Jump to content


Photo
- - - - -

Dogovori i strategija SAD tokom 2. Svetskog rata


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
94 replies to this topic

#1 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 November 2008 - 16:52

2. Zasto se toliko dugo cekalo na otvaranje drugog fronta u Evropi?


To mozes da zahvalis britanskom generalstabu. Amerikanci su hteli da se iskrcaju u Francusku jos 1943-ce, a Cherchil, taj "genije" ratne strategije koji se proslavio u Dardanelima u I sv. ratu, je prvo lobirao u pravu Dalmacije pa je kao kompromis izabrao Italiju u leto 1943-ce. Kada su se saveznici te zime zaglavili u Italiji (taj front je najvise licio na rovovski rat u I sv. ratu), konacno su i Britanci pristali na invaziju Francuske.

Doduse , SAD je bila zauzeta oko Japana, Engleska verovatno ( ipak ) nije mogla sama ;


SAD je dobijala batine od Japana 1942-ge samo tako. Izgubili su Filipine koji su tada bili njihov protektorat bez nekih vecih problema (vidi pod Bataan Death March). SAD je trebalo oko dve godine da se potpuno preorijentise na ratnu proizvodnju i tek su polovinom 1943-ce bili spremni za ozbiljnije ratovanje, ali su pod uticajem Britanaca izabrali los cilj.

#2 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 November 2008 - 17:15

SAD je dobijala batine od Japana 1942-ge samo tako. Izgubili su Filipine koji su tada bili njihov protektorat bez nekih vecih problema (vidi pod Bataan Death March). SAD je trebalo oko dve godine da se potpuno preorijentise na ratnu proizvodnju i tek su polovinom 1943-ce bili spremni za ozbiljnije ratovanje, ali su pod uticajem Britanaca izabrali los cilj.


Obi, kalendar u sake: Perl Harbur je bio pocetkom decembra '41, Midvej juna '42. Posle toga je za Japan sve bilo nizbrdica. I pitanje vremena. I americke nespremnosti da sve sto mogu da rese materijalom - ne resavaju ljudskim zivotima. Dakle: sest meseci je Japanu trebalo da - izgubi rat. 

#3 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 November 2008 - 20:03

Obi, kalendar u sake: Perl Harbur je bio pocetkom decembra '41, Midvej juna '42. Posle toga je za Japan sve bilo nizbrdica. I pitanje vremena. I americke nespremnosti da sve sto mogu da rese materijalom - ne resavaju ljudskim zivotima. Dakle: sest meseci je Japanu trebalo da - izgubi rat. 


Haha. Ti ces tatka da ucis kako se prave deca. U tom Perl Harburu, u okviru luke gde je spomenik II svetskom ratu, je deo sa restauriranim podmornicama. I statistika da se tokom prve dve godine rata ('42, '43) 80% podmornica nije vratilo sa prvog putovanja po Tihom okeanu. Do kraja rata se ta statistika "popravila" na 60%. Pricas o nekoj nespremnosti da se problemi resavaju ljudskim zivotima?

Drugo, to sto su Japanci bili na "nizbrdici" uopste ne znaci da su se povlacili brzopotezno ka Japanu kao Rusi ka Berlinu. Manila je pala u zimu 1945-te. Da sam ja americki predsednik, bolelo bi me uvo da bacam vojsku u Evropu u vecim kolicinama dok se ne oslobodi i poslednji pedalj teritorije pod americkom zastitom - a to su Filipini, kao polunezavisna drzava, tada i bili.

#4 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 November 2008 - 20:49

Haha. Ti ces tatka da ucis kako se prave deca. U tom Perl Harburu, u okviru luke gde je spomenik II svetskom ratu, je deo sa restauriranim podmornicama. I statistika da se tokom prve dve godine rata ('42, '43) 80% podmornica nije vratilo sa prvog putovanja po Tihom okeanu. Do kraja rata se ta statistika "popravila" na 60%. Pricas o nekoj nespremnosti da se problemi resavaju ljudskim zivotima?

