg nivoa autonomije (sudska, zakonodavna i izvršna vlast), u dokumentu nalazilo specijalno poglavlje (osmo) u kojem se kaže kako će nakon tri godine status Kosova biti revidiran, a jedan od faktora koji će biti uzet u obzir jeste i volja većine. Drugim rečima, ovde je samo na prvi pogled uključen zahtev albanske strane da se Kosovo nakon tri godine pod NATO protektoratom preko referenduma odluči za nezavisnost. Preciznije čitanje tih redova pokazuje, međutim, da je daleko od toga, i može se kazati da je Zapad samo naizgled uvažio albansku stranu jer taj dodatak ne otvara mogućnost održavanja referenduma koji će neposredno odlučiti o statusu, već tek kaže da će se volja naroda Kosova uzeti u obzir. Takva konstrukcija daje mnogo prostora za tumačenje, ali je zasigurno i u potpunosti jasno da se status kao pitanje i postavlja zbog toga što postoji volja većine za njegovim revidiranjem.

Drugi razlog za odbijanje dokumenta bio je tranzit NATO trupa kroz Srbiju. Ne treba da čudi, jer je Milosević odbacio i “međunarodnu policiju”, pa čak i osetnije povećanje broja verifikatora OEBS-a. Iz kojih razloga mu je OEBS smetao, možemo da pretpostavimo.



#18 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 January 2009 - 06:17

Odakle si ovo citirao? Ne pise nista o frekvencijama koje je NATO trebao da dobije na raspolaganje?

#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 January 2009 - 06:51

Odavde
http://www.differentia-nis.org

#20 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 20 January 2009 - 12:06

Meni ovdje nema puno nepoznanica i ja mislim da bi se s "krajinom" desilo isto sto se desilo sa zapadnom slavonijom. Da su pobunjeni srbi prihvatili sporazum, vjerojatno bi stvar zapela na njegovom provodjenju i tada bi hrvatska vec nasla izgovor za akciju (kao sto je to u zapadnoj slavoniji bila zastita ljudi koji su putovali autoputom). cijela stvar bi se otegla na jos godinu-dvije max.

Medjutim, meni je puno zanimljivije pitanje sta bi se u tom slucaju desavalo u bosni (posto ne bi bilo dejtona)

Edited by Cro-boy, 20 January 2009 - 12:09.


#21 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 20 January 2009 - 14:50

Nudis autonomiju nekome ko ima medjunarodno priznatu drzavu.


Rep. Srpska krajina nije bila međunarodno priznata...

#22 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 January 2009 - 14:58

Rep. Srpska krajina nije bila međunarodno priznata...

Nisam ni mislio da jeste ali je bilo reci i o Kosovu koje jeste a Srbija im nudi autonomiju.

#23 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 20 January 2009 - 15:59

Nisam ni mislio da jeste ali je bilo reci i o Kosovu koje jeste a Srbija im nudi autonomiju.

Aaa? Da, svakako. Zato sam ja rekao da smo mi propali u nameri (Krajina), a oni uspevaju (Kosmet)...

#24 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 January 2009 - 16:23

Aaa? Da, svakako. Zato sam ja rekao da smo mi propali u nameri (Krajina), a oni uspevaju (Kosmet)...

Izmedju Kosova i Kninske krajne, Like, Korduna, Banije, Istocne i Zapadne Slavonije ne postoje nikakve slicnosti niti u politickom, ni u istorijskom ili bilo kom drugom vidu, pa su sva takva poredjenja besmislena.
Jednostavno, radi se o dva potpuno razlicita drustveno-politicka fenomena.

#25 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 21 January 2009 - 15:09

Ja nisam toliko duboko ulazio u problem.
Samo sam rekao da su nama nudili široku autonomiju koju smo odbili, i da mi Albancima nudimo široku autonomiju koju oni odbijaju.
U tom smislu postoji ne sličnost, nego istovetnost.

#26 trotter80

trotter80
  • Members
  • 321 posts

Posted 10 February 2009 - 13:32

Izmedju Kosova i Kninske krajne, Like, Korduna, Banije, Istocne i Zapadne Slavonije ne postoje nikakve slicnosti niti u politickom, ni u istorijskom ili bilo kom drugom vidu, pa su sva takva poredjenja besmislena.
Jednostavno, radi se o dva potpuno razlicita drustveno-politicka fenomena.


Potpuno točno i jedino do kraja ispravno! Da su svi iz 'krajine' i krajina razmišljali na ovaj način nebi bilo štošta toga.. U konačnici ni toliko spominjane oluje...

