Jump to content


Photo
- - - - -

David Albahari


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 rompepe

rompepe
  • Members
  • 68 posts

Posted 14 January 2009 - 09:30

DAvid Albahari vjerojatno je najprevodjeniji srpski (a i bivsejugoslovenski) zivi pisac. Vec 14 godina zivi izvan Srbije, ali i dalje objavljuje na maternjem jeziku i, reklo bi se, aktivniji je nego ikada: samo na zadnjem Sajmu knjige su mu promovirane 4 nove knjige.

Odnedavno je pocela sa radom i njegova Internet stranica, na adresi www.davidalbahari.com , na kojoj se mogu naci price i eseji, bio i bibliografski podaci, razgovori, kao i izbor prijevoda na engleski.

Sta mislite o Albaharijevom opusu? Koliko su u pravu optimisti koji smatraju da se radi o buducem srpskom nobelovcu?

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 01 February 2009 - 05:55

DAvid Albahari vjerojatno je najprevodjeniji srpski (a i bivsejugoslovenski) zivi pisac. Vec 14 godina zivi izvan Srbije, ali i dalje objavljuje na maternjem jeziku i, reklo bi se, aktivniji je nego ikada: samo na zadnjem Sajmu knjige su mu promovirane 4 nove knjige.

Odnedavno je pocela sa radom i njegova Internet stranica, na adresi www.davidalbahari.com , na kojoj se mogu naci price i eseji, bio i bibliografski podaci, razgovori, kao i izbor prijevoda na engleski.

Sta mislite o Albaharijevom opusu? Koliko su u pravu optimisti koji smatraju da se radi o buducem srpskom nobelovcu?

Hvala na informaciji i linku! Ovo sam bas odavno cekao...

Sto se Nobelovca tice, mislim da je to ipak preterivanje (mada ako ce biti ikada biti srpskih, sto gledajuci kretanje pismenosti u Srba nije uopste izgledno, on jeste jedan od ozbiljnijih kandidata). On jeste izvesno prva domaca liga, ali dalek je i tezak put do najvise medjunarodne reputacije -- posebno onakve do kakve konzervativne i vrlo selektivne, pa i bezobrazne, svedske starkelje posebno drze.

#3 IMMORTEL

IMMORTEL
  • Members
  • 898 posts

Posted 08 August 2015 - 21:50

Imao sam cetrnaest prvih ljubavi.
Moja prva prva ljubav bila je jedna uciteljica. Sada je vec baka.
Moja druga prva ljubav danas je jedna veoma debela gospodja, koja me se sigurno i ne seca.
Moja treca prva ljubav nije me primecivala.
Moja cetvrta prva ljubav bila je jedna od prvih zena u zivotu koje nisam imao.
O petoj, sestoj, sedmoj, osmoj, devetoj i desetoj prvoj ljubavi ne vredi ni govoriti! Bile su tako slicne ostalima da mi se vec mesaju u glavi.
No, najcesci oblik prve ljubavi za svakoga je ljubav prema samom sebi. Covek zaljubljen u samog sebe ima najvise izgleda da bude srecan ...
Ipak, nisam bio sasvim iskren : jedna od mojih prvih poslednjih ljubavi svakako je knjizevnost. To je vrlo zgodna partnerka i ostaje uz vas i onda kad vas svi napuste. Zahvaljujuci toj srecnoj vezi vi i citate ove redove o prvoj ljubavi.

 

David Albahari ''Mrak''.



#4 IMMORTEL

IMMORTEL
  • Members
  • 898 posts

Posted 10 August 2015 - 23:39

U trenucima potpune usamljenosti priljubljivao sam lice uz okno i pomno pratio dolazak autobusa. Nista me nije moglo spreciti da verujem: sledeci dolazak je onaj pravi, gospodar tvoje sudbine stize. Niko nije dolazio. Iz mog daha odvajale su se teske kapi, klizile nanize, ostavljajuci za sobom tanak, srebrnast trag, slican otisku puzevog stopala. Kad bih se okrenuo, a znao sam, otac je citao novine, majka plela, sestra stajala pred ogledalom. Sve je mirisalo na jednolicnost : popodnevna crna kafa, televizijske vesti u pola sedam, izlazak na kej jedan sat kasnije. Vracao sam se malaksao od setnje, ali misleci na mesec i odsjaje u reci. U sobama se osecalo sveze posteljno rublje i opojnost sna. Otac je dremao u stolici, ne bi cuo skripu vrata. Majka se uplaseno trza : Gospode boze, kazala bi, hiljadu puta sam mu rekla da legne, zasto muci sebe? Ne samo sebe, odgovarao sam. A otac se neocekivano budio, pogledao na ekran : O, kazao bi, opet su nekog ubili! Jadni ljudi.

 

David Albahari - Price koje jedan drugom pricamo