Drugo, to sto su Japanci bili na "nizbrdici" uopste ne znaci da su se povlacili brzopotezno ka Japanu kao Rusi ka Berlinu. Manila je pala u zimu 1945-te. Da sam ja americki predsednik, bolelo bi me uvo da bacam vojsku u Evropu u vecim kolicinama dok se ne oslobodi i poslednji pedalj teritorije pod americkom zastitom - a to su Filipini, kao polunezavisna drzava, tada i bili.


Ovo se, valjda zove trol, to jos ne znam ali naucicu. Ali ovo znam, a ti sada pazljivo da slusas. I da zapamtis.


Kako tatkoi vode rat je jedno, a kako se rat zaista vodi, je nesto sasvim drugo. Postoji nesto, izmedju ostalog, sto se zove nacelo ekonomije snaga, otkriveno je, a da to ljudi nisu ni znali, jos pre par hiljada godina: napada se prvo jaci protivnik. U jednoj od najdalekoseznijih i najvaznijih strategijskih odluka, koju je donela ekipa, tim, okupljena oko jednog velikog i zaista pravog drzavnika, F.D. Ruzvelta, Marsal, Hopkins, da ne nabrajam, tek da ih se setimo, odluceno je da se glavnina snaga okrene - na najopasnijeg neprijatelja - Nemacku. Onaj kalendar koji si ti prokomentarisao sa haha nisi pogledao. Da jesi, video bi da je Japan bio zaustavljen jos pre Midveja, u Koralnom moru, kod Midveja mu je, juna '42 slomljena kicma, u avgustu je doslo je do intermeca kod Gvadalkanala, a vec u novembru iste godine smesni i potcenjivani Amerikanci su se - iskrcali u Severnoj Africi. Reke materijala koje su priticale iz americkih fabrika da ne pominjem. A - Japan se uverio kako je opasno potcenjivati Ameriku. Konacno, i u Japanu su sedeli neki sposobni stratezi: znali su da igraju na bukvalno 6 meseci. Za vise od toga nisu imali - kapaciteta. Zaigrali su i - izgubili. Sa kakvim posledicama, poznato je. 

U ratu nema brzopoteznog, jos manje su to bili Rusi ka Berlinu. Opet ce onaj kalendar da ti pomogne: Nemcima je do Moskve trebalo manje od 6 meseci i to sve sa skretanjem na jug. Sovjetima za isti put, ali u suprotnom pravcu - skoro 3 godine. To nije brzopotezno, na stranu sto je bilo strasno - krvavo. 

E, sad, posto ti nisi americki predsednik, a coveka koji je tada na tom mestu sedeo nije bolelo uvo, Tihi okean je bio sporedna ratna pozornica, a uz to tesko razumljiva kopnenim zivotinjama kakve su evropske zemlje, ukljucujuci i poslovicnog ruskog medveda. Skakati sa ostrva na ostvo, promisljeno birati ciljeve, tako da ti japanske baze izmedju dva uzastopna ''skoka'' padnu same u ruke je nesto sasvim drugo nego voditi kontinentalni rat kakvih se Evropa nagledala. Zurbe nije bilo bas zbog toga da bi se sacuvali ljudski zivoti. Zbog navodjenje primera sa podmornicama - bi trebalo barem da se postidis. To je opasna sluzba, ali ni u kom pogledu ne odrazava statistiku (obaska sto statistika koju navodis nije tacna): podmornice se nisu vracale, ali nosaci aviona i ostali brodovi - jesu. A, kao dokaz da su podmornice obavile posao i uspesno presekle Japanu dotok sirovina neka ti posluzi podatak da je licno glavnokomandujuci na Tihom okeanu, Nimitz, svedoceci u Nirnbergu - odbranio Denitza. Svedocenjem, tvrdnjom, da se podmornicki rat vodi ili neograniceno ili - nikako. Ali, uz haha tvrditi da je podmornicka statistika slika americkog angazovanja na Tihom okeanu je - tesko neznanje.