#27 trotter80

trotter80
  • Members
  • 321 posts

Posted 10 February 2009 - 13:39

Meni ovdje nema puno nepoznanica i ja mislim da bi se s "krajinom" desilo isto sto se desilo sa zapadnom slavonijom. Da su pobunjeni srbi prihvatili sporazum, vjerojatno bi stvar zapela na njegovom provodjenju i tada bi hrvatska vec nasla izgovor za akciju (kao sto je to u zapadnoj slavoniji bila zastita ljudi koji su putovali autoputom). cijela stvar bi se otegla na jos godinu-dvije max.

Medjutim, meni je puno zanimljivije pitanje sta bi se u tom slucaju desavalo u bosni (posto ne bi bilo dejtona)


To je vrlo upitno što bi bilo da smo se sporazumom obavezali na provođenje plana Z4 i nije uopće izvjesno da bi završilo poput Bljeska...
Uostalom svi su očekivali i nakon Oluje slično u Istočnoj Slavoniji, pa kako je to završilo?
Mislim da bi prije bilo nešto tipa Ist Slavonija nego Zapadna jer nebismo imali podršku zapada... Zapad bi stao na našu stranu jedino ako bi Rep. Srpska nastavila s ratom po Bosni...
Odbijanje plana Z4 ne gledati odvojeno od napredovanja trupa RS prema Bihaću i na istok (Srebrenica je uslijedila)...
Moguće da bi tad NATO napao RS da nije bilo Oluje...

Btw, u konačnici bi Rep. Srpska ostala samo što bi bila dosta veća nego je sada...

#28 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 10 February 2009 - 13:50

To je vrlo upitno što bi bilo da smo se sporazumom obavezali na provođenje plana Z4 i nije uopće izvjesno da bi završilo poput Bljeska...
Uostalom svi su očekivali i nakon Oluje slično u Istočnoj Slavoniji, pa kako je to završilo?
Mislim da bi prije bilo nešto tipa Ist Slavonija nego Zapadna jer nebismo imali podršku zapada... Zapad bi stao na našu stranu jedino ako bi Rep. Srpska nastavila s ratom po Bosni...
Odbijanje plana Z4 ne gledati odvojeno od napredovanja trupa RS prema Bihaću i na istok (Srebrenica je uslijedila)...
Moguće da bi tad NATO napao RS da nije bilo Oluje...

Btw, u konačnici bi Rep. Srpska ostala samo što bi bila dosta veća nego je sada...


tesko je predvidjati bilo sto, jer je jednostavno previse nepoznanica u pitanju, tj. imamo sustav s puno jednadzbi i puno nepoznanica :ph34r:

ali ipak se ne slazem s tobom. mislim da bi zapelo na provodjenju sporazuma, jer su pobunjeni srbi trebali odustati od mnogo toga sto su tada imali, pa bi sigurno odugovlacili i minirali njegovu provedbu (u tom smislu analogija sa zap.slavonijom i bljeskom).

nakon oluje se potpuno promijenila situacija, tako da je bila moguca mirna reintegracija ist.slavonije. Mislim da tako nesto ne bi bilo moguce ranije

#29 trotter80

trotter80
  • Members
  • 321 posts

Posted 10 February 2009 - 14:55

tesko je predvidjati bilo sto, jer je jednostavno previse nepoznanica u pitanju, tj. imamo sustav s puno jednadzbi i puno nepoznanica :ph34r:


s ovom konstatacijom se slažem... međutim sam si nešto ranije rekao kako je izvjesno što bi bilo pa sam zato i reagirao, jer mislim da zbilja nije uopće izvjesno što bi i kad bi bilo...

#30 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 10 February 2009 - 15:20

Meni ovdje nema puno nepoznanica i ja mislim da bi se s "krajinom" desilo isto sto se desilo sa zapadnom slavonijom.


tesko je predvidjati bilo sto, jer je jednostavno previse nepoznanica u pitanju, tj. imamo sustav s puno jednadzbi i puno nepoznanica :)


:ph34r:

u pravu si, samom sam sebi skocio u usta, jer se nisam dovoljno precizno izrazio.

s drugom izjavom sam htio reci da je situacija bila slozena, jer je cijeli taj prostor bio povezan (bih+hrvatska), ispresijecan razlicitim paradrzavama i legalnim vojskama+paravojskama. U tom smislu sam mislio na veliki broj nepoznanica (u jednadzbama).

Ono sto sam mislio u prvoj izjavi je da vjerujem da bi se, u slucaju prihvacanja plana z4, u cijeloj krajini prije dogodio scenarij kakav smo imali u zap.slavoniji, nego onaj u istocnoj. Ne mogu to tvrditi sa sigurnoscu, naravno, nego samo vjerujem da je veca vjerojatnost za tako nesto. (nespretno se izrazih, tj. mozda malo too heavy - nema previse nepoznanica)