Pominjes Filipine? Hbg, jedna od americkih gresaka u WW2, po svoj prilici. Koncesija, ustupak nacionalnom ponosu i - jednom, danas bi se reklo CNN generalu, Makarturu. Americka mornarica je znala da su Filipini nevazni, protivila se angazovanju i odvajanju snaga za zauzimanje necega sto bi im ionako samo palo u ruke. 

Ali, da ja vise ne smaram: nije najgore sto ne znas. Najgore je sto nisi naucio da razmisljas svojom glavom, da prosto sabiras dva i dva. Ili - samo pogledas kalendar.

Edit: trol off, sorry :ph34r:

Edited by fender_bender, 20 November 2008 - 20:50.


#5 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 November 2008 - 21:31

U jednoj od najdalekoseznijih i najvaznijih strategijskih odluka, koju je donela ekipa, tim, okupljena oko jednog velikog i zaista pravog drzavnika, F.D. Ruzvelta, Marsal, Hopkins, da ne nabrajam, tek da ih se setimo, odluceno je da se glavnina snaga okrene - na najopasnijeg neprijatelja - Nemacku.


pa su zato resili da udare na glavninu snaga najopasnijeg protivnika u...

a vec u novembru iste godine smesni i potcenjivani Amerikanci su se - iskrcali u Severnoj Africi.


... Severnoj Africi? :ph34r:

Moram da ti se izvinim, jer sam ovde toliko poceo da se smejem kontrastu izmedju tvog bombasticnog uvoda i boldovanih slovca ('krecu na najopasnijeg protivnika...') sa epilogom ('...pravo u severnu Afriku!') da sam zamalo upropastio tastaturu koka-kolom. U cilju ocuvanja hardvera uzdrzacu se od citanja ostatka teksta, cenim da ima tu materijala za shegu i razonodu ihaha.

#6 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 November 2008 - 21:37

pa su zato resili da udare na glavninu snaga najopasnijeg protivnika u...



... Severnoj Africi? :)

Moram da ti se izvinim, jer sam ovde toliko poceo da se smejem kontrastu izmedju tvog bombasticnog uvoda i boldovanih slovca ('krecu na najopasnijeg protivnika...') sa epilogom ('...pravo u severnu Afriku!') da sam zamalo upropastio tastaturu koka-kolom. U cilju ocuvanja hardvera uzdrzacu se od citanja ostatka teksta, cenim da ima tu materijala za shegu i razonodu ihaha.


Hbg, Obi, zlo je ko ne zna, a uciti se ne da. Ali - ja sam barem pokusao.


PS: nije vazan hardver, vazan je softver. Cak i kada je glava u pitanju  :ph34r: . Budi ti meni OK.

#7 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 20 November 2008 - 22:51

...

Američke obaveštajne službe /CIA tada nije postojala/ znale su da će Japan napasti SAD i znale su da će i kad će Perl Harbur biti napadnut. Ima danas analiza na osnovu "oslobodjene" dokumentacije koje ukazuju da je SAD čak podstakla taj napad. Ruzveltu je to bilo neophodno /ne kritikujem najvećeg američkog predsednika/ da se konačno izbori sa izolacionistima.

Interes SAD da udje u WWII jasno se vidi iz dogovora Ruzvelt-Čerčil da se kao revanš za ulazak SAD u rat Imperija odrekne svojie kolonijalne politike i da se u kolonijama, posle pobede nad Osovinom, omogući samoopredeljenje naroda.

Interes SAD /čitaj krupnog kapitala/ nije naravno bio da oslobodi kolonizovane narode nego da pripremi teren za neokolonijalnu politiku koja se u Novom svetskom poretku neće voditi oružjem nego dolarom.

Posle skoro 70 godina, neutralni posmatrač i analitičar može samo da čestita na ovakvim strateškim procenama američke elite. SAD su iz WWII izašle kao neprikosnovena vojna i ekonomska sila. Ojačana u svakom pogledu, najviše kadrovski /raznim nemačkim stručnjacima koje je 1945. godine "preterala" preko Okeana ali i u obaveštajnom delu, zaplenama arhiva koje će se u decenijama koje su usledile, pokazati neprocenjive. Ono malo što se SSSR koprcao par desetina godina u vojnom pogledu iscrpljujući se pri tom u ekonomskom, pokazalo se nedovoljno u toj najvažnijoj utakmici XX veka.

#8 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 21 November 2008 - 00:15

pa su zato resili da udare na glavninu snaga najopasnijeg protivnika u...



... Severnoj Africi? :ph34r:

Moram da ti se izvinim, jer sam ovde toliko poceo da se smejem kontrastu izmedju tvog bombasticnog uvoda i boldovanih slovca ('krecu na najopasnijeg protivnika...') sa epilogom ('...pravo u severnu Afriku!') da sam zamalo upropastio tastaturu koka-kolom. U cilju ocuvanja hardvera uzdrzacu se od citanja ostatka teksta, cenim da ima tu materijala za shegu i razonodu ihaha.


sta je smesno za severnu Afriku?
mala ispravka, nisu se iskrcali u novembru 1942. vec u julu 1942.
jedino ne vidim kakve to veze ima sa Japanom

#9 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 21 November 2008 - 00:28

sta je smesno za severnu Afriku?
mala ispravka, nisu se iskrcali u novembru 1942. vec u julu 1942.
jedino ne vidim kakve to veze ima sa Japanom


Ispravi ispravku  :ph34r: : u novembru su.


A ima, itekakve: deo je jedne iste, mozda po prvi put u istoriji, globalne strategije. Od pocetka rata nije proslo ni godinu dana, od kopnene vojske koja je brojala cca 150,000 ljudi, angazovanih na Tihom okeanu i u centrima za obuku, stvorena je i opremljena milionska kopnena vojska i bacena na najslabiju tacku najjaceg neprijatelja. Em je time ono sto je ostalo od visijevske Francuske (kolonije, Alzir, Maroko) konacno povuceno na saveznicku stranu, em je Romelov africki korpus stavljen izmedju dve vatre. Ta vojska, kojoj su se britanski oficiri smejali jos samo koji mesec pre, dok su u Americi posmatrali njenu obuku, ucila je u Severnoj Africi, dobila i po neke batine, ali je kasna jesen '42 znacila pobedu saveznika, prelom: Staljingrad je bio opkoljen, El Alamejn dobijen, Gvadalkanal zavrsen, Severna Afrika u rukama saveznika. I ono malo Francuske pod visijevskim rezimom je prestalo da postoji. Nemci su u novembru okupirali i ostatak Francuske, ali francuske flote nisu uspeli da se domognu. Francuzi su je potopili u Tulonu, tog istog presudnog novembra '42.

I, kao vojni poduhvat: brodovi koji su iskrcali Amerikance u Alzir i Maroko stigli su - preko celog Atlantskog okeana. Sa malim ili nikakvim iskustvom u tim nimalo lakim stvarima kao sto su prevesti hiljade ljudi preko mora, snabdeti ih svime sto je potrebno i iskrcati ne u luke, nego na neuredjenu obalu.

#10 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 21 November 2008 - 00:29

Pa vi ste majstori. :D
Od jednog prostog pitanja, 'Šta je to falilo u SFRJ', vi ste došli na taktičke zavrzlame i 'greške' drugog svetskog rata. :D

Nego, da vas pitam - gde je pogrešio Hanibal, prilikom ulaska u Rim? :D :ph34r:


P.S. - izvinite za sprdnju i trolovanje. :)

#11 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 21 November 2008 - 00:31

Pa vi ste majstori. :D
Od jednog prostog pitanja, 'Šta je to falilo u SFRJ', vi ste došli na taktičke zavrzlame i 'greške' drugog svetskog rata. :D

Nego, da vas pitam - gde je pogrešio Hanibal, prilikom ulaska u Rim? :lol: :ph34r:


P.S. - izvinite za sprdnju i trolovanje. :D

:)  Nisam ja, majke mi. Oni poceli  :D

Kako gde? Pa nije znao da svi putevi vode u Rim. 


A za trolovanje sam se i ja izvinio  :D

#12 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 21 November 2008 - 01:47

Ispravi ispravku  :ph34r: : u novembru su.


A ima, itekakve: deo je jedne iste, mozda po prvi put u istoriji, globalne strategije. Od pocetka rata nije proslo ni godinu dana, od kopnene vojske koja je brojala cca 150,000 ljudi, angazovanih na Tihom okeanu i u centrima za obuku, stvorena je i opremljena milionska kopnena vojska i bacena na najslabiju tacku najjaceg neprijatelja. Em je time ono sto je ostalo od visijevske Francuske (kolonije, Alzir, Maroko) konacno povuceno na saveznicku stranu, em je Romelov africki korpus stavljen izmedju dve vatre. Ta vojska, kojoj su se britanski oficiri smejali jos samo koji mesec pre, dok su u Americi posmatrali njenu obuku, ucila je u Severnoj Africi, dobila i po neke batine, ali je kasna jesen '42 znacila pobedu saveznika, prelom: Staljingrad je bio opkoljen, El Alamejn dobijen, Gvadalkanal zavrsen, Severna Afrika u rukama saveznika. I ono malo Francuske pod visijevskim rezimom je prestalo da postoji. Nemci su u novembru okupirali i ostatak Francuske, ali francuske flote nisu uspeli da se domognu. Francuzi su je potopili u Tulonu, tog istog presudnog novembra '42.

I, kao vojni poduhvat: brodovi koji su iskrcali Amerikance u Alzir i Maroko stigli su - preko celog Atlantskog okeana. Sa malim ili nikakvim iskustvom u tim nimalo lakim stvarima kao sto su prevesti hiljade ljudi preko mora, snabdeti ih svime sto je potrebno i iskrcati ne u luke, nego na neuredjenu obalu.


Hm, pazi stvarno
November 8, 1942
sry

#13 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 21 November 2008 - 04:42

Američke obaveštajne službe /CIA tada nije postojala/ znale su da će Japan napasti SAD i znale su da će i kad će Perl Harbur biti napadnut.


U tom istom kompleksu muzeja u Perl Harburu postoji kopija novina iz St Luisa sa datumom od tacno 20 godina pre napada na Perl Harbur, 7.12.1921. Jedan od manjih clanaka na naslovnoj strani je "Da li ce Japan i Amerika zaratiiti?". Clanak opisuje tenzije izmedju Amerike i Japana na delekom istoku, spominju se i Filipini. Amerika je znala da ce do sukoba sa Japanom kad-tad doci cak 20 godina pre napada.

Nekoliko meseci pre napada je Amerika uvela embargo na izvoz sirovina rude u Japan, sto je bilo vrlo nepovoljno za japansku vojnu industriju. Situacija se zaostrila i zato su americki vojni brodovi te nedelje bili u luci pod punim naoruzanjem i natovareni municijom. U ponedeljak su trebali da isplove na vojnu vezbu, bas zbog opasnosti od rata. Japanci su ih preduhitrili.

Medjutim, napad nije dosao sasvim iznenada: Japanci nisu hteli da prekrse samurajski obicaj i napadnu Amerikance bez objave rata. Japanski ambasador je imao nalog da preda telegram objave rata Beloj kuci tacno pola sata pre napada. To je i uradio, ali posto je bila nedelja dogodilo se ono sto su Japanci i pretpostavljali da ce se dogoditi: predsednik je bio van Bele Kuce (sto je i obicaj vikendom), i dok su ga obavestili bombe su vec pocele da padaju.

Ostatak komentara je tipicna nebuloza qmedic/KPS-a. Nikakvog "dogovora" FDR-a i Cherchila o "pustanju kolonija da se osamostale" nije bilo. Cherchil je prve posleratne izbore (1945-te) izgubio zato sto se zalagao da se Indija i dalje drzi pod britanskom krunom. Laburisti su zauzimali stav da je Britanija, zbog rata, pred bankrotom i da ne moze da sebi dozvoli da drzi Indiju kao koloniju. Na toj platformi su i pobedili, a qmedic/KPS-ovi jarani u Beogradu su se radovali jer "radnicka klasa pobedila u Engleskoj". Mos' misliti.

Osamostaljenje kolonija u Africi je pocelo skoro 20 godina kasnije, kada je tadasnji premijer verlike Britanije odrzao govor gde je rekao da "su vetrovi promena" poceli da duvaju, i da Britanija namerava da se odrekne kolonija u Africi. Tada je i formiran sadasnji Commonwealth koji se sastoji od bivsih kolonija koje ravnopravno saradjuju sa Britanijom u kulturnom i ekonomskom pogledu.

#14 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 21 November 2008 - 05:13

sta je smesno za severnu Afriku?


Smesno je to sto je iskrcavanje sa limitiranim brojem ljudi u Africi "dokaz" da su "resili da se biju sa najjacim", upucen kao odgovor na moju tezu da je za Amerikance bilo vaznije da teziste rata drze na drugom kraju sveta. Da je Amerikancima stvarno bilo bitno da na primarni nisan stave Nemacku, iskrcali bi se u Francusku a ne u Afriku i verovatno bi dozivljavali teske poraze prvih godinu dana. Severna Afrika je za Amerikance bila ispitivanje terena, takticka borba u kojoj su pomagali Britancima da odrze kontrolu nad severnom Afrikom i sprece prodor Nemaca ka Sueckom kanalu i dalje u unutrasnjost Bliskog Istoka, tj rezervama nafte.

#15 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 21 November 2008 - 08:21

Ovo se, valjda zove trol, to jos ne znam ali naucicu. Ali ovo znam, a ti sada pazljivo da slusas. I da zapamtis.


Kako tatkoi vode rat je jedno, a kako se rat zaista vodi, je nesto sasvim drugo. Postoji nesto, izmedju ostalog, sto se zove nacelo ekonomije snaga, otkriveno je, a da to ljudi nisu ni znali, jos pre par hiljada godina: napada se prvo jaci protivnik. U jednoj od najdalekoseznijih i najvaznijih strategijskih odluka, koju je donela ekipa, tim, okupljena oko jednog velikog i zaista pravog drzavnika, F.D. Ruzvelta, Marsal, Hopkins, da ne nabrajam, tek da ih se setimo, odluceno je da se glavnina snaga okrene - na najopasnijeg neprijatelja - Nemacku. Onaj kalendar koji si ti prokomentarisao sa haha nisi pogledao. Da jesi, video bi da je Japan bio zaustavljen jos pre Midveja, u Koralnom moru, kod Midveja mu je, juna '42 slomljena kicma, u avgustu je doslo je do intermeca kod Gvadalkanala, a vec u novembru iste godine smesni i potcenjivani Amerikanci su se - iskrcali u Severnoj Africi. Reke materijala koje su priticale iz americkih fabrika da ne pominjem. A - Japan se uverio kako je opasno potcenjivati Ameriku. Konacno, i u Japanu su sedeli neki sposobni stratezi: znali su da igraju na bukvalno 6 meseci. Za vise od toga nisu imali - kapaciteta. Zaigrali su i - izgubili. Sa kakvim posledicama, poznato je. 

U ratu nema brzopoteznog, jos manje su to bili Rusi ka Berlinu. Opet ce onaj kalendar da ti pomogne: Nemcima je do Moskve trebalo manje od 6 meseci i to sve sa skretanjem na jug. Sovjetima za isti put, ali u suprotnom pravcu - skoro 3 godine. To nije brzopotezno, na stranu sto je bilo strasno - krvavo. 

E, sad, posto ti nisi americki predsednik, a coveka koji je tada na tom mestu sedeo nije bolelo uvo, Tihi okean je bio sporedna ratna pozornica, a uz to tesko razumljiva kopnenim zivotinjama kakve su evropske zemlje, ukljucujuci i poslovicnog ruskog medveda. Skakati sa ostrva na ostvo, promisljeno birati ciljeve, tako da ti japanske baze izmedju dva uzastopna ''skoka'' padnu same u ruke je nesto sasvim drugo nego voditi kontinentalni rat kakvih se Evropa nagledala. Zurbe nije bilo bas zbog toga da bi se sacuvali ljudski zivoti. Zbog navodjenje primera sa podmornicama - bi trebalo barem da se postidis. To je opasna sluzba, ali ni u kom pogledu ne odrazava statistiku (obaska sto statistika koju navodis nije tacna): podmornice se nisu vracale, ali nosaci aviona i ostali brodovi - jesu. A, kao dokaz da su podmornice obavile posao i uspesno presekle Japanu dotok sirovina neka ti posluzi podatak da je licno glavnokomandujuci na Tihom okeanu, Nimitz, svedoceci u Nirnbergu - odbranio Denitza. Svedocenjem, tvrdnjom, da se podmornicki rat vodi ili neograniceno ili - nikako. Ali, uz haha tvrditi da je podmornicka statistika slika americkog angazovanja na Tihom okeanu je - tesko neznanje.

Pominjes Filipine? Hbg, jedna od americkih gresaka u WW2, po svoj prilici. Koncesija, ustupak nacionalnom ponosu i - jednom, danas bi se reklo CNN generalu, Makarturu. Americka mornarica je znala da su Filipini nevazni, protivila se angazovanju i odvajanju snaga za zauzimanje necega sto bi im ionako samo palo u ruke. 

Ali, da ja vise ne smaram: nije najgore sto ne znas. Najgore je sto nisi naucio da razmisljas svojom glavom, da prosto sabiras dva i dva. Ili - samo pogledas kalendar.

Edit: trol off, sorry :ph34r:

Govoriti o mozda najboljem generalu u americkoj istoriji je kao o CNN generalu?!Vrlo pogresno,to je covek ko je pacifikovao Filipine i ucvrstio tamosnju americku vlast istovremeno pripremajuci tu drzavu za nezavisnost(otuda znatno manja saradnja domaceg stanovnistva sa Japancima od ,na primer, Indonezije-tadasnje Holandske Istocne Indije ili Burme).Njegov nacin vodjenja rata na Pacifiku je za udzbenike ali i za vojnicke duse.Za razliku od pomenutog Nimica koji je svoje marince trosio kao salatu,Makartur je svoju pesadiju maksimalno stedeo zahvaljujuci primeni najrazlicitijih taktika ciji je cilj bio opkoljavanje i izolovanje japanskih ispostava do predaje.Bez Makartura,mozda bi Japanci usli i u Australiju.
Filipini-strateski arhipelag za prevlast na Pacifiku i pripremanje ofanzive na Australiju,a takodje i kapija koja cuva sam Japan od napada.Da su ih Amerikanci uspeli odbraniti 1942.,rat na Pacifiku bi trajao mozda jos godinu dana.No,posle Perl Harbura,bilo je tesko skupiti flotu za odbranu ostrva.

Branislav J. Ciric

Branislav J. ciric